Deadliftten daha ağır squat yapmak

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve galaxymess tarafından 12 Kasım 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Powerlifting yarışmalarını izlerken bazı profesyonel powerlifting sporcularının deadliftlerinden daha ağır squat yaptıklarını görüyorum. Bunun sebebi sizce nedir? İçinizde böyle olan var mı? Varsa; sizce neden daha ağır squat yapabiliyorsunuz?

Ben birkaç ihtimal üzerinde duruyorum: Yarışmalarda squatın deadliftten önce yapılıyor olmasından dolayı olabilir. Sonuçta bir insan maksimum eforla squat yaptığı zaman güç kaybına uğruyor. Vücudun tekrar toparlanması için 48 saat gibi süreler gerekiyor.

Ya da deadlifti "raw" yani bilek kayışı olmadan yaptıkları için parmaklarının kavrama gücü daha ağırını kaldırmaya yetmiyor olabilir. Squatta öyle bir dert yok.

Bir diğer ihtimal, "powerlifting squat" denilen squat şeklinin daha ağır kaldırmaya müsait olması olabilir. Olympic squat yapsalar çok büyük ihtimalle daha hafif kaldırırlar.

Sizce sebebi nedir?

2. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Belli bi agirliktan sonra deadliftte en buyuk sinirlayici sey tutus gucu

galaxymess ve zzzxxz bunu beğendi.
  3. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    Knee wraps denen sargılar epey katkı sağlıyor ağırlığa, bu bir sebebi. Diğer sebebi de vücut ağırlığı arttıkça biyomekanik olarak deadliftte dezavantaj oluşturması, bu nedenle kilolu olanlar squatta daha iyi olabiliyor deadlifte göre.

zeo64, galaxymess, afka9 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    birde neyi daha çok yaptığınla ilgili salonda mesela bir çocuk vardı 180 kg ile 10 tekrar squat yapıyordu ancak deadlift hiç yapmadığı için 100 kg deadlifti zor kaldırmıştı gördüm

galaxymess bunu beğendi.
  5. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Ben kendi yorumumu yapıyorum ciddi bilgim yok ama. Powerlifting squat veya low barin hareket mekaniği deadlifte çok benziyor. Sadece ağırlık elinde degil sırtında. Ağırlığı sınırlayacak bir tutuş problemi olmadığı için de daha ağır veya aynı ağırlık kaldırılabilir diye düşünüyorum

Son düzenleme: 12 Kasım 2017
    galaxymess bunu beğendi.
  6. galaxymess

galaxymess Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Diz sargısına izin verilmeyen yarışmalarda da böyle. Knee sleeves denilen dizliklere izin veriliyor. Onun da kaldırışa pek etkisi olduğunu düşünmüyorum. Diğer sebebe katılıyorum. Deadliftte kütle merkezi değişiyor ve bence denge problemi ortaya çıkıyor. Özellikle konvensiyonel deadliftte.

Sayfayı Paylaş