El Yayı GANGLİON KİSTİ'ne neden olabilir

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Mezzofanti tarafından 28 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. Mezzofanti
  Offline

  Mezzofanti Üye

  Katılım:
  1 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Yeni başlayanlar için bir uyarı yapmak istiyorum.
  El Yayı ile çalışmak bileğinizde Ganglion Kisti oluşumuna neden olabilir. Bu kist genellikle bileğin düzenli olarak zorlanması sonucu oluşur. Bu nedenle ön kol kaslarınızı geliştimek için örneğin Wrist Curl egzersizi yapmanızı ve bu narin bölgeyi çok fazla zorlamamanızı ama ihmal de etmemenizi öneriyorum.


  Rahatsızlık hakkında detaylı bilgi içeren alıntı:

  Ganglion Kisti nedir?

  Ganglion kistleri, el ve bileğinde oluşan ve bazen büyüme gösteren iliklerdir. Bu kistler çoğunlukla el bileğinin üst tarafında görülür. Daha az sıklıkla el bileğinin avuç içi tarafında, parmakların uç eklemlerinin üzerinde ve parmakların avuç içinde bağladığı bölgelerde ortaya çıkar. Bu kistler özellikle yeni oluşmaya bağladığı dönemlerde veya elin sürekli zorlandığı aktivitelerde ağırlı olabilir. Büyüklükleri zamanla değişebilir ve bazen kendiliğinden kaybolabilirler. Bu kistler kötü huylu tümör yapısında değildir.

  Tanı: Kistin bulunduğu yer ve görünümü temel alınarak ganglion tanısı konur. Olası eklem problemlerini araştırmak için radyolojik inceleme yapılabilir.

  Tedavi: Hiçbir yakınmaya sebep olmayan ganglion kistleri tedavi gerektirmez, sadece izlemek yeterlidir. Ancak, kist ağrılı ve günlük aktiviteleri sınırlıyorsa veya estetik olarak görünümü kötü ise tedavi edilmesi gerekir.
  Kist içindeki sıvının bir enjektör ile boşaltılması ve/veya el bileğinin bir atel yardımı ile tespit edilmesi, cerrahi olmayan tedavi yöntemlerini oluşturur.Bu yöntemlerden sonra kistin ve yakınmaların tekrarlama olasılığı yüksektir.
  Cerrahi olmayan tedavi uygulamalar başarısız olursa, kistin cerrahi olarak çıkarılması bir el cerrahisi uzman tarafından önerilebilir. Cerrahinin amaç, kisti kaynağı ile birlikte çıkartmaktadır. Bu yüzden cerrahi işlem sırasında ganglion ile birlikte eklem kapsülünün veya tendon kılıfının bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Eğer ganglion el bileğinden çıkartıldıysa, ameliyattan sonra el bileğini tespit eden bir atel uygulanması , bazı hastalarda görülen ameliyat bölgesinde duyarlılık ve şişme gibi bulguların oluşmasını önleyebilir. Ganglionların cerrahi olarak çıkartılması en başarılı tedavi yöntemidir ve bu kistlerin tekrarlama olasılığı çok azdır. Kaynak

  [​IMG]
   
  Son düzenleme: 28 Ocak 2011
  gokseldarcan ve Rpac bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş