Diş teli neden bu kadar pahalı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve mevsres tarafından 5 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Şaka mı bu yahu, 3000-4000 TL'den bahsediyorlar, bu kadar kazıkçı bir meslek olamaz.

Alt tarafı bir tel ya, altından yapılsa neyse derim.

abseto ve zzzxxz bunu beğendi.
  2. Jacc0

Jacc0 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    En sonunda taktırmaya karar verdim fiyatını görünce gene vazgeçtim .
    Benim üst diş 1 tanesi az ileride onun için Şeffaf Aparey alıcam daha yeni gördüm.

3. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Lütfen üslubunuza dikkat edin.O diş teli dişlere kendiliğinden takılmıyor.Ayrıca öyle kafaya göre de yapıştırılmıyor.Her meslekte olduğu gibi bunun da belli kuralları var.Ve emin olun bir ortodontik tedaviyi yapmak birçok şeyden daha fazla emek istiyor.Sizin yaptığınız şuna benziyor: Telefonunuzun kamerasının bozulduğunu düşünün.Siz eğer kamera tamir etmeyi bilmiyorsanız onu bir bilene yaptırmak zorundasınız.Peki tamir eden tamirci emek vermeden ve usülünü bilmeden yeni kamerayı orayı takabilir mi? Cevap hayır.Işte hekimler bunun gibi hizmeti insan vücudunda yapmak gibi kutsal bir mesleği icra eder.Son olarak hiçkimse sizin paranıza muhtaç değil.Siz hangi sıfatla tedavinin ücretini değerlendiriyorsunuz.Bu işin ederini nereden biliyorsunuz?Ömrünüzde kaç kişiyi tedavi ettiniz? Bir mesleğe kazıkçı diyerek tüm meslek erbabını karşınıza alıp yasal bir suç işliyorsunuz.

Darkmoon53 ve SoldiersOfGod bunu beğendi.
  4. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    bana göre de haksız kazanç insanlar açlık sınırında yaşarken bir kişi meslek sahibi diye dünyanın parasını cukkalayamaz
    bisiklet tamircisi oto tamircisi de meslek sahibi onlar niye o kadar kazanmıyor ?
    maden işçisi nin işi mi daha zor dişçi nin mi ?

mevsres, Jacc0 ve abseto bunu beğendi.
  5. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    para yapan tel değil kardeş orada para yapan telin nasıl nereye takılacagını bilmektir.

6. yusufincikli

yusufincikli Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    53
    Ben 2008 yilinda 2200 euro ya taktirmistim. Tamam arkadaslar emekten bahsedebiliriz bu adam bunca sene okuyor deli gibi calisiyor daygi duymaliyiz diyebiliriz. Ama bu onlarin tel ve iscilik harici 1000 2000 lira eklemedigi anlamina gelmiyor :)

7. jan olde

jan olde Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    beterin beteri var ben 3 yıl taktım çok büyük ölçüde düzeldi dişlerim.ama yutkunmamı değiştiremediğim için %30a kadar geri bozulabilme ihtimalinin bir kısmı gerçekleşti.şimdi tekrar takıcam :(

8. Muscleous

Muscleous Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    28
    Akıllı telefonun parçaları toplamı 4000 TL ettiği için mi bu kadar pahalı? O paranın içerisinde mühendisin, tasarımcının, Çin'de ki fabrikada ki güvenlik görevlisinin ve daha bir çok şeyin şirkete maliyeti gömülü. Bu tabi ki dünyanın geri kalanına oranla çok pahalı olduğunu değiştirmiyor. Ortodonti tedavisini de aynı şekilde düşünün. Maliyetin sebebi başlı başına braketler teller değil. Tabi bu da çok pahalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

9. bfd

bfd Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Ağır küfür edesim var, pahalı, kazıkçı demek ne zamandan beri yasal suç oldu?!

10. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Doktorların okuduğu okulun ve emeklerinin elbette farkındayım, sadece bazı şeylerin gereğinden fazla pahalı olduğunu düşünüyorum

Ayrıca 3000 TL belki de en düşük fiyat diyebilirim, 6000-7000 TL'den bahsedenler bile var. Adalet değil bence.

jan olde bunu beğendi.
  11. jan olde

jan olde Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    kesinlikle katılıyorum 8 yıl önce ortalama biyerde 4bine yaptırmıştım şuan tekrar gitmekten çok korkuyorum daha fazlası olursa diye.bide neymiş estetiğe giriyormuşmuş da ondan özel olmak zorundaymış tamamen saçmalık.basit bir diş çarpıklığının bile ne gibi şeylere sebebiyet verebileceğini bilmeyenler neyse çok ağır konuşacaktım vazgeçtim herkese iyi akşamlar.

12. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Buyrun 5 sene lisan (minimum), 4 sene de uzmanlık(yine minimum) yani toplamda 9 sene dirsek çürütün ve isterseniz bedavaya yapın?

13. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Birinci sebep eğer çalışma alanınız insan vücuduysa yaptığınız işin zorluğu,stresi daha fazladır.Hata yapma şansınız yoktur- ya da azdır.
    Ikinci sebep insanlar için hayatlarındaki en önemli öncelik sağlıktır.Sağlığı olmazsa o madenci madeni kazamaz,o oto tamircisi tamirini yapamaz.Ama ben madene alternatif bulabilirim.Otomobil yerine bisiklete binerim, yürürüm.Sağlığın alternatifi yoktur.Ve bedelinin de daha fazla olması doğal bir sonuçtur.

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  14. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Burada yazan kardeşlerimin çoğ genç, farkındayım.Henüz Türkiye gerçeklerinden haberiniz olmayabilir.Mesela sağlık sistemi.Ben kısaca bazı bilgiler vereyim.Bir kere en başta hekimlik bir hizmet sektörüdür.Siz bir bedel verirsiniz, karşılığında hizmet satın alırsınız.Dolayısıyla özel sektör ve devlet olmak üzere 2 kolda hizmet verilir.Siz tel taktırmak istiyorsanız ikisinden birini seçmek zorundasınız.Eğer devlet seceneğini kullanmak isterseniz beraberinde aldığınız hizmet de o ölçüde olur.Bunu uzun uzadıya anlatmayacağım.En yakın eğitim araştırma, ya da fakülte hastahanesine gidip oradaki hasta yükünü görebilirsiniz.Hasta yükü fazlaysa hizmet kalitesi düşer.Burada bol keseden atıp tutan arkadaşlardan kaçı son yönetmelikle devlet hastahanelerinde muayene süresinin 5 dk ya indirilmesi yönündeki haberi biliyor?5 dakika.Kolunuzdaki saatin kronometresine bakıp 5 dakika tutun.Karşınızdakinin yüzüne bakamazsınız.Daha kafanızı kaldırırken 3 dakika gidiyor zaten.Devlet sana diyor ki 5 dakikada muayene et, teşhis koy, hastayı yolla.Dünyadaki bunun ideal süresi min 15 dakikadır.O da minimum.Neyse konuyu saptırmadan.Devlet ayağindan hizmet almak isterseniz zaman, iyi bir hizmet ve güleryüz gibi şeylerden feragat edersiniz.Yukarıda anlattım.Bunun sebebi biz hekimler değiliz.Biz istemiyor muyuz hastalarla geniş geniş ilgilenmeyi.Güleryüz göstermeyi.Halini hatrını sormayı.Ama eğer özel sektörde tedavinizi görürseniz zaman satın alırsınız.Dünyanın en pahalı şeyidir!Güleryüz satın alırsınız, paha biçilemez! ve en önemlisi sağlığınız için iyi hizmet satın alırsınız.Hekimler de hallerinden memnun değil.Bunu düzeltmenin tek yolu hastaların devletten daha iyi hizmet istemesi, hak elde etmesi ve doktorların yanında olmasıdır.Ben de dahil hepimiz onlara muhtacız, bunu kabul etmek zorundayız.Doktorlara karşı bu kin ve nefret dolu tutum devam ettiği sürece bu durum devlet ve kötü niyetli hekimler tarafından susitimal edilmeye devam edilecek ve hastalar hep eli kolu bağlı, daha kötü koşullara mahkum kalacaktır.

abseto ve mevsres bunu beğendi.
  15. jan olde

jan olde Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    Anlamadığınız şey devlet ortodontiye 'estetik' gözüyle baktığı için ödemiyor.yani ortada bir seçim yok.türkiye gerçeklerine hoşgeldiniz.

16. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Ülke ile alakalı bir durum hiç kimse bu duruma kızmamalı. 15$ olan araç ülkemizde 130 bin tl. Dolar şuan itibari ile "3,5288". ABD'de 2 dolara 1 galon (3,7 litre) benzin alınıyor. Bizde 1 litresi 5 tl. Verdiğimiz vergilerin haddi hesabı yok 20 tl'lik faturalı hattım vergilerler 35 tl oluyor. Doğalgaz,elektirik ve su faturalarının yarısı vergiye gidiyor. Krizdeyiz ve hala ülkemizin çoğu kesimi aynı kolayı dökerek israile zarar vereceğini sandığı gibi dolar bozdurarak doların düşeceğini sanmakta. Şuan her sektöre yansımakta bu fiyat farkları. Sağlık daha önceden de asgari ücretimize göre pahalıydı ama zaten olması gereken fiyatlar bunlar. Bakın avrupada ve abd de hizmet sektörü çok pahalıdır. Eğer birisinin size hizmet etmesini istiyorsanız büyük paralar ödemek zorundasınız. ABD'de evinize gelen bir su tamircisi 5 dakikalık sadece gideri açmak için bile 1500 bin dolar civarına hizmet yapar en basit örnek olarak. Sağlık ise dünyanın her yerinde pahalı ve olması gerekende zaten budur. Tel işte alt tarafı takıp geçicek demekle olmuyor bu işler diş sağlığı veya başka bir sağlık biçimi önemli bir durum. Benimde sigara içmemden dolayı sarı değil ama istediğim beyazlıkta da değil bir ara yaptırtmak istemiştim dişlerin üzerine beyaz bir tabaka yapıştırıyorlar ki genelde ünlülerin çoğunda vardır bembeyaz dişin oluyor anında ama ücreti tek diş başına tam hatırlamıyorum ama 200 tl veya 200 dolar olması lazım tabiki yaptıramadım ama bu durum için dişçiye değil orta doğuda yaşayan 3. sınıf ülkenin vatandaşı olduğuma kızıyorum. ABD' de saatlik ücret 15 dolar(asgari ücret 2500 dolar) ve çalışırsan ki bizdeki gibi 12 saat 15 saat köle gibi çalışılmıyor 8 saat çalışıyorsun molalarla birlikte ve rahat bir yaşam sürebiliyorsun. Anlattıklarım size bu konu ile ilgili alakasız gibi gelebilir ama aslında ülkenin genel durumu şuan senin o parayı çok büyük görmene sebep oluyor aslında gayet normal bir fiyat. Milliyetçi veya hükümet yanlısı arkadaşlar kızabilir ama Türkiye'yi kötülemiyorum sadece gerçekler bunlar.

memogoren bunu beğendi.
  17. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Konu hakkında bilginiz yoksa insanları yanıltmayın lütfen.Devlet hastanelerinde önce hastalar muayene edilir, puanlama yapılır.Belli puanı asan hastalar zorunlu vakalardır ve sgk tedavi masraflarının çoğunu karşılar.Eşik puanın altında kalan hastalar estetik sınıfa girer.Ki gercekten de öyledir.Mesela çapraşık dişlerin tedavisi estetik bir gerekliliktir.Ama uyku apnesi hastasının ortodontik tedavisi bir mecburiyettir.Bu usül sağlığin her alanında aynıdır.

18. jan olde

jan olde Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    annem dediğiniz problemin tedavisini olmak için gitti 2 gece uykuda kontrolü için hastanede kaldı uykuda kullanması gereken devasa kullanışsız alet hala evde duruyor çalışmıyor fotoğrafını çekip atabilirim.onun için de özele gidip çenesine uygun özel dişlik yaptırmak zorunda kalmıştık.onu da hala kullanıyor onun da fotoğrafını atabilirim.
    diş çarpışıklığı dediğiniz şeyin sadece estetik bir sorun olduğunu sanmanız düzelmeden önce ne problemlere yol açtığını bilmemeniz sizin suçunuz değil,ama olayı yaşayandan iyi biliyormuşçasına konuşmanız sizin suçunuz.
    hatta inanmassınız şimdi siz,o "devletin verdiği alet"in parasının bile yarısını ödeyerek evinize alabiliyorsunuz.sonra aleti kontrole götürüyorsunuz,yeteri kadar kullanmayınca da geri istiyorlar.daha süresi dolmadı ama kısa zaman sonra aleti de geri vereceğiz.
    gerçekten merakınız varsa duruma fotoğrafları ve makbuzları da atabilirim.

başka birşey daha söyleyeylim ortodonti tedavisini olduktan sonra benim gibi bazı kişilerde dişlerin tekrar bozulmaması için 20lik dişlerin çıkmadan önce ameliyatla çekilmesi gerekiyor.devletten sıra tam 1 yılda geliyor 1 yıl.onlara da özele gitmek zorunda kalmıştık.

ama siz devam edin,yaşayan insanlardan iyi biliyormuşçasına konuşmaya devam etin yanılttığım birileri varsa kusura bakmasın

19. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Yazdıklarınızı büyük bir tebessümle okudum.Ben diş hekimiyim :) Meraktan daha büyük bir şey yani benimkisi ;)

Xavius bunu beğendi.
  20. jan olde

jan olde Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    ben de büyük bir tebessümle bu cevabınızı bekliyordum.farkettiyseniz merak kelimesini olaya kullanmadım inanmamanıza kullandım.bütün söylediklerimi çürütmüşsünüz tebrikler :))))

Sayfayı Paylaş