Ek supplement öneriniz ?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Edizemre tarafından 16 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Edizemre

Edizemre Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    iyi akşamlar 1.76 boy 70 kiloyum yaklaşık 7aydır spor yapıyorum ve şuan kullandığım supplementler ; optimum gold whey , bcaa ve multipower kreatin ek olarak glutamin almak istiyorum bu kombinasyona gidecek en iyi şey sizce ne olur glutamin iyimidir ? 70 kilograma göre yag oranım yuksek bel çevrem çok iğrenç duruyor :( glutamin yerine l-carnitine alsam daha mı iyi olur yada önereceğiniz herhangi birşey var mıdır ? ( multivitamin vs. ) teşekkür ederim .

2. metaforian

metaforian Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    omega-3 öneriyorum. zihin için bire bir.

3. Edizemre

Edizemre Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Balık yağı kullanıyorum da onu supplement olarak düşünmüyorum teşekkür ederim öneri için

4. Edizemre

Edizemre Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Ek olarak amino asit de kaldım aklım bcaa ve whey kullanırken ek olarak amino asit alsam ( hap formda ) işe yarar mı ? Yoksa gereksiz mi olur acil yardım lazım beyler yarın almayı düşünüyorum

5. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    dostum multipower kreatinden memnun musun

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Edizemre

Edizemre Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Kardeşim seni yanıltmak olmasın etkisini pek hissettiğim soylenemez , yalnız 6 ayda bench press max 40kg ulaşmıştım 1.5 hafta oldu kreatine baslayalı 50kg yaptım yalnız dediğim gibi bu kreatinin etkisi mi bilmiyorum. Aynı şekilde incline bench 35 yapabiliyordum şuan 45 rahat yapıyorum.
    Bide ek olarak kreatinin aldıktan yarım saat sonra içimde bi kıpırtı oluyor heyecan hissi gibi terlemeye baslıyorum güzel ürün tavsiye ederim .

7. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Kreatin hemen etkisini göstermez zaten ama zamanla kasların irileşmeye başlar.

8. Edizemre

Edizemre Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Doğrudur , yalnız dediğim gibi enerji artışı kendisini belli ediyor yarım saat içinde .

9. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    tamamdır teşekkürler

10. HG!

HG! Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Makrolarımız kadar mikrolarımız da önemli. Günümüzde vitamin ihtiyacımızı doğal olarak karşılamamız neredeyse imkansız. Bu yüzden söylediğiniz kombinasyondan bile bağımsız bir önemi bulunmakta.

11. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    "Vitamin ihtiyacımızı doğal olarak karşılamamız neredeyse imkansız" şeklinde bir söyleminiz var.
    Rica etsem söyleminize dayanak olarak bilimsel bir kanıt sunabilir misiniz?

12. HG!

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Herhangi bir üniversite kütüphane erişiminden 'Sciencedirect' üzerinden RDI, RDA, vitamin anahtar kelimelerini kullanarak insanlarının vitamin ihtiyaclarının değşimini, olması gereken düzeyleri ve bu değişimin nedenlerini bulabilirsiniz. Ayrıca yine 'examine' üzerinden de RDI değerlerini kontrol edebilirsiniz. Zaten günümüzde hala geçerliliğini korumakta olan RDI değerlerinin nasıl ve neye göre hazırlandığı konusunda bilginiz varsa bu değerlerin geçersizliği üzerine hemfikir olmamanız pek mümkün olmayacaktır. Dönemsel şartların yanında bir çok değişken etken de (yaş,cinsiyet,aktivite vb) bu hesaplamaya alınmak zorundadır.

Neden karşılayamıyoruz peki? Eğer ki makrolarına dikkat eden bir sporcuysak ki aksi takdirde bu sporu yapmamızın da bir anlamı olmayacaktır, basit şeker tüketimimize dikkat ediyoruz demektir. RDI değerlerine bakacak olursak ise bu miktarları karşılayabilmek için uygun bir makro hesabı çıkarmak oldukça zor hatta imkansız bir hal alacaktır. Mikro olarak açıklarımızı kapatmak bize beraberinde fruktoz ile de gelmek zorunda kalacaktır. Bu nedenle spor yapan biri için normal şartlarda bile tamamlaması zor olan mikrolarını bir de diyetinin içinde tamamlaması imkansız olacaktır.

Aşağıdaki linki de inceleyebilir, dilerseniz çevirisini de isteyebilirsiniz. Yardımcı olabildiğimi umuyorum.

http://www.consumerlab.com/RDAs/

13. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Maalesef sizinle hemfikir değiliz :) Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Sağlık Bakanlığının birlikte yayınladığı Türkiye'ye Özgü Beslenme rehberine bakarak bahsettiğiniz önerilen alımların bizim ülkemiz için olan haline erişebilirsiniz. Ayrıca makro ve mikro gereksinimleri belirtildikten sonra enerji ve besin öğeleeini karşılayabilecek besinlerin yer aldığı örnek bir tablo var. Yani rehberi hazırlayan profesörlere göre bahsedilen yiyecekler tüketildiğinde makro ve mikro besin öğeleri gereksinmesi tamamlanmış oluyor :)

14. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    amino asit protein tozu ve kreatin

15. HG!

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bahsettiğiniz kaynak http://www.bdb.hacettepe.edu.tr/TOBR_kitap.pdf ise fark etmiş olacağınız üzere spor yapan bir birey üzerine araştırma içermiyor. Ne makrolar ne de tavsiye edilen besinler spesifik olarak bir sporcu için uygun değil. Önceden de belirttiğim gibi diyetteki bir sporcunun öğünlerine vitamin alabilmek için farklı besinler eklemesi oldukça güçtür. Kaynakta belirtilen öğünlerle bir sporcunun uygulaması gereken diyeti kıyaslarsanız daha iyi anlayabilrsiniz beni. Ayrıca araştırmalarda sadece fitness için değil bir atlet, bir nfl oyuncusu için sonuçlara bakacak olursak aradaki farktan bir tahminde bulunabiliriz ihtiyaç değişiminin. Normal bir birey için konuşuyorsak da size katılabilir yine de belirtilen mikroların min duzeyde belirtildiğini varsayabilirim.

16. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Konuyu daha fazla dağıtmak istemiyorum ama yanlış bilgi verildiğini düşündüğüm için cevap yazma gereği hissettim.

http://beslenme.gov.tr/content/file...risi/Kitaplar/a/a_03_sporcu_beslenmesi_28.pdf

Örneğin 2012 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından basılan ve Prof. Dr Gülgün Ersoy tarafından hazırlanan sporcu beslenmesi rehberinde vitaminler ile ilgili şu ifadeler yer alıyor:
    "Sporcuların vitamin gereksinimleri fazla mıdır?
    Az sayıda araştırma olmasına rağmen, egzersizin bazı vitaminlere olan gereksinimi artırdığı bilinmektedir. Ancak enerji harcamasının artmasına bağlı olarak, vitamin gereksiniminin ne kadar artması gerektiği bilinmemektedir.
    Fazla vitamin kullanımı zararlı mıdır?
    Yeterli ve dengeli beslenen bir sporcunun ekstra vitamin kullanmasına gerek yoktur.
    Suda çözünen vitaminlerin fazlası, vücuttan idrarla atılmaktadır. Ancak yağda çözünen vitaminlerin aşırı alımları, iştah kaybı, baş ağrısı, karaciğer hasarı, kemik ağrısı, nörolojik ve böbrek problemleri gibi önemli sağlık problemlerine neden olabilir."

Kırmızı ile belirtilen kısımda yer aldığı üzere bir sporcu yeterli ve dengeli bir beslenme düzeni ile vitamin-mineral gereksinimini karşılayabilir :)

17. HG!

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Sunduğum görüşte herhangi bir yanlışlık olmadığı gibi profesyonel bir yaklaşım söz konusudur. Zira vermiş olduğunuz iki örnek de açıklayıcı değildir. Bildiğinizi varsayarak açıklamada bulunmamıştım fakat belirtilen RDI hesaplamaları 2. Dünya Savaşı sırasında hesaplanmış olup günümüz geçerlilikleri son derece imkansızdır. Profesyonel anlamdaki yaklaşım ise yeterli ve dengeli beslenmek ile malesef açıklanamaz. Zira bu kadar basit olsaydı herkesin başarılı olması gerekirdi. Beslenme konusunun bir sporcu için son derece önemli olduğu, takip ve plan gerektirdiği aşikardır. Bu nedenle sunduğunuz ilk kaynak bir sporcuya yönelik olmadığı gibi dengeli beslenmek konusunda tavsiye edilen besinlerin bir kısmı da sporcular tarafından kaçınılmalıdır. İkinci kaynağınız herhangi net bir açıklama içermediği için dikkate alamıyorum ama ayrıca ilk kaynağınızın referanslarına bakarsanız tarihler de 2015te yayınlanmış bir içerik için yeterli bir güncellikte de değildir. Yine tekrarlıyorum sıradan sadece sağlıklı beslenme adına yüzeysel bir yeterli beslenme planı kabul edilse de günümüzde başarılı ve verimli bir spor faliyeti için daha çok detaya ihtiyaç duyulmaktadır. Spesifik bir konu başlığı altında olsaydık sporcu için hesaplanmış, örnek bir günün beslenmesi üzerinden de tartışabilirdik. Yine de üyelerimiz için faydalı olabilecek fikirler ortaya koyduğumuz, görüşlerimizi paylaştığımız için teşekkür ediyorum size de :)

18. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    RDI değerlerinin 2. Dünya savaşı sonrası oluşturulduğunu biliyorum ancak daha sonra yapılan çalışmalarla desteklendiklerini de biliyorum. Protein gereksinmesi de aynı dönem belirlendi ancak hala kullanılıyor ve çalışmalarla destekleniyor.
    2. Attığım kaynağı net bir ifade içermediği için dikkate alamadığını söylemişsin ancak gayet açık yazıldığını düşünüyorum. Ki hazırlayan da bir sporcu beslenmesi profesörü ve bilimsel kaynak kullanılarak hazırlanmış bir yayın. Türkçe olduğu için onu göndermiştim. Güncel bir yayın atayım.

"The latest research results from studies evaluating the health benefits of vitamins 'supplements' so it is clear that we ara referring to vitamin supplements have largely been disappointing. "

"Most athletes do not suffer from vitamin and mineral deficincies despite potential increased needs. Due to the generally higher food intake of athletes, they are able to meet their nutritional needs."

Referans: Natalie Digate Muth, Sports Nutrition for Health Professionals, 2014
    Ben de sana teşekkür ederim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Eylül 2016 ---
    @Edizemre hocam konunuzu kirlettik biraz kusra bakmayın.
    Sorunuz ile ilgili söylemek istediğim bir kaç şey var.
    2013 yılında yayınlanan bir sporcu derlemesinde spor kuruluşları güvenliklerine ve etkilerine göre suplementleri kategorize etmişlerdi.

• Supplements which are apparently not effective or are dangerous to use: Examples of such supplements are glutamine, smilax, iso avones, sulphopolysaccharides, boron, chromium, CLA, gamma oryzanol, prohormones, tribulus terrestris, vanadium, calcium pyruvate, chitosan, L-carnitine, phosphates, herbal diuretics, ribose and inosine.3

Glutamin ve Karnitin etkili görünmeyen veya tehlikeli olabilecek suplementler sınıfında yer alıyor. Karnitin suplementi yağ yakıcı iddiaları ile satılıyor ancak çalışmalar bunu desteklemiyor. Dayanıklılık sporlarında(90 dakika ve üzerinde antrenman yapan) yağların enerjiye katkısını artırmakta kullanılabilir. Ancak 1 saatlik kuvvet antrenmanlarında L carnitinin yağ yakıcı etkisini beklemek akılcı olmaz. Olsa olsa plasebo etkisiyle olabilir.

Dengeli, yeterli bir beslenme planı+ antrenman programı ile yağ yakımında daha başırılı olabilirsin.

Son düzenleme: 17 Eylül 2016
  19. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Lkarnitin gereksiz olur. Yag yakiminda karnitinin etkisi cok dusuk seviyelerdedir. Bu kesin.

Glutamin arjinin ve benzeri takviyelerin gereksiz oldugunu dusunuyorum.

Bcaa gerekli olabilir ama senin ihtiyacin yok.

Kreatin kullanilabilir. Aslinda etkisini de hemen goosterir. Sonucu birebir hissedilen tek supplement belki de. Antreman yaparken kullanilan enerjinin bilesenleri kreatinden geliyor. Seni daha enerjik yaptigi icin antremandan aldigin performans artiyor. Etkisi bu.

Protein tozu da ancak o gun protein ihtiyscini karsilayamadiysan olabilir.

Sanki bunlari konustk diye hatirliyorum ama.tekrar sorduguna gore o zaman canin almak istiyorsa al. Kendini baski altinda hissetme.yani

Ozet olarak kreatin ve ihtiyac halinde protein tozu disindakiler gereksiz olur.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    kreatin içerek protein tozu al en mantıklısı :D

Sayfayı Paylaş