Fruktoz(Meyve Sekeri) ve Yag Yakimina Etkisi

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve sarc4stic tarafından 18 Eylül 2005 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    S: Salonda konuştuğum bir vücutcu eğer yağ yakmak istiyorsam meyve yememem gerektiğini söyledi. Meyveler niye vücutcuların diyetinde yasak?

C: Çoğu vücutcu ve diet uzmanı yağ yakma dönemlerinde meyveyi keser. Diğerleri bu sağlıklı yiyecekleri idareli olarak tüketir ve iyi sonuçlar alır. Sonuçta meyve herşeyden önce bir karbonhidrat, çoğu vücutcu karbonhidrat alımını azaltmak için meyveyi keser. Yağ yakmak için uğraşan bütün vücutcular içerdiği früktoz(meyve şekeri) yüzünden meyveden korkarlar.

Çoğu meyvedeki karbonhidratın büyük bir çoğunluğu iki kaynaktan gelir: glükoz ve früktoz. İkisinin bulunma oranı meyveden meyveye farklılık gösterir, ama çoğunda glükozdan çok früktoz vardır. Glükoz kan şekeri(yada kan glükozu) ile aynı yapıdadır. Ne zaman glükoz içeren bir yiyeek tüketirseniz, çok hızlı bir şekilde sindirilir ve kana karışır. Bu sebepten dolayı glükoz antreman öncesinde/sırasında(hızlı enerji sağladığından) ve hemen antreman sonrası(çünkü azalan kas glikojenini - glükozun depolanama formu - ikmal eder) alınabilecek mükemmel bir karbonhidrattır.

Mamafih, früktoz tamamen ayrı bir hikayedir. Früktoz içeren besinlerin metabolize olması daha uzun sürer. Bu yüzden kaslar tarafından kullanılamaz. İlk önce karaciğerde glikojene dönüştürülmesi gerekir. Karaciğerdeki glikojen seviyesi doyuma ulaşınca früktoz yağa çevirilir. Bu dönüşümden korkan vücutcular meyve yemekten kaçınırlar. Eğer karbonhidrat alımınız az-orta seviye arasında ise günde bir iki parça meyve sizin için bir sorun oluşturmamalı, yağ depolaması da dahil. Ayrıca meyve lif, vitamin ve fitokimyasal* maddeler içerir.

Meyve yemek için en uygun zaman antremandan 30-60 dakika öncedir çünkü glükoz bileşeni hızlı bir enerji sağlarken früktoz karaciğerin glikojen ile dolu olmasını sağlayacak, bu sayede kan glikozu antreman boyunca sabit kalıcak. Meyve antremanda sonra yenebilecek en iyi karbonhidrat değil çünkü ne insülin(şu anda artmasını isteyeceğiniz anabolik hormon) salgılatır ne de kas glikojenini tekrar doldurur. Bunun yerine seçiminiz saf glikoz veya bir maltodextrin** ürünü yönünde olsun.

*(phytochemical): Bitkisel gıdalarin içerdiği, insanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hatta dengeli bir beslenmeyle alındığı takdirde çeşitli kanser risklerini azalttığı iddia edilen kimyevi maddelerin (antioksidan, vitamin, lif, mineral, pigment vs.) ortak sıfatı.

**Genelde süt ürünlerinin zenginleştirilmesinde ve katılaştırılmasında kullanılan tatsız, kokusuz suda çözünen fiber yapılı kimyasal.

http://www.findarticles.com/p/articles/mi_m0KFY/is_12_21/ai_112350876

Soru:
    Yaz için forma girmek istiyorum ve meyveden uzak durmam gerektiğini öğrendim. Meyve çok sağlıklı, peki neden diyet için faydalı değil?

Cevap:
    Yağ yakmak için uğraşırken meyve yemekten kaçınmak ne kadar ilginç değil mi? Bunula beraber meyvenin çok sağlıklı olması, neredeyse yağ içermemesi, vitamin,mineral ve sadece bitkilerde bulunan besinlerle yüklü olmasının yanı sıra früktoz denen doğal bir şekerede sahip olma gibi bir özelliğide var. Früktozun moleküler yapısı öyle bir biçimdeki karaciğerden geçerken yağa dönüşmesi çok kolay. Früktozda yağ gibi metabolize edildiği için, yağsız bir vücutla sizin vücudunuz arasındaki mesafeyi arttırabilir. Früktoz aynı zamanda antreman sonrasında kullanmak için kötü bir seçim, çünkü kas glikojenini ikmal etme oranı çok az. Bu şekerin yüksek olduğu diyetleri uygulayanların insülin direnci geliştirdikleri gözlenmiştir ki bu daha yüksek kan yağı ve vücut yağ oranları demektir.

http://www.ironmagazine.com/archive/qa_May2002.htm

İshak01, mustabeen, kory ve diğer 24 kişi bunu beğendi.
  2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Sarc saol, Yine is basindasin :)

3. OVERCOME

OVERCOME Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Engineer
    Yer:
    Adana
    Yani simdi ben yag yakmak istiyorum ama bana hocam ara ogunlerde ve yatmadan once meyve yemem gerektigini söyledi .. Aslında yememek mi lazım ?

4. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    sarc bu yazı süper işime yaradı , doğru sandiğim ve uyguladığım bi yanlışı düzeltmiş oldum sayende ;) aradan yıllar geçmiş gerçi :)

yeni antremandan çıktım, bi güzel çilek şeftali faln yedim ,kendimce kas glikojenimi artırmaya çalışıyodum meğer saçmalıyormuşum :)

peki nasıl basit şeker almalıyız antremandan sonra ??

İshak01 bunu beğendi.
  5. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    2 senedir antrenmandan sonra meyve tüketiyorum ama ben : (

ühü ?

6. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73

meyve suları idmanın hemen sonrası için işini görecektir.

7. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    powerade icindeki malzemelerden dolayi daha faydalidir idman sonrasi icin.

8. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    meyve suyunun içinde fruktoz yok mu ? taze sıkılmışların içinde tabiki var ama cappy nin faln mesela direk glikoz kullanıyorlar sanırım ama fruktozda vardır diye tahmin ediyorum

9. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    konsantre meyve sularında %5 fruktoz varsa %95 glikoz var : /

10. turkesh

turkesh Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Ya tamamen saçmalık. O yedikleri kimya sonucunda alınmış protein falan çok ii , ama meyva kötü. Tamamen saçmalık.

ege_2048 bunu beğendi.
  11. Pain&Gain

Pain&Gain Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    kimse meyveye kötü demiyorki

12. turkesh

turkesh Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bazan çok araşdırma da zarar veriyor. Ben de bi dönem böyle şeylere çok önem verirdim. Ama bakıyorum da böyle normal beslenmden uzaklaşıp başka bi yere ulaşıyoruz. Ben düşünüyorum da atalarımız zamanında supplement kullanmamışdı, ne olmuşdu hepsi gelişememişdi mi?!. Neyse konu sarkıyor. Meyvanın da kötü yönlerini bulduysak sıra bala falan gelir bence.

13. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    bruce lee nin her aksam yuksek miktarda meyva yedigini duymustum.. bruce lee %1 den az yag oranina sahipti ve steroid kullanmamisti

14. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    KD %1'den az yag orani ne demek diye hic dusundun mu? Ayaz'in resimlerine bir bak, kendisi yag oraninin %8'lerde oldugunu soyluyor.

15. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    ne demek oldugunu cok iyi biliyorum lakin 4 senedir sporun icindeyim. webde arama yap

16. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    KD gercekten de doktorunun oyle bir iddasi var. Ne yalan soyleyeyim, sasirdim kaldim. Doktorun soylediginin tersi bir seye rastlamadigim icin, curutmek gibi bir opsiyon yok eldeki bilgiyi. Belki yanlis olcmuslerdir :). Ama sunu da belirtmek lazim, bu olcum olmesine cok yakin bir zamanda yapilmis. Zaten inanilmaz kilo verdigi bir donem ve de butun sagligini kaybetmis.

KD boyle bir savunma yapmana gerek yoktu, sen sporun icinde 4 sene de olsan, 40 sene de olsan yanlis bir bilgi edinmis olabilirdin. Kendini benim yerime koy, sen de boyle bir sey duysan sasirirdin. Cunku benim kafamdaki bruce lee yagsizdi, ama zaafiyet gecirme noktasinda degildi. Dedim hadi %3 bilemedin %4 olsun, %1 akil almaz bir rakam. Haklinin hakkini da vermek lazim, mevcut bilgiyi dogru kullanmissin, kusura bakma.

Bu arada streoid kullanmadigini soyluyosun, ama okudugum bir kac kaynakta net bir kanit olmamakla beraber opium kullandigi yaziyordu. Gercekten ilginc bir yasam hikayesi, daha detayli bir biyografiden okumak lazim.

Hodaft, İshak01, WildRose ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    kusura bakma dostum oyle demek istemedim. cocuklugumdan beri bruce lee hayrani oldugum icin biraz sert cikmis olabilirim. tabii yag oraninin dogrulugunu bilemeyiz, ilac kullanip kullanmadiginida ancak zayifladigi donemde alinmis demissin bu dogru degil.. film cekimi sirasinda bi anda oldu bildigim.. yani formunun zirvesindeydi. zaten bruce lee oyle kilolu bir adamda degildi ancak insan ustu bi guce sahip olugu herkes trafindan soylnir. neden vefat ettigide merak konusu acaba dusuk yag orani sonu olmus olabilirmi?ya da beynindemi bisey vardi..

18. turkesh

turkesh Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Peki siz diyen olsun meyva zararlı. Yağlanmayın diye toprak falan yeyin.

19. Angelossi

Angelossi Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Bu meyva olayı harbi kafamı kurcalıyor. İnanmak istemiyorum resmen..

20. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    %1'lik yag oranina bir örnek de ben vereyim..
    IFBB Pro Andreas Münzer'in öldügünde ki yag orani %1,4 idi.
    Zaten kendisi de sürekli define kalma piskolojisine girdigi icin ölümünü hazirladi. Kani o kadar katilasmis ki artik damarlardan akmiyordu. Gerci evinin bodrum katinda kendi kurdugu bir kimyasal laboratuvar oldugu ve sayisiz ilaclari üzerinde denedigi de biliniyor. Ancak %1 lik yag oraniyla hic bir insan uzun süre yasayamaz cünkü vücudun herseye oldugu gibi yaga da ihtiyaci vardir.

Fruktoza gelince.. Meyvenin saglikli yanlarini saymaya gerek yoktur. Icinde vitaminlerin en bol bulundugu besindir. Takviye multivitamin haplari falan hikaye geliyor bana. Cünkü suna inaniyorum ki meyvenin icinde o vitamini vücutta tutacak, emilimini hizlandiracak, optimum derecede vitamindan faydalanmayi saglayacak baska maddelerde vardir icinde..nasil ki bir elma dalindayken bile o vitaminleri depolayabiliyorsa vücutta da depolayacak..

burada bahsedilen konu meyvenin kendisi degil aslinda, idmandan sonra vücudun katabolik hali.
    Amac idmandan sonra bosalan glikoz depolarini doldurmak oldugu icin glisemik endeksi cok yüksek besinler tüketmek gerekir. Bir baska deyisle kan glikozunu en hizli sekilde yükseltmek gerekir...

Glisemik endeks ise rakamlarla ölcülür. Idmandan sonra tavsiye edilen glisemik endeks 100 civarindadir.

Buna göre yabanci bi sitedin aldigim bilgiye göre bazi besinlerin glisemik endeksleri söyle

Meyve

Karpuz 75
    Balkabagi 74
    Kuru Üzüm 64
    Muz 62
    Portakal 40
    Elma 39

Glikozlar

Maltoz 105
    Glikoz 100
    Nisasta 95
    Bal 87
    Sakarin 59
    Laktoz 46
    Fruktoz 22

Süt Ürünleri

Yogurt 36
    Tam yagli Süt 34
    1,5 yagli Süt 32
    Diger 30

Ben idmandan sonra ki protein shakein icine her zaman dextroz koyarim. onun da glisemik endeksi 100-105 civari.. dextroz üzüm sekeri oluyor. Yani %100 üzüm suyu bulursaniz onda da sakinca yoktur.

saygilar

Son düzenleme: 27 Haziran 2008
    ifsygn, İshak01, face1tr ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş