Dövüş Sporları Sokakta İşe Yarar Mı ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Haxcı tarafından 6 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. şişman RomeO

şişman RomeO Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    İşe yarar bence her şeyden önce yumrukların daha güçlü ve yumruk yemeye alışkınsın reflekslerin daha iyi

2. ilker altair

ilker altair Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    lisanslı kickboks geçmişi olan biri olarak öncelikle çalıştığımız salonun duvarında kocaman "usta dövüşçü öfkelenmez." yazısını hatırladım, başlığı görünce. haftada 4 gün toplu idman, 2 günde bireysel idman yaptığın zaman olası bir gerginlik durumunda tabi karakterine bağlı olarak çoğu insanın aklına şu geliyor "lan haftanın altı günü zaten dövüşüyorum ben, gözünü seveyim bir de sen yorma beni." o yüzden genellikle kavgalara uzlaşmacı yaklaşırdım ben hep "tamam kardeşim oldu bir gerginlik hadi uzatmayalım boşver." şeklinde. aldığım fiziksel eğitimin yanında mental eğitimim bunu gerektiriyordu öte yandan biliyorum adam benim gibi bir eğitimden geçmedi o yüzden kaybetme olasılığı yüksek olabilir. ama iş kavga boyutuna geldiğinde eğer karşındaki insan da senin gibi eğitimli biri değilse tüm kavga zaten çok kısa sürüyor bir, ikincisi tüm o tokatları, yumrukları, tekmeleri abartısız söylüyorum slow motion içinde görüyorsun sanki adam sana çok yavaş yumruk atıyormuş gibi. hal böyle olunca anlıyorsun işe yaradığını herhalde ben çok merhametliydim kavgadan sonra gözü kapanmış ya da yere yatmış nefeslenen adamı görünce bunu yaptığım için çok üzülürdüm hele bi de kız arkadaşı ya da kız kardeşi gelip onu bu halde görünce iyice canım sıkılırdı.

demem o ki karşındaki insanı eğitimsiz ve seni de idmanlarına sıkı sıkıya sarılmış biri olarak düşünürsek işe yaramaması için hiçbir neden yok. ama dövüş bence en en en hatta kaçmaktan bile en son çare olmalı.
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Eylül 2015 ---
    şimdi kickboks sporunda (diğer dövüş sporlarında da var mı bilmiyorum), kontak "contack" dediğimiz bir mevzu vardır. half contact, semi contact ve full contact olmak üzere benim bildiğim üç tanedir. half contact yani yarım kontakta karşındaki insanla tamamen teknik - tekniğe dövüşür, böyle bir eğitim alır ve maçı puanla bitirmeye bakarsın.
    semi kontakta(ki kendisi benim alanımdı) olayın hızlı olmaktan geçer. karşındaki eğer yarım kontak ya da tam kontak bile olsa senin işin, yarım kontak dövüşen adamdan daha hızı tekniğe sahip olman, ful kontak dövüşen adamdan daha dayanıklı olmanla alakalıdır. yani temelde hızlı dövüşüp yüksek kondisyon sayesinde hemen yorulmamaktır.
    full contack yani tam kontakta ise işin içine dizler ve dirsekler de girer olay birazcık daha sertleşir resmi müsabakalarda genelde tam kontakla tam kontak dövüşmek zorundadır. diğer kontaklarda da öyle ama olası eşleşme durumunda çok sorun edilmez.

bu kadar bilgilendirmeden sonra bu adamlar acı ve dayanıklılık karşısında pek zayıf olamamalılar bence.

ha bu arada ben normal kickboks idmanlarını bilemiyorum çalıştığım salondan başka hiçbir salona gitmedim. biz kickboksa başlayana kadar önce taekwondo sonra boks ondan sonra kickboksa başladık. ve kickboks kendi içinde yukarıda anlattığım gibi damarlara ayrıldı. bence herhangi bir dövüş sporunu hakkıyla yapan bir insan ateşli silah olmadığı sürece, üstünlük sağlar.

Son düzenleme: 15 Eylül 2015
    zeo64 bunu beğendi.
  3. pesimist123

pesimist123 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    1
    Sokak kavgası için Wing Chun, Taekwondo, Kickboks, Boks, Muay Thai, Hapkido, Krav Maga gibi dövüş sanatlarını tercih ederim.

4. Darksafir2

Darksafir2 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bahçelievler
    Krav maga self defence yani en iyisidir bence hem silahlara karsı savunmada var yok dersen mma var 2 sindede iyi yapan salonlar nadirdir muay thai veya boks derim ben ama uzunsan ve tekme seviyosan kickboks yani iyi salonlar çoktur diye muay thaide azdır yani

pusat.selim bunu beğendi.
  5. Merdonaldo

Merdonaldo Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    Hepsi yarar

6. Cyborg

Cyborg Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    28
    Sokak kavgasından elinizden geldiğince kaçın çünkü tekme-yumruk hem saçma sapan bir noktadan gelir hemde karşıdaki kişi size farkettirmeden el altından bıçağı saplarsa durum vahim(ısırmalar,kulak kopartmaları saymıyorum bile) oturduğum eski mahallede çok olaylar olurdu.

Sokak kavgası kadar saçma sapan ve tehlikeli bir şey yok. Ha bahsettiğiniz lisedeki ergen arkadaşlarınız ile okul çıkışı kavgasıysa orasını bilemem.

pusat.selim bunu beğendi.
  7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    1 en iyisi kavgadan kacmaktir
    2 kavgadan kacamazsaniz boks cok etkilidir.
    Birakin hizli guclu yumruk atmayi yumruktan kacmayi zamanla yumruk yerken bile o eski etki olmuyor vucudunuzda
    Guresi simdilik bilmiyorum ama cok ise yarayacagina eminim yas 40 a dayandi ama hobi olsun diye omrum musade ederse ya judo ya gures ogrenmek istiyorum

Sayfayı Paylaş