Cilt yırtılması ve Çinko kullanımı ?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve ArmagedonX tarafından 9 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Cildim yırtılmaya fazlasıyla meyilli bu yüzden antremandan 20 dk önce bebek yağı sürüyorum. Şu anlık başka bir yırtılma olmadı. Yırtılma riskini minimum yapmak için çinko takviyesi almaya başladım. Ama günlük ne kadar tüketmeliyim bilmiyorum. Haftada 3-4 gün ağırlık antremanı yapan birinin çinko ihtiyacı kaç mg'dir ?

2. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Kutunun üzerinde yazmıyor mu ?

3. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    15 mg var tek hapta günde tek hap öneriliyor. Fakat Antreman esnasında vücudun terleme sonucu mineral kaybettiğini okudum. Bu durumda yine tek hap mı atmam gerekir ?

4. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Tabi ki hayır

5. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yeni fark ettim tabi ki tek hap demek isteyecektim. Kafana göre arttıramazsın o gunluk dozu :)
    Ayrıca benim cildim kolay yırtılıyor ben en iyisi çinkoyla bunu telafi edeyim demek ne kadar doğru ? Üstüne ben zaten terliyorum spor yapıyorum gunluk dozu aşsam mı acaba diye düşünmüşsünüz. Bi doktora görünmek gerekir kullanmaya gerek var mı diye. Göründüyseniz lafım yok.

Son düzenleme: 9 Nisan 2019
  6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Çinko için tolere edilebilen üst limit 25 mg. Zengin kaynakları arasında tam tahıllar, et, yumurta, sert kabuklu meyveler(kuru yemişler) yer alıyor. Spor yapan bireylere eğer iyi besleniyorsa ve eksiklik yoksa genellikle önerilmez. Çünkü üst alım düzeyini aşmak olasıdır.
    Günde 1 doz(15 mg) dan fazla almamalısın.

ArmagedonX bunu beğendi.
  7. ArmagedonX

ArmagedonX Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Zma supplementinde çinko bolca bulunur. Bu Supplementi öven antrenörler mevcut. Çinko ihtiyacı yetişkin bireylerde 11-13 mg kadar oluyor genelde. Doğal yollarla karşılanması çok zor olur. Günde 15 mg deri sağlığım için alıyorum. Aynı zamanda deri sağlığım için omega 3 balık yağı takviyeside alıyorum. Cilt çatlamaya çok meyilli. Başka ne yapılabilir ?

8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Sorduğun soruda çinko için kullanım önerisi ve sporculardaki gereksinim yer alıyor. Sporcularda kullanımı ve dikkat edilmesi gereken noktayı yukarda belirttim. Bana RDA önerilerini söylemene gerek yok, çünkü beslenme uzmanıyım ve biliyorum. Ayrıca bahsettiğin alım Türkiye için revize edildi. Bunu görmek için tübere bakabilirsin. Çinkoyu doğal yollarla karşılamak da zor değildir..

Deri sağlığı psöriazis gibi hastalıklar dışında alanım değil maalesef, bilmiyorum.

ArmagedonX bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş