Fitness ve Cardio Aynı Anda Yapılır Mı? Yapılır mı? Örnek Bir Diyet ve Çalışma Programı Var Mı?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Experto tarafından 2 Haziran 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Experto

Experto Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    Ankara
    Öncelikle herkese merhaba, forumda yeniyim. Bir takım şeyleri ezbere yaptığım için doğruluğunu sorgulamak istedim.
    Her gün koşu ve bisiklette ortalama 400 ila 500 kalori yakıyorum. Bunu yürüyerek değil olabildiğince kısa sürelerde terleyerek yapıyorum. Örneğin koşu bandında 3 dakika yürüyerek ısındıktan sonra nefesimin yettiği kadar koşuyorum ve ardından aynı şeyleri setler halinde tekrar ediyorum. Destek olarak spordan yarım saat önce l karnitin içiyorum. Aman aman bir faydasını görmedim fakat enerji içeceği kadar etki yaptığını söyleyebilirim. Çünkü içtikten 30 dakika sonra oturduğum yerde kalbimin hızlandığını hissediyorum. Kardiyomu tamamladıktan sonra her gün ayrı bir bölgede fitness yapıyorum. Çoğu yerden okuduğum ve duyduğum kadarıyla kardiyo ve fitness bir arada olmaz diyorlar. Sadece sıkılaştırmaya yarayacağını da sıkça duyuyorum.
    Herhangi bir beslenme diyeti uygulamıyorum. Sadece ekmeği ve şekeri kestim. Bunlar haricinde eti fazla tüketiyorum, olabildiğince yeşillik yiyorum. Şekerli meyveler haricinde erik,vişne gibi arada meyve tüketiyorum. Yatmadan önce yoğurt,ayran,süt gibi ne bulursam 1 barda/1 kase süt ürünü tüketiyorum. Spora başlayalı 3 hafta oldu ve 3-4 kilo verdim. Kardiyo sürekli gerekli birşey diye biliyorum fakat kardiyo yaparken vücut geliştirmenin olmayacağı fikri nedense bana mantıksız geliyor. Sonuçta koşu yaparken veya bisiklete binerken ne kadar enerji tüketsek de kaslarımız işliyor ve hareket halinde oluyor. Fazla uzatmadan erak ettiğim şeyler ise şunlar;
    1. Yağ yakımı için l karnitin kullanıyorum fakat kas gelişiminin artması için spordan sonra whey protein kullansam bir etkisi veya zararı olur mu?
    2. Hem vücut geliştirme hem de kardiyo için etkili bir beslenme şekli var mı? (Bol protein düşük yağ gibi)
    3. Kardiyoyu bırakıp sadece vücut geliştirme yapsam vücudum kaslanmaya başladıkça şekillenir mi veya beslenmeme dikkat edersem kaslar gelişirken fazla yağlar antremanlardaki tüketimle kendiliğinden erir mi?

2. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    nereden tutsak elde kalır bir yaşam düzeni. şekeri kısıtla ama bırakma. onun dışında şekersiz meyve diye bir şey yok. emin ol vişne ve erikte muzdan daha fazla şeker var. ekşi olması onu şekersiz yapmaz. limonda portakaldan daha fazla şeker var.

eyokus bunu beğendi.
  3. Experto

Experto Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    Ankara
    Cevabın için teşekkürler fakat mesajında sorularımın hiçbirine cevap bulamadım... :)

4. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Wheyin karnitinle ters etkileşime girdiğini duymadım bilmiyorum.
    Ne kadar yağlısın ve define olmak önceliğin mi?Kaloriyi alımını doğru ayarlarsan bb ile birlikte yağlar gider ama uzun sürer o yüzden cok yağlıysan kardio şart. Amatör doğal sporcuların bulk diye nitelendirdikleri ama aslında bazılarının göbekle sonlandırdıkları olay ^bana göre^ yanlış. İlaç kullananlarda kası koruyarak yağlardan arınmak kolayken doğal sporcularda öyle olmuyo maalesef.Sonra bi de göbeği eritmekle uğraş. O yüzden ne bulursan ye hayvan gibi ye muhabbetleri bana yanlış geliyor. Bunu diyenler olduğu için söylüyorum.
    Forumda bazı arkadaşlar antrenman sonrası bir saat kardionun normal olduğunu söylüyor ama ben katılmıyorum. Kardioya ek gün ayırmak bence en mantıklısı,antrenman sonrası olacaksa da kısa olmalı. Eğer kardio yapmak istiyorsan tabi ki.
    Bunlar benim kendi görüşüm kendi zihninde süzgeçten geçir,araştır kararını kendin ver.

5. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Bahsettigin kardio stili interval. Ornek olmasi acisindan splinter ile maraton kosucularini karsilastirabilirsin. Splinterler kutleli ve cok kuru/define, maraton kosuculari olabildigince ince ve celimsiz. Intervalin kas gelisimine faydali oldugunu gosteren makaleler var diye hatirliyorum.

1-) Karnitine gerek yok. Whey kas gelisimine dogrudan etki etmez.
    2-) Bu konu tamamen senle alakali. Kalori acigi olusturdugun surece yag yakarsin. Proteini her zaman yuksek tutmalisin.
    3-) VG=Mutfak tartisi. Sekeri ve ekmegi kestim diye bir sey olmamali. Oturup planlayip beslenme duzeni olusturmalisin.

Sayfayı Paylaş