En önemli 3 soruya cevap kaslar ve gelişim süreci

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve atakan_irresistable tarafından 15 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    bende glikojen kullanır demedim ki glukoza çevirip kullanır dedim.. bu bir. sadece sen doktor değilsin başka insanlar da doktor olabilir. bu iki. yalan yazmadım yanlış yazdım doğru oku bu üç. daha yanlışlarını da yazıcam ama hastadan başımı alamıyorum. bu da dört.

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    konuyu kirlettik yöneytimden özür dilerim. soruyorum süpersport yanlışlarımı ya konu dışında foruma yazınız. yada mesaj atınız. ayrıca bu nasıl doktorlukturda yukarıdaki yazılarımı tasdik edeceğinize serzenişte bulunuyorsunuz.

başkası yapsa bukadar kızmam birde üstüne doktorum diyorsunuz. sizin böyle yapmanıza anlam veremiyorum.

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
    SunwooD bunu beğendi.
  3. kara maca

kara maca Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    bence yanlıslarınızın, aynı baslıgın altına yazılması daha uygun boylece daha rahat bir sekilde degerlendirme yapılabilir. baskası yapsa bu kadar kızmam diyorsunuz iyi guzelde neye kızmazsınız; yanlıs yapılmasına mı? yoksa hatalarınızın yzılmasına mı? yoksa yazdıklarınızın tartısılmasına mı? biraz daha acık yazarsanız daha iyi olur.

ayrıca sizden protein alımı ile ilgili kaynak vermen istendi, bende merakla bekliyorum. bu konunun aydınlanması cok onemli guya ona gore protein alımı yapacam..

CriticaLife, SunwooD ve bonatschi bunu beğendi.
  4. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    sevgili atakan yanlış olanı özelden yazarsak burayı okuyanlar senin yanlışlarını nereden bilecek. her yazdığın yanlış demiyorum ama forumun amacı bu zaten. fikir tartışması. sen eğer birşey yazıyorsan başkası da yazabilir. doğal ve olması gereken bu.
    doktor olarak bunu yapmam doğal. sonuçta bilim adamıyım. doğruyu ve yanlışı görünce söylerim. yanlış yazdığım bir yer varsa zaten forumdakiler veya sen söyler. ben de savunurum. bilimsel olan bu.
    senin dediğin şekil atakan yazsın herkes okusun demeye geliyor. kimse karşı çıkmasın, çıkanda ortada konuşmasın.

SunwooD ve bonatschi bunu beğendi.
  5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    iyi yönetim için sorun yok ise burada yazılabilir.

kaynak belirtmeyi hafta sonu düşünüyorum ayrıca yazılan yerlerde özellikle siz forum üyelerinin yazması daha iyi olur örnek bvermek gerekirse "şu bilginin doğruluğu için istiyorum" diye belirtiniz. yazayım.

bu arada sadece supersportu muhatab olarak alıyorum başkasını değil.

Son düzenleme: 20 Ocak 2009
  6. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bu tartışmalar bize bilgi bakımından çok şey katıyor , doğru olan aynaya bakınca gözünüzün gördüğüdür ,
    yıllardır insanlar spordan hemen sonra basit karb. ve whey protein alımına yönelmişlerdir, basit olarak söylemek gerekirse ,kandaki protein miktarı yıpranan kas hücrelerinin tamiratı esnasında azaldığı için. Bazen bir inşaat işcisi bizden daha ağır kilolar altına girer ve ağır şartlar altında çalışır ama hiç birinin vücudu bir sporcu gibi kaslı ve şekilli değildir, neden gerektiği gibi beslenmediğinden , antreman dan sonra kandaki protein miktarını hemen tamamlamalıyız ki kandaki seviyesi düşmesin diye biliriz yıllardır.
    acaba yıllardır birşeyler yanlış mı yapılıyor?
    protein tozu satıcılarının bir oyunumu bu acaba ?

atakan_irresistable bunu beğendi.
  7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bu başlık altında veya forumun herhangi bir başlığında doktorlarımızın veya geleceğin doktorlarının saygı içinde ve bilimsellikten çıkmadan tartışmasından gurur duyarız.
    Forumumuza da yakışan budur.

Bu tür tartışmaları yönetim her zaman destekleyecektir, yeter ki saygıdan ve bilimsellikten çıkılmasın.

Şahsi olarak ben de bilgilerinizi ve yapıcı eleştirilerinizi paylaşmanızı heyecanla bekliyorum.
    Emin olun ki çok şey öğrenicem.

Mutluhan, Kan Mevsimi, saydam ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Burada havada kalmış bilgiler mevcut:
    Glikojen %3 olarak karaciğerde, %0,2 olarak kaslarda depolanır. Ayrıca karaciğer kendi ağırlğının %20si kadar glikojen depolayabilir. Kaslardaki deponun bu kadar az olması nedeniyle kaslarda depolandığı gözardı edilir. Ayrıca kaslarda depo edilen glikojen glikoza yıkılmaz. Onun yerine solunum reaksiyonlarına katılıp, enerji elde etmek için pirüvata kadar yıkılır.
    Saygılar

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    * karaciğer ağırlığı 1.8 gramdır. insan ancak 600 gr glikojen stoklayabilir. (* kaynak belirtilecek kitaplardan)

%3 ciğerde 0,2 kaslarda ise gerikalan %76,8 sı nerede? dediğine göre 18 gr karaciğerde 1,2 gr kaslarda öylemi? koptum inanın.

nerde bu devlet , nerde bu glikojenin 580,80 gramı?

kaynak akşam belirtilecek?

sayın yönetim gerçekten kaynak belirtmek önemli ama şimdi zamanım olmadığı için çıkacağım inanın kaynak kitabından sayfasına kadar yazacağım.. objectif bilgiyi savunan ben gerçekten kaynak belirtmeliydim. teşekkürler.

Son düzenleme: 21 Ocak 2009
  10. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    yiğitcanharmancı tamamen yanlış biliyorsun. doğrusu için ekteki fotoğrafı inceleyiniz. kaynak guyton textbook of medical physiology 8th ed. syf 19.
    tüm hücreler glukoz kullanır. glukoz daha sonra piruvata(piruvik asit) yıkılır.aynı zamanda atakanın yazdığı gibi senin oranlarda hesaplayınca glikojenin kalanı nerede. yine guytondan syf 746 çeviri olarak;
    tüm hücrelerde biraz glikojen mevcuttur. ancak bazı hücreler yüksek oranda glikojen saklayabilir. özellikle karaciğer ağırlığının %5-8 kadarını ve kas hücreleri ağırlığının %1-3 kadarını glikojen olarak depolayabilir. anlaşıldığı üzere kaslar vücudun 2. büyük glikojen deposudur. mesela kendi analiziminden yazayım sağ bacakta kas kütlesi 13.2 kg olarak çıkmıştı. bu durumda sağ bacakta depolu glikojen miktarı 13.2x1/100 olarak hesaplandığında 132 gr olarak çıkar. bu hesabı diğer kaslara uyguladığımızda atakan'ın yiğitharmancı'ya itirazının bilimsel cevabını bulabiliriz. sizin yanlış anladığınız %2, glikojenin % 2 si kaslarda saklanıyor değil kas kütlesinin % 2 sinin glikojen olduğudur.
    haftaya bir boşluğum var o zaman temel sorular ve cevapları, atakan'a yönelik eleştiri ve cevaplarımı daha bilimsel ve geniş dille yazarım.
    bu saatten sonra bana fizyoloji kitabını da açtırdınız ya ben ne diyeyim.(atakana teşekkür ederim)

Ekli Dosyalar:

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Bilgi bilginin tasdikcisidir. Aydin olan herkese teşekkür az kalir.

AMA doktorbey yanlış sayfayı açmışsınız mitekondrinin enerji dönüşüm şeması bu. glikojen deposu konu. yiğit harmancıya açık kapı bırakmayalım. bende akşam üzeri sizin gibi koyamam scaner ım yok. ama kitab adı ve sayfa nosunu yazayım siz scan ediniz. supersport

supersport ve fehmican bunu beğendi.
  12. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Bilim mutlaka hak ettiği saygıyı görmelidir ve bu sporun içinde fazlasıyla yer alır ama şahsen antrenmandan sonra ne zaman yemek yiyeceğimizi bilimadamlarına danışmak bence biraz gereksiz.ne zaman acıkırsam o zaman yemek yerim.yemek ;gramla proteini karbonhidratı ölçülecek birşey değil tadına varılarak yenmesi gereken birşeydir bence.
    bilim mutlaka önemli ama bazen insanın kendi bilinçaltı daha önemli :
    uykun gelince uyu
    acıkınca yemek ye
    sıkı çalış
    antrenmanda da bunu takip ederim ;set veya tekrar saymaktan ziyade 8tabiki bir çerçeve vardır )kasları dinlerim istedikleri tekrarı onlara veriririm.yoksa makalelerde 10 tekrar tavsiye edilmiş diye körü körüne bunu alıp uygulamam.

öyle vücutçular biliyoruz ki günde 3-4 kg kırmız et yiyor bugün serge nubret hala 72 yaşında ve demir gibi fazla proteinin zararı olsa (aşırısının mutlaka vardır)bunlara olurdu.ben şahsen kg başına 3gr a kadar alınabilmesi taraftarıyım yoksa günlük 50-60 gr proteinle kas inşa etmek çok gerçekçi değil.bu dünya sağlık örgütünün yayınladığı normal insanlar için alınması gereken minumum rakam.

13. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Glikojenin diğer kalanı depo halde bulunmaz. Sürekli reaksiyonlara girer. %3lük bir bölümü karaciğerde, %0,2lik bölümü kaslarda sabit tutulur. Sağlıklı bir insan 350 gram glikojen bulundurur. Eğer ileri seviyede bodyci ise bu sayı çok büyüyebilir.

Tüm hücrelerin glikoz kullandığı doğru. Sizin yolladığınız resim oksidatif fosforilasyon grafiğidir ve orada da gördüğümüz gibi glikoliz evresinde glikoz pirüvata dönüştürülmüştür. Glikoz önce kullanılır, sonra piruvat olur diye birşey kesinlikle yok. Sadece bu evrede glikozu aktifleştirmek için 1 ATP harcanır. Yolladığınız grafiğin glikojen ile alakasını çözemedim.

14. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    sevgili yiğitcanharmancı kendisinde glikojen olan kas dokusu glikojenoliz yapıp glukoz yapar. glikojen deposu bitince dışardan glukoz alır. sonra da onu piruvata çevirir. bu durumda nasıl glukozu kullanmaz yazabilirsiniz. o konu üzerine yazdım. glukoz ana enrji kaynağıdır. ister oksidatif ister non oksidatif fosforilasyona sokun ilk ürün glukozdur. piruvat sonra oluşur.
    esas konumuz bu değildi. esas konu kasların glikojen deposu olmasıdır(atakanın yazdığına cevap olarak). ve bu glikojeni kendi ihtiyaçları için kullanmasıdır. yoksa nasıl yaktığını tartışmak konuyu dağıtmak olur.
    antreman sonrası biz bu depoyu doldurmak için basit karbo alıyoruz çünkü vücut boşalan depoyu doldurmaya çalışmaktadır. ve bu değerli zamanı kullanmak için kana kolay karışan karboları kullanıp maksimum glikojeni depolatmaya çalışırız.
    daha sonra geniş biçimde yazacağım ama kas dokusu antremanla beraber çalışmaya daha fazla dayanabilmek için daha fazla glikojen depolayacaktır. bu da kas hacmini arttırır. kas kütlesinin artma sebeplerinden biri de budur.

atakan_irresistable bunu beğendi.
  15. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Ben glikoz kullanılmaz diye birşey kesinlikle yazmadım. Kaslardaki glikojen direk olarak pirüvata dönüştürürlür dedim(önce glikozlara yıkılır, fakat glikozlar hiç kullanılmadan pirüvik asite parçalanır. Bu yüzden direk diyorum.). Glikoz yetersizliğinde bu meydana gelir.
    Bu, glikozun pirüvata dönüştürülmediği veya kullanılmadığı anlamına gelmez.

16. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    sevgili yiğitcanharmancı glukozun piruvata dönüştürülmesini glukozun kullanılması demektir. direkt veya indirekt fark etmez. sanırım terminolojide anlaşamıyoruz, ama sorun değil çünkü esas konu kasların glikojen depolaması.

17. yiğitcanharmancı

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Tabiki glikojen parçalanırken önce glikoz olucak. Fakat glikoz olduğu süre çok kısa sürecek çünkü hemen pirüvata dönüştürülecek. Bu yüzden hiç glikoza dönüşmemiş gibi varsayılıyor.
    Bu açıklamadan sonra esas konumuza dönebiliriz.

18. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Çok temel olarak konuyu özetlemek isterim.

Aerobik egzersizlerde (ortalama) ilk 20 dakikalık periyottaki temel enerji kaynağı kandaki glikoz ve kas glikojen depolarıdır.
    Bu durum uzun süredir düzenli spor yapan veya spora yeni başlayan bireylerde de benzerdir.

Fark yaratan durum idmanın ikinci 20 dakikasında ortaya çıkar.
    İkinci 20 dakikalık periyotta büyük oranda tükenen kandaki glikoz ve kastaki glikojen depolarına 2 alternatif bulunur:
    Bunlar karaciğer glikojenleri ve vücut yağ deposudur.

Kondüsyonlu ve kondüsyonsuz sporcular arasındaki fark bu 2 alternatifi nasıl değerlendirdiklerinde yatar.

Düzenli spor yapan bireylerin yağ metabolizmasından yararlanma yüzdeleri kondüsyonsuz bireylere kıyasla çok daha yüksektir.
    Bunun nedeni yağ mekanizmasından yararlanmalarını sağlayan bir takım enzimlerin sporcularda daha efektif çalışmalarıdır.

Bu nedenle düzenli spor yapan bireylerde ikinci 20 dakikalık periyotta karaciğer glikojen depoları büyük oranda tüketilmez, çünkü idmanda vücudun ihtiyacı olan enerji gereksiniminin önemli bir kısmı yağ metabolizması ile sağlanır.
    Düzenli spor yapan bireylerin kondüsyonsuz bireylere kıyasla daha çabuk yağ yakmaları veya çok nadir yağlanmalarının ardında yatan nedenlerden biri budur.
    Çünkü yağ metabolizmaları etkin olarak çalışır ve depo yağların birikimi düşük düzeyde kalır.,

Düzenli spor yapmayan bireylerde ise ikinci 20 dakikalık idman periyodunda ise enerji verici kaynak olarak büyük oranda karaciğer glikojenleri kullanılır.
    Çünkü yağ metabolizmaları kondüsyonlu bireylere kıyasla etkin olarak çalışacak düzeyde değildir, ve bu metabolizmayı tetikleyecek bir takım enzimlerin eksiklikleri görülür.
    Diğer bir deyişle kondüsyonsuz bireylerin yap metabolizmasından enerji kaynağı olarak yararlanmaları çok daha geç olmakta ve yeterli etkinlikte olmamaktadır.

Bunun dışında vücut karaciğer glikojenlerini diğer metabolik ve hayati faaliyetlerin devamı adına oldukça tasarruflu kullanma yoluna gitmektedir.

Üçüncü 20 dakikalık idman periyodunda ise düzenli spor yapanlar ile yapmayanlar arasındaki fark daha belirgin ortaya çıkar.
    Bu süreçte hala dolu olun karaciğer glikojenlerini efektif olarak kullanabilen kondüsyonlu sporcular idmanlarına aynı başarı ile devam edebilmektedirler.,
    Kendilerine kondüsyonlu denmesinin nedenlerinin başında bu yatmaktadır.

Oysa düzenli spor yapmayan bireylerde üçüncü 20 dakikalık periyotta idman performansında ciddi düşüşler gözükebilir.
    Bunun nedeni vücut glikojen depolarının büyük ölçüde boşalması ve yağ metabolizmasından halen etkin olarak yararlanılmamasından ötürü doğan "fatig" (bitkinlik) durumudur.
    Bu süreci tetikleyen faktörlerin başında ise son derece düşen kan glikoz düzeyi gelir.

Yağ yakmak ve zayıflamak isteyen bireylerin sabırlı olmalarını ve yeterli kondüsyonu kazanmaları gerektiğini vurgulamamızın temelinde bu mantık yatmaktadır.
    Spora sabırla devam eden bireylerin yağ metabolizmaları ve buna bağlı ilgili enzimlerin işleyişleri gelişeceğinden direk yağ depolarının yakımından enerji kazanma potansiyelleri gelişecektir.
    Bu da yağ yakımı demektir.
    Kısacası yağ yakımı spora yeni başlayan bireyler için "uzun vadeli" bir kavramdır.
    Sabırlı olmayı gerektirir.

İdmanın üçüncü 20 dakikalık periyodunun ötesindeki aşırı süreli idmanlarda ise "kondüsyonlu" yani "düzenli spor yapan bireyler" arasındaki farkı ise kas ve karaciğer glikojen depoları belirler.
    İdman öncesi beslenme ile bu depoları yeterli düzeyde dolduran sporcuların idmanın 1 saati aşkın periyotlarında gösterecekleri performans doğal olarak daha yüksek olacaktır.

O nedenle idmandan önceki öğünlerde karbonhidrat yüklemesi yapılarak kas ve karaciğer glikojenlerini doldurmak idmanı tamamlama sürecinde performansın büyük oranda düşmesini engeller.
    Özellikle uzun mesafe koşucularının ve bisiklet yarışlarına katılanların belli periyotlarla, özellikle idmanın sonlarına doğru enerji içeceklerinden yararlanmaları performansları açısından önemliri.

İdman sonrası karbonhidrat alımı boşalan glikojen depolarını doldurmak ve kan glikoz seviyesini yükseltmek adına önemlidir.
    Özellikle vücut geliştirme idmanı sonrasında boşalan glikojen depoları ve bunu takip eden süreçte düşen kan şekerini en kısa süreçte normal seviyelerine çekmek proteinlerin enerji metabolizmasına dahil olmamaları adına önemlidir.
    Çünkü proteinlerin enerji kaynağı olarak kullanılmaları demek katabolik süreç demektir.

İdmandan hemen sonra basit şeker olan glikoz alımı katabolik sürece geçilmesini en kısa zamanda önler.
    Bunu hem kan şekerini normal düzeye çekip hem de boşalan glikojen depolarını belli oranda doldurarak yapar.
    Bu sayede vücudun temel faaliyetleri ve idman dışı enerji harcatan faaliyetleri için enerji kaynağı karbonhidrat metabolizması tarafından sağlanmış olur.

İdman sonrası öğünlerde alınacak kompleks karbolar ise glikojen depolarının uzun vadeli dolu olmalarını garanti ederken, özellikle ertesi gün yapılacak idman için glikojen depolarını doldurmak açısından önemli bir hazırlıktır.

Bu yazıyı bu konu hakkında çelişkili ve soru işaretleri ile dolu tartışmalar ve görüşler üzerine Dr. Uğur Göğüş'ün "Mutluluğa Doğru Gıda Spor ve Sağlık" isimli kitabını ayrıntılı olarak okuduktan sonra yazıyorum.
    Kitabı incelemek isteyenlerle veya kitap sahbi olanlarla çok daha detaylı anlatımların olduğu sayfa numaralarını paylaşabilirim.
    Bu konuda soru işaretleri olanların ise bu kitabı okumalarını öneririm.

zigbog, d3sc3nt, Mutluhan ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
  19. gagkoo89

gagkoo89 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    enerji sıralaması

arkadaşlar forumda gezerken bir konuya rastgeldim bazı arkadaşlarımız enerji sıralamsını böle biliyorlar karbonhidrat, protein ,yağ sıralam böle çok yanlış arkadaşlara vücudumuz ilk önce enerji kaynağı olrak karnonhidratı sonra yağı ve mecbur kaldıkça proteini kullanır protein enerji kaynağımız değildir bizim yapı taşımızdır mecbur kalmadıkça vücut bunu kullanmaz
    zaten proteini enerji kaynağı olrak kullanan kişinin zten hayatsal fonksiyonları bitmeye yakındır demektir aarkadaşlar doğru olan budur bende bir biyoloji öğrencisi olarak bunu size açıklamak istedim

20. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    proteinin antrenmandan 2 saat sonra alınmasına ilişkin olarak tartışmaya ne oldu..daha doğrusu atakan bununla ilgili bir kaynak buldumu..çünkü bu çok ciddi bir iddia..

Sayfayı Paylaş