flexor hocama yazdığı 1. ve 2. ay programı başlıklı konu ile ilgili sorum....

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve schecter tarafından 11 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. schecter

schecter Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yeni başlayanlar için 1.ve 2. ay programı başlıklı konunuz ile ilgili bir kaç birşey sormak istemiştim.

1-)1. ay programını ,2 ayda bir yapılan hareketleri değiştirerek,(military press yerine dumbell press gibi),bazende set ve tekrar sayılarını değiştirerek, 1-2 sene boyunca devam ettirsek ölçü alıp gelişmeye devam edermiyiz?

2-)2. ay programında 1. gün => bacak sırt biceps
    2.gün=>göğüs omuz arka kol şeklinde devam ettirsek sizce nasıl olur ?
    sizin yazmış olduğunu programda ptesi göğüs çalıştıktan sonra omuzlarımız yorgun olucak ve salı günü omuz çalışmak zorundayız.Bu durumda hem omuzdan yeterli verimi alamayız hemde omuzu fazla yıpratıp küçültmeye uğratırız diye düşünmekteyim. Siz ne diyorsunuz onu merak ediyorum. Verdiğiniz cevap doğrultusunda bir gidişat çıkarıcam kendime. Çok teşekkür ederim

2. StaticX

StaticX Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    1)2 ayda bir değiştirmek çokta iyi olmayacaktır bunu 3 ay yapabiliriz minimum.gelişiminide göre tabiki.salonda ki hocam 11 senelik müsabık sporcu.onun verdiği programda 1. ay hareketi ardından 2. ay programı geçiyorsunuz.3 ay sonra program değiştiriyor.

2)Dediğin şey çok kötü olur overtraininge uğrarsın hiç bir işe yaramaz.bu sporda büyük kas grubu ile küçük kas grubu kombine edilerek çalışılır örneğin göğüs ve ön kol gibi.bunu 3 harekete çıkarmak olmaz.sana şu şekilde program verebilirim.bu programın daha iyi gelişim gösterdiğini bizzat kendim fark ettim.program şu şekilde;

1.gün= Göğüs & Ön kol
    2.gün Sırt-Kanat
    3.gün=Omuz & Arka kol
    4.gün= Bacak

Göğüs&Ön koldan sonra neden sırt kanat var diye soracak olursan;göğüs idmanında omuz ve arka kol yeteri kadar rol oynacak zaten.2.günde sırt kanat girdiğimizde omuz ve arka kol çokta işlev göstermeyecek böylece omuz ve arka kolumuz 3.gün idmanına daha iyi dinlenmiş şekilde başlayıp daha iyi performans almamızı sağlayacak.ben bu şekilde yapıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim.bazı arkadaşlar 4.gün yapma bacağı sırt gününe ekle diyor buda olabilir ancak benim vücudum 4.gün idmanı kaldırıyor ve kendim için böyle daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

3. schecter

schecter Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    staticX sorumu biraz yanlış anladın.Senin bana önerdiğin bu program flexor' un bahsetmiş olduğu son olarak verilen 3. aşama programıdır.Benim bahsetmiş olduğum ise 2. aşama programıdır.Flexor'un o konusunu bir okursan ne demek istediğimi anlayacaksın. Flexor hocamız demiş ki 1 aylık tüm vücudu tek günde haftada 3 kere çalışma programından sonra, 2 ay uygulanacak olan 2. aşama programına geçiyoruz demiş. bahsettiği 2. aşama programıda şu:

pazartesi: göğüs ,sırt ,önkol
    salı:bacak,omuz,arka kol
    çarşamba: off
    perşembe:göğüs,sırt,önkol
    cuma:bacak,omuz,arka kol

bende bunun üzerine sordum ki;bu program yerine

pazartesi: bacak,sırt,önkol
    salı:göğüs,omuz,arka kol
    çarşamba: off
    perşembe:bacak,sırt,önkol
    cuma:göğüs,omuz,arka kol

şeklinde çalışmak daha mantıklı olmazmı diye. bunu sormamın nedenide flexor'un programında göğüsten sonraki gün omuz var ve omuzlar tam dinlenmemiş halde olabilir.

senin cevabına gelince ayrı bir program sistemi söyledin.Senin dediğin bir kas grubu haftada 1 gün çalışıyor.Üstte yazdığım programda ise bir kas grubu haftada 2 kere çalışıyor.çalıştığımız kas grupları 3 günlük dinlenme süresine sahip,yani pazartesi yapılanlar 3 gün sonra perşembe yapılabiliyor.3 günlük süre bence dinlenme için yeterlidir.Kaldı ki bu nasıl ve ne şiddette çalıştığımızada bağlı.Burda bacak sırt önkol 3 lüsünü beraber çalışırken bacak için 5 tane hareket girmiyeceğim.Max 3 temel hareket olacak (squat,deadlift,lunge gibi) aynı şekilde kollar içinde 2 şer hareket gibi.

ve son olarak çoğu insan kas gruplarını günlere ayırarak çalışıyor,bu ülkede herkes rambo:) sözüm sana değil tabiki,vücudunu görmedim etmedim.Ancak profosyonel derecede bir vücut hacmine ulaşmadıktan sonra 3. aşama programı yani haftada 1 gün kası çalıştırmakla bence çok verim elde edilmeyecektir.Bilmiyorum bu benim görüşüm.Flexor hocamın da yorumunu ve düzeltmelerini bekliyorum

Son düzenleme: 11 Eylül 2011
  4. schecter

schecter Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    ..................................güncel.................................

5. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Lütfen ilgili başlıklarda sorularınızı sorun.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş