Carnitine'in Risk Değerlendirmesi

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve bonatschi tarafından 24 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Carnitine’in Risk Değerlendirmesi

Carnitine, beta oksidasyon sürecinde uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondrilere taşınmasında temel rol oynayan aminoasit benzeri bir bileşiktir.
    L-carnitine uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondrilere taşınmasını ve mitakondrilerde oksidasyonun başlaması sürecini hızlandırarak yağ metabolizmasını kolaylaştırıcı bir moleküldür.

Her ne kadar l-carnitine’in işlevi başka hiçbir molekül tarafından gerçekleştirilemese ve l-carnitine’în alternatifi yok gözükse de, carnitine beslenmenin temel bir öğesi değildir, çünkü vücut bu molekülü yeterli düzeyde kendi üretebilmektedir.
    Yalnız bazı genetik rahatsızlıklar ve yetersiz protein alımı gibi durumlarda bu molekülün lysine ve methionine aminoasitlerden biosentezi (üretilmesi) yeterli düzeyde olmaz.
    Bu gibi durumlarda dışarıdan carnitine desteği alınması önerilir.
    Özellikle erken doğmuş bebeklere dışarıdan carnitine desteği verilmesi önemlidir.

Özellikle yağ asidi oksidasyonunda oynadığı rolden ötürü, carnitine türevli ek besinler yağ yakma amaçlı olarak sıkça kullanılmaktadır.
    Hayvansal kökenli gıdalar da önemli oranlarda l-carnitine içerirler.
    Mesela bir porsiyon peynir, tavuk veya balık 3-4 mg l-carnitine içerirken, yine bir porsiyon biftek 80 mg’dan fazla l-carnitine içerir.

Piyasada carnitine’in 3 formu genel olarak yaygındır:
    L-carnitine, acetyl-l-carnitine ve propionyl-l-carnitine

Acetyl-l-carnitine’in 72,3%’ü L-carnitine içerirken, propionyl-l-carnitine’deki L-carnitine oranı 68,8%’dir.
    Acetyl-l-carnitine ve propionyl-l-carnitine alımlarında vücut, acetyl ve propionyl gruplarını etkin biçimde L-carnitine’den ayırabilmektedir.

Carnitine’in güvenirliğinin değerlendirildiği klinik çalışmalarda net L-carnitine alım miktarı hesaplanmış ve değerlendirmeler bunun üzerinden yapılmıştır.
    Yapılan deneylerde carnitine alımı ağızdan gerçekleşmiştir..

Carnitine’in güvenirliğinin ölçülmesi amacıyla çeşitli hastalıkları olan insanlar üzerinde birçok deney yapılmıştır.
    Bu deneylerin bazılarında aşağıdaki dozajların güvenilirliği ölçülmüştür:

6000 mg/day (Iliceto et al., 1995)
    100 mg/kg/day (Van Oudheusden and Scholte, 2002)
    100 mg/kg/day (Ellaway et al., 1999)
    4000 mg/day (Benvenga et al., 2001)
    3000 mg/day (Iyer et al., 1999)
    3000 mg/day (Loster et al., 1999)
    2732 mg/day (Lenzi et al., 2004)
    2196 mg/day (Brooks et al., 1998)
    2196 mg/day (Turpeinen et al., 2000)
    50 mg ALCAR/day (Torrioli et al., 1999)
    2064 mg/day (Dal Lago et al., 1999)

Bu deneylerin hiçbirinde carnitine alımının istatistiksel olarak anlamlı olarak nitelendirilebileceği bir yan etkiye rastlanmamıştır.
    Deneyler sonucu gözlenen olumsuz sonuçlardan dikkat çekici olanı, yüksek dozajlı alımlarda vücuttan veya ürinden gelen hoş olmayan balık kokusuna benzeyen kokudur. (Bunun nedeninin de L-carnitine içeriğindeki trimethlyamine olabileceği düşünülmüştür)

Yine de yukarıdaki deneysel çalışmaların günlük 2000 mg dozajının yukarısında olanlarında, deney grubunun küçüklüğü nedeniyle kesin güvenilirlik yargısına varmak için yeterli delil yoktur.
    Ayrıca bu deneylerin hasta bireyler üzerinde yapılması, sağlıklı bireylerde de aynı sonuçların oluşacağını garanti etmez diye düşünülebilir.
    Ancak deneylerdeki bireylerin çok farklı ve çeşitli/birbirinden bağımsız hastalıklara sahip olmaları ve l-carnitine alımının güvenli olduğu sonucunu ortaya koymaları, aynı sonucun sağlıklı bireyler için de geçerli olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.

Bugün, carnitine desteğinin yağ yakımına ve vücudun enerji dengesine olumlu etkilerini destekleyen birçok araştırma halen yürütülmektedir.
    Bu konuda artan araştırma sayısıyla paralel, carnitine’in besin desteği olarak kullanımı da yaygınlaşmaktadır.

Özetle, carnitine kilo kaybını ve sporcu beslenmesini destekleyen dietsel ek besinler arasında son zamanlarda popülaritesini gittikçe artırmaktadır. Carnitine’in yağ yakımına ve enerji dengesine etkisini inceleyen birçok klinik araştırma yapılmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda günlük 2000 mg’a kadar uzun süreli l-carnitine alımının güvenli olduğuna dair önemli belirtiler bulunmuştur.
    Günlük 2000 mg’ın yukarsında yapılan l-carnitine alımlarında da hiçbir yan etki gözlemlenmese de, bugüne kadar yapılmış olan araştırmaların sayısı 2000 mg yukarsındaki uzun vadeli carnitine alımlarının güvenli olduğu sonucunu çıkartmamız için yeterli değildir.

Çeviren: Bonatschi

Kaynak:

Risk assessment for carnitine
    John N. Hathcock , Andrew Shao
    Council for Responsible Nutrition, 1828 L St., NW, Suite 900, Washington, DC 20036-5114, USA
    Received 2 May 2006
    Available online 9 August 2006
    http://www.sciencedirect.com/science...37139e5d3391b4

S3R0XaT, Rambo16, Rpac ve diğer 20 kişi bunu beğendi.
  2. (Prenses)

(Prenses) Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sizler gibi profesyonel sporcu değilim. ama göbek ve mide bölgesindeki aşırı yağ birikimi için yürüyüş ve pilatesle beraber bu tableti kullanmak istiyorum. Kalbimde hafif bi ritm bozukluğu heyecan durumlarında ortaya çıkabilen bi çarpıntı sorunu var.
    GNC carnitin aldım ama etrafımdakilerin sinir bozucu yorumlarıyla bi türlü kullanmaya cesaret edemedim :(
    zaten 2 aydır pilates ve yürüyüş yapıyorum ama sadece bunlarla aşılabilecek bi boyutta değil maalesef sorunum :((
    şimdi size sorum benm gibi kendi çapında spor ve yüryüş yapan biri için çarpıntı gibi bi sıkıntı oluştururmu?
    Saygılar..

3. fakeone

fakeone Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    yav beyler bayanlar ben de ilk başta bu L-carnitine olayına kesin para tuzağıdır enayi takviyesidir diyodum ama geçenlerde bir kitap aldım. 2006 yılında Dr. Robert O. Young tarafından yazılmış. "Zayıflama'da Ph mucizesi" L-Carnitine için aynen şunlar yazılıyor : Vücutta doğal olarak bulunan L-Carnitine, saf ve basit bir şekilde yağ yaktığı için paha biçilmez bir*** ENZİMDİR*** Görevi. yağ asitlerini bağlamak ve onları yakıt olarak kullanmak üzere mitokondriye (hücrelerin güç merkezlerine) göndermektir.Ayrıca metabolik asit bağlayıcısıdır.Eksikliği asitlerin yağ dokularında depolanmasına ve kilo vermenin daha da zorlaşmasına yola açar... Yapılan bir çalışmada, aşırı kilolu hastalar 12 hafta boyunca gözlendi. Bu hasatalar düşük kalorili diyet uyguladı ve orta seviyede egzersiz yaptı.Grubun yarısına 2000mg L-Carnitine verilirken diğer yarısına plasebo verildi. L -Carnitine alan insanlar ortalama 5 kilo verirken Plasebo alan insanlar ortalama yarım kilo verdi.... Ph Reçetesi : Günde 6 kere 200mg L-Carnitine alın Benim anladığım zararsız ve son derece yararlı bir enzim bu ama sorun şu ? Hangi marka ? Valla ben GNC 500mg aldım 30 kapsül 47 lira. Umarım faydasını görürürmç Spora başlamadan biraz önce 2 tane atıyorum. Omega 3 600mg ile birlikte alıyorum. Almadan önce Tarım ve köy işleri bakanlığından izinli olup olmadığına bakın ve abuk subuk ambalajlardaki şişeleri almayın derim. Hele likit olanlar. Tabi benim de bi tecrübem yok bu konuda ama artık doktorlar kitaplarda yazıyosa ve kanıtlanmış tesler varsa ortada almak da fayda var ? Bir de markaların testlerine ulaşabilsek hiç sorun kalmayacak

mourndare bunu beğendi.
  4. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Arkadaşlar, L-carnitine içeren ürünlerin satışının Kanada'da yasak olmasının nedenini bileniniz var mı?

5. super_hornet

super_hornet Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    0
    bu karnitini sağlam bir sitede(şimdi adresini yazdık diye siler bunlar yazmıyım) taksiye benzetmişler...yağ asitlerini de müşteriye..

taksiler ne kadar çok olsa da müşteri yoksa ne işe yarar diyor...

bence karnitinden çok olay yağ asitlerinin devreye girmesinde...

birde sanırım sıvı olarak almadın mı hiçbir işe yaramıyor.varmı kapsül olarak kullanıp fayda gören ?

6. testesterone

testesterone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    sanırım sizde kalp rtim bozukluğu olarak kast etmiş oldugunuz rahatsızlığınız kalp kapakcıklarında gevseme yada diğer bir terimle bir nevi panik atak olarak algıladım en az 45 dakika gibi bir egzersizle bu sorunun önüne gececeğinizi tahmin ediyorum malumunuz vucut yağ yakımını l carnitin olmadanda gercekleştirebiliyor bilmsel araştırmalarda l carnitinin kullanımında zarar verici bir unsur oldugu net olarak ispatlanamamıştır fakat mucizevi sonuclar alınmıştır

l-carnitin deyip gecmeyin arkadaşlar sağlam bir diyetle birleştirdiğinizde muazzam sonuclar elde edilebiliyor bizzat denedim faydasını gördüm

7. masbay

masbay Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci
    ben 100 kiloyum kaslar var ama yağlarda var bunu alsam işe yararmı kas hacmimi düşürürmü
    amacim biraz daha yani 10 kilo fln vermek sonra ksa vurmak vucudu

8. testesterone

testesterone Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    kullanabilirsn fakat l-carnitin kendi basına bir mucize değildir diyetle birleştirmen sarttır çoğu kez kullanmış ve kullandırmış oldugum insanlardan diyet ile birleştirdiğinde mucizevi sonuclar aldıgını bizzat gördüm egzersizle brlikte tabiiki

oirpata ve mourndare bunu beğendi.
  9. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    Evet bende Düzgün devamlı bir diyet + devamlı egzersiz cardio ve L-Carnitine ile kısa sürede mucizevi değişikliklere tanık oldum.. ayda 5 kilo dan 12 13 kiloya dek veren kişilere şahitlik ettim salonda ama kesinlikle ' testesterone ' un da dediği gibi sadece l carnitine bi işe yaramaz yapsa yapsa sabit tutar diyet spor ve irade şart bu ürünün yanında..

10. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    l-carnitine yağ yakımına faydası ispatlanmış bi ürün diyet ile birlikte tabiki.

bende kullanıyorum ama yağ yakımı durmaya yakın tıkandığı vakit alıyorum işte mucize o zaman gerçekleşiyor :)

11. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    arkadaşlar L-carnitini günlük 6 dozda alın falan demişler ancak asla öyle yapmayın vucudun L-carnitine metabolizmasını yavaşlatırsınız ki bu hiç iyi olmaz

yani atıyorum ki gün içinde 5X400 mg yapmayın
    Onun yerine antreman öncesi 2000 yapın

sanki carnitine yüksek dozda etkili olacak bir ürün gibi. en az 3000 mg kullanmak lazım gibi geliyor. hatta düşük dozlar sıfıra yakın etki gösteriyor gibi. bu tarz moleküllerin etki mekanizması böyle oluyor

12. baronalpg

baronalpg Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    47 yaşında 1.70 100 kilo özellikle bel ve basen gölgesinde yağlanması olan ve tansiyon hastalıı olan bir bayanın kullanmasında her hangi bir olumsuz durum oluşurmu kaç mg ?

13. pasha1050

pasha1050 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    İstanbul
    tansiyon hastası veya kalp ritminde bozukluk olan insanların kullanması aşırı derecede tehlikeli geçenlerde bir bayan ölmüş kalp hastasıymış size tavsiyem denemeyin onun yerine parkta spor salonuna bile gerek yok tempolu yürüyüş yapabilirsiniz büyükse park 3-5tur küçükse 15tur yapsanız çok faydasını görürsünüz buna eminim ben L-carnitin olmadan 3ayda 16kg verdim 96dan 80kg a düşmüştüm şimdi l carnitine aldım sonuçları paylaşırım, yazıyı hazırlayan hocamıza ayrıyetten teşekkür ederim..

Sayfayı Paylaş