Eklemleriniz Mi Ağrıyor?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 10 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. Ferhat AYDIN
  Offline

  Ferhat AYDIN Yeni Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  206
  Beğenileri:
  111
  Ödül Puanları:
  0
  Vitamin ve doğal beslenme destekleri sektörünün lider ve tek perakende zinciri olan GNC Live Well firmasının verilerine göre, ülkemizde eklem sağlığını korumaya yardımcı beslenme destekleri çok talep edilmekte ve düzenli olarak kullanılmaktadır.

  Aynı verilere göre eklem sağlığı destek ürünlerini kullananlar 2 grupta toplanmaktadır: - Profesyonel sporcular veya düzenli spor yapanlar, - Zaman içerisinde eklem ağrılarından şikayet etmeye başlayan 45 yaş ve üzerindeki kişiler.

  Bu ürünler, sporcu ve spor yapan kişilerde yoğun antrenman sonucu ortaya çıkabilecek eklem aşınmalarını önlemek amacıyla düzenli olarak kullanılırken, orta yaş ve üzeri kişilerde ‘meydana gelmiş’ eklem rahatsızlıklarının tedavisini desteklediği için tercih edilmektedir.

  Tedaviler Hakkında

  Son yıllarda özellikle ülkemizde büyük bir sorun haline gelen ve eklemleri etkileyen rahatsızlıklar ‘artrit’ ve ‘artroz’ tedavileri artık çok kolay uygulanabiliyor. Konuyla ilgili GATA Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner AYDIN’ın görüşlerini aldık:

  Eklemler vücut ağırlığını kaldırır ve kaslarla birlikte hareket etmemizi sağlar. Eklemlerde eklem kapsülünü oluşturan bir zar mevcuttur. Bu zarda bulunan hücreler eklem kapsülünü dolduran sıvıyı üretirler. Bu sıvı sürtünmeyi azaltır, kayganlık oluşturur ve eklem yüzeylerinin hareketini kolaylaştırır.

  Kıkırdak sıvısının azalması veya iltihaplanması gibi sorunlar, özellikle ileri yaşlarda görülür. Diz ve dirsek eklemlerinde görülen sorunlar ise 60 yaşın üzerindeki kadınlarda daha sık ortaya çıkar.

  Eklemleri etkileyen rahatsızlıklar ‘artrit’ ve ‘artroz’ olmak üzere iki çeşittir. Kemiklerin aşınıp yıpranması sonucu oluşan artroz, son yıllarda daha yaygın olarak görülmektedir. Artroz, iltihaplı bir hastalık değildir; zaman içinde oluşan aşınma veya fazla zorlanmadan kaynaklanmaktadır.

  Bugün, 60 yaşın üzerindeki kişilerde sıklıkla görülen artroz hastalığı nedeniyle ülkemizde yaklaşık 5 milyon kişi eklem yıpranmasına bağlı ağrı yaşamaktadır. Bu hastalığının nedenleri: aşırı kilo sebebiyle yüklenme, az egzersiz yapma, ağırlığın tek bir tarafta yoğunlaşması, doğuştan ya da sonradan olan eklem kusurlarıdır.

  Eklemler için en büyük tehlike ‘sürekli zorlama’dır. Artroz en sık, ömür boyu vücudun ağırlığını taşıyan bel, diz ve kalça eklemlerinde görülür. Ancak el, ayak, omuz ve dirsek eklemlerinde de oluşabilir. Artroz riskinin genelde yaşla birlikte artmasına karşın gençlerde de görülme ihtimali vardır. Aynı zamanda bazı meslek gruplarında sürekli vücudun tek bir tarafına yüklenerek yapılan fiziksel aktivitelerden ötürü sıkça görülür. Ayrıca çok ince veya yüksek ökçeli ayakkabıyla dolaşanlarda, kısaca ayak sağlığına önem vermeyenlerde eklemlere olan baskı fazladır. Bozulan kıkırdak yeniden oluşamadığı için eklem sağlığı ciddiye alınması gereken bir konudur. Artroz teşhisi konulduktan sonra tedavi olarak egzersiz, fizik tedavi, doğru beslenme, takviye-destek kullanımı önerilir. Rahatsızlığın ileri safhalarında ise ilaç ve/veya ameliyatla tedavi gerekli görülmektedir.

  Kaynak: RealAge
   
  ebben, diez, Despo ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş