Cardio Çalismasi

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Ramses tarafından 26 Ağustos 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. Ramses

Ramses Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çanakkale
    Arkadaşlar cardio çalışması ne zaman yapılmalıdır?Antremandan önce ısınma ve yağ yakımı amaçlı mı,yoksa atremandan sonra yağ yakımı amaçlı mı?
    Birde iyi bir diyete ihtiyacım var çok yağlandım yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

ferdityson bunu beğendi.
  2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Selam ramses, Bu konuda cesitli söylentiler var, bazilari en iyi antreman yapmadigin gün veya antremandan 8 saat arasinda diyor, burada daha cok kosabilirsin energin cok, bazilari Cardio en iyisi antrenma sonrasi, 30- dakika 1 saat arasi yapacaksin diyor, bunun nedenine gelince, antrenman sirasinda zaten energi kullaniyorsun, onun icin, cardio antreman sonrasinda yaptiginda energi negativ oluyor ve buda yag erimesine neden oluyor.

tabii antrenman önceside biraz kosabilirsin yanliz isinmak icin, burada cok kosma yoksa antrenman sirasinda cok fazla calisamazsin, bunu sadece sakatlanmamak icin yapmalisin.

goku, SportMyLife, OvO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    kac kilosun ve boyun kac ?

4. Ramses

Ramses Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çanakkale
    Despo boyum 1.79-81 civarı.Kilom ise 89 falan.3-4 seneden beri bu sporlar uğraşıyorum.Bulk olayım derken acayip biçimde yağlandım.

5. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Günde 4 öğünlük bir beslenme ile zayıflayabilirsin bence. Ekmek yiyorsan çok aza indir.

6. Guest

Guest Guest

cardio plani egerki yag eritmede kulanilacaksa o zaman antremana baslamadan önce makinede bisiklet yada kosu gibi hareketle baslanilmalidir. Uygun bir diyet yaptiginda etkisini cabuk görürsün cünkü hic spor bile yapmayan insanlar sadece diyet ile basariyada ulasabiliyorlar ama zaman gereklidir elbette(birde sabir).

7. es es

es es Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    selam

ramses;

aerobic çalismada amacin çok önemlidir eger yag yakmak istiyorsan en iyi sabah aç karninadir ama 30 40 dak yi geçmemelisin (40 dak dan sonra katabolik etkiler baslayabilir)

ayrica bi çalismanin aerobic olmasi için nabiz sayisinin önemi çok büyüktür çalisma sirasinda nabiz sayisinin 120--150 arasi olmasi gerekir(max. nabiz in %60-80 i yani)

eger daha çok yag yakmak istiyorsan ve katabolizmayi (kas kaybini) azaltmak istiyorsan antrenmandan 1 saat önce koyu bir nescafe içebilrsin (EFEDRINE SIDDETLE KARSIYIM!) carnitine de olabilir tabi 1gr. gibi

Ama aerobic çalismayi tok karnina ögle saatlerinde yapacaksan çok rahat 45-60 dak yapabilirsin.

eger antrenmandan sonra yapcaksan eger isin daha kolay çünki zaten antrenmanda yag yakmak için glikozu yeteri kadar tahrik etmissin geriye sana 20-30 dak aerobic çalisma yapmak kaliyo

KISACASI;

--aç karnina 45 dak geçme
    --nabiz 150 yi geçerse yag degil glikoz (hatda çok uzun sürerse kas prot yakars1n)
    --max fayda için haftada 2-3 gün yapmalisin
    --eger bunu basarirsan gelismeni çok iyi etkiler
    --ayr1ca su kas kayb1 dediginiz olay öyle cok basit bi olay degil
    aerobic çalismanin kas kaybi yapmasi için nabzi çok yüksek tutmaniz, yeteri kadar prot,karb almamaniz gerekir...(bu arada olimpiatlarda sprinterlerin vucutlarini görmüssünüzdür herhalde)

hadi kolay gelsin...

kazaam ve hekimoglu bunu beğendi.
  8. es es

es es Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara
    ...

bu arada aerobic çalismay1 yapabiliyorsaniz aç1k havada yapin daha fazla fayda ve oksijen için...

9. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Cardioyu sabah aç karına yaparsan bütün gece vücudun enerji depoları boşaldığı için yağ yakmak daha kolaydır. Ama cardiodan sonra ağırlık çalışacaksan önce ağırlık çalışmasını yap sonra cardioyu. En azından bana böle dediler forumda :) Ağırlık çalışmadan cardio yapmak daha kolay, vücut dinç çünkü. Çalıştıktan sonra koşmak 2-3 kat zor geliyor ama yağ yakımı olur. 45 dk yı geçince katabolik etkiler başlar ztn es es sölemiş. Ztn bu arkadaşlar benden daha ii bilir ama bende sölimm dedim :) Nabız olayınıda 220'den yaşını çıkar sonra bu sayının %60-%75'i arasında kal

10. jrarnie

jrarnie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Turkey / İZMİR
    cardio tam olarak ne anlama geliyor ?

11. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Cardi mesela kosu bandinda kosma, bisiklet vs.... kondisyon, yani yag yakimina yönelik.. bu soruda.

12. jrarnie

jrarnie Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Turkey / İZMİR
    hımmm benlik olan bölüm yani ;) teşekkürler , bu başlığı takip ediyorum o zaman ...

13. barce

barce Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar öncelikle merhaba bu benim ilk mesajım olacak ve yağlanma benim de problemim
    yaklaşık 8 aydır bb yapıyorum ve çok iyi bir gelişme göstermediğimi düşünüyorum, hiç bir supplement kullanmıyorum ama hergün 0.5 lt yy süt 4-5 yumurta akı hindi tavuk balık vs gibi tüketiyorum yağı ve şekeri azalttım ama hala bulk ötesiyim

başlarken 72 kg dım bel91 kol 32.5 göğüs 104(yağlı) omuz 110 gibiydi karın yağlıydı haliyle şimdi kol 37 göğüs 108(az yağlı :)) bel 87 omuz 116 civarı şimdiki kilom 74 boy 168

antremandan önce karın çalışıyorum (roman-chair, crunch- leg raise twist) ve bu çalışmanın yorucu olduğunu düşünüyorum daha sonra
    bench 3*10 15
    üst göğüs 3x10
    göğüs yana açış 3x10 15
    barbellcurl 3x10 15
    sehpada barbell 3x10
    concent. curl 3x 10
    +ön- arka bacak calf

eretsi gün
    omuz pres 4x10 15
    omuz yana açış 3x10
    barbell çeneye çekiş 3 x10
    enseye çekiş 3x10
    karna çekiş;(kürek) 3 x10
    deadlift 3x10
    makinede triceps 3x10
    enseye indirşi 3x10
    alna press 3 x 10

şeklinde program yapıyorum dediğim gibi karın ve cardio yorucu oluyor ne önerirsiniz (evde con. bisikleti ve roman chairim var)

14. barce

barce Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bir de cla var önerirmisiniz o kadar paraya değer mi?

15. mezmerize

mezmerize Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    kütahya
    küçük bır soru?

antr yaptıgım gunlerde amıno kullanıyorum vede proteın alımımda ıyı..hatta cok yakında glutamıne ve creatıneye baslıcam...ant.olmadıgı gunlerde ıse sadece cardıo ve mıde ıcın salona gıtmeyı dsunuyorum..bu arada cardıo yaptıgım gun CLA kullanayım dıyorum..yanındada sadece cardıo oncesı ve sonrası amınoasıt....(glutamıne ve creatıne yok) sızce nasıl..umarım anlatabılmısımdır:) saygılarımla

16. gokhanalpan

gokhanalpan Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Kardiovascular calismalar ve Yuksek oksijen

Kardiyo demek aerobic egzersiz demek kısaca havadaki oksijen kullanıp şiddeti düşük ama süresi uzun aktivitelerdir örneğin 7 km/saat hızında 45 dakika yürümek yada 20km/saat hızında 45 dakika bisiklete binmek, kürek çekmek kondusyon bisikleti kullanmak burdaki en faydalı olanlardan bir tanesi düzenli yapılan hızlı yürüyüşler ve kosular açık havada oksijenin bol olduğu bir ortamda yağ yakımı daha fazla olur

ilk egzersize başlarken vücut cok hızlı dır ilk 18-20 dakika bu hız kaybolmaz ancak vücut direk olarak yağı kullanmaya başlamaz glikojen depolarının azalmasıyla beraber yedek enerji depoları(yağ) havadaki oksijen le parçalanır ve enerjiye çevrilir ve ilk 20 dakikadan sonra tempoda bir yavaşlama hissedilir işte yavaşlama hissedldiği an yağ yakımı başlamıştır tahmin edebileceğiniz gibi hızlı yağ yakmak isteyen bir insanın haftada 2-3 gun ağaclık ormanlik bir alanda jogging (hafif tempolu kosu) yapması gercekten yağ yakımının maximal olmasını sağlayacaktır

hatta yaptıgım araştırmaya göre aerobic calismalar esnasında avrupada üretilen kutu oksijen (yüzde 70-90 oranında) evet kutu cola gibi kutu oksijen şaşırmayın yağ yakmak isteyen insanların gözdesi. Bu arada japonya gibi ülkelerde her köşe başında bir oksijen bar var kısaca söyle söyleyelim insan yemek yemeden yaşayabilir ama soluk almadan asla

Yüzde 10 besin yüzde 90 oksijen günde 6 defa yemek yeriz ama 24 saat nefes alırız yağ yakmak isteyen insanın en büyük ihtiyacı yüksek oksijen ve aerobic calismalar..

17. zargy

zargy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    normal bir uyku düzeni olan insanda sabaha karşı 4-5 gibi growth hormone ve testosteron gibi hormonlar had safhada olur.(Bazı prof. bodycilerin sabah bu saatlerde antreman yaptıklarını görmüşsünüzdür) Sabah uyandığımızda ise bu hormonların etkisiyle kanda serbest yağ asiıtleri bulunur.yıkımı daha kolay olur.Biyerde okumuştum.Belki işinizi yarar ufak bi ayrıntı.kolay gelsin herkese

18. metinyunus

metinyunus Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    muhasebe
    Arkadaşlar ben hergün 60 dk yürüyorum sadece ve yürüyüşe çıkmadan 45 dk önce karnitin alıyorum bir doz. Ne çok hızlı yürüyorum ne de çok yavaş. Ve çok iyi sonuç aldım. İlk başta cla da aldım ama belirli bir yağ yakımından sonra bıraktım.
    Cla nın görevi farklı o yüzden antrenman öncesi alınmasının bir anlamı yok. Cla yemeklerden hemen önce veya yemekle birlikte alınır. Ben öğle ve akşam yemeğinde alıyordum.
    Yani kas kaybetmeden zayıflamak isteyen arkadaşlar 1000 mg cla +1000 mg karnitin kullanın çok işe yarıyor. Yanlız yürüme işini ağırlık idmanı öncesi yapmayın idmandan hiçbir verim alamıyorsunuz (özellikle bacak idmanı). Ya sabah erken kalkıp yapacaksınız ya da idman sonrası. Zaten bu iki zamanda da yağ yakımınız otomatikman yükselir bir de karnitin çaktınızı mı elveda yağlar.

19. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    en iyisi ayırmaktır yani vg yaptıgın günle cardio yaptıgın günü ayırmak. mesela kısaca hem adele yapıp hemde yağlardan kurtulmak için önereceğim program.

pazartesi bacak sırt
    salı cardio
    çarş gögüs ön kol
    perş cardio
    cuma omuz arka kol
    cumartesi cardio
    pazar off

gerçekten faydası olacaktır deneyin.

20. tzafer

tzafer Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    sporsal aktiviteye başlandıktan yaklaşık 20 - 30 dk sonra vücutta yağ yakımı başlar tabiiki her insan da bu rakamlar değişiklik gösterecektir ve süre uzadıkça yağ yakımı da ona göre artacaktır ama kasteddiğim vitrine bakarken çarşıda yapılan yürüyüşler değildir çünkü bazı kimseler bunlarıda yürüyüşten sayıyorlar yürüyüş joggingten biraz yavaş yürümeden biraz hızlı olmalıdır kalp atımını belli düzeyde tutumak gerekir bunuda kalp atım sayısına bakarak bulabilirsiniz örneğin dayanılılıklığınızı arttırmak istiyorsanız 220 - yaş formülünü uygulamanız gerekir yani 20 yaşındaki biri 220 - 20 =200 kalp atımında çalışması gerekir aktivite sırasında ki bu aktivite koşudur kalp atımınızı 200 de tutmanız gerekir amaç yağ yakımında ise yukarıda bahsettiğim gibi ağırlık çalışmasından sonra yapılan uzun yürüyüşler etkili olacaktır formüldeki atıma yaklaştıkça yağ yakımı dahada artacaktır

Sayfayı Paylaş