CK(kreatin kinaz) değerim çok yüksek yardımcı olursanız sevinirim

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve erdal_88 tarafından 6 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. VENGEANCE

VENGEANCE Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Bir haftadır sol göğüs kısmımda bir ağrı vardı kalp ağrısımı, kas ağrısımı veya başka bir nedendenmi diye merak edip bugün Kardiyoloji uzmanına muayene oldum. EKG-Ultrason normal çıktı. Ancak; vermiş olduğum kan tahlillerinde cpk(ck) oranı da 880 çıktı. maksimum değerin 3 katı nerdeyse, Doktor vücut geliştirme ile ilgilenen çoğu insanda bu değerin normalden yüksek olduğunu genelde aşırı çalışma sonucu bu değerin dahada arttığını söyledi yani kısaca kas yıkımıyla alakalı. Biran için kullandığım wheyler, aminolar, glutaminler geldi gözümün önüne :D taaki nette araştırma yapıp 2000 değerlerin üzerinde sonuçları olan kişilerin durumlarını okuyunca biraz olsun rahatladım. Yinede takip edilmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum uzman görüşü şart.

2. silyum

silyum Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    dun besın zehırlenmesı yasadım ve hastaneye gıttım.doktor kan degerlerımede baktı ve yanıma agır bır sporla mı ugrasıyorsun dıye sorarak geldı.. o an anladım degerlerın yuksek cıktıgını. CK oranım bıraz yuksek cıkmıs.4 unıte serum taktılar(500ml).tam degerlerı ogrenemedım ama persembe gunu hastaneye tekrardan gıdıp tam bır kan tahlılı yaptırıcam.bır hafta kadarda spora ara verıcem.aslında bence degerlerın bıraz yuksek cıkması abartılacak bır durum degıl cunku normal bır ınsandan ıkı uc kat daha cok yemek yıyıp cok agır bır spor yapıyoruz ama cogu doktor buna oyle bakmıyor ve kafada soru ısaretlerı cıkarıyorlar :(

3. neytumut

neytumut Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benimde 2386 ama doktor hiçbişey söylemedi hayvan gibi beslenmeyi kes hayvan gibi sporu kes herşeyi normal yap herşey normal olur dedi de bu ne ya 2386 nedir :D

4. jackhammer

jackhammer Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    1 yıldır duzenlı spor yapıyorum, aldıgım tek takvıye whey protein idi, gecen gun kan sonuclarıma baktırdım ve Kreatin Kinaz(CK) değerim 250 çıktı (max olması gereken değer 167) ve doktorumun soyledıgı protein tozunu bırakmam ve çok ağır çalışmamam yonunde, ayrıca vücut yağ oranımın %9.1 çıkmasına ragmen 276 kolesterol çıkması sonucu( protein yüklmesi sonucu) tozlara 3 ay ara veriyorum, spora devam ancak beyaz ve kırmızı et abanması artık yapmayacağım, sonuc olarak güçlü bir fiziğe sahip olmak hepimiz açısından güzel bir olay ancak sağlık elden gittiği zaman bu zamanları arar oluruz benden söylemesi.

Berkay Türkkan bunu beğendi.
  5. ZapieL

ZapieL Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Arkadaar benimde idmandan sonraki gun tahlilim vardi CK degerim 650 cikti.Karaciger uzmanina gozukucen bu aksam saat 6da.Gelismeleri yazarim.Insallah birsey yoktur ben spordan yukseldigini zannediyorum.Cunku spor yaptikdan ilk 3 gun sonra bu deger tavan yaparmis 10 katina 12 katina kadar cikarmis.Kreatin Kinaz (CK).Saygilarimla.

6. ZapieL

ZapieL Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yaklasik 40 dakikadir durmadan agliyorum. 1 hafta spor yapmayip tekrar taglil istedi doktor.Kotu oldu bu.

7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    2008 yazdığım yazıyı aynen destekliyor. ve bu seviyelerde ağızdan ek kreatin alımını bırakmanızı öneriyorum.
    bu kişiseldir. insanın kreatin fosfat yapısını kendisi bilemez bu nedenle başına buyruk kreatin alımının sonuçları ağır olabilir.
    ancak kısa süreli enerji sağlanmasının en ucuz yolu. kişiden kişiye farklılık gösterir.

fosfat ile etkileşime girerek kaslarda kısa süreli enerji yaratmasını geçiniz. ayda bir tetkiklerin yapılmasının gerekli olduğunu yineliyorum.

Son düzenleme: 12 Nisan 2013
  8. xkhazadum

xkhazadum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende uzun süre sonra spora başlamıştım bir hevesle. O gün vücudu alıştırmak için her hareketten 2 set yaptım bıraktım ardından proteinimi içtim. Eve gittim yemeğimi yedim ertesi hasta oldum şansa salgin varmış. Hastaneye gittim serum takıldı. Serum bitti doktor sende aşırı kansızlık var dedi git bi hematologa görün dedi. Bende gittim gorundum tam teşekküllü kan tahlili yaptırdım demir eksikliği varmıs. Ilac kullandım ilac bitti bugün yine gittim kan tahlil kontrolune. 20 gun sonra. Baska doktor vardı. Eski degerlere baktı. Kan degerlerinde yükselme iyilesme var dedi. Sonra gözüne kreatin kinaz takıldı. Bana direk sen spor yapıyormusun ağırlık calisiyormusun diye sordu bende bi spor geçmişim var son 1 senedir de kosma yürüme disinda spor yapmadim diye soyledim. Oda ağırlık çalışmayı bırak kas emilimi çok yüksek dedi. Bende baktım Kreatin kinaz:2422 yaziyordu. Referans aralığı normaldi 38-309. Simdi aklima geldi acaba bu kadar yuksek cikmasinin sebebi o gün vücudumu alıştırmak icin yaptığım calismamiydi. Biraz ağır calistirmisti hoca 1 hafta agiradan duramamistim... cevaplarsaniz sevinirim

9. ernesto33

ernesto33 Üye

Beğenileri:
    263
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Varşova/Polonya
    Selam,

kreatin kinazin bu kadar yuksek cikmasi kas hasarinin cok yuksek oldugunu gosterir.Bobrek sagliginla pek alakasi yok.Creatinin boyle ciksaydi nallari dikmistin ama :)

10. xkhazadum

xkhazadum Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ne yapmam gerekiyor peki düşmesi için yoksa zamanla düşer mi

11. savaş karademir

savaş karademir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar merhaba,bugün verdiğim kan sonuçlarında kreatin kinaz 366 çıktı ve hocam aşırı kas yıkılması olduğunu söyledi, aslında 1 gün önce sağlam bacak ve kardiyo çalışmıştım sonuçta anladım ki bu değer sporcularda anlık değişebilen bir değer, aslında her bilinçli spor hocası aynı şeyi söylemekte kas yıkımının 24 saat sürdüğü ve spor sonrası iyi dinlenme olması gerektiği konusunda, fakat benim gibi evli, çocuklu ve haftanın 4 günü seyahat eden bir insanın bu standartı yakalamsı zor o yüzden çok korkulacak bir durum görmüyorum fakat arkadaşlar düzenli doktor kontrolü yapmanızı öneriyorum.
    Kreatin ise 1,05 çıktı 1,35 den indirdim bu değeri özellikle supplement alan arkadaşlar (benim gibi spor sonrası sadece 1 ölçek) suyu unutmayın spor günleri 3-4 litrenin altına düşmemeye çalışın , bu iki olay birbirinden farkı biri böbrek fonksiyonu diğeri kas yıpranması..

benim asıl sorum HDL iyi kolestrol bu 35 yani çok düşük çıktı ki kalp krizi riski sigara kullanan hafta 2 gün içen, stresli işi olan, haftada 3 gün ağırlık ve doğal olarak haftada 3 ölçek protein tüketen biriyim, acaba kardiyoyu arttırmam sorunuma yardımcı olur mu? tabi sigarayı bırakmak koşulu ile.
    selamlar.

12. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Kollesterolün yüksekliği benim doktoruma göre genetik. Ben 70 kiloyum ve yağ oranım %11 abcak 350 çıktı kollesterolüm. İlaçsız düşme ihtimali yok.
    Hangi dahiliye doktoru bu sonucu görse ilaç yazmaya kalkıyor.
    5 senedir düzenli spor yapıyorum ve düzenli besleniyorum. 20 kilo zayıfladım. tam 3 beden küçüldüm ama kollesterolümde hiçbir inme emaresi olmadı maalesef.

Sayfayı Paylaş