Fıtık olmuşum

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mrthr35 tarafından 28 Kasım 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Yaklaşık 3 aydır hafif bel ağrıları yüzünden ağırlık çalışmıyordum, uzun uğraşlar sonucu tespit edebildik en azından artık, doktor raporunda böyle yazıyor . Bilgili arkadaşların önerisine ihtiyacım var. Öncelikle söyleyim bugün bir devlet hastanesine gittim MR sonucu için fizik tedavi için 3-4 ay sonrasına zaman verdi , evimin yakında özel bir hastaneyle görüştüm SGK anlaşmalı onlar pazartesi başlatıcaklarmış tedaviyi, nasıl yapıcam geçicek mi yoksa sadece ağrılar mı azalıcak eskisi gibi spor yapabilecekmiyim, eskisi gibi olmasa da kontrollü sadece 1-2 makinede çalışsam bana kötü etkisi olurmu, piskolejik olarak gidiğim
    Klinik Bilgi : belirtilmemiş
    Sekans ve Plan: FSE/ T1A ve FSE/T2A sagittal, FSE/T2A aksiyal

Lomber lordoz doğaldır.
    Lumbosakral vertebraların korpus yükseklikleri ve kortikomedüller sinyal intensite dağılımları doğaldır.Endplatelerde schmorl nodüllerine ait görünümler mevcuttur.
    Lomber intervertebral disk mesafeleri korunmuştur.
    L3-4 ve L4-5 intervertebral disklerinin sinyal intensitesi T2W sekanslarda dejenerasyona sekonder azalmıştır. Diğer lomber intervertebral disklerin T2W sekanslarda sinyal intensiteleri korunmuştur.

L2-3 diskinde minimal bilateral foraminal bulging mevcuttur. Her iki nöral foramen inferiordan hafif daralmıştır. Anlamlı kök basısı saptanmadı.
    L3-4 diskinde minimal bilateral foraminal bulging mevcuttur. Her iki nöral foramen inferiordan hafif daralmıştır. Anlamlı kök basısı saptanmadı.
    L4-5 intervertebral diskinde diffüz anüler taşma ile uyumlu görünüm mevcut olup tekal keseye bası izlenmektedir. Her iki nöral foramen inferiordan daralmış görünümdedir. Nöral foramenler düzeyinde disk ile sinir kökleri arasındaki sınır kaybolmuştur.

Lomber seviyede dural kese konturları muntazam izlenmiştir. Spinal kord T12-L1 seviyesinde konus medüllaris olarak devam etmekte olup, morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabii izlenmiştir. Kauda equina köklerinin dağılımı simetrik ve doğaldır.
    İncelenen seviyelerde osseöz spinal kanal çapları doğaldır.
    Paravertebral kas ve yumuşak doku oluşumları doğaldır.

SONUÇ :
    *Multipl lomber diskopati

Ekli Dosyalar:

2. Hydraa

Hydraa Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Fıtıkların başlangıç seviyesinde ve bir tanesi hariç sinir basısı da yok. Ağrılarını direkt olarak fıtığa bağlamak çok mantıklı görünmüyor. Mekanik kökenli yani kas iskelet sistemi kaynaklı bel ağrısı da yaşıyor olabilirsin. Ayrıca vücut fıtığı zaman içerisinde tamir edebilecek yeteneğe sahiptir. Fizik tedavi kısmında nasıl ilerleneceğine göre alacağın geri dönüşler de değişir. Derin yüzeyel sıcaklık uygulamaları ve elektroterapi modaliteleri yoğunluklu tedavide ağrıların üzerine hızlıca etkisi olur fakat uzun vadede baktığın zaman ağrılarla tekrar karşılaşma olasılığın yüksek çünkü problemi tam olarak çözmüş olmuyorsun. Bu sebepten core stabilizasyon üzerine yoğunlaşmanı tavsiye ederim. Bel sağlığı açısından çok daha kalıcı fayda sağlayacaktır. Spor konusuna gelince diyaframı doğru kullanarak valsalva mekanizmasını çalışarak bele binecek yükü azaltabilmek mümkün. Lakin fazla ıkınmalar fıtığın seviyesini artırıcı etki verebilir doğru şekilde uygulamak bu açıdan önemli. Bir süre antrenmanlarda ağırlıkları hafif düzeyde seçip volüm antrenmanları şeklinde götürüp sonrasında eski rutinine dönmeni tavsiye ederim. Geçmiş olsun :)

mrthr35 bunu beğendi.
  3. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    2 doktorun ve mr sonucunu raporlayan doktorun demesine göre 1 bölge çok başlangıçtaymış zaten de 4l-5 kısmı biraz riskli, o yüzden zaten 2 aydır ağrı çekiyordum, pazartesi başlıcaz fizik tedaviye, buralarda baya bilindik bir yer 8 tane fizyoterapisti var bakalım inş eskisi gibi olmaz zaten en ufak şeylerde bile hissettirir illa ki de %80 daha iyi duruma gelse bile şükredip hayatıma devam ederim. fizik tedavi süreci bitene kadar da ordakilere danışarak korse eşliğinde müsade ederlerse göğüs ve öl arka kol çalışmayı sorarım sadece, birde korizollu iğne vurdurdum iyice şişicek her yerim :D

Hydraa bunu beğendi.
  4. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    spora basladigimdan beri ara ara bende hafiften bel agriliari cekerim. acaba bu sporu yapanlarin kaderimi bu yoksa bizmi hareketleri yanlis yapiyoruz veya bazi noktalarda beli yanlis acidanmi zorluyoruz?

oysa hareketlerin formlarina hep dikkat etmeye calisirim. sizide takip ederim. iyi is cikariyorsunuz. en yakin zamanda sagliniza kavusmaniz dilegiyle..

gecmis olsun..

mrthr35 bunu beğendi.
  5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Önce geçmiş olsun. Şunu eklemek lazım. Fıtık olup fizik tedavi görenler genelde tedavi sonrası yapılanları unutup eskisi gibi hareket etmeye devam ediyor buda fıtığın tekrarlamasına sebep oluyor. Aman diyim sen dikkat et :)

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mrthr35 bunu beğendi.
  6. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    En çok özen gösterilmesi gereken kısım o zaten :) eskisi gibi olmuyacağı bir kesin hasar gören doku tamamen iyileşmez zaten şuankinden mecburen çok daha fazla dikkatli olmak gerekiyor, ağırlığın daha hafif olduğu bir tarza yönelirim artık ama bunun içinde 2 ay filan geçsin minimum neye müsait olursa artık vücudum o şekilde sağlık için spor yaparım , şu 2 aylık süreçte de kafamı toparlayıp fizik tedavi üstüne diyet ve kardiyo ile devam ederim en azından biraz estetiklik kalsın , zaten fizik tedavi süresinde bel karın bacak ve kalça için güçlendirici şeyler olucakmış zor gerçekten :/
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Kasım 2019 ---
    Fanztesiye kaçmaya gerek yok ya sağlığını bozmucak şekilde kası hissederek çalışsaydım ben ağırlık için formu çok bozdum muhtemelen özellikle ilk sene bilmediğim halde deadlift saçma saçma squat sonuç bu :)

7. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bel karın kalça için deadlift/squat türevleri yaptıracaklar hazır ol :)

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mrthr35 bunu beğendi.
  8. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    İstiyorsa assınlar bu kıvamdan sonra herşeye razıyım :D

9. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa
    Geçmiş olsun hocam, umarım eski antrenman rutininize dönecek hale gelirsiniz. Zamanında omuzdan sıkıntı çekmiş biri olarak, ilerleyen zamanlarda salona gittiğinizde ağrınızı tetikleyen bir hareket tespit ederseniz koşarak o hareketten uzaklaşın aman deyim inat etmeyin :D (Tecrübeyle sabit)

Pollysad ve mrthr35 bunu beğendi.
  10. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Omuz biraz daha kolay iyileşir de bel bölgesi çok hassas eskisi gibi antrenman yapmak cidden rüya gibi geliyor artık gözüme :) en azından sadece estetik ama hacimsiz olmak bile şükür ettirir bana :)

11. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Geçmiş olsun hele belliydi başına birşey geldiği başlığına hiç girdi girmediğinden.. Ben demiştim demek işe yaramaz ama fıtık olduğunu anlamıştım seni de uyarmıştım. Geçen sene aralık ayında daha ağırını L5-S1 de ben yaşadım forumda da uzun uzun bahsettim. İlk hatayı fizyoterapiste giderek yaptım ben aman sen yapma.. Beyin cerrahına görün ama özel hatane olmasın benim arkadaş özele gitti akşam ameliyat yaptılar. Amaç para kazanmak olsun. 3 yıl geçti daha beter oldu beli çünkü balans kaydı bir kere.
    Çözümü şu: 1 ay boyunca cep telefonu bile kaldırmayacaksın. 3 AY hiç bir şekilde ağırlık çalışmayacaksın. 3 AY İÇİNDE ASLA DİYET YAPMAYACAKSIN yeterli ve dengeli besleneceksin. Vücut kendi onaracak o bölgeyi. Seninki L4-L5 te hafif düzey değil orta düzey fıtık. Tek görüntüden de tam anlaşılmaz 34 farklı açıdan bakıyor beyin cerrahı. Raporu pek ciddiye almıyorlar radyolog yazıyor diye.
    Ben üstünden 11 ay geçti eski ağırlıkların da üstüne çıktım. Ama birçok hareket ömür boyu yasak özellikle ağır kilolarda. Bunların başında omuz pres geliyor daha sonra ağır barbell rowlar squatlar ve barbell curller... Bench preste belini oturtup yapacaksın ayağının altına yükselti alacaksın vs. onlar sonraki iş.
    Şimdi sen eğer ağrı devam ediyorsa 10 gün yatak ıstirahati sonra 1 ay hiç ağırlık kaldırmayacak 3 ay azami dikkat edeceksin. Sonra 3 ay hafif başlarsın 6 aya bir şeyin kalmaz beslenmeye dikkat edersen. Eğer yürür koşar bir yerden atlar ya da ağır kaldırırsan kıkırdak kopar ve sinire baskı yapar. ŞU an kıkırdak ile diskler arasında bağlantı devam ediyor sadece dışarı çıkan kısmı vücut eritecek.
    Kabullenmesi zor ama özel hastane paranı almak için yaparız demişler gerek yok fizik tedaviye. Karın kaslarını ve kalça kaslarını güçlendirirsen bele baskı zamanla azalır. Ama bu güçlendirme hareketleri de 1 ay yasak :)

mrthr35 bunu beğendi.
  12. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    Bende seni bekliyordum :D atlatırız yavaştan bu süreci de uzun süreli istirahat işi evde yaş işten dolayı imkansız ya. Çalıştığım fabrika da biraz küçülme oldu öyle uzun bir rapor göze çok batar, ama zaten işte de beni zorlayan bir durum olmuyor , işsiz kalmayı göze alamam şu dönemde hele :D ağırlıktan zaten uzun bir süre kolayca vazgeçerim sağlığımdan önemli değil tabi ki, diyet kardiyo işi kafama gitmişti de koşmazdım zaten de yürümek yüzmek iyi gelirse o seçimlere de yönelirim, fizik tedavide de zaten bel karın kalça bölgesi için alıştırma egzersizleri yaptırıcaklarmış zarar gelmez ya güzel bir yer 8 tane fizyoterapist var bu civarda bu konuda çok iyiler gerçekten :)

de517 bunu beğendi.
  13. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Çok geçmiş olsun tekrar, o halde kolay gelsin dikkat et her şeyin çözümü var tıpta merak etme ;) Acil ameliyat dediler sol ayağımı çekemiyordum sana yazdığım beyin cerrahının tavsiyerine uydum an itibari ile bench preste 110 kilo ile 5 tekrar çıkarıyorum iyi düşün iyi olsun.

mrthr35 bunu beğendi.
  14. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    doktorun iyisini bulmak %5 ya maalesef, durum buralara gelmeden de daha ufak hasarlarla da çözülebilirdi, 1 sene 1.5 sene öncede hafif bel sakatlıkları yaşadım, bende ciddiye almadım gittiğim doktorlarda önemsemedi, 2 ay önce gittiğim beyin cerrahi bile birşey yok kasların hasar almış diye geçti, yaptırdığı tek şey parmak üstü yürüyebiliyormusun. yürüyorum hocamda bel gitmiş bi baksaydın :D peşinden koşup mr çekilmesem haberim bile olmucaktı ben iyiki ısrar ettim daha da vahim olmadan bulduk sorunu, iş yerinden de duydum çok iyi bir doktor denk gelmiş zamanında bi abimin kardeşi için ankara gata da fıtıktan zor yürüyen adam şuan canavar gibi vg yapabiliyormuş hatta, şans, bize gider en dandiği gelir ameliyat denesek :D

15. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    Fizyoterapist o parmak ucunu yaptırdı 3 gün işe gittim o kadın yüzünden. Gidince doğrulamıyorum ayağım felç diyeceksin ki mr ceksinler :) benim doktor insan evladıydı instagramdan sorduğum soruya bile cevap verdi üstelik şehir hastanesi doktoru bu. Forumlar bunun için var ben sana 2 ay önce fıtıksın dedim dinlemedin :yum Dikkat et koşma ağırlık kaldırma fıtığın yeni, patlayabilir tamamen. O zaman ameliyat da çözmez. Gata eskiden ölüyü diriltirdi oranın da içine ettiler. Sen yine de durumunu söyleyip 1 hafta sırt üstü yat rapor alıp. Yine de yok dersen sonucuna katlanınca kızma kimseye;)
    Fıtık ters bir hamle ile olmuş gibi gözüküyor da öyle değil yılların stresine bahane oluyor. Şu an hiç fıtık olmamış 2 yıllık amatör bir vucut geliştirmeciyi MR'a sok bakalım senin omurgadan iyi mi kötümü gör. Son ana kadar anlaşılmıyor sinsi sinsi ilerliyor konsatre olmadan yaptığın tek hareket patlatıyor. Bu yüzden 3 hafta çalışıp 1 hafta ara vermek ya da volum düşürmek lazım bu sporda. Beslenmenin de önemi var tavuk pilav yerine başka türlü beslenmek gerek. Bunları burayı okuyacak olan yeni başlayanlar için yazdım. Acele etmeye gerek yok hemen büyümeliyim diye ağırlıklara kontrolsüz abanmanın zararı çok. Diyet dönemlerinde 2 kat fazla dikkat etmek gerek.

mrthr35 bunu beğendi.
  16. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    yüzde yüz hepsine katılıyorum zaten son 4-5 aydır olağanüstü dikkat etmeme rağmen öyle oldu ya barbell row squat deadlift hiç birşey yapmıyordum ona rağmen kurtulamadık :)

17. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    O son 4-5 ayın anlamı olmuyor genelde müdür, hasarı bir kere yedikten sonra salonda olmasa evde çorabını giyerken de ortaya çıkabiliyor. Bu gözler brocurl yaparken kilitlenip ambulansla çıkanı da gördü, squat yaparken baş parmağını sakatlayanı da (bu ben oluyorum çaktırma). Tedavi sonrası umarım herşey daha güzel olur.

mrthr35 bunu beğendi.
  18. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    İlk sakatlandığımda 6.7. Ayımda cable row yapıyordum makinede 1-2 gün sonra hiç birşey hissetmedim, 2. Daha kötü oda 1 sene önce filandır olmuştu ABS çalışırken bi anda kaldım hareket edemedim arkadaşımı aradım acile götürdü o zaman çok fena olmuştu onun üstünden de 6-7 ay geçmiştir zaten o sakatlıktan sonra zorlayıcı hiç birşey yapmadım ama işte en son arka bacak için makinede çalışırken değil ters pozisyonda dinlenirken en son oldu ve o zaman geçmedi :)

19. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    9 gün daha fizik tedavi görüp sonrasında normal şekilde devam edicem hayatıma,fizyoterapiste sordum çok ağır ve ani hareketler ve refleks içeren hareketler harici spor yapmanda sakınca yok dedi , mesela tamamen belle gram alakası olmayan hissettirmicek şekilde bir antrenman programı hazırlayıp bir süre sonra yavaştan ince ince ağırlık yapmayı düşünüyorum, baya araştırdım inceledim çok özenli olduktan sonra ve vitamin ve omega 3 alımına özen gösterdiği taktirde 6-12 ay arasında ciddi oranda iyileşme olduğunu söylüyor bir doktor da, bir multivitamin ve omega 3 alıcam 2 Side bigjoy olabilir, kararsız kaldığım şey en azından bir definasyon dönemi nasıl olur acaba Öneriniz varmı bu durumda

20. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    yavaştan dönüş ve adaptasyona başlıyorum, ağırlık için bence 1 ay filan daha var şuan için biraz dayanıklılık lazım, sadece hafif kardiyo bel karın ve hafif kilolarla bacakları alıştırmak, gidişata göre ince ince 1 ay sonra filan ağırlık antremanlarına başlarım diye düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş