Güç doğuştan mı gelir ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve yusufdemiryurekk tarafından 28 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. yusufdemiryurekk

yusufdemiryurekk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar selamın aleyküm herkese 24 yaşındayım 1.71 boy 83 kilodayım önümüzdeki ay bir savunma sporuna yazılacağım üniversite eğitimimi tamamlarken sürekli olarak başlayacağım 1 2 ay çalışıp bırakmayacağım.Yalnız bu güç doğuştan mı gelir yani mesele yumrukların çok güçlü değil İstanbul gibi bir yerde savunma önemli onun için güçlendirmek istiyorum bunun için hangi spor dalını tavsiye edersiniz.Birde kavgalarda boy cüsse mi önemli yoksa taktik mi önemlidir ?

2. firatozturk

firatozturk Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Selamlar,vücudumuzda var olan kas fiberlerini biraz genetik belirler ama çok ufak bir farktır ki şekil anlamındadır bu da. Bebekken ve çocukken yaptığımız aktiviteler kasların gelişmesini sağlar aslında biraz da gençliğimizdeki gücümüzi bu belirler. Tabi kemik yapısını da es geçmemek gerek. Kendini savunmak isteyen insana boks veya karate gibi tek yöne odaklı sporlar önermem çünkü bunlar seni istediğin şekilde korumaz evet tekme atmayı yumruk atmayı öğrenirsin ancak ring sporları.
    Krav maga. Hayatta kalmak için yapılan dövüş sporu. Youtube'da bununla ilgili videolar mevcut. Fırat Balkaya'nın videolarına bakabilirsin.
    Güçlenmek istiyorsan elbette güç sporları yapmalısın ancak eğitimsiz bir gücü daima teknik yener. Ha o güçlü kişi sana vurmayı başarırsa o zaman yapabilecek bir şey yok ama kondisyon,hız ve taktiğinle durumdan sıyrılmayı başarabilirsin.
    Umarım cevaplarını almışsındır kardeşim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Turgut Baba

Turgut Baba Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    İnşaat
    Yer:
    Ankara
    Aleyküm selam, evet güç doğuştan gelir. Dövüş sporlarında genetik güç(doğuştan gelen güç) çok önemlidir. Lakin bu güç meselesi çocukken uğraştığın faaliyetlerle artar çocukken yapılan antreman ve oluşan kaslar herzaman kaıcıdır buna emin ol. Tabiki dövüş sporlarında güçten önce beyin önemlidir dövüş ve tekniksel zeka çok önemlidir ama gerizakalı birinin fazla güçlü olacağınıda düşünmüyorum.

Kavgalarda boymu cüssemi önemlidir soruna gelecek olursak eğer: Kavgada uzun boy yumruk atma açısından çok büyük bir dezavantaş iken tekme atma açısından büyük bir avantajdır. İyi dövüşebilen bir insanın atletik yapıda hızlı ve çevik olması lazım. Cüsse derken kastın dev gibi adamlarsa tamamiyle yanlış bir düşünce. Mike Tyson u incelersek eğer boyu 1.78 uzun değil ortalamanın biraz üstü. Tanıdığım iyi dövüşcülerden çoğu 178'den üstü değiller. Sen eğer kavgalarda iyi dövüşmek istiyorsan patlayıcı kuvveti antremanlarını yapacaksın.

Nedir bu patlayıcı kuvvet antremanları? Bunlar, zıplayarak şınav zıplayarak squat... yani kastettiğim hareketi yaparken tüm gücünle ve çok hızlı bir şekilde doğru bir biçimde tamamlamış olmandır.

Uzun lafın kısası kavgada genetik çok önemlidir lakin sadece genetikle iş bitmez kendini geliştirmen lazım ve bu işe çok erken yaşlarda başlarsan genetiğine katkı sağlar(7-8) yaşları.

4. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    tanıdığın iyi dövüşçüler 1.78 üstü deilse sen dövüşçü tanımamışsın boksta siklet olayı var mike tyson ağır sikletti ve boyu yüzünden kaç maç kaybetti highlight videolarından tysonu izleyip konuşuyorsun tyson lenox lewis maçını izle mike tyson boy farkından yumruk bile atamıyor kısa uzun boy senin taktiğini belirler boyuna göre taktik uygularsın boyun uzunsa adama uzaktan jablerle vurarak yaklaştırmassın şuan ki ağırsikelt şampiyonlarına bak tyson fury 2m 7 santim joshua 1.97 civarıydı deontay wilder 1.97 badr hari 1.97 klitcko 1.96 eskilerden semmy schilt 2m 12 cm her siklettin ortalama santimi farkldır ağırsiklet 1.95 üstüdür çoğunlukla ayrıca güç olmadan hiç bir şey yapamazsın 10 yaşındaki çocuk istediği kadar teknik bilsin vurduğu işlemez golovkinin yumruklarına bak hem öyle teknik hem de öyle güçlü vurmak lazım

firatozturk bunu beğendi.
  5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Kavgalarda ağırlık önemlidir.
    Bu yüzden güreşte de, judoda da, boksta da ağırlığa göre belirlenir sikletler, boya göre değil.
    Ama kısa boylu insanlarda strateji geliştirmeli, yakın dövüşmeli. Boksta daha çok işe yarar, kick boksta diz yeme durumu var:)
    Basketbolda bile NBA de 2 defa 1.70 boylarındaki iki sporcu smaç şampiyonu oldu. Düşün yani. Boyun çok önemli olduğu bir sporda üstelik NBA de , kısa boylu 2 basketçide smaç şampiyonu olmuştu. Düşün yani...

Yani iş senin çevikliğine, kondüsyonuna, antreman yoğunluğuna, tekniğine ve taktiğine kalıyor artık.

Benim boyum 1,90 a yakın. Dövüş müsabakalarında en çok 1,70 lik adamlara zorlanıyorum. Çünkü simetriyi bozuyorlar:), onlara uygun gard alıyorsun

6. Turgut Baba

Turgut Baba Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    İnşaat
    Yer:
    Ankara
    Dövüş sadece Boks maçından ibaret değil. En kapsamlısından MMA dövüşlerini ele alırsak 178 boyunun bir dezavantaj sağlayacağını sanmıyorum. Sen 178cm yi kısa olarak nitelendiriyorsun ama ortalama erkek boyu 175cm'dir hele hele bu oran Türk erkeklerinde 171'e kadar düşer. Orta boy herzaman için avantajdır dövüşte güreş beceriside çok önemlidir adamın ayaklarından tutup yere serdimi adamı nakavt edebilirsiniz. Her boyun kendine has bir avantajı vardır ki kullanmasını bilene.

''10 yaşındaki çocuk istediği kadar teknik bilsin vurduğu işlemez'' sağolun bu bilgi gerçekten çok yararlı oldu.

7. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    her sikletin boy ortalaması farkldıır diorum ağırsiklette 1.71 olursan seni öldürürler ağırsiklet ortalaması 1.97 civarı altında olursan hiç bir şey yapamassın klitckhoya bak adam boyu sayesinde kaç kişiyi yendi ama onun boyundan uzun fury ,Joshua çıkınca adam 11 yıllık yenilmezliğini kaybetti ben bir çok dövüş maçına çıktım adam kısa boyluysa dövüşmeyi bilmesen bile çok rahat diz atarsın semmy schilt maçlarını izle diyorum hiç izlememişsin adam dövüşmeyi bilmior ama kaç kişiyi yendi böyle 2m12 cm lik boyuyla

8. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    genetik sebeplerden olan farkın etkisi zamanla azalıyor bence her türlü sporda. 5-6 aydır spor yapan iki kişi içinde genetik fark ciddi gözükebiliyor ama, 2. 3. seneden sonra gelişim çok olduğu için o ufak fark o kadar da göze batmıyor. onun için genetik vs fazla kafaya takmadan devam etmek gerek.
    çocukluk ve ergenlik döneminde yapılan şeylerin güç olarak kalıcı olduğu yorumu yapılmış yukarıda. o konuya ben de kendi tecrübelerimden katılıyorum. 14-19 yaş arası dönemde bütün boş zamanlarımı dağlık bölgede bisiklet sürerek veya futbol oynayarak geçirdim. spora yeni başladığım dönemlerde yeni başlayan biri ne kaldırıyorsa onu kaldırırım her bölgede. ortalamayımdır yani, hatta omuzlarım biraz güçsüzdür. ama bacak hariç. bacak bölgesinde yeni başlayanların neredeyse 2 katını kaldırdığım oluyor. şimdiki aklım olasa daha dengeli spor yapardım :)

9. uzay demiralp

uzay demiralp Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Doğuştan gelir , çevremizde güçlü insanlara raslarız ama bunların sporla falan alakası yoktur. Ama bence çalışmak genetiğin önüne geçer. Her zaman.

Sayfayı Paylaş