'Doğal' olarak bu sporu yapmak

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Pollysad tarafından 23 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Çok zor.. Gerçekten iyi ve estetik bi vucut için inanılmaz bir sabır, azim ve yıllar gerektiriyor. Tabii şansımız varsa genetik olarak bikaç adım onden başlayabiliriz. Ve siz bunca emek verirken daha bikaç aylık birinin 'ilaç takviyesiyle' sizin vucudunuzu 2'ye 3'e katlaması çok moral bozucu. Bu ilaçlar gerçektende 'game changer'.

En ufak bi cheat meal da vucudun topladığı su nedeniyle butun vucut hatları kapanıyor ( ozellikle beyaz ten olunca ) ve neredeyse o kadar emek bi hiç oluyor. Sırf bu nedenle tatilde rahat rahat yiyip içemiyorum bile.
    Gerçekten bu sporu doğal olarak yapıp, iyi bir vucut elde etmiş kişiler en buyuk saygıyı hak edenlerdir benim gozumde.

Dipnot: Kesinlikle ilaç kullananlara ozenmiyorum, sporun sağlık için yapılması duluncesindeyim fakat boyle insanları gormek, sizin binbir zorlukla geçtiğiniz yollardan onların çok kısa bir surede geçmesi çok ama çok moral bozucu. Bide utanmadan alaycı bi şekilde bakışları ve tavsiye vermeleri yokmu ah ahh!

mma- ve mrthr35 bunu beğendi.
  2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Şu cümleden sporu görüntü için yaptığın anlamı çıkıyor ki doğal yolla sağlam görüntü minimum 5-6 sene. Ha kendini spora adarsın, tüm hayatın bu olur ozaman ayrı.
    Herhangi bir spor tecrübesi olmadan sadece ilaçlı "bikaç aylık biri" senin 2-3 katına çıkıyorsa sen de çok hacimsizsin demektir :) Birde buna moralini bozuyorsan cidden kendini sorgulamanda fayda var. Bu sporu gerçekten kendin için yapıyorsan "diğer" insanlar umrunda olmamalı.

3. Kagank34

Kagank34 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Bence spor yapmak ile vücut geliştirmeyi birbirinden ayırmak lazım. Vücut geliştirme daha çok estetik, güç, dış görünüşü amaçlarken, spor yapmanın ise sağlık ve zinde olmak için yapıldığını düşünüyorum. Tabi bu benim fikrim. Vücut geliştirme gerçekten çok zor bir sanattır. Beslenme için ayrı bir efor, antrenman için ayrı çaba, yeri geldiği zaman çok küçük bir miktar daha fazla gelişmek için onca supplement derken harcanan efor çekilen zahmet hiç de küçümsenecek gibi değildir. Kişinin hızlı sonuç beklemesi de kaçınılmaz bir gerçek oluyor. Ben soruyordum kendime bu kadar efor sonucu bukadarcıkmı diye. Biraz okuyup araştırınca anlıyorsun. İnsan doğasının kas yapımına elverişli olmadığı için bu da doğal yollarla kas inşasının oldukça güç olacağı anlamına geliyor. Ancak bu doğası dışına ilaçlar ile çıkılabiliyor ve daha kısa süre de daha fazla kas yapabiliyorsun.
    Seni anlıyorum, her zaman hayatın bir yerlerin de kısa yoldan eforsuz, haketmeden bir yerlere gelen çok insanlar var. Vücut geliştirmede de olabilir ve hatta vardır birçok insan. Kendi yolunu çizip kendi yolun da gitmek gerekir. Yolun nasıl olacağı sana bağlı. Senin geçtiğin yol da emek, azim mi olucak yoksa bir gün sen de kolaya kaçıp steroide mi giriceksin bu sana bağlı.
    Ne zaman vücut geliştirmenin sabır ile yol alınacağını öğrendiğin zaman, bu sefer bu iş senin hayatının en önemli noktası değil de senin hayatının bir parçası olmaya başlıyor. İşte ozaman başlıyorsun ya bu sene hacim oldu, seneye bu hacmi koruyup karın kasları çıksın, öbür seneye iyice hacimleneyim diye geçip gider. Kendim den bahsederek örnekledim tabi bu döngüyü. Ben çok sabırsız dım zamanın da. Bir supplement kullanımlarım vardı, spor öncesi arası sonrası yatmadan önce sabah kalkınca. Sanki nereye yetişiyorsun. Olmuyor yani fark bile etmiyordu diğer insanlara kıyasladığım zaman. Doğru bir planlamı yapıp çok büyük beklentiler olmadan planlı programlı ilerleyerek, kendim de gözle görülür elle tutulur bir vücut yapabildim. Sabretmeyi gerçekten iyi öğrenmek lazım. Zaman insanın kafasına vura vura öğretiyor eğer sen de iş yoksa. Ben bunu çok tecrübe ettim. Sana tavsiyem sporunu yap ama ölüm kalım meselesiymiş gibi davranma. Bırak bu sene bazı noktaların zayıf kalsın, seneye daha iyisi olsun diye düşünürsen daha iyi bir hayat yaşayabilirsin. Kendini bu kadar sıkıp darlamana gerek yok güzel kardeşim :) kendine iyi bak sosyal hayatına biraz daha ağır ver.

mma-, Pollysad, Güç aşkı ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa

İkinizin de haklı olduğu noktalar var ama eksikler de var:

1-)Bu spor'un temelinde görüntü vardır, adı üstünde VÜCUT GELİŞTİRME.(Ancak vücudunu ne şekilde hayal edip, nasıl geliştirmek istediğin sana kalmış)
    2-)4-5 Aylık bir periyotta genetiği iyi olan, beslenme + ilaçlara-antrenörlere çok iyi para ayırabilecek biri gayette 2-3 katına çıkabilir.
    3-)Evet her ne kadar kırılmalar olsa da bunlar için moral bozmamalıyız. Ben bunun sebebini şuna bağlıyorum:
    Sporcu camianın içinde kala kala bu farkı çok fazla görmeye başlıyoruz ve bu gitgide canımızı sıkıyor hele ki gündelik hayatlarımız stresli ve bunun üstüne bir şeyler yapmaya çalışıyorsak.
    Ama normal insanların bulunduğu bir ortama girdiğimizde gelen övgülerle, dün üzüldüğümüz şeylere gülmeye başlıyoruz bir nevi :)

Buradaki kilit nokta bu düzen özellikle devamlılığı etkileyebilecek kadar kötü etkilemeye başlamışsa bu zamanlarda biraz farklı şeylere vakit ayırmanın zamanı gelmiştir. Elimizden geleni her zaman yapacağız ama size bir hesap yapayım:
    Diyelim 20 yaşındayız ve 70 yaşına kadar yaşayacağız:
    - 6 saat uyku(Çoğu için az bile aslında :) )
    - 7 saat iş/okul ( Özellikle Türkiye'de insanların %90'ı işini bayıla bayıla yapmadığı için süreye dahil ediyorum :) )
    - 1 saat Kişisel Bakım(Ayakkabı temizlemekten WC'ye gitmek kadar hepsi)

Bakın başka sorumluluğunuz olmadığını varsayarak gene iyimser davranıyorum(Çocuk bakma, ev temizliği, ek mesai, hastalık. Yemek yemeyi falan güzel sayarak katmıyorum gene :) )
    14 saat yaptı hadi gene bir iyimserlik yapayım 12 saat olsun. Gün 24 saat zamanımızın yarısı bunlara gidiyor, ne kadar zamanımız vardı:
    50 yıl, çık yarısını 25.
    Bundan birde yaşlı ve bitkin geçireceğiniz yılları çıkın. 20'nin altına düşecek. Peki size şunu soruyorum şu son 10 yıl ne kadar çabuk geçti ? Bir düşünün ve şimdi biraz gerçekçi olalım aslında günümüzün yarısı değilde çoğunun elimizden alınacağını hepimizi biliyoruz, şimdi tekrar düşünün 15 yıl bile yaşayabilecek misiniz ? :) Korkutucu değil mi ? O yüzden hayat bir şeylere üzülmek için fazla kısa.

5. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    bende geçen sene bir platoda kaldım ne yağ yakabildim ne hacim aldığımı hissettim, bu senede eylül gibi maçta ayağımı kırdım o zaman yaklaşık 84 85 kgydim clean bulk yapmaya başlayalı 1 2 ay olmuştu hafif hafif hacim geliyordu ki şöyle 2 ay gidemedim geri dönüşte bacak çalışamadım ama, sonra çok değişik bir şekilde 5 6 ay boyunca hacim ekledim ve vücut hiç yağlanmadı normalde vücudum çok çabuk yağlanırdı( iş yerinde yerim değişti biraz daha hareketleri dolaşarak filan çalışmaya başladım buda günde 15 17 bin adıma denk geliyor genelde) böyle bir detay olunca sonradan farkettim bunu tabi, çok uzun süre clean bulk yapayım dedim,80 81 kgyle girdim 88 le bitirdim clean bulku 1 ayı geçen sürede, şimdide definasyona girdim definasyondada inanılmaz bir ilk ay geçti, 1 ayda 87 den 82li rakamları gördüm, seneler geçtikçe edilen tecrübelerle inanın bir tık daha iyisini yapmasını öğreniyor insan, ve şuan düşünüyorum 2 ay daha geçince istediğim sonuca çok rahat ulaşabilicem sanırım.

zRedDragon ve Kagank34 bunu beğendi.
  6. Kagank34

Kagank34 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle geçmiş olsun. Sakatlığın her türlüsü ne kadar moral bozduğunu biliyorum ben de istenmeyen bir iki küçük sakatlık yaşadım. Hedefinin olup buna ulaşmana da çok sevindim, tebrik ederim. Bundan sonra ki hayatının da devamı da gelicektir inşallah. Elde edilen tecrübe ve dolaylı yoldan öğrenilen tecrübe insana basamak atlatıyor gerçekten. Forumu bu yönden seviyorum eski postlar da baya bir bilgi bankası gibi. Bazı soru işaretlerime çözüm bulmuştum. Bir çıkmazın için de kalınca tek başına hareket etmek cesaret ister. Başka görüşlere yer vermek ve 3. kişi gözüyle kişinin kendisine bakması çok önemli bir rol oynuyor bu çıkmazın için den ne derece başarı ile çıkılacağı. Ben bunu ilk başladığım sene karın kasım olucak mı, kilo vermem gerekiyor mu, ama çok hacimli durmuyorum ki diye baya kafama taktığım zaman yaşadım. Baya fikir aldıktan sonra ilk senemin yazını feda ederek çözüme ulaşmıştım. Çözüm amaçlı olmak lazım. Bu spor da gerçekten kısa vadede hiçbir taşın altına girmemek lazım bunu anladım :)

mrthr35 bunu beğendi.
  7. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    öyle tabi, her ne kadar eskisi kadar aktif olmasada yorum alabiliyorsun, fikir alışverişi yapabiliyorsun tereddüt ettiğinde, yardımlaşma anlamında sevdiğim tek forum burası her zaman :)

Kagank34 bunu beğendi.
  8. vixx

vixx Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Açıkçası sağlık için yapıyorum diyenlere inanasımda gelmiyor en azından ana amaç olarak.Sağlıklı olmak istesem aşırıya kaçmadan istediğimi yiyip spor olarakta 3 5 hareket ve koşu yaparım.Sağlıklı olmak için illa benchin squatın altına girmemiz mi lazım?

9. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    Sağlık bu sporu yapmamdaki 2 nedenden biri, diğeri gorsellik. Size şunu soyleyeyim, bence bu spor enleri sporudur çunku isteyen kişi "en sağlıksız" sporcuda olabilir ve yine isteten kişi "en sağlıklı" sporcuda olabilir. Bu sporun kazandırdığı beslenme alışkanlığı kesinlikle paha biçilemez. Doğru kombinler ile mukemmel bir alışkanlık kazandırır. Ayrıca çoğu spor bir veya birkaç kas grubu uzerine yoğunlaşırken bu sporda her kas grubu için çaba sarfedilir.
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2019 ---
    Çok haklısın Despa. Sanırım bı muddet ara vericem spora. En azından 3-4 ay kadar. Başka şeylere yoğunlaşmayı duşunuyorum.
    Ayrıca çok realistsin, keşke senin gibi realist bakmayı başarabilsem ama gerçek hayatta mumkun olmuyo maalesef :)

Despa bunu beğendi.
  10. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Vücut geliştirme denilince neden ilk ve çoğu zaman sadece görüntü akla geliyor acaba? Halbuki doğal çalışıldığında vücut güç açısından görüntüye göre çok daha fazla ilerliyor. Beslenme düzenli olduğunda aynı zamanda sağlıklı da olmuş oluyor, abur cubur veya şeker kullanımı kısıtlanıyor. Bunun sonucunda çok daha sağlıklı ve güçlü oluyoruz, ki bence bu görüntüden çok daha önemli.

Ludendorff ve Güç aşkı bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş