Crossfit ve sakatlık

Konusu 'CrossFit ve Dayanıklılık Sporları' forumundadır ve phoenixgag5 tarafından 30 Haziran 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. phoenixgag5

phoenixgag5 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    İstanbul
    1.5 yıldır Crossfit yapıyorum. Ara sıra ufak tefek sakatlıklar oluyordu, 1-2 gün dinlenmeyle normale dönüyordu ama 1 hafta önce Box Jump Over'da yere ters bastım ve sağ ayağımın 5. Jones Kemiği parçalı kırıldı. Şu an yürüyebilmem bile mümkün değil. Koltuk değnekleriyle yürüyebiliyorum ancak. Sakatlanma sürecinde de formdan ve güçten düşmek istemiyorum. Tahminen bu durum 1-1.5 ay sürecek. Aktif olarak spora dönme süresi de daha uzun olacak gibi. Bu süre içerisinde evde dambılla çalışmak ne kadar doğru? Yoksa bu süreyi tamamen dinlenmeyle mi geçirmeliyim? Tavsiyeleriniz nedir?

2. ShreddedLion

ShreddedLion Üye

Beğenileri:
    171
    Ödül Puanları:
    53
    Öncelikle geçmiş olsun. Kısa zamanda sağlığına kavuşmanı diliyorum. Bacağını zorlamayacak antrenmanlar yapabilirsin diye düşünüyorum. Mesela oturarak dumbell curl yaparak kollar için verim alabilirsin. Zaten bacaktan güç almayacağından gerilim de tamamen kolda ve gövdede olur. Daha fazla faydasını görürsün. Bir de decathlon vb gibi yerlerde direnç lastikleri var ve 35-50 kg lik dirençlere kadar seçenek var. Bunlar ile omuz göğüs sırt kol bilek çalışabilirsiniz. Crossfit iyi bir direnç,esneklik ve kuvvet kazandıran spor olduğundan bu süreçte bunu ne kadar korursan o kadar iyi diye düşünüyorum.

phoenixgag5 bunu beğendi.
  3. phoenixgag5

phoenixgag5 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Tercüman
    Yer:
    İstanbul
    Ayağım yavaş yavaş eski sağlığına dönüyor ama crossfit wodlarına katılabilecek kadar da iyi sayılmaz. Uzun yürüyüşlerde kırılan bölge ağrıyor. 2 ay kadar spor yapmadığım için sağ bacağım sola oranla gözle görülür şekilde inceldi ve kas kütlesi zayıfladı. İki bacağın eşit seviyeye gelebilmesi için ne yapmak gerekir? Önerisi olan var mı?

Sayfayı Paylaş