El yıkamak hayat kurtarır!

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 17 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. Ferhat AYDIN
  Offline

  Ferhat AYDIN Yeni Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğenileri:
  111
  Ödül Puanları:
  0
  “Her türlü mikrobun bulaşmasında araç, yeteri kadar yıkanmayan ellerdir” diyen Prof. Dr. Bülent Baysal, “bir günde en az 8 kez el yıkanmalıdır. Hastane personelinin ise günde 15-20 defa el yıkaması lazım” uyarısında bulundu.
  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Baysal, yeteri kadar yıkanmayan ellerin, her türlü mikrobun bulaşmasında araç olduğunu söyledi.

  [​IMG]

  Prof. Dr. Baysal, Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde görevli hemşirelerin, vatandaşları el yıkama konusunda bilinçlendirmek için, üzerinde “El Yıkamak Hayat Kurtarır” yazılı, yakalara iğnelenebilen küçük kağıtlar bastırıp dağıttıklarını söyledi.

  “El yıkamak hayat kurtarır” sloganının herkes için önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Baysal, ellerin yıkanmasına gerekli önemin verilmemesinin, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

  Türk adetlerinde yemekten önce ve sonra el yıkandığını, ayrıca tuvaletten sonra da ellerin mutlaka yıkanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Baysal, “Günde ortalama 8 defa ellerin yıkanması lazım, ancak yıkıyor muyuz? Hayır pek çoğumuz yıkamıyoruz. Oysa tüberkülozdan sarılığa kadar, el üzerindeki mikroplardan bulaşan pek çok hastalık var” dedi.

  HASTANE ENFEKSİYONLARINA KARŞI EL YIKAMA
  Tıbbi personelin her girişimden önce ve sonra ellerini yıkaması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Bülent Baysal, şunları kaydetti:
  “Tıbbi personel normal vatandaştan daha sıklıkla el yıkamalıdır. Hastane personelinin günde 15-20 defa el yıkanması lazım. Ancak bu öylesine el yıkama şeklinde değil, sabunla, bazı zamanlarda da antiseptikli malzemelerle ellerin yıkanması lazım. Bu alışkanlık, hastane enfeksiyonlarının önlenmesine ciddi katkı sağlayacaktır. El yıkandığı takdirde hiçbir hastalık olmayacaktır. Yoksa sağlık personeli birbirine bu mikropları bulaştırır.”

  Yıkanmayan ellerin, her türlü mikrobun bulaşmasında araç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Baysal, merdiven korkulukları, telefon ankesörleri gibi ortak kullanılan yerleri ve bilgisayar klavyeleri ve mouselarda çok miktarda mikroorganizma olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Baysal, kısa süre önce Mikrobiyoloji Bölümü olarak bu konuya ilişkin bir araştırmada yaptıkları belirterek, şöyle devam etti:
  “Üzerinde ne kadar mikroorganizma bulunduğunu tespit etmek için üniversitemiz yerleşkesinde ve hastanemizdeki bilgisayar klavyeleri ve mouselar üzerinde çalıştık. Çalışmamızda bu nesneler üzerinde, çok miktarda patojen, yani insan vücudunda etkili olan mikroorganizmalar, yani mikroplar bulduk. Daha önce de yine, Merkez Bankası’ndan, tuvaletlerden, pazarlardan ve dilencilerden topladığımız paralar üzerinde bir araştırma yapmıştık. Bu çalışmada da özellikle kağıt paralar üzerinde birçok mikroorganizma tespit ettik. Bunların, ellerimizi yeteri kadar yıkamadığımızı gösterdiği çok açık.”

  Kaynak: Ntvmsnbc
   
  diez bunu beğendi.
 2. c.y.b.e.r.k.e.n
  Offline

  c.y.b.e.r.k.e.n Üye

  Katılım:
  17 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Kesinlikle!
  Hic suphe yokki cok onemli birsey. Ancak isi abartmamak lazim,
  benim ablam ne yazikki "temizlik hastasi" diye tabir edilebilecek turden bir yikama durumu var, abarti derecede..

  Allah korusun, ama isi abartirsaniz neler olabilecegini soyleyeyim..
  - cildiniz kurumaya baslar,
  - deriniz gercekten cok incelir ve Allah korusun ama kolay kanar hale gelir
  - ileri safhalarda, incelen ve kuruyan yer, mesela eger elinizse, elinizi kapattiginizda kucuk catlaklar olusabilir ve eliniz kanayabilir..
  - elleriniz surekli aciyabilir
  vs vs

  Allah korusun

  Elinizi yikamayin demiyorum tabiki, temizlik gercekten cok ama cok onemli birsey, ancak herseyin fazlasinin zarar oldugu gibi el yikamanin asirisininda cildinize zarar verecegini unutmayin lutfen.
   

Sayfayı Paylaş