dövüş sporlarında gelişim için kaç gün çalışılmalı?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve rocky4141 tarafından 13 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. rocky4141

rocky4141 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    herkese iyi forumlar.dövüş sporları ile ilgileniyorum.haftada 3 gün 1 ile 1buçuk saat arası antrenman yapıyoruz.bu süre gelişim açısından yeterli mi?bana az geliyor.kalan günlerde kuvvet çalışmaları yapıyorum kendime göre,kendimi çok yormadan..fakat antrenmana gitmediğimiz günlerde ne tip çalışmalar yapılabilir?sonuçta kuvvet çalışmalarının direk olarak tekniği ya da dövüşme kabiliyetini arttırmadığı bi gerçek..gölge boksu tarzı şeyler işe yarayabilir mi?

2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    önemli olan antrenmanın, sistemin ne olduğu, metodlojinin niteliğidir...yani, ne yaptığın,ne açlıştığın, yoğunluk, şiddet vb vb...

örneğin , 3 saat antrenman yaptığını söyleyen "geleneksel x-sistemlerinin "müsabık sporcusu , 1 saatlik "muay thai müsabık "dersine girerse "pert "olur"...

3. mustafa26

mustafa26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam, bu konuyla ilgili birşey sormak istiyorum. Antrenman metodolojisinin doğru olup olmadığını nasıl anlayacağız.
    Mesela; ben Körfez Bölgesi ülkelerinden birinde, ykalaşık 5 aydır, haftada 3 gün 1 er saat Muay Thai antremanlarına katılıyorum. Hocalarımızın tamamı Fas'lı. Aralarında (afişlerde yazdığı kadarıyla Dünya Şanpiyonları da var). Bu 5 süre zarfında antreman metodumuz kabaca şu şekilde.
    2-3 dk ısınma hareketleri
    10-12 dakika koşu
    Geri kalan bölümde ise eşli olarak tekniklerin çalışılması
    Teknik çalıştığımız zaman periyodunda da bazen şınav, mekik vb. hareketleri 1-2 dakikalığına aralarda yapıyoruz.
    Çok sık olmamakla beraber ayda 2 kere gibi bir günü daha fazla dayanıklılık ve kondüsyon için ayırıyoruz.
    Öğrenmek istediğim bu antreman metodolojisi ve süresi doğru ve yerli midir?
    Gözlemleyebildiğim 4-5 Aydır antremana katılanla 2 senedir katılanda aynı tarz antremana tabii tutuluyor. Buda doğru mudur?
    Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim...

Son düzenleme: 26 Nisan 2011
  4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    selam,

fas lılar ,muay thai yi iyi bilirler...hatta ,kralları bu sporu destekler,en azından desteklerdi...faslılar sistemi öğrenirken 2 kanaldan öğrenmişlerdir...hollanda ve fransa...fransa dan öğrenenler ,daha "otantik tahi "sistemine daha yakındırlar...hollanda ise "dutch muay thai" denen daha ziyade "kickboxing" tarzı ,batıda zamanın daha değerli olması nedeniyle "daha kısa ",ancak kondüsyon yönünden zorlayıcı ,yoğun idman yaparlar...

programdan anladığım kadarıyla "hollanda sistemine" benziyor...hollandalılar "pure muay thai "de iyi performans gösteremezler...daha ziyade sistemlerini "k-1 "stiline formatlamışlardır (her ne kadar kökenlerinin muay thai olduğunu iddia etseler de konsept ve temel olarak "kyokushin karate " hocalarının bu dala geçmeleri ve japonya temaslrının sayesinde yapmışlardır...adamlar o kadar "ırkcı ve rsasitler" di ki bu konuda , "thai kökenli "natrenörleri bile ülkede barındırmayan yegane ülkedir,hollanda...(((

iyi bir genel,klasik muay thai antrenmanı:

-ısınma
    -gölge boksu
    -pad ,lapa,yastık,darbe yastığı
    -torba
    -djab -ko (boyun güreşi) ve clinch
    -kondüsyon

bölümlerinden oluşur...

averaj derslere eski, ilerlemişlerin de katılması normaldir (zaman yönünden) ,ancak "ders sonunda " ekstra çalışma yapmaları şartıyla ve ayrıca "müsabık idmanları " gerçekleştirmelleri koşuluyla...

5. mustafa26

mustafa26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabınız için teşekkürler..
    Bu yazdıklarınızın büyük bölümünü (şimdi siz yazınca) teknikler adı altında genel olarak söylediğimi fark ettim. Fakat bunların büyük bölümünü bir antreman saatinden ziyada parçalı olarak hafta içersinde yapıyoruz. (Bir saat yeterli olmuyor sanırım) Ama Türkiye de bu konuda hiç antremana katılmadığım için malzemeleri yada adlarını tam bilemiyorum. Zira bizim salonda da genelde Arapça adlar yada tabirler kullanıyorlar. Zaman zaman ingilizce de konuşuyorlar elbette.Ayrıca hoca genelde eşli çalıştırdığı için cansız manken, yada torba ile pek çalışmıyoruz lapa yerine de genelde birbirimizin boks eldivenlerini hedef alıyoruz :)
    Sormak istediğim yukarda vermiş olduğunuz bir sıralamaya mı bağlıdır? Yani yukardaki sıralamaya göre yapılan bir antreman mı doğru olacaktır?

6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tabi ki...

dediğim gibi siz muhtemelen "dutch muay thai" konsepti çalışıyorsunuzdur...

onlar ,eşli, ve özellikle "sparring" diye tabir edilen türde çalışmalar yaparlar...

sparring ise ,özellikle benim antrenmanlarda fazla rağbet etmediğim konu...zira ,bi nevi tam güçle yapılmayan bu tip çalışmalardan önce , bir "nak muay "ın alt yapısı, tekniği, vuruş gücü, darbe absorbsiyony, sağlamlığı, sürati, tam vuruş yeteneği geliştirilmelidir...))

7. mustafa26

mustafa26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sparring için söylediklerinizde haklısınız. Belki de bu nedenle tabiri caizse "Sert girmeme" gibi bir eğilimde oluşuyor. Buda tekniğin tam oturmasını engelliyor yada daha uzun zaman alıyor belki de. En azından ben çekiniyorum arkadaşlarla karşılıklı çalışırken. Zira karşımıza gelen herkesle aynı seviyede olamıyoruz her seferinde.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu açığı "model" ile kapatabilirsiniz aslında...sparring aslında, sporcunun bol olduğu ,salonların tıka basa olduğu "ölen ölür sağ kalan bizdendir" mantığıyla yapılabiecek bir şey...

9. mustafa26

mustafa26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Burda, yani Katar'da benim bulabildiğim Muay Thai üzerine tek salon burasıydı. Zaten Muay Thai dışında da bir eğitim vermiyorlardı. Haliyle bu spora meraklı çok sayıda insan buraya geliyor. Dediğiniz gibi genelde dersler çok kalabalık geçiyor.

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    acaba orda bi salon mu açsak?!...)))))

11. mustafa26

mustafa26 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Oradan kastınız Katar'sa, o sizin tasarrufunuz da elbetteki.
    Fakat ilgi olduğunu söyleyebilirim. Birde ülke küçük bir ülke olduğu için nufusu da az. Zaten katılımcılar daha çok diğer ülkelerden buraya çalışmak için gelmiş insanlardan oluşuyor. Bunların çoğu da inşaat sektöründe görev yapan personel sanırım.
    Bizim salonda da dediğim gibi Faslı hocalar eğitim veriyorlar.
    Sormak istediğiniz birşeyler varsa cevaplamaya çalışırım elimden geldiğince...
    İyi günler

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    teşekkürler...)

Sayfayı Paylaş