DİYETTE PROTEİN ARTIŞI VE ZARARLARI

Konusu 'Beslenme Günlüğü' forumundadır ve DewiLCraFT tarafından 17 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. DewiLCraFT

DewiLCraFT Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğretmen
    arkadaşlar merhabalr herkese diyet dönemine başladım 3000 kaloriden 2 kaftada bir 300 kalori keserek(kalorinin de 560 ını karbtan %40 ını yağdan keserek) düşürdüm.ve her carb yağ düşüşünde proteini 10 gr arttırdım.
    187 boyunda ve 90 kilo ağırlıgındayım.2300 kalorilere indim lakin sıkıntı şu aldığım protein 220 230 gr ı buluyor ve bu kadar fazla protein açıkçası beni korkutuyor.fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.doğru mu yapıyorum yanlış mı acaba diye düşünüyorum.
    saygılar.

2. Göki78izm

Göki78izm Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Normal alınması gereken protein yağsız vücut ağırlığınızın her kg başına 1 gr proteindir. Spor yapanlarda, hamilelik gibi durumlarda %25 daha fazla alınmalıdır. Bence spor yapanlarda 1,25 gr protein yağsız vücut ağırlığı üzerinden yeterlidir. Daha fazlası sağlık problemlerine yol açabilir. Bu proteininde faydasını görmek için hayvansal ve bitkisel kaynaklardan çeşitlendirip almak daha iyidir. Fazla protein kullanımı böbrekler üzerinde kötü etkilere yol açabilir, hızlı yaşlanma etkileri gösterebilir. En iyisi belirli aralıklarla kan tahlilleri yaptırıp emin olmaktır. Karaciğer ve böbrek enzimleri kontrol ettirilebilir. Birde diyetler uzun süreli yapılmamalıdır, diyetlerden kastım low karb, keto veya düşük kalori gibi. Küçük hedefler koyulup bunlara ulaşıldıktan sonra en az diyet süresi kadar belki daha fazla dengeli beslenme yapılmalıdır. Bunlar benim kendi fikirlerim. Tabiki her diyetin savunucuları ve karşı olanları vardır ve tezlerini çeşitli araştırmalar ile destekler veya çürütürler ama dengeli beslenmeye kimse karşı değildir.

DewiLCraFT bunu beğendi.
  3. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    vücut ağırlığına yakın bir derecede protein alımı fazlasıyla yeterli
    ben spor hayatım boyuncada böyle yaptım
    vücut ağırlığının 2 katı protein almak size fazladan bir kas kazandırmayacak bunu ispat eden hiçbir bilimsel araştırmada bu güne kadar yoktur olmamıştır
    peki kim diyor vücut ağırlığının 2 katı kadar protein alınması gerektiğini ? supplement firmalarının açtığı web siteleri ve bloglar ( bu siteleri okuyup bunun gerçek olduğunu sanan araştırmayan insanlar )
    maksat daha fazla supplement satışı sağlamak
    o kadar yüksek protein almak böbrekleri aşırı derecede yorar ve aşağı yukarı 5 yıla kalmaz ölümcül bir hastalık riski alırsınız benden söylemesi
    zaten bu soruyu sorduğuna göre vücuttaki o ağırlığı kendin hissetmeye başlamışsın vücut zorlanıyor
    ayrıca protein direk olarak böbrekleri yorar bu sebeple böbrek hastalarının protein alımını doktorlar yasaklar,o kadar proteinin yıllar boyu nasıl hasar vereceğini düşünmek zor değil
    bu sporu bırakanların ciddi bölümü böbrek rahatsızlığından ötürü bırakıyor tabi sadece böbrek kalmıyor diğer organlarıda bozuyor zamanla

Son düzenleme: 17 Nisan 2017
    DewiLCraFT bunu beğendi.
  4. DewiLCraFT

DewiLCraFT Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğretmen
    diyette kas kaybı yaşamamk için karb düşerken protein sabt mi kalmalı peki o zaman
    kilo x 1-1,5 gr civarında.

5. Göki78izm

Göki78izm Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Kas kaybının sebebi gereğinden az beslenmek ve antrenman yapmamak. Kullanılan organlar büyür kullanılmayanlar küçülür. Doğanın kuralı bu çalıştırmaz işen kas küçülecektir. Aldığınız kalori harcadığınız kaloriden bir miktar eksik olursa kilo verirsiniz. 500-700 arası eksik kalori alırsanız güzel kilo verirsiniz. Protein miktarı bahsettiğimiz miktarda alınır geri kalanı ise karb ve yağ olarak dengeli bir şekilde ve çeşitli kaynaklardan alınırsa kas kaybı olmadan sağlıklı şekilde kilo verirsiniz. Makro kadar mikroların da önemi çok yüksektir. Protein alırken her üç et grubundan ve bitkisel olarak ta almalısınız. Karbonhidratta herkesin hemfikir olduğu kompleks karbonhidratlar olmalı, lif içeriği yüksek doğal sebze, meyve, bakliyat ve tahıllardan alınmalı. Şeker ve basit rafine karb lardan uzak durulmalı. Yağlarda aynı şekilde iyi kaynaklardan alınmalı. Tereyağı, zeytinyağı, kuruyemiş, balıkyağı tahılların ve bazı bitkisel yağlar ile TEM'in edilmeli. Transyağlardan uzak durulmalı. Dengenin sağlanması uzun vadede en sağlıklısı.

DewiLCraFT bunu beğendi.
  6. DewiLCraFT

DewiLCraFT Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğretmen
    esassen 3000 kalori günlük ihtiyacım.
    bunun 50 25 25 yüzdesel paylaşımında 750 kalorilik bir protein düşüyor o da 187 gr a tekabül ediyor diyetteyken ufak ufak karbı keserken proteini arttırayım dedim 10 ar gr suan totalde 220 230 gr yaklaştı.
    yani günlük ihtiyacımn %25 i protein olsun dediklerinde bile ben 190 gr yakın almış oluyorum oysa sizin tavsiye ettiğinize göre 90*1,5 135 gr civarı almam lazım.
    şimdi günlük kalorinin %25 i mi mantıklı yoksa kg x 1,5 gr mı dostlar?

7. Göki78izm

Göki78izm Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    2300 kaloriye düşürmüşsün günlük kalori alımını, bunun üzerinden de hesap yapabilirsin. Yüksek protein almayı tercih edersen kontrollerini yaptırmanı tavsiye ederim. Bu konu çok tartışılmıştır, ama elle tutulur kısa vadede sonuçları olan bişey yoktur, kendi vücudunu dinlemen en güzeli

DewiLCraFT bunu beğendi.
  8. Hafiy

Hafiy Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Ne alemdesin yaşıyon mu :D günde 300 gr tavuk gögsü yesen 5 tane yumurta tüketsen geriye kalanı kuruyemişten alırsın rahat rahat

DewiLCraFT bunu beğendi.
  9. DewiLCraFT

DewiLCraFT Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğretmen
    Gayet iyi gidiyor proteini 150 gr larda tutuyorum daha iyi oldu bol su iciyorum birde

Hafiy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş