Dövme Yaptiracaklarin Dikkatine

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 17 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Son yıllarda bir 'dövme' çılgınlığı yaşanıyor. İnsanların, özellikle de kadınların ta antik çağlardan beri bildikleri, uyguladıkları bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine... giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt... gibi görünen yerleri de değil, vücutların 'güneş görmeyen' bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden.

Kimininki küçücük bir şekil. Kimininki ise, rengârenk, kocaman bir tablo sanki. Ejderhalar, deniz kızları, tek gözlü korsanlar, yılanlar, kartallar, böcekler, laleler, güller... mi istersiniz, ay-yıldızlar, gamalı haçlar, kılıçlar, palalar, tabancalar, toplar, tüfekler mi? Akla hayâle gelecek gelmeyecek şekiller... harfler... yazılar... neler neler. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için dövme yaptırmanın özellikleri yazdı.

Peki ama, kiminin modaya uymak için, kiminin gerçekten süslenmek... güzel olmak... için, kiminin ise ilgi çekici ve farklı olmak için yaptırdığı bu dövmelerin hepatitten AİDS'e, alerjik reaksiyonlardan zehirlenmelere ve tümör oluşumuna kadar sağlığımız için çok ciddi zararları olabileceğini biliyor muydunuz?

ASIL ZARARLI OLAN KALICI DÖVMELER

Dövmelerin, geçici ve kalıcı olmak üzere iki türü var. Asıl tehlikeli olan kalıcı dövmeler. Ancak, Hint kınası gibi birkaç hafta sonra silinen geçici dövmelerin bile problem yaratabileceği unutulmamalı. Çünkü, deriden emilen her türlü boyanın alerjilerden zehirlenmelere kadar çeşitli komplikasyonlara yol açabilmesi her zaman mümkün.

Tıp dilinde tatuaj ismiyle bilinen kalıcı dövmeler ise, dövme makinesi aracılığı ile yapılıyor. Deriyi bir dakikada 3.000 kez delebilen bu aletlerin iğneleri ile boyalar deri altına işleniyor. İşlem sırasında hem kullanılan alet ve iğneden ve hem de zerk edilen boyadan kaynaklanan çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Bunların en sık görüleni ve en hafifi dövme işlemiyle ilgili ağrı ve kanamalar ile deride meydana gelebilecek lokal enfeksiyonlar. Kullanılan boyaya alerjik olanları ise sıkıntılı günler bekleyebilir ve sorun dövmenin deriden uzaklaştırılmasını gerektirecek kadar da ciddi olabilir.

Dövme yapılan yerlerde, sarkoid, keloid, sedef, ışığa duyarlılık... gibi çeşitli deri hastalıkları ve hatta selim veya habis tümör oluşumu bile çok nadir de olsa gelişebiliyor.

EN ÖNEMLİLERİ HEPATİT VE AİDS

Steril şartlarda yapılmayan dövmelerin en tehlikeli komplikasyonu kan yoluyla bulaşan hastalıklardır. Bunlar içinde de başta B ve C tipi hepatit ile AİDS olmak üzere, tetanos, frengi, tüberküloz ... en önemlileri. Özellikle de hepatit C hastalığının yayılmasında dövmelerin çok büyük rolleri olduğu düşünülüyor. Hepatit B virüslerinin iğne ve diğer aletlerde 2 aydan fazla süre yaşayabilmesi bulaşma riskini artırıyor. Dövmeyi yapan kişinin hepatit B taşıyıcısı olması da bulaşmada rol oynayabileceğinden, dövmecilerin mutlaka hepatit B aşısı olmuş olmaları gerekiyor.

Mutlaka bilinmesi gereken bir özellik de, dövme yaptıran kişilerin bir yıl geçmeden kan vermelerinin hepatit bakımından risk oluşturması.

DÖVMESİ OLANLARIN EMAR ÇEKTİRMESİ SAKINCALI

Son yıllarda tıpta çok kullanılan ve halk arasında kısaca 'emar' diye bilinen radyolojik inceleme yöntemi dövmesi olanlarda sakıncalı. Çünkü, dövmede kullanılan boyada bulunan demir oksit gibi metal lifleri işlem sırasında şiddetli ağrılara yol açabildiklerinden, birçok kurum dövmesi olan hastalara emar çekmeyi reddediyor.

Ayrıca, dövme boyalarında bulunabilen nikel ve bakır gibi ağır metallerin toksik etkilere ve zehirlenmelere yol açabilmesi de ihtimal dahilinde.

307KD, vandamme, PaleHorse ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    15-16 yaslarinda heveslenirken Alanyada Kina dövmesi yaptirmistim.Vucudumdaki Kinanin oldugu yerin tamami kabarmisti kirmizi olmustu. Danimarkada kina dövmesini yaptirmayin diye uyariyorlar, kanserocen diye.

3. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    Guzel yazı... ben de bir ara dusunuyordum bir ara omuz, sırt ve bacak için ama sonra maliyeti ve saglık konusunda olusturdugu olumsuzluklar nedenıyle vazgectım.

4. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Yakuzaların işi zor desenize :D

arnoldd bunu beğendi.
  5. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Adam gibi bir yerde yaptırırsanız hiçbir riski yoktur. Herkese ayrı iğne kullanırlar (sterilize edilmez çöpe atılır), aletler de sterildir. Dövmeyi yapan kişi eldiven takar. Ortam hijyeniktir. Ayrıca metal bazlı boya adam gibi dövmeciler asla kullanmaz. Organik boyaları tercih ederler. Metal bazlı boya çok ciddi sağlık sorunları çıkarır. Bu doktorun dövme hakkındaki görüşleri birçok doktorun body'e karşı olan önyargılarıyla benzer.

Deriyi 3000 kez delebilen gibi korkutucu kelimeler kullanıyor. Çok ucuz yazı oyunları bunlar. İğne steril değilse ve virüs taşıyorsa 3000 kere delmesine gerek yok tek sefer delse de hasta olunur. Ayrıca "Geçici dövme" dövme değildir, evet bilmemkaç sene sonra silinen boyalar var ama bunlar da dövme sayılmaz. Hint kınası vs. ise konuyla tamamen alakasız. Bunlara dövme demek fitnessçıya bodyci demek gibi birşey. Kalıcı dövme demek de yuvarlak top demeye benziyor. Bu da konudaki bilgisizliğini gösteriyor yazarın.

Benim iki dövmem var, onlarca arkadaşımın dövmeleri var ve daha sorun yaşayan bir kişi görmedim. Adam gibi baktık, adam gibi yere yaptırdık çünkü. Kızıyorum böyle milleti korkutmaya yönelik şeyler okudukça. Yaptırıp yaptırmamak kişinin bireysel seçimidir, ama adam "bir dövmecide aramanız gereken hijyenik koşullar" diye makale yazmıyor direkt pis bir yere zehirli boyalarla yaptıracağınızı varsayıp "zararları" diye giriyor.

gainn ve foranimati10 bunu beğendi.
  6. sesil

sesil Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Atlas'a katılıorum, dövmemi 6 yıl önce yaptırdım ben de. ve hala bir problem çıkmadı-ki nie çıksın zaten-
    adam gibi bi yerinde yaptırmak lazım cidden :D bir süre sonra sıkılıp pişman olmamak da lazım...
    yani öyle bir dövme seçilmeli ki, 20 yıl da geçse sıkılmamalısınız...
    bi ark.ım sevgilisinin baş harfini göbeğine yaptırmış, daha sonra ayrılmışlar..
    yeni sevgilisi görmesin die havuzda mayo giyior kızcaız :D
    ayrıca bir de piercing içinde böyle şeyler yazılıor...
    temiz kullandıktan sora problem çıkmaz...
    yalan bunların hepsi, korkutuolar milleti...
    belki de dövme ve piercing yaptıranlar yazıorlardır bunları...
    çünkü bu sefer herkes yaptırır da marjinalliğimiz kaybolur die düşünüor olabilirler :)

7. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    saydam güzel bir yazı aydınlatıcı ve çok duyuyoruz bencede riskli ve hiç gerek yok yıllarca yaşamışım dövmesiz bundan sonrada yaşayabilirim heralde ancak kına dövmesi olabilir diye düşünüyordum geçici bişey
    benim çoğu arkadaşım sıkıldı ve pişmanlar despo acaba seninki alerjik olabilirmi gerçi kına ile alerji ne alaka ama neyse ondanda vazgeçtim

8. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    ben geçiçi dövme kullanıyorum.. yazın yaptırıyom yaz bitene kadar siliniyo.. kışın zaten kalın kazaklar felan giyiniyoz mecburen o yüzden dövmeye gerek yok.. sizede tavsiye ederim .. 2 aylık geçici tatoo (dövme) lar hemen hemen bütün dövmecilerde var.. ama işin bide dinii boyutu var. 2 ay boyunca gusul abdestiniz gecerli olmuyo.. bizim hocaya sordum bire zındık kafir diye kovalıcaktı nerdeyse :D

9. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    dini boyutu ile ilgilide dömeler var kınadan yapılan bunu deneyin bence önce baktıınız sıkıyor orjinalide yaptırmazsınız ;)

10. ahmetuygur

ahmetuygur Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    işletmeci
    ben geçen hafta cuma günü yaptırdım kalıcı dövme çokta güzel oldu başta biraz korkuosunuz aletler falan acaip dövmede kullanılan :D

Nese sonuc dövme yapılırken acımıo fazla
    1 hafta üzerine su gelmemesi lazımmış
    bepantene plus sürüorus günde 3 defa
    sarmak lazımmış ama ben sarmadım :S

Son düzenleyen: Moderatör: 22 Mart 2009
  11. ahmetuygur

ahmetuygur Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    işletmeci
    bu arada bi kaç body'ci dövme yapılırken bayılmışlar kan şekerimi düştü artık bilemiorum ama cok kaslı arkadaşların dikkat etmesini burdan öneriorum dövmeciden duydum walla bende :)

12. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    iki haftaya kadar bir adet de ben yaptiracagim.. fakat henuz karar veremedim ne yaptiracagima..
    yan pazi ustune omuzdan inecek sekilde dusunuyorum..
    sekil olarak herhangi bir fikrim yok..
    hangi sembolun secilecegi ya da yaratilicagi goreceli olup kisiden kisiye degisecek lakin yine de tavsiyeleriniz varsa alalim..

13. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    efendim, bos durmadim, dogdugum sehirde ki bir tatoo firmasina bir sembole gore fiyat sordum.
    dudaklarim ucukladi.. fiyat 2000 ytl.. avrupa da yasiyoruz ama daldan para toplamiyoruz ki.. bulundugunuz sehire gore fiyat arastirmasi yapabilirmisiniz ? karsilastirma yapmak acisindan cok makbule gececek bana sevgili dostlar..

ayrica mevcut tecrubelerinize istinaden sizce bu fiyat normal mi ?

ben resmi de paylasayim, aynisi degil ama buyukluk ve calismadaki emek acisindan yorumlayabilirsiniz...

14. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    minimum 1000 ytl fiyat verdi yapan kişi.ama tattoo magazası falan yok.tam pro işi değil yani.

15. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    sevgili guardbody, cok makbule gecti, sagolasin,

demek ki fiyat o kadar da ucuk degil, 1500 ytl olabilir mis yani.. cunku gercekten sanatkar bir bayan yapan kisi arti cok temiz is yapiyorlar hijyen vesaire bakimindan..

neyse pazarlama da kullanayim ben bu bilgiyi indirek olarak.

aslinda boylesine buyuk resime yonelmem daha ilk asamada cok buyuk riziko benim icin
    zira daha kucuk bir dovmem bile yok.. nedir ne degildir tam hissedemiyorum yani..

o yuzden mevcut resimdeki pazi ustunde yer alan parca motifi kullanayim diyorum.. maksat yara kapansin artislik olsun :)

yalniz turkiye de dikkat etmek lazim dovme isleminden sonra zira ulan madem devmen var o zaman dovelim seni tarzinda girisirlersesi var yani :)

para ve dayak neyse de omur boyunca cikmayacak sonucta.. geriye donus kesin degil ve cok para gerekiyor, isin bu kismi daha agir basti simdi..

psikoloji iste :)

tekrar tesekkur ederim ilgine, sagol varol..

sevgilerimle,

16. Kahraman

Kahraman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bende 13 yaşındayken yaptırmıştım geçici dövme. Yavv çekmediğim işkence kalmadı. Akrep şekli yaptırmıştım. 2 gün sonra boyası geçti. Akrep şeklinde sivilceler oldu :) Güneşe çıkamadım 2-3 gün. Çıkınca veya kolumu açıkta bırakınca hemen kabarıyor ve kaşınıyordu. Tavsiye etmem...

17. karathunn

karathunn Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    düşünüyordum.bilgi için teşekkürler..

18. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    selam,

ben vazgectim.

gittik bir de 100 euro yapilan calismaya felsefeye fikre kapora verdikten sonra.

aynada temiz vucudumu gorunce dedim ki kendi kendime;

arnold, coleman, jay yaptirmismi da sen yaptiriyorsun sahmatim ?

ondan sonra sildim attim kafamdan bu fikri.

kol kasimim kalitesini durusunu guzelligini ikinci plana atmasina izin vermedim.

herkesin fikri kendine elbette saygi duyuyorum.

sevgilerimle,

19. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    omuzdan kola doğru çok estetik duruyor ama yav

20. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    Schatten Krieger, terettutte kaldi isen aman diyim donusu yok yani.

etinin/derinin renginde yeni bir dovme ile uzerinden gecseler dahi izi kaliyor, yanik yarasi gibi.

iyi dusunelim dogru karar verelim.

canin istediginde her an yaptirirsin ama her an donmek mumkun degil bu sebeble %99 emin oldugunda yaptirman daha mantikli gozukuyor.

gun gelecek modasi gecince yaptirmayanlar ozel olacak :D

bonus olarak yarin bir gun artis martiz oluruz 8)

sevgilerimle,

Sayfayı Paylaş