Full Sparring Yapmalı mıyım ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve PapillonV tarafından 29 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar beni hatırlayan vardır belki kısa bir spor geçmişim var 3 aydır da tekrardan boksa başladım. Yanlış bilmiyorsam ocakta müsabakalar olacak. Salonda kum torbasında yada lapada çalışırken çoluk çocuk gelip : " abi çok iyisin, formun çok düzgün..." dese de Sparring yapınca millet haya kırıklığına uğruyor çünkü torba sana vurmuyor ama rakip vuruyor sonuçta :))) Neyse bugüne kadar salonda 8 kişiyle fln sparring yaptım bazılarıyla birkaç sefer ve 2sini kazandım sayılır gerisi hezimete uğradım hatta 1 aydır gelen kişiler bile çok zorladı zaman zaman çünkü 165 boyum var adamın boyu 190 civarı ciddi bir erişim dezavantajım var. Güçlüyümdür dayanıklılığımda eh işte yeter sanırım diyorum ki bundan sonra müsabakalara kadar sadece Sparring yapsam nasıl olur ? Sonuçta benim problemim counter punch atamamak ve uzun süre rakibi durduramamak hele adam üstüme gelirse ilk yumruğu saptırıyorum 2. yumruğu fent ile atlatıyorum 3. gardıma çarpıyor 4. yüzüme gerisi de yüzüme durduramayacağımı anlayınca sırtımı dönüyorum refleks olarak. Ne önerirsiniz?

2. muptezel_samet

muptezel_samet Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Bende boksla uğraşıyorum kardeşim. Sparring muhakkak şart, fakat deneyimde bilmukabele önemli. Benim kilom 70. Fakat sparringde 90 kilo adamı köşeye alıp; yumruk bombardımanına tutup gardını bozmasını engellediğimi bilirim. Ben mi çok güçlüydüm veya o mu çok güçsüzdü? Kesinlikle hayır. Tamamen deneyim ve reflekslerin oturması. Kum torbasını haklamak kolaydır. Power, kondisyon, teknik isteyen olgular olsa da karşıdan gelen bir atak yok. Karşına biri geldiği zaman reflekslerini oturtabilir ve sağlam şekilde kaçarsın. Ben uzun süre sonra tekrar başladım ve 1 aydır bokstayım henüz. Kondisyonum, patlayıcı kuvvetim, kombinasyonum çok kötü. Fakat tekniğim ve refleksim sayesinde sparringin etkisini gördüm. Kesinlikle tavsiye ederim. Muhakkak işe yarayacaktır. ;)

PapillonV bunu beğendi.
  3. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    o zaman ip atlayıp sparring yapayım hep şınav fln pek lazım değil bence zaten kaslarım güçlü kiloma göre dediğin gibi refleks ve ön görü lazım dereceli dövüşçülerle sparring yapıyorum aradaki tecrübe farkı çok bariz ben daha omzumu hareket ettirince adam nerden ne açıda yumruk atacağımı görüp counter'i geçiriyor suratıma çok sparring yapmam rakibi okumayı öğrenmem lazım . Peki sence şampiyon olma şansım nedir ? Sonuçta birkaç yıldır gidenler genelde katılıyor müsabakaya hezimete uğramam inşallah :D Kendime güveniyorum ama tecrübe gibi çok önemli bir faktör de var işin aslı...

4. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Hepsi bir butun
    Sparringde yapacaksin
    Kondisyon, güç, teknik, dayaniklilik antrenmanlarida yapacaksin. Beslenmen ve uykun guzel olacak
    Tum bunlar Genetik ve zekanla harmanlanip ringte kendini gostereceksin.
    Aksi halde basari beklemek hayal olur.
    Birde Sirtini donuyorsan dsha cok yolun basindasin demek. Hocsn seni izleyip uyaracaktir.
    Basarilar dilerim

5. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    eh yani sonuçta 3 aylık boksörüm tabi yolun başındayım ancak yazdıklarından en büyük eksiğim kondisyon ve teknik . Teknik de şöyle eksik vuruş açılarım falan güzel 3 aylık boksör demezsin görsen ama sparring yaparken dersin 3 aylık boksör bu ayaklarım hızlı rakipten kaçarım ama işte kaçarak da kazanılmıyor saldırmak gerek bende de o zamanlama yok rakibin attığı çoğu yumruğu yemiyorum yani gardıma bile değmiyor Outboxer tipinde dövüşüyorum (bunu uzun boylular yapar aslında ben neden böyle alıştım bilmiyorum ) ama rakibin bir yumruğundan kaçıp counter denediğimde counter atağıma counter yiyip yere yapışan ben oluyorum. Hani rakip kolunu tekrar çekemeden içeri girip bir tane geçirmem lazım ama hızım yetmiyor ona.

Sayfayı Paylaş