deri çatlakları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve saydam tarafından 17 Ekim 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. redknight

redknight Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    normalde bisepste olan catlaklar kalici olur onu iyi biliyor benimde bisepsimde catlama var ic tarafinda ama cok yakindan bakrsan acak gorulur birde boyun calisirken ozelikle agar yuklenirken gecici kip kirmizi catlakliklar olusuyor ama bir bakiyor bir kac gun sonra kaybolmus ve hep zorladigimda meydana cikiyor ,catlaklari iyilesen birini hic duymadim oyle bir ilac varsa super bence cunku normal butun bodycilerin bu buyuk bir sorun haline gelmistir,bazilari gercekten buyuk catlakliklari var cirkin bir gorunus oluyor piskopat gibi... saygilarimla

2. chosen one

chosen one Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    yok hocam benim isteğim kırmızılığı atmak yani olunca geçmiceğini biliyorum oldu ve kırmızı ama en kısa zamanda renkleri kaybetmek için ne yapmalıyım onu merak ediyorum?

3. sfred

sfred Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar yukarıdaki ürünü kullanıp, faydasını gören arkadaş oldu mu? Malum çok da ucuz bir ürün değil. Yorumları bekliyorum.

4. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    ben çoğunu kullandım en çok önerilen üründe o phtolastil jel idi... 2tüp kullandım hiçbir faydasını görmedim desem yeridir.vücudumdki çatlaklar kırmızı vede büyük eğer seninde öyleyse pek etkileyeceğini sanmıyorum

5. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Belki daha önce söylenmistir ama hangi ürünü kullanirsaniz kullanin o catlaklarin arasinda yeni deri dokulari olusmayacaktir. O yüzden bence 70, 80 , 90 YTL verdiginize cok yazik olur.

Yapilacak tek sey idmana gitmeden önce body lotion tarzinda birseyler sürmek. Yani derinin elastisitesini arttirarak önlem almak.

Zaten catlaklar varsa da Cinko merhemi tavsiye ederim.Hem o kadar pahali da degil. Marka söyleyemicem ama eczanede kesin yardimci olurlar. Cinko, yaralarin iyilesme süresini hizlandirici etkiye sahip. En azindan catlaklarin kirmiziligini daha cabuk aliyor. Yanina cinko kapsülleri de alinirsa daha da iyi tabi.

saygilar

6. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    çatlakların kırmızı olması oradaki hücrelerin hala canlı olduklarını gösterir diye biliyorum.çatlaklar beyazlaşırsa hücreler ölmüş olur ve tamamen ölü dış derideki yerini almış olur ve o çatlakları kurtarmak için yapabilecek birşey kalmaz öenmli olan kırmızıyken ve onlar oluşmadan önce krem vs kullanıp olabildiğince kollayabilmek deriyi.

7. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Zaten ben de cinkonun öldürücü degil iyilestirmeyi hizlandirici etkisinden bahsettim. Ancak o catlaklara estetik amelyatindan baska yapacak bir sey yoktur... Önemli olan catlatmamak.

8. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    Deri Çatlakları (Stria)

Deri çatlakları (Striae Distensae) nedir
    Deri çatlakları (Striae Distensae) nedir?
    Hızlı büyüme, gebelik ve hızlı şişmanlama sonrasında derinin altındaki tabakanın yırtılması sonucu gelişen ince çizgilerdir. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur.
    Deri çatlakları kimlerde görülür?
    Deri çatlakları deri gerginliğinin fazla olduğu vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar hamile bayanların karın ve göğüsleri, ergenlik dönemindeki gençlerin kalça ve göğüsleri, vücut geliştirme yapanların omuzlarıdır ve aşırı kilolu kişilerde çeşitli bölgelerde görülebilir.
    Deri çatlakları uzun süreli kortizonlu krem ve hap kullanımına bağlı olarak da gelişebilir. Ayrıca böbrek üstü bezinin aşırı kortizon salgıladığı Cushing Sendromu denen hastalıkta da kandaki kortizon düzeyi artarak; deride çatlaklara neden olur.
    Deri çatlakları nasıl görünür?
    Deri çatlakları oluşmadan öce ilk olarak deri rengi pembeleşir ve bu aşamada genellikle kaşıntı vardır. Kısa sürede kırmızı mor bir çizgi halini alır (Stria rubra). Zaman içinde bu çizgiler beyazlaşır ve daha az belirgin hal alır. Genellikle bir kaç cm uzunluğunda 1-10 mm genişliğindedir. Kortizon kullanımı ve Cushing hastalığında daha uzun ve geniş olabilir ve klasik yerleşimin dışında, yüz gibi alanlarda da görülebilir.
    Deri çatlaklarının tedavisi mümkün müdür?
    Deri çatlakları genellikle kozmetik problem oluşturur, fakat nadiren eğer çok yaygınsa kolaylıkla üzerinde ülser ve yara açılabilir. Ergenlikte belirgin olan çatlaklar zamanla gerileyip, tedavi ihtiyacı göstermezler. Çatlakların tedavisinde kullanılan ilaçlar derinin orta tabakası olan dermisteki kollajeni uyarır ve elastin sentezini tetiklerler.
    Deri çatlakları eğer rahatsız ediyorsa aşağıdaki tedaviler denenebilir:
    • Retinoid içeren kremler: Retinoidler A vitamini derivesidir. Bu kremler yara izlerinde de faydalı iken, deri yüzeyini düzeltir, ince çizgileri ortadan kaldırır, deri rengini düzenler, sarkmayı tedavi ederler. Genellikle 3-6 aylık bir tedavi gerekir. Eğer deride tahriş oluşturursa, tedavi kesilir. Tedavi esnasında güneşten korunmalıdır.
    • Kimyasal peeling: Özellikle 15-20 konsantrasyonda trikloroasetik asit ile yapılan peeling derinin orta tabakasına kadar soyulma sağlar. Bir aylık aralarla yapılan peeling derinin dokusu, gerginliği ve rengini düzeltir.
    • Pulse dye lazer tedavisi: Düşük dozda 585-nm flash lambalı dye lazer tedavisi ile çatlakların görünümünü azaltır. 4-6 hafta aralarla yapılan birkaç tedavi gereklidir.
    • Fraksiyonel lazerler: Son zamanlarda 3 seans uygulamadan sonra çatlaklarda belirgin iyileşmeye neden olduğu bildirilmektedir.
    • Radyofrekans dalagaları: Son yıllarda çatlak tedavisinde başarılı olarak kullanılmaktadır.
    • İntensive pulse light (IPL): Yoğunlaştırılmış atımlı ışık yan etkileri minimal olduğundan kolaylıkla uygulanabilir. Yapılan IPL tedavisi yeni kollajen ve elastik fibril oluşumunu uyarır.
    Çatlaklardan nasıl korunulabilir?
    Çatlaklar için ilk önlem aşırı ve ani kilo değişimlerinden kaçınmaktır. Ani kilo alımı kadar, ani kilo vermek de çatlaklara neden olabildiğinden ani kilo değişimler yaşanmamalıdır. Gebelik esnasında cilde masaj yapmak ve cildi yumuşak tutan kremler sürmelidir. Bu amaçla pek çok kremler üretilmiş olmakla birlikte hiçbirisinin kesin olarak cilt çatlaklarını tamamını önlediği söylenemez. Gebelikte aşırı kilo alımının engellenmesi, fiziksel aktivitelerin gereksiz derecede kısıtlanmaması gerekmektedir.

kaynak:dr.Şafak Metekoğlu

MaçaPapazı, diez, castorpollux ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    kırmızılıkların beyazlaşmasını hızlandırıyorsa öldürüyor demektir bu iyileşme olmaz ama kırmızı çatlakları küçültüyorsa o zaman iyileşme olur.yazından en azından böyle birşey çıkarttım bilmiyorum belki de ben yanlış anlamışımdır.

10. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    bende eczaneden 6 7 liralık bi krem almıştım adını bilmiyorum lavanta kokuyodu ağır ağır tabiki geçirmedi ama kabarıklığını ve kırmızılığını aldı ama bu lanet olası çatlaklara en iyi güneş geliyo bende çok fazla var bi ara bunalmıştım ama yeni kız arkadaşımın hoşuna gidiyo nedense :) şansa bak !

11. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Bb.com'da Barmon diye bir çatlak ilacı gördüm, bilgisi olan varmı, şöyle bir baktım Bb.com'a onun haricinde göremedim çatlaklarla ilgili birşey ya da ben bulamadım...

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    konunuzu anladım zaten ya vucut geliştirenlerde olması kadar doğal birşey olamaz. durum tıbbi bir problem yaratmayan fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur.

Deri çatlakları oluşmadan öce ilk olarak deri rengi pembeleşir ve bu aşamada genellikle kaşıntı vardr kısa sürede kırmızı mor bir çizgi halini alır stria rubra zaman içinde bu çizgiler beyazlaşır ve baha az belirgin hal alır genellikle bir kaç cm uzunluğunda 1 10 mm genişliğindedir Kortizon kullanımı ve Cushing hastalığında ( mimarbey dikkat etsin ) daha uzun ve geniş olabilir ve klasik yerleşimin dışında yüz gibi alanlarda da görülebilir..

sonuç olarak tedavi yöntemleri

Retinoid içeren kremler retinoidler A vitamini derivesidir bu kremler yara izlerinde de faydalı iken deri yüzeyini düzeltir ince çizgileri ortadan kaldırır deri rengini düzenler sarkmayı tedavi ederler ) hani eskilden lorelmıydı bir kremler vardı zamanında reklamları vardı ) Genellikle 3-6 aylık bir tedavi gerekir. Eğer deride tahriş oluşturursa tedavi kesilir tedavi esnasında güneşten korunmalıdır..,

Kimyasal peeling özellikle 15-20 konsantrasyonda trikloroasetik asit ile yapılan peeling derinin orta tabakasına kadar soyulma sağlar. Bir aylık aralarla yapılan peeling derinin dokusu, gerginliği ve rengini düzeltir. birazpahalı bir yöntemdir. ama modadır.

Pulse dye lazer tedavisi düşük dozda 585-nm flash lambalı dye lazer tedavisi ile çatlakların görünümünü azaltır. 4-6 hafta aralarla yapılan birkaç tedavi gereklidir.buda pahalıdır.
    Fraksiyonel lazerler son zamanlarda 3 seans uygulamadan sonra çatlaklarda belirgin iyileşmeye neden olduğu bildirilmektedir.
    tavsiye ederim gerçekten fayda sağlıyor diğerlerinde seansların çokluğu ve göz aşinalığı sebebiyle ne olduğunu pek anlamazsınız.
    Radyofrekans dalagaları Son yıllarda çatlak tedavisinde başarılı olarak kullanılmaktadır

İntensive pulse light (IPL) yoğunlaştırılmış atımlı ışık yan etkileri minimal olduğundan kolaylıkla uygulanabilir.yapılan IPL tedavisi yeni kollajen ve elastik fibril oluşumunu uyarır

13. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    mestano barmon diye bir ilaç duymadım. üretici firma kimdir.

14. Olcan

Olcan Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bende de belırtıldıgı gıbı sol omuz ıle bıceps arasında yan yana 2 , sağ omzum ve bıceps arasında da 1 tane ıcı kırmızı 3-4 cm catlaklar var.Dermatologa gıttım oncelıkle kesin bır cozumu yok dedi ve bana eczane fıyatı 14 lıra olan Tretin dıye bır krem verdı.Bunu aksamları yatmadan once suruceksın , eger alerjı gıbı bırsey olursa dozu azalt dedi.Tedavi suresi 5-6 ay , ancak kesinlık yok kımılerınde gecıyor kımılerınde kalıyor dedi.

Yinede kullanmakta yarar var.

15. Bozo

Bozo Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Bu Sorunu En Cok Çeken Kişi forumda Benimdir İdda Ediyorum :) Bu Sorunu En cok Çeken Kişi Olmamın Nedeni ise Lise 1 e Kadar Düzenli Bir Spor Hayatından Sonra Lise 1 de Sporu 1 yıl Bırakmam Üstüne Bazı Sorunlarım Nedeniyle 65 Kilodan 110 kiloya 1 yılda cıkmam Daha Sonra Tekrardan Spora Başlayıp 110 kilodan 75 kiloya 7 8 ay Gibi Bir Dönemde inmem Vucudumda , Özellikle Karın Bölgemde Serce Parmagımın Yarısı Kalındıgında 10 kadar Catlagın Oluşmasına Sebeb verdi.Bunların Tedavisini Çok araştırdım ve Catlak Kremide Kullandım Fakat Catlak kremi kesinlikle catlakları iyileştirmiyor.Sadece Yeni Oluşan Çatlakların İlerlemesine Engel Oluyor.Simdiden Bu Kremi Alacak Arakdaşlara Almamalarını Öneririm.Vucudumda Ameliyat İzleride Oldugundan dOlayı Vucudumu 1 2 yıl İcinde Bb İle Cok iyi Bir Şekle Getirdikden SOnra Toptan Estetik Operasyona Girmeyi Düşünüyorum.

16. cemddd

cemddd Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul

20 yasinda pek de bilincli olmayan calismam sonucu omuzlarimin arkasinda ve onunde catlaklar olustu. Bunun asil nedeni bb'yi yapip birakmam yapip birakmam ve hizli kilo alip vermem olarak dusunuyorum. tabi 20 yasinda vucudun hala gelisimine devam ederken boyle soklar yasamasinin da buyuk ihtimalle etkisi vardir.
    Bahsettigin Lierac ampulleri o donem 3-4 kutu kullandim ve catlaklar uzerinde hic bir etkisini gormedigimden bahsetmek isterim. Ne kadar da uzun masaj yaparak yedirsem hic bir sonuc alamiyordum.O donemde cok arastirmistim ve catlaklar derinlesip iyice yer ettikten sonra bunun caresi yok. Ancak ilk olusmaya basladiklarinda mudahale ederseniz belki bir sonuc alınabilir. Simdi 31 yasindayim ve catlaklarimla yasamaya alistim. Zaman gectikce iclerindeki kırmızılık daha bir ten rengine döndü ve daha az belirsiz oldu ama tabi boyutlari uzun ve derin catlaklar oldugu icin her zaman belli oluyorlar.

17. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bu çatlaklar için Lierac ve StriVectin kullandım şunu diyebilirim ki çatlakların başında da kullansanız hiçbir işe yaramıyor kesinlikle para vermeyin yazık olur. Bu çatlaklar için mederma adında ameliyat izleri için bi krem satılıyor. Bu kremin işe yaradığı söyleniyor yabancı forumlarda. Fiyatı 100 TL civarı daha ucuza da bulmak mümkün.

18. kiraly

kiraly Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    Lierac Phytolastil Ampul 20 ampul-5 ml

Deri dokularının yeniden onarımı ve varolan çatlak izlerinin tedavisinde kullanılan çok etkili bir üründür. % 80 aktif içerikli konsantrasyona sahip olan Phytolastil ampul,deri dokularının yeniden onarımı ve varolan çatlak izlerinin tedavisinde kullanılan çok etkili bir üründür.

Protein dokusunun üretiminden sorumlu fibroblast hücrelerini aktive ederek derinin tedavisini ve düzgünleşmesini sağlar.

25 gün içinde çatlak izlerinin renginde,genişliğinde ve derinliğinde gözle görülür iyileşmeler meydana gelir.Toplam tedavi süresi 6-8 haftadır. Bu süre sonunda çatlak izleri gözle görülemeyecek kadar hafifler ve daralır.

Kullanım Şekli: Günde 2 kez kullanılacak bölgeye göre 1/2 veya 1 ampul parmakuçları ile tedavi edilecek bölgeye iyice emilinceye kadar masaj yapılarak yedirilir.

19. kiraly

kiraly Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Adana
    kardeş dedğinin ilaç bu mu

20. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Üyelere sadece kullanıcı isimleri ile hitap ediniz.

Sayfayı Paylaş