Decathlon/Interspor (domyos-energetics) 28mm plaka uyarısı!

Konusu 'Alış-Satış' forumundadır ve Tevfik Erzon tarafından 1 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere Türkiye'deki iki büyük spor mağzası zinciri olan Interspor ve Decathlon'da spor aletleri ve bilimum araç gereç satılmakta. Bunların içinde ağırlık barları ve plakaları da var. Bildiğiniz üzere normalde ağırlık plakaları iki tiptir, standart ve olimpik....

Ancak bu mağazada standart adı altında 28mm barlar ve plakalar satılıyor. Standart plaka ölçüsü 25mm'dir. Buradan alacağınız barlara piyasada satılan plakalar uymuyor. Standart plakaların fiyatları kilobaşı 3.5-4.25 arası oynarken bu 28mm plakaların kilosu 9 lira civarında, yani olimpik fiyatında.

Kısacası adamlar üçüncü tipte plaka ve bar üretiyorlar. Stanpik ya da olimpart plaka gibi uydurma bir isimle satsalar iyi olurmuş, neticede dediğim gibi standart adı altında satılıyor. Bu yanlış yönlendirmedir, geçenlerde triceps bar alırken bunu ifade ettim, biraz da sinirlendim, en son kasadaki görevli bizim standartımız bu diye cevap uydurmak zorunda kaldı.

Aldığım triceps bar'da 28mm idi ancak Türkiye'de pek bulunan birşey olmadığı için aldım ve tesisatçıda 25mm plaka yeri kaynattırdım, sonuç aşağıda yer alıyor, yandaki kesikler 28mm uçlar, 25mm uçları 120lik bardan keserek çıkarttık.

Bunun gibi ekstrem durumlar dışında uğraşılacak iş değil, maliyetler uçuyor, o yüzden forumdaşlarımı bu konuda uyarmayı bir borç bilirim.
    image.jpg

zeo64, Burkar, Xrated ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Aslında iade etseniz, kabul etmezlerse de tüketici mahkemesi seçeneğini değerlendirseniz güzel olurdu. Ne demek kendi standartları, böyle saçmalık olur mu!

requ. ve Tevfik Erzon bunu beğendi.
  3. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Olmaz tabi ama triceps bara hasta oldum, kafamda çözümüm de vardı, yani bilerek aldım, sonradan fark ettiğim birşey değil, ama bilmeden alan çok olacaktır, neticede 3mmlik fark çok göze batmıyor, ama plaka olmuyor da :D

O yüzden bu konuyu açtım, kimse mağdur olmasın.

requ. ve Eresbos bunu beğendi.
  4. neshter_90

neshter_90 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
  5. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
  6. neshter_90

neshter_90 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    Benim de tahminim o şekilde fakat yine de sipariş verdim çünkü başka yerde standartlar için uygun klips bulamadım.

7. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Doğru bulunmuyor ne yazık ki. Öte yandan vidasız düz bar da pek bulunmaz, sizdeki bar 28lik olmasın?

8. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Evet yine aradım buldum :) 2.54 cm çapındaki vidadız düz bar için sıkıştırma yayı arayan diğer arkadaşlara da faydası olacaktır. @neshter_90 siz online olarak İzmirde yer alan pasificshop'tan alabilirsiniz. Ankara'da olanlar ise büyükhanlı pasajındaki rudas spor'dan satın alabilirler.

Akay bunu beğendi.
  9. neshter_90

neshter_90 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    Aslında benimkiler de vidalı ama süperset yapamıyorum evde çok zaman alıyor vidalarla uğraşmak hele dumbbelllar.Pasificshoptan alıp da olan varsa ancak öyle sipariş ederim çünkü 10 tllik ürün 30 tlye geliyor kapıda ödeme artı kargoyla.Olsa sorun değil ödiycem de onlar da olmaz gibi duruyor.
    bugün geldi decathlondakiler ama sonuç hüsran çok genişler
    Neyse yarın Kadıköyde keşfe çıkıyorum :D

10. solorate

solorate Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    evet, güzel bir konu. decathlondan vidasız bar almak uzereydim, bu başlığı görüp bar ve piyasadaki plakaları kıyaslama imkanım oldu. decathlondan aldığınız bara piyasadaki plakalar olmuyor, fakat kendi sattıkları plakalar oluyor. kaucuk kaplı diskleri de kullanışlı ve ucuz fakat ağırlık alımınıza ordan başlamış olmanız ve sürekli ordan almanızı gerektririyor. bence satış taktiği bile olabilir.

Tevfik Erzon bunu beğendi.
  11. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    İnsanların mağdur olmaması için kendimi sorumlu hissettim ve birkaç aydır geçerli olan foruma girmeme kararımı bu iş için bozuyorum.

Konuya birkaç ek ve bir düzeltme yapayım.
    Interspor'da satılan plakalar 28mm değil, 30 mm.
    Yani decathlon'dan alınan plakalar dahi küçük geliyor. Kilosu 8.7 tl civarında astronomik bir rakam. Lütfen dikkat.

Ayrıca ek olarak, geçen haftalarda elime 2.el olarak 24mm voit plaka geçti, standart 25mm bara bile olmuyor. Öte yandan bayağı eski plakalar, piyasada satılan yine voit 25mm plakalardan farklı. Yine de dikkat etmekte fayda var.
    Yine elime gym tipi eski üretim kambur Z bar (140cm) geçti, o da 27mmlik kendi plakasını kullanıyor. Ekte fotosu var. Domyos(decathlon) plakalar oluyor, standart 25likler yine olmuyor. Çok nadir bir ürün olduğu için kaçırmadım.
    kambur.jpg

Sonuç itibariyle adı !Standart! olan 5 tip plaka ve bar sistemi var. Küçükten büyüğe sıralarsak..
    1. 24mm voit plaka (siyah plastik kaplı demir eski plakar)
    2. 25mm en çok bulunan ve en ucuz plaka (delta,avessa,povit,taj mahal, altis vs. markalarda plakalar)
    3. 27mm Amerikan menşei gym çıkması çok eski plakalar (çoğunlukla üstü yazısız olur)
    4. 28mm domyos (decathlon) plakalar
    5. 30mm energetics (interspor) plakalar

İkinci el plaka alan arkadaşlar mümkünse yanlarında 36'lık dumbell barı götürsün, denesin. Mağdur olmasınlar...

Burkar bunu beğendi.
  12. Burkar

Burkar Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    M.Sc Spor Biyomekaniği
    Yer:
    Ankara
    çok güzel bir konuya değinmişsiniz aynısı benimde başıma geldi Decathlondan aldım evdeki ağırlıklara olmadı çapı kalın geldi bar gerçekten güzeldi Türkiye standartlarındaki sikko vidalı barlar dan daha iyidi gerçekten ama geri vermek zorunda kaldım normal acemi işi vidalı barlarla idare ediyorum. Sonra ülkeden niye strong man çıkmıyo sporcu çıkmıyo derler elin oğlu 3bin-4bin liralık ELEİKO barlarla çalışsın yediği içtiği ayrı gitmesin supplementleri eksik olmasın biz dandik vidalı barlarla çalışalım sonra tabi olmaz bişey. 1 tane adam gibi olimpik bar bile yok hadi olsa bile ona ağırlık nasıl alcan kilosu 10-12 tlye

13. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Aynen öyle hocam, ben düz barı decathlondan alıp cnc tezgahta standart plaka için küçülttüm, interspordan trap bar alıp vidalı uçları kestirip, 25lik uç kaynattırdım. Vazgeçmeyen bir yapım vardır, ama benim gibi bir insanı bile yordu bu işler.

Burkar bunu beğendi.
  14. Burkar

Burkar Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    M.Sc Spor Biyomekaniği
    Yer:
    Ankara
    Aynen uğraşınızı çok iyi anlıyorum onları yaptırdığınızda gördüğünüz sonucun hissettirdiği duyguyu çok iyi anlıyorum. bende şu aletleri yaptırmak için inanın 1 yaz boyunca uğraştım 2 tane 25kg luk plakayı elimde sanayiden tandoğana getirdim arabasız, pis pis adamlarla 3 kağıtçılarla uğraştım. Sizi gerçekten takdir ettim benim gibi birini tanıdığımada çok memnun oldum :)) ama zor zor çok zor böyle şeyler yapmak burada yapılacak işler değil bende çok bıktım.

15. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Hocam aklınızda olsun plaka falan alacak olursanız, yardıma çağırabilirsiniz seve seve gelirim. Benim arkadaşlarımın hepsi vitaminsiz, 10kg dumbell seti getiremiyorlar. :D:D:D Ülkealandan 60kg plakayı kızılaya taşımışlığım var. Farmers walk gibi yürüdüm ama taşıdım. :)

Burkar bunu beğendi.
  16. Burkar

Burkar Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    M.Sc Spor Biyomekaniği
    Yer:
    Ankara
    Teşekkür ederim sizde aynı şekilde :)) Beraber çalışırız da uygun bigün.

17. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Konuya ek:
    Rudas kapandı...

18. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Bu konuyu hortlatacağım ilgilenenler fikir edinsin. Decathlon ağırlık ve barları şuan piyasa fiyatından yüksek evet ama kalite ve kullanışlılık farkı da yadsınamaz. Benden size tavsiye eğer domyos barı alacaksanız ve elinizde bolca eski plakalardan varsa, eski plakaların içini tornada 28mm yaptırın. Çok fazla ağırlık kaybedeceğini zannetmiyorum en fazla 50-80 gram felan kaybeder. Decathlonda şuanki kavuçuk kaplı tutma yerleri olan plakaların kilosu neredeyse 13-14 lira. Normal standart demir olanlar zaten 8 10 lira. O yüzden şuan bence fiyatlar avantajlı.

19. TuGhAn

TuGhAn Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci / Tasarımcı
    Yer:
    Ankara
    Ben de aynı yerden alacaktım sonra arkadaşımın yönlendirmesi ile vazgeçtim. Zaten vidalı barlar ve dumbell'lardan nefret eden biri olarak mecburen 25mm'lik bar aldım. Daha önce de 4 adet 10 kiloluk dynamic marka dumbell aldım. Arkadaşım onun ağırlıklarını da kullanırsın dedi 25mm'lik al dedi. Asıl decathlon'dan alıp oradan kauçuk plakalardan alacaktım hepsi 28mm olacaktı ama orada da stok sıkıntısı var, kolay kolay çözülecek gibi de durmuyor. Şimdilik aldım bakalım umarım pişman olmam.

20. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Corona muhabbeti bitince millet elindeki ikinci dumbell ve barları çıkartmaya çalışacaktır. aceleniz yoksa ikinci el olarak o zaman alın. Benim niyetim de bu yönde.

TuGhAn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş