güç ile hacim ortantısızlıgı

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve sovereign tarafından 28 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    ya arkadaslar 2-3 gündür dikkat ediyorum.benden ne kadar iri insan varsa benden hafif calisiyorlar kol haraketlerini.
    15kg lik dumble la calısıyorum bisepsleri.bar da yanlara 15 15 takıyorum.bütün haraketleri nizami bir biçimde yapıyorum.benden hafif çalışan adamın kolu benden daha iyi nasıl oluyor bu ya..
    geçen burda okumuştum sanırım ne kadar güç o kadar çok kas demek diye fakat saçma geliyor şu an bu düşünce.
    birde gelip ''kendini neden bu kadar hırpalıyorsun azaltsana..'' vs diyince üzülüyorum halime.
    kol dışında başka hiç bir yerden şikayetim yok ama biseps triseps dedin mi moral 0.haftada 1 çalışıyordum 2 haftadır haftada 2 çalışıyorum pazartesi ve cuma günleri.
    hakettiğim yere ulaşamıyorum ve bu çok moralimi bozuyor :(

2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    I ıh... Yok öyle birşey.
    Bir kere neyi hakediyorsun, kaç senedir yapıyorsun ?
    Genetik farklılıkta önemli gerçi bahsettiğin olaylarda ama senin bahsettiğin olay genetikle de açıklanmaz.
    Yazın da muğlak şekilde anlatmışsın olayları, ölçü vermemişsin. Çalışanlardan bahsetmemişsin.

Ayrıca "iri insan" demişsin, kaslı insan mı demek istedin. İkisi farklı şeyler, bende benden iri insanlardan daha güçlüydüm bu spora ilk başladığımda ama onların kolları lımbır lımbırdı.

"Benden hafif çalışıyorlar" demişsin, eğer hem kaslı hem senden hafif çalışıyorlarsa bu gerçekten ilginç(!) ama bence sormalısın onlara hep mi böyle hafif basmışlar ? Yani zamanında basmışlardır şimdi de öyle form koruyorlardır falan belki... Yani şunu demek istiyorum; Sen gelişim evresindesin ama o adamlar aynı evrede mi? Gelişmiş adamlarla kendini kıyaslayamazsın. Onlar isterse 5 kiloyla çalışsın, o 5 kiloyla çalışarak kas kütlesini kaybetme zamanını uzatır yani hiç çalışmadan 1 senede kaybedecekse diyelim hafifte olsa çalışarak 2 senedekaybetsin...Sen kendini yeni başlayanlarla kıyasla. Kafanı beyhude yere bulandırma.
    Bahsettiklerine bakarak kol konusunda genetik olarak bahtsızsın diyesim geliyor ama bu ciddi birt iddia olur, seni görmeden böyle birşey diyemem. Sanmıyorum da.

Bütün aklıma gelen ihtimalleri yazıyorum, doping alarak az kas uyarımıyla çok gelişim sağlanıyor. Sence o insanlar doping mi yapıyor ? Diyelim yapıyorlar, o zaman rahatlar mısın ? Bence gene rahatlamamalısın dediğim gibi kendini iri insanlarla kıyaslamadan önce onlara nasıl irileştiklerini sorman lazım.

Ayrıca ne istiyorsun yani bulk mu çalışıyorsun definasyon mu ?
    Nasıl setler çıkarıyorsun. 15 kg ile neler yapıyorsun da hakettiğini sandığın şeyi alamıyorsun.

Belki az değil çok çalışıp overtraininge geçiyorsundur. Hacim çalışmasında çok yüksek ağırlıklarla değil böyle çok yüksekten biraz az ağırlıklarla çalışılır. Kaslar salonda değil mutfakta ve yatakta yapılır. Hacim istiyorsan etkili çalışacaksın ama doğru beslenip doğru dinleneceksin.

Resmine bakınca da kollar "ben öldüm" demiyor halbuki anlamadım ben seni, yine bunalıma girdin heralde :)

Sabır sabır ya saaabır belki de kaslanır şarkısını gönderiyorum sana Göksel'den ;)

3. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    haha gecenin 5.30 unda birini görmek güzel :)
    hakettiğim tabiki 45cm lik kol değil ama şu an pek memnun değilim yani daha iyi bir ölçü olmalı.
    evet gerçek anlamda benden kaslı bir kaç kisi var 12kg ile çalışıp bara 10 takıyorlar pek zorlamıyorlar ve adamlar cidden iyi vücut var.sordum hocam nasıl böyle hafif çalışarak böyle oldun diye ''ben fitness yapıyorum'' gibisinden saçma cevap verdi iyice çöktüm :p
    bulk'ım daha bilmiyorum 2 sene devam ederim buna allah izin verirse.
    bu arada 30kg barbell curl yapıyorum 4 set 10 8 6 6
    concentration curl 15 le tekrar 4 set 8 tekrar hepsi.
    dumbell curl oturarak 4 set 10 8 6 6 15kg
    son olarak preacher 3 set 8 er 30kg

fazla calısıyor olabilirim dicem ama daha yapabilirim bunları yaptıktan sonra aynı kilolarla.
    yaa çalıstıgım zaman diğer yerlerden verim alabiliyorum.ama kol yok yok yok.

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ya bu aralar bunalım moddayım biliyor musun hiçbir düzenim kalmadı, uyku muyku hak getire :) İstanbul'da bi iş durumu var erken gidicem oraya o iş olursa düzene girerim inşallah.

Senin duruma gelince senden kaslı ama iri olmayan birisi sen bulk olduğundan senden daha iyi görünebilir daha az kilo bastığı halde. O daha az yağlıdır.

Hem senden iri hem senden kaslı ve hem senden daha az kiloyla senden iyi gelişmişse bunu da "fitness yapıyorumla" açıklıyorsa
    belki de farkında olmadan kardiyo çalışmalarının kas gelişimine etkisini gösteriyor.

Hem senden daha iri hem senden daha kaslı ve hem de bu kasları senden daha az kilolarla çalışarak yaptığını söylüyorsa boşuna kasma adamın genetik üstünlüğü veya dopingi var.

Hem senden daha iri hem senden daha kaslıysa ama senden fazla ağırlıkla "çalışamıyorsa" yani kaldıramıyorsa yani senden güçsüzse hiç dert etme senin kasların onunkinden kaliteli.

Bu arada bence setleri 3'e çeksen daha iyi verim alırsın gibime geliyor.

5. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi şöyle bir durum vardırki, tek eklem çalışılan(belden yukarısı için geçerli genel olarak) hareketlerde(biceps, triceps hareketlerinin bir çoğu, diğer bölgelerin izalasyon hareketleri vs.) önemli olan gerilmedir.
    Arnold kitabında bunu sıkça belirtmiş, büyük harflerle yazmıştır. O hareket nizami yapmayı öneririr. Ve özellikle biceps'te negatif çalışma sistemi ile çalışman gerekir, gerilmeden kasıtta budur zaten. Örneğin ben, şu an kaldırdığım ağırlığın çok rahat 2 katını hatta fazlasını kaldırabilirim biceps antremanında ancak ne kadar nizami olur ve bu yeterli gerilmeyi sağlar mı? . Yani yapman gerek kaldırdığın zamanın 2 belkide 3 katı zamanda geri indirmen ağırlığı. Çünkü kaldırırken yer çekimine karşı koyarsın ancak indirirkende aynı hızla indirirsen (ki daha hızlı indirebiliyor zaman zaman...) yer çekimiyle birlikte iş yaparsın ve o esnada gerilme oldukça düşer.
    Her ne kadar küçük adele grubuna giren biceps haftada 2 gün çalışabilirsede, işin içine kanat ve omuz, göğüs gibi antremanlar girince kollarına çok yüklenme durumu oluşabilir, bu nedenle haftada bir yapmaya devam et. Hareketleri gerçekten nizami yapmaya özen göster, ağırlığı sadece bicepsinde(ya da triceps) hissetmeye çalış, belin ağrıyorsa ya da başka bir yerin kasılıyora fazla bil ki hareketi yanlış yapıyorsun.
    Sana bir kol programıda önerebilirim, Süper set şeklinde olan program şöyle:

A: Push Down 3*10
    B: Z bar curl 3*10

A: Dips ( iki sehpa arasında yapsan daha iyi olur) 3*10
    B: Scott machine( normal scott'ta Z barlada olur) 3*10

----------------------------------------------------------
    Bazı günlere bunlara ek olarak:

A: Alna indiriş 3*8
    B: Alternativ curl 3*8

Yeterli görmediğim zamanlar ek olarak giriyorum sonuncusunu. Bunları A ve B yi süper set olarak gireceksin. Bunu yapacağın gün başka bölge girme ve bir gün arayla antremana devam et.
    Başarılar....

Eklemem gerek bir şey ise tricepste ağırlıkları arttırırken çekinme, bicepste gerilme çok daha önemli...

Son düzenleme: 28 Ağustos 2008
  6. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    hehe okudum bahçelievler spor salonu olayı :) hayırlısı olsun iş bulunca çıkarsın herhalde bunalımdan.daha çok girmede :p

bu arada bütün kombinasyonları yazmışın teşekkürler :)
    geçen salonda biri zorla az set yaptırttı aynı kiloda senin iyiliğin için filan dedi ama akşam eve gittim kolda ağrı filan yok hiç yataktan kalkıp devam edebilirim yani hoşuma gitmedi oda çalışmamışım gibi geliyor ağrı olmadıgı zaman.

bu kas kalitesi olayında takıldım.kaslarım ondan kaliteliyse,onun kaslarının benden daha kısa sürede gelişeceğimi demek yani?

7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Mestano söylediklerin iyi oldu ama Sovereign bize nizami yapıyorum derken "doğru" yaptığını belirtmek istedi heral, yani yeterince iyi gerdiğini falan.

Yani nizami denilince ben açı, şekil ve hareketin yapılışı + doğru nefes alımı + yeterli gerilim anlıyorum.

Sovereign itiraf et, germiyor musun? Çabuk çabuk mu yapıyosun hareketleri :)
    Bu arada bence tıkanılan yerde çabuk çabukta yapmalı gerilim merilim dinlemeden.

8. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kas kalitesinden benim anladığım "çabuk gelişim" değil, o da bu kalite ama tek kıstas o değil bence. Kas liflerinin iyi esnemesi daha dirençli olması falan bunlar genetik. Lİflerin yoğunluğu falan da genetik. Şimdi iki insan olur biri cm küpe atıyorum 3gr kas koyar bir diğeri 4 gr. Bunlar bence bilime giriyor girdikçe de beni aşıyor :)

Şu da var şimdi iki insan olsun, ikisinin de aynı hacim ve kütlede iki bicepsi olsun ve diğer bütün kasları da birebir aynı yoğunlukta olsun. Ama biri diğerinden daha iyi iş yapıyorsa, daha ağır kaldırabiliyorsa, daha uzun süre ağırlık tutabiliyorsa ya da daha uzun süre tekrar yapabilyorsa sonuçlta daha iyi iş yapıyorsa o kişinin kası diğerinden kalitelidir. Görünüş aynı bişle olsa kalitesi bir değildir. Lif sayısı daha fazladır, kasların enerji tüketimi daha verimlidir odur budur ama illa ki diğerinden bir farkı vardır ve bu da kalitedir.

Kalitesiz kas çabuk gelişir demiyorum, bilakis çabuk gelişim belki bir kalite belirtisidir. Ama sende olmayabilir. Tek kalite kıstası bu değil ki. Biri yoksa diğeri olabilir sende. Ben kaliteden bahsederken eğer birisi senden daha iri ve daha kaslı olupta senin kadar iş yapamıyorsa kasları seninkinden kalitesizdir bırak istediği kadar iri olsun demek istedim.
    Yamuluyorsam düzeltin :D

9. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    hahaha :)
    kaldırmam 2 saniye indirmem 3 saniye sürüyor herhalde.kaldırır kaldırmaz salmıyorum kolumu yani :p
    onu daha arttırırım artık sayenizde:)
    Mestano teşekkürler.ama bu dips olayı 10 tekrar bir işe yarar mı? ben çunku 67 kg yim arka kol antremanında dips sayısını 30 dan aşağı tutmuyorum 2 sehpa arasında.ayaklar yere değmeden 10 yapıyorum.10 tekrar benim kilomda birine az gelmez mi?

10. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    ahahahah :)
    anladım cidden bilimsel konular.ya istediği kadar iri olsun tamam da moral bozucu yani.ben kendimi ne kadar hırpalarsam hırpalayayım adamdan 2 kat güçlü olsam dahi o adam benden iri olucak hep.
    çevrende hiç böyle biri olmadımı ya :D

11. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 100 kg olduğumdan bende işe yarıyor:D Sen onun yerine İki sehpa arasında yap hareketi. Üstüne dilediğin kadar ağırlık koyarsın. Çoğu kişi "hareketleri doğru yaparım" der ama ne yazıkki çoğu kişide yapamaz. O nedenle uyarmak istedim.

12. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    anladım sagolasin.
    bu arada MAŞALLAH TÜ TÜ TÜ :D
    -bu arada ben yatayım arkadaşlar ikinizede iyi geceler,tesekkürler :)

13. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Çevremde benden iri insanlar hep oldu, bugünde var yarın da olacak. Adamın kemiği iri oluyor o oluyor bu oluyor.... Ama profesyonelleri saymazsan benim kilomda benden güçlü insan gördüğümü şu an hatırlamıyorum (öhöm ööööhöööm) benden iri ve kaslısı da nadirdi. Onlar da ne bileyim adamda misal hayvan gibi bilek var ama benle aynı kiloda ya da pazusu öküz gibi kemiği mi kalın çok mu yağlııııı? Çözemiyorsun. Ama pazudan gayrısı tıs, kondisyon desen yerlerde....

Bir gün Frank Zane'de olsam benden Büyük Coleman olur. ( Ben yine de coleman yerine zane olmayı tercih ederim ya )

El elden üstündür.

Padişah olsam;
    Böbürlenme Padişahım senden büyük Allah var :D

Ya bizde boy kısa zaten, bak sende boy da var, yani birilerine göre de sen irisin ! Seni görüp bozulanlar da 16 kg ile çalışıyodur belki ne biliyim. Yani bu iş yüksek ağırlığın altına girince hemen sonuç alacağın bişey değil ki kaldı ki sürekli arttıracaksın. Bu uzun bir yol ve yola çıkar çıkmaz sanki hemen hedefe varman gerekiyormuş gibi "niye daha gelmedim baa" demek komik olur. Deme, diyecek olursan böyle içinden de ya da gel forumda bize de :D

Sen edindiğin doğru bilgileri doğru uyguladıkça salondaki birçok insanı geçip iriler kervanına katılırsın. Ama yarın veya öbür gün değil bi kaç sene sonra. Şu an moralini bozmaya gerek yok.

14. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada bu verdiğim program Flex Wheeler'ın programı, çok güzel sonuç aldım şahsen.

15. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    bende de aynı problem mevcut :) kalıbıma bakan kaldırdığım ağırlıkları görünce şaşırıyor :D gücüm yerinde ama hacim sorunu var :( onun yerine hacmim yerinde olsaydı,gücüm daha az olsaydı mı acaba? :)

16. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    ağır ve nizami çalışıyorsun ama olmuyor kol gelişmiyor diyorsun. o zaman şaşırt kaslarını. mestanonun verdiği program veya aynısı olmasa da triceps biceps süperset olan bir program uygula derim. doğru anladıysam kol çalıştıktan sonra akşam eve gittim kollarımda ağrı yoktu demişsin. zaten çalıştığın gün ağrımaz ki; yorgun, güçsüz olabilir ama iyi çalıştıysan ertesi gün ağrır kas. çalıştığın gün ağrı bekleme.

17. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    agir calistigim günler sizlama oluyor biraz onu demek istemistim.3 er set yaptigimda haraketleri ne sizlama vardi ne ertesi gün agri pek bir etki yaptigini hissetmedim.evet süperset yapicam.fakat bir sorun var.
    spor salonu 15 gün kapalı şaka gibi :)) ramazan boyunca.

18. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    :)) ya öyle yada böyle olucak.ya seve seve ya da sıka sıka [muro] ama üzücü yani.rahatlattın ama cidden valla hehe.
    boyum 1.82 aşırı uzun ama var biraz.ondanda biraz zorlanıyor oldugumu düsünüyorum bu kol konusunda.

salon 15 gün kapalıymış napıcaz bilmiyorum 15 gün :) pazartesiden itibaren.bide bu çıktı şimdi:D

19. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    15 gün içinde hiç bi salona falan gitmiyceksen kesinlikle barfiks şınav dips mekik ters mekik yap derim.

20. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    maalesef gidemicem.evet dediklerini yapıcam hep
    başka salonda yok adam gibi malesef şaka gibi :)

Sayfayı Paylaş