En sağlıklısı sağa yatmak!

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 26 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
  1. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    O şekilde uyuyamıyorum ben.Burnum tıkanıyor.Dolayısıyla nefes alamıyorum. :S

2. IronMaiden

IronMaiden Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    guzel konu fakat yüz üstü yatıyorum :)

3. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    sağa yatmak sünnettirde bu arada yüzüstü yatmak dinen ve bedenen sakıncalıdır

4. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bende tam onu dıyecektım saga yatmak sünnettir aynı zamanda.. Ama yüzüstü niye dinen sakıncalı?.. Ozelden cavap atabılırsın belkı kurallara aykırı olabılır bunu anlatman..

Bu arada bende yuzustu yatarım genelde ve hep belım agrır bununla mı alakalıymıs.. Ogrenmıs olduk..

JaM bunu beğendi.
  5. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Yüzüstü yatmanın dinen sakıncalı olduğunu ilk kez duyuyorum.Ama bende hayatta yan yatamam illa yüz üstü.sırt üstüde yatamam.

6. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    güzel konu Fethat AYDIN
    umur35 sünnet olayını bilmiyordum :shock:
    vesile ile izninizle bir tecrübemi paylaşmak istiyorum;
    geçen sene boynumda geçmeyen bir ağrı baş gösterdi
    Bir doktora gittim(ortopedist) şikayetlerimi ilettim, Muscoril hap ve Voltaren iğne verdi
    Bir ay kadar sonra kontrole gittiğimde şikayetimin devam ettiğini söylediğimde bu kez MR çekildik
    Boyun fıtığı dediğinde moralim bozuldu
    Başka bir doktorun özel muayenesine gittiğimde bu kez MR raporunu alan doktor(ki kendisi aynı zamanda bu sporu da yapıyormuş) "Senin birşeyin yok endişelenme, bir müddet ağır girme, kuvvetini edin" dedi ve diğer markalara kıyasla uygun olan "OTHELLO" marka yastığı önerdi.
    Doktorun dayadığı kas gevşetici hap veya iğne mevcut hacmimi de bence geriletti.
    Gidip yastığı aldım ve o günden bu yana bir şikayetim yok(YATAŞ da var ama biraz fiyatlı)
    Benzer şikayeti olan arkadaşlara yatış pozisyonunun yanında uygun yastık seçimi konusunda tavsiyemdir
    Ayrıca yatış konusunda da uyarılarda bulundu.Yani illaki sağa değil ama boyun aşağıya bükük yada çok yukarıda kıvrık kalmıcak şekilde, yatıldığı zaman boyunla omuz arasını dolduracak bir yastıkla, yan uyumanın iyi olduğunu, diğer pozisyonların(sırtüstü, yüzükoyun,tv karşısında kanepede vs.) uygun olmadığını iletti(bahsettiğim ortopedik yastıklar anılan bölgeyi dolduruyor ve gayet rahat ve güzel bir uyku verip güne dinç başlatıyor)
    Aslında benim de en rahat uyuduğum pozisyon yastık olmadan ellerimi yastık yaparak uyumaktı ama artık mecburen bu şekilde uyumaya alıştım(zamanla uyku sersemi bilmeden o şekilde bulsam da kendimi hehe)
    Saygılar

Son düzenleme: 3 Ekim 2009
    usd61 bunu beğendi.
  7. VG

VG Yeni Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Konu güzel ve bana ait. Ferhat AYDIN üyeliğime yöneticiler bi ayar çekti ve giriş yapamıyorum. Bütün adminlere mesaj atmama rağmen bu sitede üyelerle ilgilenme oranı ne yazık ki SIFIR...

8. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Yüzüstü yatmak bele zararlı diye okumuştum yakın zamanda. Dinen sakıncalı olduğuna inanmıyorum açıkçası. Dİyanet İşleri bile dini bilgilerin içinde azımsanmayacak oranda hurafe olduğunu açıkladıktan sonra her söylenene inanmak doğru gelmiyor.

9. ilbilge_11

ilbilge_11 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    ben konuyu uzatmak ve devam etirmek istemiyorum ancak diyanetin kendisi zaten hurafelerin başı

10. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    bunu bana orta okuldaki din ögretmenim söylemisti sag'a yatmanın en iyisi oldugunu ben hep sag'a yatarım genelde yanlız sag omzumda cok fena agrı oluyor yataktan mı yastıktan mı cözemedim teşekkürler konu için?...

11. gargey

gargey Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    okuldan alıskanlık olsa gerek sıralarda hep kafamın altına elimi koyarak yatarım derslerde aksam evdede yuz ustu yatar elimi basımın altına koyarım yastıga pek ihtiyac duymam :)

12. victor1

victor1 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Teknik SErvis Experi
    Yer:
    istanbul- BAYRAMPAŞA
    valla ben , duvar ne tarfta ben otarafta . yatağın yerı değişirse duvara gore yaslanır yatarım, alışkanlık işte takıntı olmuş..

13. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    Ben sağada yatsam,solada yatsam hiç fark etmiyor çünkü sabaha kadar yatakta 10 farklı pozisyon alıyorum.Gece nasıl yatarsa yatayım sabah çok farklı pozisyonlarda uyabiliyorum.

14. ugur911

ugur911 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar,

bu sağa yatma durumu peygamberimizin sünnetidir.faydasını ve hayrını binlerce yıl sonra bilim yeni keşfediyor.Genelde insanlar her hangi bir rahatsızlığı yok ise sağ tarafa yatarlar.kalp solda olduğundan sol tarafa yatıldığında nefes daralmaları vs gibi durumlar ortaya çıkıyor.

ilbilge_11 bunu beğendi.
  15. usd61

usd61 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    midenin ve kalbin sol tarafta oluşundan dolayı, bu şekilde uzun süre yatmanın vücuda sıkıntı verebileceği aşikardır. sol tarafa yatıldığında midenin şeklinin sanki yemek borusuna doğru eğilmiş sürahi gibi olduğunu belirtmek isterim. içeri giren maddelerin dışarı çıkmasını onleyen elbette kapakçık var. ama arkadaşında bi kaç msj onceden soledıgı gıbı ayakta su içmenin, kapakçıkların işlevine uzun vadede zarar verdiğini okumuştuk. sonuçta buda ona benzer bi etki oluşturur. bu konuda hasta olan kişilerde, mideye girenlerin, bu şekilde sola yatmaları sonucu yemek borusuna aktığı ve yemek borusuna kısa ve uzun vadede bi çok olumsuz etki yaptığını, hatta mide borusu kanserine bile gidildiği, reflüde uzman olan doktorlardan dinlemiştik. sağa doğru yatarken içeri giren maddelerin bağırsaklara dökülmesi çok daha kolay olur ve kalpte baskı altında görevini sürdürmemiş olur. bu sayede daha iyi ve rahat uykular elde edilebilir.

elbette bu normal insanlkar için geçerli bi olay :) uyku sıkıntısı çeken insanlar elbette uykuyu yakalamak için 50 kere pozisyon değişebiliyolar. bu gayet normal. uykuya daha rahat dalabilmek için bi püf noktasınıda sölemeden geçemicem. yatağa yattığınızda bütün kaslarınızı salın. suratınızdaki tüm mimikleri hareket ettirmeyi bırakın. ölmüş bir adam gibi hiçbir kasınız yerçekimine karşı tepki vermesin. bu sayede daha çabuk uykuya dalınabilir.

imam hatip mezunuyum ama insanların arasında dinin savunucuymuşum gibi hareket etmekten nefret ederim ama bişeyler sölemek gerekirse, peygaberimizinde sağa yattığı gerçektir. o zaten gelmiş geçmiş en bilgili insandır. buda çok olağan, çünkü onu birebir bizlere örnek olsun diye eğiten alemlerin rabbidir. onun yaptıklarına sual olmaz ama, idrak etmek için hertürlü şeyi araştırıp bulmak lazım. bu ona saygısızlık olmaz elbette.

sonuç olarak, kendinize zulum etmeden, sırt üstü yada sağa doğu meğilli şekilde yada sağa yatmanın daha makbul olacağı kanısındayım.
    saygılar.

JaM bunu beğendi.
  16. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ben söyle bir sey sorayım o zaman..

Yataga uzandıgımızda sagımıza yatıyoruz dıyelım.. Ama uyurken ben 10 dkda bir dönerim ve dönerken yüzüstü konumada gelirim.. Uyurken olan bu durum ne oluyor..

okuyan ve bilgi sahibi olanlar (eger buradan yazmak kurallara uygun düsmezse) özelden beni bilgilendirirlerse sevinirim..

Acıkcası konu biraz dinsel konularada kaydıgından dolayı cekiniyorum ama suana kadar bir tartışma veya dikte etme söz konusu olmadıgından dolayıda mutluyum.. Belırtmek ıstedım.. :)

17. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Yatakta huzursuz olanlar için bele yastık koymayı tavsiye ediyorlardı okuduğum bir yazıda.

Sayfayı Paylaş