Eğer Şiirlerimi Buradan Paylaşırsam...?

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve gaddarkemal tarafından 4 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar hayatım inişli çıkışlı, tam çıktım derken bir bakmışsın düşmüşsün falan....

Yoksa seçtiğim, ayırdığım şiirlerimden bir kitap çıkar. Ancak yayınlama imkanım yok şu anda.

Şimdi ben ilgili arkadaşlarla daha doğrusu herkesle şiirlerimi paylaşmak istiyorum bu siteden ama çekiniyorum, çünkü çok eskiden ilk şiirlerimden birini internette paylaşmıştım ve 3 sene kadar sonra bana kafası gözü yarımış bir biçimde SMS olarak geri dönmüştü.... Dumur olmuştum, iyi ki daha çok paylaşmamışım demek tek tesellim oldu ama şimdi o şiir benim için öldü gibi birşey.

Şiir yazanlar bilirler, insan şiirleri için "benimdir" diyebilmek ister, çünkü sizin eserinizdir.

Şimdi acaba ben buradan yayınlasam ilerde kısmetse kitabıma bastığımda o şiirlere şüpheyle bakılır mı? Çünkü internette beğenilen şeyler çok çabuk yayılıyor.

Bunca sözü aslında kısacık bir soru için ettim, ben buradan şiirlerimi kitap basmadan ama üzerlerindeki hakkımı da yitirmeden paylaşabilir miyim ? Mümkün müdür ?

salvadore_xp bunu beğendi.
  2. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Değildir kemalim. Buraya yazılan şiirler bayağı bir internet malı olmuş demektir. Telifi, resmiyeti, yazarın hakkı vs. hikaye olur hep. Yine transpoze edip sana gönderirler mesajı :D. Bu konuda kimse sana garanti veremez. Yalnız yeni yazmaya başlayan, daha doğrusu ilk kitabını yeni yayımlayacak olan bir şair için hoş bir durum değil mi? Demekki dikkat çekiyor, ilgi gösteriliyor ve beğeniliyor. Ben okuyucu olarak paylaşmanı isterim. Yalnız şiirlere ilişkin hak iddia edebileceğini sanmıyorum...

gaddarkemal bunu beğendi.
  3. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Kemal şiirlerini burada yayımlamanı çok isterim ama arkadaşların dediği gibi kötü bir şekide kullanılabilirler, ancak yayımlamadan önce elndeki şiirleri bir noterde onaylatıp da yayımlarsan kaybın olmaz diye düşünüyorum.

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Salvadore aslında şiirlerimi buraya yazarsam kesin beğenilir diye düşündüğüm hiç yok, ama sen beğenmezsin o beğenmez birisi çıkıp beğenip kullanabilir, bu da şiiri öldürmeye yeter. Şimdilerde kalabalıkların beğeneceğini iddia ettiğim şiirlerim az sayıda.

Zamanında o beğenilen şiiri zil zurna aşıkken yazmıştım, lisede önce bir dersimi, sonra tüm günümü bu şiire vermiştim, zaten dersle alakam olmadığından o gün sonunda bitmişti. Şiirde aşkımın reddedilişini, benim ise dünyaya küstüğüm halde asla sevgimden vazgeçmeyip ölene kadar bekleyeceğim anlatılıyordu, ölme sebebim ise yine aşk derdimdi. Şiirde rüzgara hitap ediyordum, onu aramızda aracı olarak kullanıyordum ve ilk başta ondan meltem olmasını istiyerek aşkımı sevgilime iletmesini istediğim rüzgardan, ben öldükten sonra fırtına olmasını kasırga olmasını ve aşkımın beni toprağa götürdüğünü bildirmesini istiyordum. Şimdi şiirden bahsettikçe biraz hatırladım. Orijinal bir şiirdi diyemem, kırık kalpler sokağı mıydı ne, bu gibi bayat tamlamalar vardı, sonuçta şiirden pek anlamıyorsunuz ama yüreğimle yazıldığı ve üzerinde ciddi emeğim olduğu için gerçekten etkileyiciydi. Şimdi mısralarının bir kısmını hatırladım. İnsanların beğenmesine sebep karşılıksız sevgi gibi ülkemizde maalesef yaygın olan bir durumla ilgili olmasıydı.

Noter konusuna gelince bayramdan sonra istanbulda götürüp defterlerimi onaylatayım ama bu aşağı yukarı kaça mal olur bilmek istiyorum, yani bu tasdik neye göre yapılıyor, sayfa sayısı falan masrafı arttırıyor mu?

O şiir benim hiç bir defterimde yazılı değildir, demiştim ya benim için biraz ölüdür. Bayat mayat ama hatırladığım kadarıyla paylaşmak istiyorum sizinle ne de olsa benim için ölü bir şiir. Şöyle birşeydi, aslında düzeltmiştim baya ama sanırım ana hatlarnı doğru hatırlıyorum.

RÜZGAR
    Rüzgar,
    tatlı bir meltem olup git, fısılda sevgilime.
    Söyle, delice aşığım ona
    sonra sor
    o da seviyor mu sevdiğini
    benim kendisini sevdiğim gibi
    tüm benliğiyle ve ölümüne...?

Eğer evet derse usulca dön bana
    söyle onun cevabını
    ve ben yıkılırken
    tekrar git ona

de ki;
    seni hep bekleyecekmiş
    ümitsiz aşıklar sokağındaki
    kırık kalpler otelinin
    duvarları resminle süslü odasına
    başucunda gözyaşlarıyla sulanan
    bir gül bulunan yatağında
    seni hep bekleyecekmiş

her gün gelip baksın odama gizlice
    bir gün başucumdaki gülü solmuş görünce
    sakın unuttuğumu sanmasın
    artık ağlamıyorum sanmasın

Söyle ona rüzgar
    bırak şimdi meltem olmayı,
    fırtına ol kasırga ol!
    Ben derdimden ölmüşüm,
    Tüm düşlerimi, ümitlerimi,
    Aşkımla toprağa gömmüşüm !
    Söyle ona rüzgar
    bu aşkın sonu: KARA TOPRAK

Şiir böyle birşeydi, ifadelerimi değiştirmedim ama eksik mısralar var bir de bazı cümleleri sanırım yanlış yazdım çünkü tüm gün bu şiiri düzeltmekle uğraşmıştım ve çok daha güzel bir hale getirmiştim. Bir de sonu derli toplu bir dörtlüktü ama şimdi çıkaramadım ve şiirin tüm etkisini bu dörtlükte toplamıştım.

Bana göre iyi bir şiir değil şimdi, gözyaşlarıyla sulanan güller gibi romantik ifadeler olsun anlatımdaki yavanlık olsun.. Zaten yavan olmasa SMS mesajı olmazdı :) Ama bunu 15-16 yaşımda yazdığımı da dikkate almak lazım hemde şiir birikimim olmadan. Bu şiirimi bugünde muhafaza etmediğime ve benim için bugün her yönden uzak olduğum bir şairlikle yazıldığına öre elbette bu şiirle ilgili eleştiri istemiyorum çünkü zaten ben bu tip şiirlerimi çok eleştirdim, ve aştım.

Noter konusunda da kendim gidip konuşurum bayramdan sonra ama mümkünse sizin bilgilendirmenizi isterim.

Son düzenleme: 4 Aralık 2008
    Morphling, nika, zumurrud ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    KÜRESEL ÇIBAN

İrinli ayaklarıyla ezdiği
    Arjantin sakızı gençler
    tarlalarında boğduğu
    bütün fareler ve fakirler
    monte carloda eğlenir
    amsterdamda soluklanır deyyus
    dünyanın pi çi dolu
    binbir fahişeye hayat sunan
    bu çıbana göz yuman
    kadeh kaldıran her sarhoş
    bilinçsiz her avanak
    biraz suçlu çok mayhoş

29,10,2005

Kim alırsa alsın artık bir tane olsun yollayayım nika için, eleştiride bulunursanız sevinirim. Gerçi bu da eski ama "benimdir"

nika, zumurrud ve salvadore_xp bunu beğendi.
  6. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Kemal bir www.altkitap.com'dakilerle gorussen. En azindan pdf formatinda kitabin telif hakki derdini cozmus olursun. Bence de yayinlama siirlerini henuz.

diez, kara maca ve gaddarkemal bunu beğendi.
  7. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Siteyle iletişime geçtim, teşekkür ederim Aneximandros :) Detaylarını öğrenip buradan haber vereceğim ki benzer durumdaki arkadaşları bilgilendirebileyim.

8. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bakın kaç gün oldu o siteden cevap gelmedi. Sanırım ya siteyle ilgilenilmiyor ya da sitedekiler benimle ilgilenmiyor.

Ama pek ciddi bir site olmadığını düşünüyorum bu sebepten.

Bende bu aralar memleketimdeyim, dönünce noterle görüşeceğim. Küresel Çıban gibi olanları değil de, beğeneceğinizi düşündüğüm diğer şiirleri paylaşmak için güvence altına almayı bekliyorum.

aneximandros bunu beğendi.
  9. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Kemal öncelikle şiirim için çok teşekkür ederim. Şiirinden çok hoşlandım, dili de güzel, ruhu da güzel bir şiir olmuş. Düşünüyorum ki en değerli şiirlerin arkalarda sırasını bekliyor. Çok güzel bir paylaşım.

10. BodYiqiT

BodYiqiT Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    insan aşıkken kendi kendine ne soylese şiir gibi gelir..sende o zaman içindekileri dokmuşsn..çok beğendim..arasıra oturup devam etsen şiirlere çok daha guzel olucagına inanıyorum..

11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Şiirlerime devam ediyorum, aslında askerlikte ve sonrasında biraz ara vermiştim ama şimdi yeniden başladım.

Dün gece bir şiir yazdım yine sevmekle ilgili, kendim çok beğendim, bir kaç kişiye gösterdim onlar da beğendi. Bu sene kitap bastırırsam sizlerde görürsünüz.

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum, yaşadığımızı yazmak zorunda değiliz, hissedebilmek, anlamak önemli olan, anlatabilmek.

Sayfayı Paylaş