Evde Spor Yapan Bayan İçin Protein Tozu?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve TuTüTuTü tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. TuTüTuTü

TuTüTuTü Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,
    24 yaşındayım ve bayanım. 2 senedir evde fitness mı deniyor, vücut geliştirme mi deniyor, tam adını ve farkını bilmesem de birtakım hareketler yapıyorum. :) Ara ara bıraktım fakat yaklaşık 1 senedir, haftada 4 gün 'hareket' yapıyorum, yaklaşık 40 dk sürüyor. Beslenme şekillerini ve uygun hareketleri okuyarak öğrenerek ve içlerinden seçerek kendime göre bir plan yaptım. Şimdiye kadar fena gitmedi. Evde yaptığım için, sadece ayak için ağırlıklarım var, 3kg. Merak ettiğim şey, protein tozu kullanmak istiyorum artık ve hangisini almalıyım? Çok fazla çeşit var ve bayanlar için farklılık gösteriyor mu? Buraya kadar okuyarak geldim, bu konuda tıkandım. Boy 1.57, kilo 47. Vücut yapım gelişmeye müsait. Yardımcı olursanız sevinirim.
    EK: Siteden bir üyenin tavsiyesi kazein oldu. Hangisini öneriyorsunuz? Ve hangi marka?

2. TuTüTuTü

TuTüTuTü Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yok mu tavsiyesi olan?

3. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Protein tozu kullanmaya ihtiyaciniz oldugunu sanmiyorum.

Diger baslikta paylastiginiz videoyu ozet olarak izledim. Kaslarinizda yanma hissetseniz de guc yogunluklu bir antreman degil.

Bunun uzerine firmalarinin toz kullanim oranini abarttigini da hesaba katarsaniz haricten protein tozu kullanmaniza gerek olmadigini dusunuyorum.

Gunluk protein ihtiyaciniz cok dusuk. Dogal besinlerden kolayca saglanabilir. Dogal besinler en saglikli tercih olur.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

actual1985 bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Protein tozu kullanımına neden gerek duydunuz? Bayan sporcularda protein tozu bazı durumlarda kullanılmalı( vejetaryen sporcular, 1200 kaloriden düşük diyet uygulayanlar, protein gereksinmesini karşılayamayanlar, pratiklik arayanlar, seyahat edenler vs) ancak bunun dışındaki durumlarda biraz keyfi kullanım söz konusu. Protein tozları besinlerle alacağın proteinden daha ekonomik değil ne yazık ki. Hatta bir çok sporcu beslenmesi kitabında fiyatlarının pahalı olduğu yazarlar tarafından eleştirilir.
    Protein tozu kullanmadan önce beslenmenizi gözden geçirmelisiniz. İhtiyacınız var mı yok mu öncelikle bunu belirleyin. Bunun için kullanılan aminoasit skorlaması gibi kapsamlı teknikler var ancak siz buna girmeden kaç gram proteini ne kadarını bitkisel ne kadarını hayvansal kaynaklı alıyorsunuz bunu belirleyin. Gereksinmenizi hesaplayın. Kuvvet-dayanıklılık sporcularında ortalama kg başına 1.5 gram yani ihtiyacınız ortalama 70g. Eğer yeterli protein alamadığınızı düşünüyorsanız o zaman eksik kalan kısmı protein tozundan karşılayabilirsiniz.
    Kazein mi whey mi kullanacağınıza da ihtiyacınıza göre karar vermekle birlikte genel öneri olarak doping testinde pozitif sonuç vermeyen, doymuş yağ ve kolesterol içermeyen "izole whey proteinleri" tercih edilebilir.

5. TuTüTuTü

TuTüTuTü Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Karar vermemin sebebi, örneğin 2 haftada kaslarım belirginleşiyor, bir süre sonra sönüyor. Çalışma olarak hep aynı ama ben beslenmeden dolayı diye düşündüm bu sönme sorununu. Gereken değerleri günlük doğal besinlerle alamıyorum olarak yorumladım, o yüzden protein tozunu araştırmaya başladım. Evet, fiyat yüksek ama dediğim durumu engelleyecekse alırım. Ayrıca günlük protein değerini tam olarak besinlerden alabilecek kapasitede değilim. Mesela öğlen et yersem 12ye kadar acıkmıyorum gibi sebepler var....
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Temmuz 2016 ---
    Evet, söyledikleriniz aklımda. Farklı görüşler için tekrar sordum. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

6. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Aslında ben bile protein tozu kullanıp kullanmama konusunda çok kararsızdım. Her gün kırmızı et, balık, yoğurt,kuru yemiş vs..tüketmeme rağmen, sırf idmanlarım çok ağır geçtiği için, kullanıyorum. Protein tozu ,BCAA, Glutamin, Beta Alanin, Kreatin vs..Bunların hepsini ve daha fazlasını takviye olarak alıyorum..Antreman esnasında da bunları içerim. Çünkü hem ağırlık çalışıyorum hem de peşine kick boks, karate ve judo kombinasyonlarından oluşan bir antreman yapıyorum. Vakit darlığından dolayı, sıkıştırmaya çalışıyorum sporu. 2 saate yakın çok ağır ve tempolu idman yaptığım için, eğer olacaksa, antreman esnasında overtraning etkiyi azaltmak için yapıyorum bunu. Antreman yaparken gıda takviyelerine her yarım saatte bir başvuruyorum.

Ama sizin gibi olsa idim, sanırım protein tozuna başvurmazdım. Ama mutlaka alacaksanız, protein tozları çok da fark etmiyor. Hemen hepsi birbirine yakın markalar.Kimisi çikoltalı kimisi muzlu kimisi karpuzlu..Aromasına göre seçersin.

7. INymphetamine

INymphetamine Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Bence alıcaksan icerisindeki bcaa glutamin oranlarına bakmanı oneririm yuksek olması iyi olur, bunların yanında karb seker yag degerleri minumum olanlara bakabilirsin dymatize iso gibi yada nutrend whey gibi yada inkospor extreme whey gibi kısacası izole olması ve yag seker gibi degerlerin min olmasına dikkat etmeni oneririm.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TuTüTuTü bunu beğendi.
  8. TuTüTuTü

TuTüTuTü Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Çok isterdim boks. Seninle karşılaştırınca ben hiçbir şey yapmıyorum gibi görünüyor, ama öyle değil. Belim 64 cmden 62ye düştü, kalçam da 90 dan 94e çıktı, bana göre tatmin edici. Yani kendimce yapıyorum, ama bi zaman sonra sönme oluyor. Siz kazein önermiştiniz ama?
    Çok teşekkürler.

9. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    gereksiz.
    dymatize iso kalitesizlikten dolayı üretimden kaldırıldı sen önerme.

10. actual1985

actual1985 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    emin misin ?

11. TuTüTuTü

TuTüTuTü Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Neden gereksiz? Kaslar neden sönüyor o zaman?

12. INymphetamine

INymphetamine Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Ben kullandm memnunda kalmstm o sorunun kalitesizlikten olduğnu sanmıyorum.Benim orda demek istedigim yag seker karb oranı düşük bcaa glutamin tarzı faydalı seylerin yuksek oldugu izole protein tozu olması yonundeydi markaları iceriklerine bakıp daha iyi anlasın diye söyledim.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    en son durum buydu. bence bir markaya olan güveni kaybetmek için yeterli bir sebep. yeni bir gelişme olduysa eğer bilmiyorum, sonradan takip etmedim.
    https://www.bodyforumtr.com/threads...ite-problemleri-sebebiyle-kapanmıştır.122238/

47 kilo bir kadının protein ihtiyacını karşılayamaması gibi bir durum söz konusuysa beslenme gözden geçirilmeli. Yurtdışında olsaydınız saf sınıfına giren çok kaliteli protein tozlarını kullanma imkanınız olsaydı, sağlığınıza ekstradan katkı sağlayabilecek ürünlere erişiminiz olsaydı, protein ihtiyacı dışında kullanmanızı mantıklı karşılardım, ama türkiye'de böyle ürünler yok.

Yani protein tozunu kullanmanız iki yönden de gereksiz kalıyor. Ha siz diyorsanız ben çok yoğunum, alın yani ne diyim. ama ben yine karşı çıkarım o kilodaki ihtiyaç bir restoranın normal porsiyon ızgara tavuklarıyla bile kapatılır... Yani ''ihtiyaç'' söz konusu değil, o yüzden ''gereksiz''.

Sönme meselesine gelirsek, kaslar antrenman yaparken kanla dolar, ve antrenmandan sonra bir süre öyle dolu dolu durur, bunlar normaldir. Kaslarınızın sürekli spor yaparken şiştiği haliyle durmasını bekliyorsanız beklemeyin. İstediğiniz kalıcı dolgunluk ancak uzun süre antrenman ve kaliteli beslenmeyle kazanılır, veya ilaç kullanılır.

Hatta bana kalırsa şuan hiç bir takviyeye ihtiyacınız yok. Multivitamin, omega 3 kullansanız daha çok fayda görürsünüz.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Kolay gelsin.

ÖNEMLİ EDİT: İnstagram modellerini örnek almayın!

14. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Söylediğin bir çok şeye katılıyorum ancak bir noktadaki yorumunu görünce düzeltme yapmak istedim. Multivitamin ve omega-3 tabletlerin eksiklik söz konusu değil ise faydalı olduğunu gösteren elle tutulur bir çalışma yok. Hatta vücutgeliştirme ile ilgili olgu sunumlarına bakarsan bir çoğunda A, D, E, K vitaminlerinin önerilen miktarın çok üzerinde olduğunu buna bağlı yan etkilerin olduğunu görürsün.

15. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Sizin kasları hemen besleme gibi durumunuz olmadığı için demiştim. Antreman biter bitmez vücuda acil protein gönderme gibi dediniz yok . Kazein ağır ağır sindirilir.
    Gerçi kasları hemen beslemek bir şehir efsanesi mi, o da tartışılır:)

16. TuTüTuTü

TuTüTuTü Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Anladım, teşekkürler. Bir süre daha beslenmeye dikkat ederek izlerim kendimi ondan sonra duruma göre bakarım. Neden instagram modellerini örnek almayın dediniz? Almıyorum yani vücudumdan memnunum da neden dediniz merak ettim
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Temmuz 2016 ---
    Evet mantıklı buldum araştırınca onu. Gidişata göre bakacağım artık.

Sayfayı Paylaş