Dıstan al Icten al Egık tut Duz tut.....Bırakalım artık boyle isleri

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve mjacksonwithus tarafından 16 Mart 2010 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Hep su konu var. Antrenorle ogrencı arasında. Dıstan tutma ıcten tut. yan tut duz tut. acıyı daralt acıyı genıslet.
    Tamam bagzı gereklılıklerını yapmak gerekır. ama her ınsanın kas dızılımı aynımı ? degil Peki sekıllerı buyukluklerı aynı mı ? degil ..... Siz one arm dumbell row u yaparken bıraz egık tutarsınız ıstenılen bolge calısır. Ama benımkınde calısmayabılır. Cunku herkezin aynı kas hacmıne seklıne dızılımıne sahıp olması gıbı bır ımkan zaten yok. ben farklı acıyla calısırım , sen farklı acıyla calısırsın aynı yerı calıstırırız ama senınkını yapsam. benımkı calısmaz.
    Dun salona gıttım oturdum hocayı ızlıyorum. cocuk bılegını biraz daha dısa donuk tutacakmıs... ya baska yerı calısıyorsa? Bunu en ıyı antremanı yapan kısı hıssedebılır Baskası ASLA degıl.
    Insanların genlerı farklı hıc kımsenın hıckımseyle aynı degılkı. Diette nasıl kendı cızgımızı cızıyorsak antreman ıcınde aynısını yapmalıyız. Genel bazı bılgıler var bunların dısına cıkalım demıyorum. Ama antreman zamanı , setler , tutus farklılıkları , agırlık yukleme vs. bunları en ıyı antremanı yapan sporcu sezebılır.

2. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Yeni başlayan biri bunları keşfedemez, bu tarz şeyler zamanla ve spor yapan kişinin bilinçlenmesi ve kendini keşfetmesi ile olur.Body building te belli temel kurallar vardır ama kanunlar yoktur.Kişiden kişiye farklılık gösteren bi spordur evet ama bazı gerçekler deyişmez.Bazısı tek dumbell rowingi düz çeker bazısı testere ile ağaç keser gibi bu farklılık gösterir ama gerçek ve sabit şeylerde vardır , misal dar tutuş dış biceps geniş tutuş iç bicepsi vurur gibi.

Kas dizilimlerimiz aynı evet belinde omuz başı olan alnında biceps peak i olan birini gördünmü.Bunun kas hacminle falan alakası yok.Hacim arttıkça ama bazı olaylar değişir çok buyuk goguslerı olan bırı bench yaparken tam gogusune ındırmeyebılır bar ı ,ama bazısıda ındırır bu kişisel tercıh.

Benim sende tek katıldığım nokta her ınsanın her bolgesınde en cok verım aldığı hareket farklıdır.

Ve dediğim gibi son kelimeden en ıyı sporcu sezer ama bu sporcunun bilgisi ,tecrübesi ve spor aşkınla alakalı.

shownodese ve sivasli bunu beğendi.
  3. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    herkesin kas yapisinin farkli olmasiyla hareketi dogru yada yanlis yapmanin farki ne onu cikaramadim...bu sporu bilmeyen birine hocan söyle tut demis yanlismi demis..eger o kisi bu sporu iyi bilmiyor ve hareketleri tanimiyorsa onu sirt calistirip bu hareket göüs hareketi diye bile kandirabilirsin..bazi seyler vardir her insanin yapisina göre degisir,ama hareketlerin dogru uygulanmasi belli biseydir..haa desenki program meselesi evet o baska her insanin kasina beslenmesine metobolizmasinin calismasina göre degisik program verilir,her program her kisiye ayni sekilde yaramaz.ama senin yazdiklarin arastirilmamis belli bir anlami olmayan sözler dizisi olmus..kusura bakma ama gercekten öyle
    hoca biliyorki söylüyor.benc preste cok dar tutarsan trisepsede girer,hem dar tutp hem dirseklerini vücuduna yaistirmadan dirsekleri disari dogru acarsan gögsün ortasini gelisstirir,simdi senin dedigin hesaba göre darda tutulsa geniste tutulsa madem pek farki yok o zaman yilardir biz bosa calisiyoruz...bence biraz arastir.kimse sana 1 cm genis bir cm dar tutmaqn cok asiri önemli demiyor,ama senin dedigin gibide BIRAKIN BU ISLERI BUNLAR BOS ILER DEGIL diyecek kadarda önemsiz degil arkadasim

4. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    yapma mjac kas dizilimi farklı olabilirmi göktan çok güzel söylemiş insan vucudunda herkes aynıdır damarların yeri bile aynıdır bicepsin olduğu yerde triceps kimsinin yoktur 1 kişi değişse herkez değişir atom köşeli olsaydı hepimiz dikdörtgen olurduk :)

5. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    ben barbell curlda kapalı acık tutmaktan bahsetmıyorum. iyi okumadınız sanırım. demek ıstedıgım cekıstekı veya ıtısteskı cızdıgımız acı ıle tuttumuz kolumuzun veya dıger organımızın egıklıgınden bahsettım. antrenorler bunu o kadar sabıtlemıslerkı herkeze aynı seyı yaptırmaya calısıyorlar. Birde su kas hacmı ve dızılısıne ornek olarak mitokondri nin gogus yapısı guzel bır ornek olur yada Arnoldun gogus kafesı. Bu ornekler nadirlerden. onların chest leri kasılırken bir diger kisi gibi kasılmayacak cunku sekıllerı bıle farklı bunu demek ıstıyorum. Bunda direten ve her insana aynı seyı uygulamak ısteyen antrenorlerde sınır bozucu.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 09:52 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 09:48 ----------

:D nasıl anladın anlıyamadımda. ben gogusu bacagında yazmadım. kasın seklı ve hacmının kapladıgı alandan bahsettım. Tekrar soyleyeyım sitede bulabılcegımız en ıyı ornek mitokondri idi. Chest ine dikkat edin cok farklı bır yapısı var nerdeyse ucgen gibi. Birde okuyanlar hatırlar mitokondri bench press hic yapmazmıs. Bu benım iddiamı kanıtlar nitelikte.

6. iris

iris Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    zaten genel olarak antrenörler ilk 3 ay yardımcı olurlar istek halinde, kaldı ki başlangıç seviyesindeki bir insan çalıştığı zaman neresinin aktif olarak kullandığını tayin edemeyebilir, bunun için de hoca nasıl tut derse onu yapmalıdır.
    diğer bir konuda hemen hemen her insan kas dizilimi aynıdır eğer bir bir rahatsızlığı veya genetik bir hastalığı yoksa, sadece kasların uzunluğu, genişliği, ömrü, vb. gibi konularda farklılık olabilir.

7. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0

konuyu ozunden uzaklastırmayalım 3 uncu kez tekrarlıyayım Ben kımsenın bacagında chest var demedım veya sırtında biceps varda demedım. kas sıralaması tabiki her ınsanda aynı ama dizilim acısından Bir ornek vermek gerekırse Bazı ınsanları karın kaslarını ınceleyın bırısı altta bırısı ustte oluyor genelde. Genelın harıcınde bazılarında da esıt olcude es dızılmıs oluyorlar. Ben bu tur bır dızılımden kastedıyorum. Konuyu saptırmassak sevınırım.

8. king87

king87 Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Muhendisligi
    Yer:
    Ankara
    Dersinki kirrk yillik bodyci Arnold konusuyor, ogut verior bide:).
    Asil agzi olan konusuor olayini birakalim bence...

umur35 bunu beğendi.
  9. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bende ne zamandır sessız dıyordum..

Bazı sözler vermıstın acaba gercekten tutuyor musun fılan dıye dusunmustum..
    Ama yıne bombalar patlıyor.. :lol:

Arkadaslar degınmısler bazı noktalara.. Ben artık yorum yapamıyorum.. :lol:

+10000000000..........

10. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar bu konuda bılgı veren olursa umursarım. harıcı harıcımdır ;)

Goktan gıbı yapıcı olsanız ıyı olur diye dusunuyorum belkı beraber bırseyler ogrenebılırız. bunun harıcındekı atısmalar ıcın farklı siteler var ıstersenız adres verıyım bolca.

11. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    one arm dumbell row'da ya da başka bir harekette aynı kas grubunun iki kişide farklı şekillerde çalıştırılmasına sebep olacak "kas dizilimi" farkı nedir? bir örnek verir misin?

kas dizilimi kavramıyla neyi kastettiğini de ekle bir zahmet.

mjacksonwithus bunu beğendi.
  12. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    her insan her hareketi aynı nizami formda yapmalıdır..hareketlerin yapılış şekilleri , tekrar ve set sayıları tesadüfen değil bilimsel olarak belirlenmiştir..

hele de senin gibi bu işe yeni başlamış biri için hareket nasıl yapılması gerekiyorsa öyle yapman gerekir..bunları düşünerek sadece vakit kaybedersin..

hareketlerin yapılış şekillerini ancak çok ileri seviye vg.ciler kendilerine has yorumlayabilirler o da küçük detaylarla sınırlıdır..

bunun dışında en genel olarak kişiden kişiye değişebilen şeyler genelde hareketlerin sıraları, set sayıları, kasların çalışma sıraları olabilir..bunlarda deneme yanılma sürecinin tamamlanmamış olmasının getirdiği algı farklarıdır..bir çoğu temele geri dönmektedir..

builtman ve mjacksonwithus bunu beğendi.
  13. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    gereksiz bir konu olmuş. örneğin lateral raise yaparken serçe parmağı dışa doğru çevirerek arka omuzuda uyarabiliyoruz. herkesin kas yapısı aynıdır sonuçda tutuş şekilleri çok önemli. hatta bunu hoca söylemese ben gidip uyarıyorum yanlış yapan öğrencileri.

geçen dumbell fly yapan bir eleman gördüm ben izliyorum hareket bitsinde yanlışını söyleyeyim diye hocanında gözüne takılmış aynı şeyden bahsettik resmen açış(germe) değilde yüksek k,lo kullanıpda press yapıyor.

özellikle kanatlarda tutuşlar cok cok önemli katılmıyorum yazdığına mjakson bence fazla takıyorsun. bu gıbı seylere takacagına arasdırıp kafa yoracak bu sporda cok sey war. yanlıs anlama akıl vermek degıl amacım.

oyle yada boyle tutuşların önemı buyuk.

ayrıyetten çoğu sporcunun hıc dıkkat etmedıgı onemlı sorunlar var. yanlış yapılan hareketlerı sıralayacak olursak.

dumbell fly ı presslemek
    squatda yuksek kılo takıp sadece bacakları kırıp tamamen kalkmak
    bench makınasına gecıp koltuğu daha oncekı uyenın bırakdıgı sekılde kullanmak hıc ayarlamamak, ellememek.
    trıceps pushdownda yıne yuksek kıloda omuzlardan yuklenerek assagı ıtmek
    deadliftde kambur bır sekılde egılerek belı sakatlamak
    daha cokk var aslında...
    bakın bunlar yanlış yapılan hareketler bosuna kısının kendını yorarak sakatlık cıkarmasıda ortaya cıkıyor. ıstenılen kası uyaramıyorsunuz. bakın bunların cheatıngle alakası yok örnegın bır barbell curl hareketınde belden kuvvet almayı eklemedım cunku bu yanlıs degıldır cheatıngdır. kısının sıstemı cheatıng e dayalıdır negatıve ınden fayda almakdır amac vs vs.

Son düzenleme: 17 Mart 2010
    Berkthagar ve mjacksonwithus bunu beğendi.
  14. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben barbell curlu öyle bir açıda yaparım ki calflarım çalışır

15. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    aslında kas dızılımınden kastım tekrar soylıyım yazmaktan bıktım ama neyse... =) yani demek istedigim su ornek olarak verırsek 2 tane vermıstım tekrar verıyım. mitokondri nin gogus yapısı cok farklıydı 3 gen gıbı bırseydı. kasılma seklı farklı olabılırmı acaba ? bunu gunlerdır dusunuyorum boyumu asıyor ama dusundukce aklımda kurtcuk buyuyor. Diger bir ornegım ve kafama takılan ıse karın kasları ılk cift pack dengesız oluyor bazılarında bırı altta digeri ustte gıbı... bu gene her ınsanda aynı calısırmı acaba ?

16. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    asimetrik karın kaslarını farklı mı çalıştırmalıyız sence? bunu mu kastediyorsun?

17. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    bunu yaparken kisiye gore bıraz yan donsek kucuk kalmıs kasa yuklensek ıse yaramazmı mesala ? kucuklugude asimetrik olmasından kaynaknıyor. birde mitokondrinin gogus kaslarını bulamadım konusu sılındıgı ıcın. hatırlayabılıyorsanız 3 gen gıbıydı bunun hakkında da dusuncelerınız ne ? yani genelde oval olur alt gogus mıtokondrının sıvrı gıbıydı genel olarakta ucgen gıbı bır seklı vardı. resmını bulabılırsem eklıyecegım.

18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    kas diziliminden bahsediyorsun yalnız? bir yarısı küçük kalmış kas apayrı birşeydir. bir kolun diğerinden küçük olması ile senin iddiandaki kollardaki kasların diziliminin başka bir insandan farklı olması arasında bir bağlantı yok.

mitokondiri farklı dizilimdeki göğüslerini benden ne şekilde farklı çalıştırmalı sence? benchi benden farklı mı yapması gerekiyor?

Son düzenleme: 18 Mart 2010
  19. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    yazdım bır oncekı ıletımde. kucuk olması asimetrik olmasından kaynaklanıyor. en azından dogru acıyla calıssak faydalı olur kucuk kasa daha fazla yuklenerek. mitokondrinin de farklı mı calısması sorusunu benım sıze sormam lazım =) aklımdakı soru bu zaten ve tecrubelı olanda sızsınız koyuda tam ogrenmek ıcın actım. bılgıye sahıp olsaydım antreman bolumune acardım =) . ama mitokondriyle gecen bir sohbette hic bench press calısmadıgını ( antrenorunun tavsıyesıyle ) ve incline presstede barı assagıda tuttugunu hatırlıyorum. bi resmini bulabılsem. normal insan chest ine hic benzemıyorduki seklı cok farklıydı.

20. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    ben de bir önceki iletimde yazdım, kas diziliminin farklı olması ile, kas büyüklüğünün farklı olmasının bir alakası yok.

sağ kolu sol kolundan bariz büyük olan biri elbette iki kolu eşit olan biri gibi çalışmayacak.

ama bu zaten bir anomalidir, istisnai bir durumdur.

bicepsi büyütmek isterken ahmet'i mehmet'ten ayıran bir kas dizilimi farkı, yapılacak antremanın şeklinin etkileyen bir durum yoktur.

sen tamamen istisnai durumlardan bir genelleme yapıyorsun. bu yanlışını anlaman için yazdım bu mesajları.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş