Fizik tedavi doktor sonucu ve tavsiye edilen hareketler

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Morpheuss tarafından 25 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Morpheuss

Morpheuss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaslar,
    araniza yeni katildim, umarim aranizda bana da yer vardir :)

Ben bel agrilarim nedeniyle dun ve onceki gun doktora gittim,
    Bel fitigindan falan korkuyordum ama cok sukur cikmadi.

Sorun, "bel kaslarinin cok zayif olmasi"ymis. Bu nedenle tedavi olarak spor yapmami onerdi. Oncelikle elime bir hareket tablosu verdi, iste bana onerilen hareketler;
    http://www.freewebs.com/neothelegend/hareketler1.JPG
    http://www.freewebs.com/neothelegend/hareketler2.JPG
    http://www.freewebs.com/neothelegend/hareketler3.JPG
    http://www.freewebs.com/neothelegend/hareketler4.JPG
    http://www.freewebs.com/neothelegend/hareketler5.JPG

(hareketler4.jpg resmindeki ustu cizili resimlerdeki hareketleri yapmamam soylendi.)

Bu arada, bu resimleri sizlerle paylasiyorum ancak, buradaki deneyimli arkadaslarda onayliycaktir sanirim ama her beli agriyan bu hareketlere yonlenmesin lutfen,
    bu siteyi incelerken ogrendigim baslicasey herseyden once doktor kontrolunun en onemli sey oldugudur.
    ve,
    bu hareketleri paylasmamdaki sebep sadece bodyforumtr daki paylasim ortamina yenibiri olarak ilk katkimi yapmakti. Lutfen bunlari yapmadan once bir doktor kontrolunden gecin ve doktorun onayini alin. (Not: yanlis bolume actiysam basligimi ozur dilerim ancak ilgili forumda yeni baslik acma butonunu bulamadim, yetki arkadas eger faydali bulursa basligimi ilgili foruma tasiyabilirse cok sevinirim.)

...............

Doktor bu hareketlerin yaninda spor yapmamida onerdi, ilk ve en israr ettigi spor ise yuzme oldu, ancak bazi kisisel nedenlerden dolayi cekindim iste..
    Yapabilecegimi soyledigi ikinci spor ise vucutgelistirme oldu, tabiki iki tur hareket disinda, nasil hareketler oldugunu anlatti, forumdan arastirdigim kadariyla;
    1. tur hareketler: deadlift
    2. tur hareketler ise yatarak agirlik kaldirmak (bench presmiydi?)

Ve benimde hazir imkanlarim varken vucutgelistirmeye baslamayi sectim, amacim saglikli olmak, ve belki birde guzel bir vucuda sahip olmak :$ insallah basarabilirim..

...............

Neyse, baslik amacindan sapmasin,
    Bu baslikla, bel agrilarim icin gittigim doktorumun fizik tedavi doktorumun onerdigi hareketleri sizlerle paylasmaya calistim. (doktorundan onayi sart bu arada, sorumluluk kabul etmem he :))
    Umarim bir katkim olmustur buraya, herkese kolay gelsin,
    iyi calismalar arkadaslar
    Morpheus

...............

Not: Forum kurallarini ve resim ekleme kurallarini falan okudum, ve elimden geldigince uyarak resimler hazirladim, nasil koyabilirim? yeni baslik acma butonunu goremedim "kendi vucut resimlerin" forumunda?

2. ammun

ammun Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci=dilenci
    Yer:
    Denizli
    hoşgeldin morpheuss,inşallah kalıcı olursun aramızda,paylaşımların devam eder.
    konu güzel,dediğin gibi,başta doktor onayı lazım.
    yalnız merak ettiğim bişey var,niye bench press yapmamanı söyledi çok merak ettim,deadlift bele yük bindirir ama bench press direkt olarak bele etki yapıyor muymuş?
    doktoruna gittiğinde danışırsan bizi de aydınlatmış olursun.
    ya da forumdan bu konu hakkında bilgisi olan?

3. Morpheuss

Morpheuss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,
    cok tesekkurler :)

bel doktoruyla isim bitti su an icin, ama yine gitmem gerekirse sorarim merak etme dostum.

bense simdi ne desem yalan olur, bu yuzden soylediklerim sadece kendi dusuncemi yansiticak ama, acaba yatarken agirlik kaldirdiginizda, hani bir ihtimal, ani bir hareketten dolayi agirligi uzerinize dusurmekten kurtulmak icin ters bir hareket yapip beli o yuksek agirlikla inciltme ihtimaliden (eger varsa tabi bilemiyorum) dolayi olabilir mi?

acikcasi cevabi bende gercekten merak ettim simdi, nedenini sormakta hic aklima gelmedi gercekten, deneyimli arkadaslar eger bilgileri varsa cevap verebilir mi lutfen?

4. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bende bel fıtığı vardı L5 de , aşşağı yukarı bel için her doktor bu hareketleri veriyor , önemli olan bu hareketleri ilk etepta ağrı olmadığı günler yapmak ve hareketten dolayı bir ağrınız olursa ogünkü çalışmayı bitirmeniz gerekir ,aşşağı yukarı 2 - 3 ay bu hareketlere devem etmek gerekiyor önce 1-2 tekrardan başlayıp, rahat rahat sabah 20 akşam 20 yapabilecek konuma gelmek gerekiyor.
    Yapmayı bilmiyorsan her hareket tehlikelidir.
    benç sehpasının yüksekliği farklı olabiliyor, yüksek sehpalarda ayaklar yere daha az bastığından belde biraz zorlama oluyor. ( en azından ben öyle hissettim ) bi ihtimal doktor bunun için yapma demiştir , yada sen yanlış anladın :)

5. Morpheuss

Morpheuss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    himm :) yorumlarin icin cok tesekkurler dostum :)

bu arada doktorun dedigini aynen soyliyim bakin: "iki hareket turundeki hareketler disinda vucut gelistirme yapabilirsin.
    1) dizlerin dik veya dike yakinken yerden agirlik kaldirma seklindeki hareketler,
    2) sirtustu yatipta yuksek agirliklar kaldirmak seklindekiler"

inanin acemiyim bu konuda, sadece forumdan bakarak soylemeye calistim hareketleri, yanilmis olabilirim adlarinda, yardimci olurmusunuz?

6. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    iki basliginda da fotolar sorunlu, www imageshack us adresine yuklemeni tavsiye ederim

7. Morpheuss

Morpheuss Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    cannabis tmm, hemen ekliyorum sagolasin soyledigin icin

Sayfayı Paylaş