Dövüş sporlarında/kavgada kilonun-kas oranının önemi?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Nyksse tarafından 1 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Nyksse

Nyksse Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Herkese merhabalar

Dövüş sporlarıyla ilgili bilgi sahibi olan arkadaşlara özellikle sorum. Sizce bir kavgada ya da herhangi bir dövüş sporunda kilonun etkisi ne derece büyüktür?

Aslında konuyu biraz açarsak şöyle ki; ben 53-54 kilo bir kadın olarak geçtiğimiz yıl 4 ay MMA eğitimi aldım fakat sakatlandığım için o dönem bırakmak zorunda kaldım. Şuanda da fitness yapıyorum güçlenme amaçlı, bir kaç ay sonra tekrardan sahalara döneceğim ve muay thai'den devam etmeyi, olabildiğince yükselmeyi hedefliyorum.

Ben bir kadın olarak fiziğimden çok memnunum ve açıkcası kilo almak da istemiyorum. Elbette belirli bir kas oranını korumaya kas gücümü artırmaya yönelik antremanlar yapıyorum fakat benim için estetik de önemli. Bu zamana kadar dövüş antremanlarımda zayıf olmamdan dolayı çabuk yorulmamak, daha çevik, daha hızlı olmak gibi avantajlarım oldu hep. Fakat bazen öyle anlar geliyor ki karşıma 1.80-1.90 boylarında tamamen kastan oluşan adamlar çıkınca kendi kendime benim yumruğum bu adamınkinden nasıl daha çok hasar yaratabilir diye düşünmeden edemiyorum, demorilize oluyorum.

Kısacası sormak istediğim, özellikle dışarıda bir kavgada vs. kilonun önemi ne kadar büyük? Daha az kas oranına sahip bir kişi, daha fazla kas oranına sahip bir kişiye göre daha etkili yumruklar, tekmeler atabilir mi? Sanıyorum anlaşılmıştır neyi sormak istediğim.

Şimdiden teşekkürler.

2. sarisinmodel

sarisinmodel Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Ben bir boksör olarak ve tecrubelerime dayanarak şu önerilerde bulunabilirim.

Öncelikle salona bir başka sokakta savunmasız birisini dövme amaçlı gitmeyin spor amaçlı olsun ama söyle de bir şey var bayansiniz zor durumda kaldınız ozaman bu tavsiyelerimi okuyun.

Ringte kas kilo önemlidir eldiven giyeriz ama sokakta yapılan kavga çıplak eldir. Yani orta derecede vurdugunuzda tekniği sağlam oturttugunuzda bile karşıdaki sersemler. Sokaktaki kavga anlıktir. Ya yatirirsin ya yatarsin tabi karsidakinin tecrubesinede bakar.normal bir insanı rahatça o kiloda dovebilirsiniz. Tekniği sağlam uygulayarak fakat karşınıza bir boksör geldi kavga da tecrübeli diyelim (hiçbir tecrübeli boksör bayani burak normal vatandaşa dahi vurması yasal olarak yasaktır ağır hapis cezaları vardır silah çekmiş gibi yargılanır. ) ama olduda kavga edecek ozaman şansınız zor işte vursaniz bile etki etmez yüzü Yalama olmuştur yiye yiye.tek yapmanız gereken geri çekilip yolunuz a devam etmek.

3. Nyksse

Nyksse Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Çok teşekkür ederim cevap için. Zaten adam dövme amaçlı gitmiyorum elbette ama Türkiye'de kadın olunca insan eninde sonunda lazım oluyor maalesef.

Anlatmaya çalıştığınız şeyi anladım. Fakat mesela diyelim ki 2 boksör var karşımızda biri kadın ortalama olarak benim kilomda, biri de erkek 80-90 kiloda kaslı falan. Bu kişilerin ikisi de boksör olsun ve ikisinin de eğitim düzeyi, dövüşteki geçmişi tamamen aynı olsun diyelim. Yani ikisi de profesyonel. Bu durumda yine de erkeğin bir avantajı var mı kilosundan dolayı, ben bunu sormak istiyordum aslında?

Hazır boksör bulmuşken de sorayım, iyi ve güçlü bir yumruk atmak neye bağlıdır sence? Yani mesela ben şuan fitness'da kas yapmaya yönelik çalışıyorum hep fakat aslında kaslanmak değil güçlenmek istiyorum. Daha güçlü yumruk atmak daha kaslı olmakla orantılı bir şey mi? Yoksa güç antremanları falan başka oluyor diyenler var, böyle antremanlar mı yapmak gerekir?

4. sarisinmodel

sarisinmodel Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Ilk sorunuza söyle cevap veriyim erkek avantajlidir çünkü 80 90 kilo yarı ağır siklet e benim siklet ime giriyor sağlam vurduğu taktirde kadının yerden kalkmasını burak.. (53 55 kg) kadının yaşaması mucizedir.
    ....Tek bir püf nokta var tekniğin gücün mükemmel olabilir zekisen gücü de tekniği de yener sin ...(Bu sokakta ise yaramayabilir ama ringte yarıyor. :))))

Güçlü yumruk güzel teknik ile kas yapma arasında ki fark kadin-erkek in arasındaki fark Gibidir.tahmini siz amatör boks yapıyorsunuz .amatorler kas yapmazlar vucut ağırlığına dayalı ve teknik gelistirme üzerine çalışırlar. Amatörde teknik ve serilik önemlidir aynı zamanda nefes. Balfiks sınav vb.vucut ağırlıkları ile yapılan antremanlari yapabilirsiniz. Fitness yapıyorum demi siniz olur yapabilirsiniz ama badyciler gibi çalışmayın patlayıcı antremanlar yapın drop Birleşik dev set şeklinde çalışmak size yarar sağlar. Sadece ağırlık çalışmayın kardiyo interval tarzı antremanlar da yapın ki seriliginiz ve nefes iniz gitmesin.

. Güçlü yumruk atmakla kaslanmak aynı oranti da değildir. Güçlü yumruk atmak tekniğe bakar ayak bacak bel sırt omuz kol yumruk enerjisi bu sıradan geçer ve en son yumruk şeklinde elimizden rakibin suratına gider.
    --- Mesaj birleştirildi, 2 Mayıs 2015 ---
    Sormak istediğiniz sorular varsa aklınıza takılan yardimci olabilirim.

Sayfayı Paylaş