''Esmer Pirinç'' mi ''Beyaz Pirinç'' mi?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Deniz Palabıyık tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hem araştırmacı hem de şampiyon bir vücut geliştirmeci olan Layne Norton'un görüşlerine de bakalım bu durumda. Demiş ki eleman: "Layne Norton: No, there is no reason one can’t have white rice, white bread, or the like when trying to lose fat. Most people are so concerned about the glycemic index of these foods that they don't realize the glycemic index is only measured when a carb source is eaten by itself. If you combine the carb source with a protein, fat, and fiber found in a complete meal, the glycemic index is essentially blunted and washed out by the other foods. So if you want white rice, you can have it as long as you have some veggies and steak or chicken with it."

Yani, "Hayır, yağ yakmaya çalışırken beyaz pirinç, ekmek veya benzerlerini yememek için herhangi bir sebep yok. Birçok insan yiyeceklerin glisemik indeksi hakkında o kadar endişeliler ki glisemik indeksin bir karbonhidrat kaynağı sadece tek başına yenildiğinde ölçüldüğünü farkedemiyorlar. Eğer karbonhidrat kaynağını bütün bir öğünde bulunan protein, yağ ve lif ile kombine ederseniz glisemik indeks diğer yiyecekler tarafından etkisizleştirilir. Bu nedenle eğer beyaz pirinç istiyorsanız yanında sebze, biftek veya tavuk olduktan sonra tüketebilirsiniz." Amatör çeviri ama aşağı yukarı bunu söylüyor. Kaynak: Max Condition Training and Fitness: Dirty vs. Clean Dieting: Roundtable

Bu da Layne Norton, madem bilgiye değil tipe bakıyoruz, sanırım kulak asmakta fayda var:
    layne_norton__1.jpg

antinkuntin bunu beğendi.
  2. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    nerde diyor beyaz pirinç üstündür ben sıkı takipçisi degilim onun 1-2 kişi gelip adamı kuru cılız bilgisizliğiyle ezecekse ben buna karşıyım
    2 gun oncesıne kadar sizin de haberiniz yoktu beyaz pirinç esmer pirinç muhabbetinden savaş hoca dedi de işte ondan ogrendınız
    değerli üye senin görüşün böyledir benim görüşüm böyle senin mantıgında bılgının olcusu vucut olamaz olur
    benım mantıgımda spor yapan bir insanın verdıgı bılgı vucuda göre olur bu kadar basit aynı goruşte olacağız diye bir şey yok

3. Deniz Palabıyık

Deniz Palabıyık Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    1. Diyorsa dedim. İki yıldır yabancı vücutçuları dinliyorum Youtube'dan. Dev gibiler. Yanlış verdikleri bilgileri üst üste 11 puntoyla yazsak boyunuzu geçer.
    2. Kendi adıma konuşuyorum. Tek hedefim, geçmişte bana olduğu gibi bilgisiz insanlara kanılmamasını sağlamak. Ezmek değil daha iyi yapmak.
    3. Pirinç vakasını araştıralı bir yıldan fazla oldu. Rezalet yani.
    4. Ben size ya bu mantığı kabullenin ya da vururum demedim. Size cevap vermeden öylece bırakırsam, konuyla alakası olamayan birisi görüşünüzü mutlak zannedebilir. Farklı görüşlerden habersizce, gidip bilimsellikten çok uzak olan fakat vücudu olan insanların yanlış tavsiyeleriyle zamanlarını boşa harcayabilir.

gurbuz1, dragox ve doxux bunu beğendi.
  4. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci

1-2 yıl araştırıp profesör kesilmenize anlam veremıyorum sizin herkes bi bilimsel konuşma havasında gören arnoldla konuşuyoruz sanacak
    benımle herkes aynı fikirdedir emin ol istisnalar hariç
    sen yolda birini görsen bi normal bi insan bide vucudu olan bi insan hangisi kaile alırsın akıl var mantık var bu kadar basit benim dedigim bu

5. Deniz Palabıyık

Deniz Palabıyık Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Aynı soruya cevap vermekten sıkıldım ama bilmediğim bir konuysa ikisini de kale almam gider araştırırım. Yarım saat araştıran birisi şu konuda bir profesör kadar bilgi sahibi olabilir çünkü konunun içerdiği bilgiler kısıtlı. Kim olursanız olun mevcut bilgiden fazlasını alamazsınız. Bilimsel konuşmalara karşı bir hoşnutsuzluk mu var anlamadım. İnsanlara bilgiliyim havası atmaya çalıştığımızı sanacak okuyan birisi. Burada size cevap vermemden tutun video çevirmeme kadar yaptığım her şey insanların mümkün olan en sağlıklı bilgiye ulaşmalarını sağlamak için. Bence bu forumdakiler gerçekleri duymak istiyor dolayısıyla bilimsel konuşmadan da rahatsız olmuyor kimse. Olan varsa da zararı kendinden başkasına değil.

maietnigri ve doxux bunu beğendi.
  6. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    gören beni beyaz pirinci savunuyorum sanmasın tabiki esmer pirinç daha iyidir
    benım dedıgım beyaz pirinç salata yağlarla falan kana ulaşması daha uzun sürüyor

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Burada haklısın, ne yazık ki bilimsel bilgi bizim ülkeye geç ulaşıyor, mitlerin yıkılması kolay olmuyor. Ama mesela bodybuilding.com forumlarında şu söylediklerini yazsan alay konusu olursun. Sana karşı tepki olsun diye bunu yazıyorum sanma sakın, durumun böyle olduğunu biliyorum çünkü orayı da takip ediyorum. Bu durumda çoğunluğun fikrini gerçek olarak almayıp bilimsel kaynaklara dönmek lazım. Bu konuya katkım olacak, sonra.

8. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    hocam konuyu ben yazıyorum ama ne yazdıgımı bende bilmiyorum neyin tartışmasını yaptıgımızı da bilmiyorum
    sadece ilk başladıgımda bir arkadaşın video ceken iyi niyetli biri için bilgisiz tarzı konuşmalarına yorum attım ben buralara kadar geldik yanlışlıkla yorumu mu da sildim yeni yorum yazayım derken sonuç o ki ben sadece görselliğe bakarım bilim insanı konuşsa ona saygı duyarım ama normal bir insan ile vucudcu bır ınsan arasında fark var o adamın okuyup okumadıgına bakmazlar durum bu

9. Deniz Palabıyık

Deniz Palabıyık Üye

Beğenileri:
    139
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Sitede çoğu kişi sizinle aynı fikirde olmasa zaten o fikri değiştirmek için ben veya Savaş Hoca veya bir başkası bu kadar uğraşıyor olmazdık.
    Yine söylüyorum: Doğru, söyleyene göre değişmez, doğru olup olmadığına bakılır. Kimin söylediğinin zerre önemi yok.
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Ağustos 2014 ---
    Bütün bu konuşulanlar bir kişinin bile fikrini etkilemiş olsun bana yeter.

10. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    kardeş cok takılıyorsunuz siz bu işlere fazla kafa yordun mu işin icinden cıkamazsın
    bizim dedeler bi kuzu yiyordu adamlar 2 metre iri yarı bişeylerdi ne bilim vardı ne bişe
    şimdi afrikalılara döndük onu yeme glisemik indeksi düşük bunu yeme şu bu dusuk
    eski türkler gitti artık çinli türkler geldi görüntü olarak

11. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Yanlış konuşuyorsun üsteleme boşa. Arnold'un bu spora kattığı bişeyi söyler misin? Bilgili olmak ayrı bişey. En iyi vücudu olan adam en çok bilir diye bişey yok.

12. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Arnols bu spora kendi bulduğu hareketi kattı sen mesaj atma daha şu mesajınla ne kadar bildiğin belli oldu post atma biladet

13. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    He biladet evet. Arnols diye biri de yok. Çoluk çocuk dolmuş forum şu eskiler buraya gelse oturup ağlar heralde. Dünya'dan haberiniz yok sorsalar ustasınız ama. 43 cm kolum var defineyim 30 cm'lik kolunla bana ahkam kesme tamam anlaştık mı? Bak senin mantığına geldim. İnsan gibi tartışmaya çalışıyoruz suç bende.

14. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Böyle kalırsın bilader işte mobilden giriyorum hadi yazma daha kolda 37 cm ;)

15. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Kes uzatma Allahın liselisi

16. Namelessa

Namelessa Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    53
    bu işler kolla mı ölçülüyor sizin mantığınızı kuşa koysalar uçamaz herhalde

maietnigri bunu beğendi.
  17. volvol6161

volvol6161 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ögrenci
    Lise geçen yıl bitti gözüm yaşın 14-15 çocukluğuna verıyorum hadi kaybol

18. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Tamam aynı şeyi diyorum zaten bi zahmet okursan. Çok vücutlu olmakla çok bilmenin alakası yok onu anlatmaya çalışıyorum. O benden bilgili de olabilir.

Neyse uzamasın onun dediği olsun.

Son düzenleme: 8 Ağustos 2014
  19. mer_sez

mer_sez Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Daha çabuk kaslanmak isteyen birisi ne yemeli peki hangi prinç türünü

20. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Önümüze bu doğrudur diye konulan bir şeyin bilimsel dayanağı da olsa hatta çok fazla araştırmada yapılmış olsa hakkında, herkes kendi mantık süzgecinden geçirir ve ona göre uygular.
    Adam beslenmesine dikkat etmiyor ne bulursa yiyor ama bak 45 cm kolu var gibi bir yaklaşımı kendime örnek alacak değilim. Sürekli beyaz pirinç yiyorum ama bak bir şey olmadı, gelişiyorum da diyen bir sürü vücutçu var etrafta. Bak beyaz yiyorum bir farklılık olmadı demek, ya 2-3 haftada bir antrenman yapıyorum ama gelişim olmadı demekle eşdeğer bir şeydir. Ara sıra veya günde en fazla bir öğünde tüketilen bir bitkisel gıdanın vücutta gözle görülür bir farklılık yaratması gerçekten belkide imkansıza yakın bir olaydır.
    Fakat tükettiğimiz gıdanın midemize ve diğer iç organlarımıza fazladan bir yük bindirmemesi, besin değerlerinin daha yüksek olması asıl dikkat edilmesi gerek husustur, saygılar.

Sayfayı Paylaş