Domuz Gribi ve Diğerleri..

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve CEMS22 tarafından 28 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Aşı öncelikle hacı adaylarına ve sağlık çalışanlarına yapılacak. hekim olmama rağmen yaptırmayacağım, öncelikle bunu söyleyeyim. Nedeni de şu; Aşının henüz faz 4 aşaması tamamlanmadı deniliyor ki, bu çok ciddi sonuçları olabilecek bir durum. Faz 4 aşaması demek araştırmaların insanlar üzerindeki sonuçlarının tam olarak bilinmemesi demek. Televizyonlarda görmüşünüzdür, hani yumurtalara enjeksiyon sonrası kontroller yapılıyor. İşin aceleye gelen tarafı bu. Hekimlikte herşey 'önce zarar verme' mantıgıyla yapılır, ki bence bu açık bir şekilde bu ilkeye ters. Bir diğer neden de büyük tekeller öncelikle ürünlerini geri kalmış ülkelerde pazarlarlar. Önce bir telaş yaratılır -Hatta ne kadar ciddi bir telaş oluşturulursa ölüm gibi, o kadar iyi satış sağlanır- sonra çözüm üretildiğine dair söylentiler çıkar ve pazarlama başarıyla tamamlanır.Peki şimdi ne yapılmalı?
    Grip aşısı yıllardır kullanılan, faydası kanıtlanmış bir korunma yöntemidir.Kullanılabilir.Hatta yaşlı, şeker,tansiyon, kalp ve solunum sistemi başta olmak eşlik eden kronik hastalığı olan bütün hastalara kesinlikle önerebilirim.Bu hastalarda grip pnömoniye ilerleyip, ölümle sonuçlanabilir(Tabii en bilinen komplikasyonu bu). Hatta enfeksiyoın hastalıkları uzmanları tarafından bunun domuz giribinden korunmada da faydalı olabbileceği yönünde söylemler de mevcut. Tabii kanıtlanmamış ama çok da mantıksız değil.
    Bence yıl içerisinde sık grip olan insanlar, korunmak için grip aşısı olsun. Yoksa ek bir hastalığı olmayan insanların ona da ihtiyacı olmadığı kanaatindeyim. Kendini korumak kaydıyla tabii... Domz gribi aşısına ise hiç yaklaşmamalı bence, şu an...

TuGhAn, kerwan ve guardbody bunu beğendi.
  2. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    73
    bugün hastanede duyduğum steroid kullananlarda domuz gribinin ölümcül etkisi artabilir dedi dahiliyeci...fazla kurcalamadım ama huylanmadım değil....

zigbog bunu beğendi.
  3. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Bende bir gazetenin sayfasından dün okudum. Staroid kullananlara öncelik verilecekmiş aşılamada. Tabii ki reçete ile kullananlardır:D Steroid kullanan arkadaşların dikkatine.

4. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    73
    Maalesef steroid kullanlara aşı yapmıyorlar bugün aşı geldi hastaneye :) söyledim kullandığımı olmaz dedi farmakolog bağışıklık sistemin baskılandığı için yaptıramazsın bir an önce de bırakmamı tavsiye etti bu dönemde...Kürü de heba edicez anlaşılan...ama kür sonu tedavisi yarılanma süresi derken gene yetişemiyeceğiz salgının bitimine:)Kısmet artık...

5. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Arkadaşlar bu gün oturup TV'yi biraz izledim. Bir kişi bu hastalıktan hiç bir ilaç kullanmadan kurtulmuş. Buraya biraz edindiğim bilgileri yazıcam. Öncelikle spor yapıyor olmamız bu hastalık karşısındaki en büyük kozumuz 2. ve 3.sü ise yeme ve uyku alışkanlıklarımız. Yani işin özü bu sporu ne kadar düzgün yaparsanız bu hastalığa karşı o kadar dirençli olursunuz. Doktorların bazı önerileri;
    Protein alımını yüksek tutun,
    Nar ve kivi gibi besinler tüketin,
    Tuzlu su ile gargara yapın,
    diyorlar. Bir kanalda izledim. Valla ciddi anlamda rahatladım diyebilirim. Beslenme ve hijyene biraz daha önem vererek. Kendimi korumayı düşünüyorum. Yukarıda yazdıklarımın doğruluğunu tam bilmiyorum TV'de izledim. Ama bana mantıklı geldi. Umarım yararı olur.

TuGhAn ve kutlukan bunu beğendi.
  6. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bu aralar sağlıkçı arkadaşlardan duyduğum , domuz gribi ani olarak zatüreye dönerek ölümcül oluyor , dolayısıyla zatüre aşısı yaptırmanın yan etkileri bilinmeyen domuz gribi aşısı yaptırmaktan daha mantıklı olduğu.
    birde tv izlerken amerikada yapılan aşılamada burundan çekiyorlardı ? bizim aşılar öyle değil ?
    bir de ablam bir okulda memur , aşının önemini anlatmak için okula gelen uzm.dr bile yaptırmayacağından bahsetmiş sohbet arasında , bu nasıl bir iştir.....

7. TuGhAn

TuGhAn Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci / Tasarımcı
    Yer:
    Ankara
    Resident Evil serisi oyunlarını oynamış ya da filmlerini izlemiş olmanız yeterli dönen dolapları anlamanız açısından...

8. aLexmk

aLexmk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    V For Vendetta diye bir film vardı...konusu ingiltere hükümetinin insanları kaçırarak denek olarak kullanması ve onlara bir virüsü bulaştırıp yayılmasını sağlayıp,o virüsin ilacını piyasaya sürerek kar sağlamasıydı ama denekler arasından kaçan bir adamında hükümeti tek başına yerle bir etmesini anlatıyordu.Bu domuz gribi olayı duyulmaya başladığında ilk olarak aklıma bu film gelmişti..Bende şuan olan biten bu h1n1 virüsünün çok iyi bir senaryo olduğunu düşünüyorum..Bunu yapanlarda bu filmdenmi ilham aldı acaba :S

9. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bu söylenenleri biz her zaman yapıyoruz yazın bir köşye vücut geliştirmenın faydaları domuz gribinden korunursunuz;)

zigbog bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş