Calisma Sistemleri

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve Coleman tarafından 24 Nisan 2005 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
 1. Coleman
  Offline

  Coleman Üye

  Katılım:
  15 Ağustos 2004
  Mesajlar:
  451
  Beğenileri:
  250
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  ticaret
  Yer:
  istanbul
  . Devamlı Artan Yükleme Sistemi - Progressive Overload Training Principle


  Kasların maksimum ölçüde gelişmesini sağlamak için, çalışmalarda devamlı arttırma esasına dayanarak kilo arttırmak suretiyle çalışmaktır. Kaslar ağır kilolara karşı daha fazla direnç gösterip, yapılan çalışmaya uyum sağladıkları ölçüde gelişip kuvvetlenmektedirler.
  Ancak bu sistemde sadece kiloların arttırılması değil, kilolar devamlı arttıkça, yapılan tekrar ve set sayılarını da makul ölçülerde arttırmak, set aralarındaki dinlenme sürelerini de kısaltarak, kaslara şiddet uygulamak gerekmektedir. Kısaca bu sistemin temeli devamlı artan ağırlıklarla düzenli yüklemelere dayanmaktadır.


  2. Set Sistem
  (Set System Training Principle)


  Her hareketin sadece l set yapılması esasına dayanmaktadır. Örneğin 12 egzersiz yapılıyorsa, burada 12 setlik bir çalışma programı söz konusu olmaktadır.


  3. Ayırma Sistemi
  (Isolation Training Principle)


  Kas guruplarının, bağlantılı oldukları diğer gurup veya kısımlardan arındırılarak, sadece o kısmın çalıştırılması prensibidir.
  Örneğin kol çalışmalarında Pazu'ya (Biceps), genel ölçü kazandırılması için yapılan Barbell Curl hareketi temel, alt uçlarının çalıştırılması için yapılan Dumbbell Concentration Curl hareketi," izolasyon "denilen hareket karakterinde olup, ayırma prensibine iyi bir örnektir.


  4. Öncelik Sistemi
  (Muscle Priority Training Principle)


  Zayıf olan bazı kas guruplarının daha çok kuvvetlenip gelişmesini sağlamak için, taze enerjiyi önce o kas gurubunu çalıştıran egzersizlere harcama prensibidir.
  Genel çalışma programlarınızı belli bir süre uygulayıp yeterli tecrübeyi ve gelişmeyi sağladıktan sonra, bazı kas guruplarının diğerlerine nazaran daha az geliştiğini görürsünüz. Böyle durumlarda gerek kendiniz gerekse antrenörünüzün yardımıyla, gelişmesinden memnun kalmadığınız kas gurubu hareketlerini programınızın başına alabilir ve bu gurubun çalışmasından sonra 5-10 dakika dinlenip, diğer genel gurup hareketlerine geçebilirsiniz
  5. Piramit Sistemi
  (Pyramiding Training Principle)


  Çalışmalarda kullanılan ağırlıkların her sette artırılması, fakat bununla beraber yapılan tekrar sayılarının da azaltılması esasına dayanır. Genelde kuvvet arttırma ve ölçü alma çalışmalarında uygulanır. Bu sistemin iki türlü kullanım amacı vardır. Kondisyon, kuvvet ve ölçü artışı sistemi, diğeri ise sakatlık riskini azaltarak ağır kilolara çıkabilmektir. Bu suretle yüklenmeden evvel bir nevi ısınma ve ağır kilolara hazırlık teşkil etmektedir. Bu çalışma sistemine bir örnek vererek daha iyi kavranmasını sağlayabiliriz: Hareket olarak Bench Press'i alalım ve 4 set üzerinden uygulamayı yapalım:
  İlk olarak kaldırılabilecek olan azami kilonun %60'ı kadar bir ağırlıkla 15 tekrarlık bir hazırlık ve ısınma seti yapalım. Sonra setleri şöyle planlayalım:
  1. Set 50 Kg. 12 Tekrar
  2. Set 55 Kg. l O Tekrar
  3. Set 60 Kg. 8 Tekrar
  4. Set 65 Kg. 6 Tekrar
  Burada verilen örnek standart ve basit bir çalışma örneğidir. Bu sistemin daha çok set ve l tekrara kadar inilerek yapılan uygulamaları da vardır. Örneğin % 60 ağırlıkla yapılan setten sonra ki çalışma setlerinde % 70-80-90 ve hatta zaman zaman % 100'e çıkılarak, zorunlu olarak her kilo artışında tekrar sayısı düşmektedir. Bu sistem, ağır kilo kaldırmak, kuvvet ve ölçü artışı sağlamak için vazgeçilmez bir sistemdir.


  6. Bölgesel Çalışma Sistemi
  (Split System Training Principle)


  Hem vücut geliştirmede hem de diğer spor branşlarında en çok uygulanan, vücut bölümleri ve kas guruplarını bölerek haftanın belirli günlerinde çalışma sistemidir.
  Başlangıç seviyelerinden itibaren de uygulanabilen bu sistemde kas gurupları daha çok enerji ile çalıştırılarak tam bir konsantrasyon ile daha verimli çalıştırılmaktadır. Tüm vücudun aynı gün çalıştırılması çalışmalar ilerledikçe vücuda çok yük bindirecek ve bu da çalışan sporcuyu tüketerek, geri kalan hareketlerin tam yapılmasını engelleyecektir. Bunu önlemek için de en uygun yol vücut ve kas guruplarını bölgelere ayırarak, haftanın değişik günleri çalıştırmaktır.
  Bu sisteme örnek verelim:
  Başlangıçta haftada 4 günlük bir çalışma sistemi uygundur. Bu sisteme göre vücudun bir bölümü Pazartesi ve Perşembe, diğer bölümü ise Salı-Cuma günleri olmak üzere,her iki gurup arka arkaya gelen günlerde çalıştırılarak, bir gün dinlenme yapılır. Sonra tekrar aynı sıra ile evvelki çalışmalar tekrarlanır. Bu çalışma sistemi ile ilgili örnek programlar başlangıçtan itibaren, ileri seviyelere kadar, evvelki çalışma programları bölümümüzde genişçe bilgilerinize sunulmuştu. Bu çalışma sistemi en fazla uygulanan bir genel sistem olup, programların içinde birkaç çalışma sistemi ile de birlikte uygulanabilmektedir.


  7. Çift Set Sistem
  (Süper Set Training Principle)


  İki hareketin dinlenmeden arka arkaya girilerek uygulanmasıdır. Bu iki hareket bittiği zaman l setlik bir çalışma yapılmış olmaktadır. Hareket bitince aynı normal set yapılmış gibi dinlenilir ve sonra tekrar çift sete girilir. Çalıştırılan kas guruplarına çok daha fazla kan pompalanmasını sağlayan oldukça faydalı sistemlerden birisidir. Aynı kas gurubunun iki hareketi üst üste yapılabildiği gibi, Biceps ve Triceps gibi farklı iki kas gurubu da bu sistemle çalıştırılabilir.
  Bu sistemde aynı kas gurubuna ait iki hareketi dinlenmeden üst üste yapmak, normalde fazla kiloyla çalışılmasını önleyecek ve vücudu çok yoracaktır. Fakat, böylelikle çalıştırılan kas gurubuna azami kan pompalanması ile daha çok şişmeleri sağlanarak, çalışma verimi yükseltilecektir. Konuyu biraz daha açarsak; Biceps-Triceps (Pazu ve Arka Kol) veya Quadriceps - hamstring (Ön Bacak ve Arka Bacak) gibi aynı bölgenin karşılıklı (antagonist) kas guruplarının bu sistemle çalıştırılması, itici ve çekici kasların aynı anda yüklemeye tabi tutulması, onları son derece etkilemekte ve geliştirmektedir
  Şimdi bu çalışma sistemine birkaç örnek verebiliriz :
  A. Farklı Kas Gurubu
  Kol: Biceps ve Triceps: Standing Barbell Curl - Triceps Push Down
  Göğüs ve Sırt: Bench Press - Pulldown
  Bacak: Ön Bacak - Arka Bacak : Leg Extension - Leg Curl
  B. Aynı Kas Gurubu
  Göğüs : Incline Bench Press - Dumbell Fly.
  Sırt: Pulldown - Bent Över Barbell Row
  Omuz : Barbell Press Behind Neck - Dumbell Side Lateral Raise
  Pazu : Standing Barbell Curl - Preacher Curl
  Bacak : Leg Press - Leg Extension
  Baldır : Standing Calf Raise - Seated Calf Raise

  8. Birleşik Çift Set Sistem
  (Compound Set Training Principle)


  Aynı kas gurubuna ait 2 den fazla hareketin üst üste ara vermeden veya minimum ölçüde ara verilerek uygulanmasıdır. Bu sistemde, hareket sayısı önceki izah ettiğimiz çift set sisteme göre daha fazladır. Bu nedenle çalışma şiddeti daha çok olacaktır. İleri seviyede yapılması gereken bir sistemdir. Zaman zaman tatbik edilerek programlara konabilir veya özellikle yarışma öncesi hazırlıklarda uygulanabilir.


  9. İzometrik Gerilim Sistemi
  (Iso Tension Training Principle)


  Bu sistem, herhangi bir alet veya makine kullanmadan, seçilen bir kas gurubunun kendi kasılma gücü ve kabiliyeti ile olabildiği ölçüde şiddetle kasılarak çalıştırılması esasına dayanır. Bu çalışma ile ilgili kasa kuvvet ve ölçü kazandırabileceği gibi, onun kontrol edilebilme yeteneğini de sağlamaktadır. Bu sistemle çalıştırılmak istenen kas 3 ile 6 saniye süreyle bütün şiddetiyle kasıl-maktadır. Bu çalışma üç kez tekrarlanır ve çalıştırılan kısma azami ayrıntı ve form kazandırır. Bunun benzer bir şekli de İzometrik çalışmalardır. Bu çalışmalar sabit bir güce karşı, kası hareket ettirmeden, statik bir gerilim ile itme veya çekme gibi bir aktivite ile uygulanmaktadır.
  İzometrik çalışmalar:
  1. Vücut geliştirme ve herhangi bir spor aktivitesine ara verildiğinde,
  2. Yine vücut geliştirme çalışmalarında %10'u geçmeyecek şekilde,
  3. Aşılamayan platoları veya ölü noktaları aşabilmek için o noktadan itibaren yapılabilen, çok yararlı çalışmalardır.
  İlgili çalışmalar; duvar, kapı, sütun vs, ile yapılabildiği gibi, zincir, havlu halat ve benzeri araçlarla da yapılabilir.
  Çalışma Şekli: Çeşitli pozisyonlarda uygulanabilir. Set ve tekrarlar aynı vücut geliştirme çalışmalarında olduğu gibidir. Ancak kasılma süresi önemlidir. Çalışırken çekme veya itme şeklindeki karşı koyma hareketi yarı güçle yapılıyorsa, ilgili kası kasma süresi 15-20 saniye, karşı koyma tam güçle yapılıyorsa, kasma süresi 2-3 saniye olmalıdır.
  Çalışma esnasında nefes tutulmamalı ve kaslar her gün çalıştırılmamalıdır.
  Bu çalışma sistemi özellikle, antrenmanlara ara verildiği dönemlerde, aletsiz çalışmalarla birlikte formu korumak için en ideal bir çalışma şeklidir.


  10. Çalma Sistemi
  (Cheating Training Principle)


  Çalışma ve sistemlerde belirli aşamalara ulaşıldığında, hareketleri daha etkileyici tarzda yapma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu sistem de, her çalışma setinin, daha etkili ve daha yüklemeli yapılmasını sağlayan çok etkili bir çalışmadır. Bu sistemi aldatma şeklinde de ifade edebiliriz.
  Yapılan hareketin en zor olduğu noktada, yani kasın kendi gücünün yeterli olmadığı durumda, diğer kas gruplarının ve vücudun yardımı ile ve silkinerek, ölü noktanın aşılarak, setin tamamlanması esasına dayanır.
  Bu sistem genelde kiloların ağırlaştınldığı dönemlerde ve çalışma anındaki ölü noktaların aşılmak istendiği durumlarda kullanılır. İyi bir ölçü ve kuvvet arttırma tekniğidir.
  Örneğin, kol çalışması için Standing Barbell Curl yaparken, ilk 4 veya 5 tekrardan sonra kiloyu kaldıramadığımızı ve ölü noktaya geldiğimizi kabul edelim. İşte bu noktadan itibaren, hafif bir gövde eskivi ile hareketi, ölü noktayı aşarak tamamlarsak, sistemi tamamen uygulamış oluruz. Böylelikle o kas gurubunun daha ağır kilo ile çalıştırılarak daha çabuk kuvvet ve ölçü kazandırılması mümkün olmaktadır. Faydasının daha çok olabilmesi için son 2 veya 3 tekrarda bunu uygulamak daha geçerlidir.


  11. Üçlü Set Sistem
  (Tri Set Training Principle)


  Aynı kas gurubunun arka arkaya dinlenmeden üç ayrı egzersizle çalıştırılması esasına dayanır.Önceden ihtiyaca göre belirlenen 3 ayrı egzersizin kombinasyonu ile uygulanır.
  Bilhassa büyük kas gurupları hatta omuz için dahi uygulanabilmektedir. Bu sistemin bir diğer uygulama tarzı ise, üç farklı egzersizin yapıldığı farklı kas guruplarım da çalıştırabilmektir. Her üç egzersiz bittiği zaman bir set tamamlanmış olur, dinlenme bundan sonra yapılır.
  Bu Üçlü Set Sistem, tekrar sayılan fazlalaştırılarak uygulanırsa, bilhassa fazla kilolu sporcularda yarışma öncesi iyi bir yağ atma (Defınisyon) hazırlık çalışması fonksiyonunu da görmektedir.
  Bu tür bir çalışmaya omuz gurubu çok iyi bir örnek teşkil eder. Omuzların orta,yan ve arka kısımlarına uygulanacak üç ayrı egzersiz, bu sistemle yapıldığı takdirde çok verimli neticeler alınabilmektedir. Örneğin ; Barbell Press Behind Neck, Dumbbell Side Lateral Raise ve Bent Över Side Lateral Raise hareketlerinin bu sistemle uygulanması, omuzlar için komple bir gelişme sağlamaktadır.

  12. Dev Set Sistem
  (Giant Set Training Principle)


  Bu sistem, bir kas gurubuna ait 4 veya 6 egzersizin hareket aralarında hiç dinlenmeden veya çok az dinlenerek birbiri arkasına çalışılması esasına dayanmaktadır. Bu teknik vücudumuzun her bölgesinin geliştirilmesi için yapılan bir uygulamadır. Programda kaç tane egzersiz varsa hepsine üst üste girilir ve son hareketten sonra l Dev Set uygulanmış olur. Çalışmaların ilk zamanlarında hareket aralarında çok az dinlenme yapılsa da daha sonra hiç ara vermeden çalışmak gerekir. Normal dinlenme süresi bu setin bitiminde verilmelidir.
  Dev set sistemde aynı kas gurupları çalıştırıldığı gibi, farklı yönde çalışan antogonistik kas guruplarına da uygulanabilir. Aşağıda tek bir bölge için hazırlanmış 4 egzersizli bir Dev Set ile, antogonistik kas gurupları için hazırlanmış 6 egzersizden oluşan bir başka Dev Set örnekleri verilmiştir:

  A. Sırt İçin Dev Set
  1. Seated Long Pulley
  2. Hyperextension
  3. Pulldown
  4. Dumbbell Shrug

  B. Göğüs ve Sırt İçin Dev Set
  1. Bench Press
  2. Chin (Ön)
  3. Incline Bench Dumbbell Flying
  4. T-Bar Rowing
  5. Decline Bench Press
  6. Cross Bench Dumbbell Pullover

  C. Pazu İçin Dev Set
  1.BarbellCurl
  2. Incline Bench Dumbbell Curl
  3. Seated Dumbbell Curl
  4. Preacher Curl


  13. Önceden Yorma Sistemi
  (Pre- Exhoustion Training Principle)


  Gövde için yapılan temel egzersizlerde, büyük kas gurupları çalıştırılırken, küçük olan kol kasları hareketten etkilenir ve yorulur. Bu devamlı söz konusu olan bir sorundur. Örneğin göğüs ve omuz için yapılan press hareketlerinde, ağır kilolar kaldırılırken, kollarda triceps kasları da yorulmuş olmaktadır. Bu sebeble o kas gurubunun temel hareketten sağlayacağı fayda da azalmaktadır. Bunun için çözüm, "Önceden Yorma Sistemi" ile çalışmaktır. Örneğin kollan pek etkilemeyen bir izole egzersiz yapılarak hemen arkasından aynı kas için temel hareket yapılıp, çift set sistem uygulanabilir. Bu sisteme hemen vücudun her bölgesi için basit bir programla örnek verebiliriz:
  Göğüs için: Fiat Bench Dumbbell Flying - Bench Press
  Sırt için : Pullover - Pulldovvn
  Omuz için: Dumbbell Side Lateral Raise - Standing Barbell Press
  Trapez için: Shrug - Upright Rowing
  Bacak için: Leg Extension - Squat veya Leg Pres
  Böylece, ufak izole hareketlerle kollan yormadan ana kas gurubunu önceden yorup,esas temel hareket uygulanır. Burada ana prensip, önce ufak ve izole hareketi, sonra ağır temel hareketi uygulamaktır.
  Sporcularda genel olarak ağır kilo kaldırma kompleksi veya duygusu hakimdir. Önceden Yorma Sistemi, psikolojik olarak çalışan kimseye ters gelmekte ve bu sebeble esas hareketi az kilo ile yapmanın önemi üzerinde pek durulmamaktadır.
  Oysa senede birkaç kere, birkaç hafta için denenecek olan, önce ufak hareket sonra temel (ağır) hareketle uygulanacak "Önceden Yorma Prensibi", kasları hem geliştirecek ve hem de belirgin hale getirecektir.


  14. Set'te Dinlenme Sistemi
  (Rest-Pause Training Principle)


  Bu sistem güç ve ölçü artırma tekniği olup, ileri seviyelerde kullanılmalıdır.
  Sezon dışı çalışmalarında, birkaç kez, birkaç hafta veya kasları şoka sokmak için herhangi bir zamanda başka bir program arasında kısa süreli olarak uygulanması iyi netice vermektedir. Büyük bir şiddet metodudur. Daha önce açıkladığımız piramit sistemdeki gibi, bu sistemle de ağır kilolara ulaşıp, güç ve ölçü arttırabilirsiniz.
  Bu sistemi şöyle uygulayabilirsiniz: Herhangi bir egzersiz l veya 2 tekrar ancak yapabileceğiniz azami ağırlıkla yapılır, bu tekrarlardan sonra set arasında 10-15 saniye beklenir, tekrar 1-2 tekrar yapılır ve tekrar 10-15 saniye dinlenerek toplam 8 veya l O tekrarı bulacak şekilde büyük bir set tamamlanmış olur. Bu set, birkaç set olacak şekilde tekrarlanarak çalışma bitirilir.
  Oldukça zor ve ağır bir çalışma sistemi olduğundan, uzun süreli programlar halinde uygulanmamalı ve aynı kas gurubu bu sistemle haftada bir kereden fazla çalıştırılmamalıdır.


  15. Devamlı Gerilim Sistemi
  (Continius Tension Training Principle)


  Bu sistem çalıştırılmakta olan kası, devamlı olarak kasılı tutma esasına dayanmaktadır. Hareketin başlangıç ve bitişi arasında devamı süresince çok yavaş ve gerginliğin boşaltılmayarak, hareketin bir nevi o kasa yedirilme-sidir. Kullanılan kilo ağır olmasa bile, çok yavaş, tam konsantrasyon halinde ve kası hiç gevşetmeden uygulanması gerekmektedir.

  16. Maksimum Kasma Sistemi
  (Peak Contraction Training Principle)


  Çalıştırılan kasın tam anlamıyla kasılı olduğu noktada ona maksimum kasılmanın yaptırılması esasına dayanır. Örneğin biceps için yapılan bir dumbbell curl hareketinde, kilo kaldırılırken tam bir gerilim yaratmak mümkün değildir. Ancak kaldırılan en üst noktada kasta boşalmayı önlemek için, dirsekler geri çekilerek vücut biraz öne doğru verilirse, söz konusu boşalma olmayacak ve hareketin en üst noktasında hedeflenen kısımda çok büyük bir gerilme meydana getirilecektir.


  17. Negatif Tekrar Sistemi
  (Reverse Gravity Training Principle)


  Bu sistem,aşağı doğru yani negatif yönde çalıştırma esasına dayanır. Ağır bir teknik olduğundan bir seneden evvel uygulanmaması daha iyi olur.
  Yapılan bilimsel tetkiklerde, bir egzersizin negatif yönde (aşağı doğru) uygulamasının, ilgili kas gurubunda, pozitif yönde yani yukarı doğru kaldırılarak yapılan egzersize nazaran, daha çok yükleme meydana getirdiği tespit edilmiştir. Yani kısaca belirtmek gerekirse; hareketin aşağıya indirilme esnasındaki yükü ve gerilimi, yukarıya kaldırılma sırasındaki yükü ve geriliminden daha etkili olmakta, ilgili kasa daha fazla gelişme ve kuvvet kazandırmaktadır.
  Negatif tekrarlar, kaslarınıza kiloyu indirme esnasında maksimum gerilimi sağlayan en iyi tekniktir. Bu sayede pozitif tekrarların da daha etkili olması sağlanarak, daha ağır kilo kaldırmaya faydası olmaktadır. Ancak bu teknikle çalışabilmek için kaslarda son derece büyük bir konsantrasyon ve hakimiyet gereklidir. Bu da ancak 1-2 sene çalışarak kazanılabilecek bir yetenekdir. İleri sevideki sporcuların hepsi ağırlıkları, kaldırdıkları süratten daha az süratle indirerek, bu özellikten yararlanmaktadırlar. Genellikle ağırlığın indirilişi, kaldırılma süratinin yarısı kadar daha yavaş yapılmalıdır.
  Negatif tekrarların bir başka uygulama şekli, negatif direnç sağlayabilecek bazı makinelerde de uygulanabilmektedir. Örneğin bazı makinelerde hareketi iki kol veya bacakla yaparken, indirme anında tek kol veya bacağın kullanılması buna iyi bir örnektir. Mesela Leg Extension makinesinde ağırlığı iki bacakla yukarıya kaldırdıktan sonra, tek bacakla indirir ve yine birkaç kez böyle devam ederseniz, ön bacak kaslarınız bundan son derece olumlu etkilenecektir.
  Bunun bir başka uygulaması ise, bir partner yardımıyla ağırlığın aşağıya indirilmesini önleyen negatif güç uygulamasıdır. Bu uygulamada kendi kaldırdığınız kilo, indirmeye başladığınız anda partnerinizin engellemesi ile size extra bir güç harcatacaktır. Mesela bir Bench Press veya bir leg extension hareketinde, kilo kaldırıldıktan sonra, partner vasıtasıyla indirilmesi engellenirse, gerilimin artmasıyla, hareket ilgili kas gurubunu oldukça olumlu etkiler.
  Negatif tekrarların yine bir başka çeşidi ve en zoru da yoğun ve tek negatif tekrar uygulamasıdır. Bu çalışma şeklinde , bir tekrar kaldırabileceğiniz en ağır kilonun üzerine % 20-40 daha ağır kilo koyarak, bu kiloyu partner yardımıyla kaldıracaksınız Fakat indirirken bu defa yardımcısız indirmeye çalışarak, kaslarınızı çok yoğun bir negatif etki altında bırakacaksınız. Ancak bu şekilde 6 ile 8 tekrardan fazla yapmamanız lâzımdır. Bu sistemi zaman zaman kısa dönemler halinde ve kaslarınıza şok uygulamak için yapmalısınız.


  18. Yardımlı Tekrarlar Sistemi
  (Forced Reps Training Principle)


  Daha önce açıkladığımız ÇALMA Prensibine benzeyen bir sistemdir. Ancak bu defa hareketi yapabildiğiniz kadar devam ettirip son birkaç tekrarda bir yardımcının çok hafif dokunmak suretiyle yardımı neticesinde hareketi tamamlamış olacaksınız. Bu uygulamada en faydalı nokta, son iki tekrarın yardımlı yapılmasıdır. Daha fazla zorlamanın pek fazla faydası olmamaktadır.


  19. Çift Bölgesel Sistem
  (Double Split Training Principle)


  Daha önce izah ettiğimiz Bölgesel Sisteminin daha genişletilmiş uygulamasıdır. Buna göre vücut kısımları aynı gün içinde birkaç bölüm halinde çalıştırılır.
  Örnek verirsek; Sabah: Göğüs-Triceps, Akşam: Sırt-Mide, Sonraki Gün Sabah: Omuz-Biceps-Mide, Akşam: Bacak-Baldır vs. gibi. Bu sistem bir günde üç ayrı gurup halinde de uygulanabilmektedir.


  20. Yanma Sistemi
  (Burns Training Principle)


  Herhangi bir egzersizi tam olarak yapabileceğiniz azami tekrarlarla tamamladıktan sonra ve hareketi devam ettiremeyecek duruma geldiğinizde, egzersizi 1/3 nisbetinde kısa yaparak devam ettirme ve kaslarda yanma hissetme esasına dayanmaktadır. Burada azami şiddette zorlama, kılcal damarlar vasıtasıyla çalıştırılan kas gurubunda maksimum şişme meydana getirmektedir.


  21. Kalite Sistemi
  (Quality Training Principle)


  Bu sistem, çalışmalar ilerledikçe set aralarındaki dinlenme sürelerini 15-20 saniyelik çok kısa aralara indirip, gittikçe daha az ara vererek, setleri üst üste uygulama esasına dayanmaktadır. Ancak bu çalışma şeklinde çalışılan ağırlıklar ister istemez düşecektir. Fakat bunun yanında kalp, damar ve solunum sistemi çok olumlu faydalar sağlayacaktır. Ayrıca, hafif kilolarla çok tekrarlı uygulanan güzel bir yarışma hazırlık sistemidir.


  22. Eksiltme Sistemi
  (Descending Set Training Principle)


  Bu çalışma sistemi hem çalma hem de yardımlı tekrarlar sisteminin benzeridir. Ancak bu sistemin esası, bir yardımcının, artık egzersizi yapamıyacak noktaya geldiğinizde, barbell'in her iki tarafından ağırlık plakalarım çıkartmak suretiyle, harekete devamınızı sağlamaya dayanmaktadır. Fakat bu sistem diğerlerine nazaran daha ağır ve şiddetli bir çalışma tekniğidir. Sezon dışı veya yarışma öncesi hazırlıklarında da uygulanabilen, kaslara son derece direnç, şekil ve hacim kazandıran bir çalışma sistemidir.
  Örneğin; Bench Press hareketiyle 100 kilo ile çalışmaktasınız ve en fazla 6 tekrar yapabiliyorsunuz. İşte bu noktadan itibaren önceden ayarlanarak barbell'e yüklenmiş olan 5'er kiloluk ilave ağırlık plakaları, her iki yanda bulunan partnerleriniz tarafından barbell'den çıkartılır. Böylelikle 90 kiloya inen ağırlığı yine birkaç tekrar yapabilecek duruma geleceksiniz. Aynı duruma geldiğinizde tekrar her iki uçtan plaka çıkartılacak ve 80 kiloya inen ağırlıkla yine bir kaç tekrar daha yapmaya çalışacaksınız.
  Bu şekilde çalışma genelde iki eksiltmeli set olarak daha yaygın olarak uygulanmaktadır. Sezon dışında l set-lik bir eksiltme, yarışma hazırlıklarında ise 2, 3 ve 4 eksiltmeli uygulama hem defınisyon hem de hacim sağlayabilmektedir.
  Bu sistemde sporcu, çalıştığı ağırlık son derece hafif bir kiloya indiği halde son iki hatta bir tekrarı bile yapamayacak duruma gelerek, kaslarında adeta parçalanıyor-muş gibi bir etki hissedecek ve ilgili kasa maksimum ölçüde kan pompalanacaktır.
  Bu çalışma sistemini partnersiz olarak, dumbbell'larla da ağırdan hafife doğru çalışarak uygulamak mümkündür. Çok ağır bir çalışma olduğundan, bir çalışma gününde l -2 egzersizden fazla yapılmaması uygun olur.


  23. Duygusal Çalışma Sistemi
  (Instictive Training Principle)


  İyi bir vücutçu ve sistemleri programlarında uygulayan herhangi bir branşa ait sporcu, kendini tanıyan, hareketleri bilimsel kuralları içinde uygulayan, hangi sistem ve hareketlerin vücudunu daha iyi etkilediğini bilen kişidir. İşte akıl faktörü ile birlikte, içgüdüsel hareket ederek, hangi sistem ve hareketlerin daha etkili olduğunu tespit edebilirsiniz. Çünkü her vücudun metabolizması değişik olduğu gibi, her sporcunun belli sistem ve hareketlere karşı duyarlılığı da farklı farklıdır. Bu durum vücut tiplerine,diyetlere,amaçlara vs. gibi faktörlere göre değişmekredir. Bu sistem, sporcunun kendisini tanımasına ve ilerlemesine yardımcı olmaktadır. İlerleyen zamanlarda size en faydalı sistem ve hareketleri tesbit edip uygulamak, "Duygusal Çalışma Sistemi"nin ana prensibidir.


  24. Hız Sistemi
  (Speed Training Principle)


  Çalışmalarda, hareketler kaslara ne kadar yavaş ve yedirilerek yaptırılsa da, bazı kas gurupları, değişik sinir ve fıbril dokuları nedeniyle hareketten daha az etkilenmektedirler. Bu sebebten vücudumuzdaki bütün kasların etkilenmesi için bu fıbril ve sinir dokularını da tesir altına alabilecek çalışmalar yapmak gerekmektedir. Bu çalışmalardan en etkili olanı hareketlerin hızlı yapılmasıdır. Bu sebeble zaman zaman hareketlerde, normalden daha süratli, patlayıcı çalışmalar yapmak ve "Hız Sistemi"ni kullanmak etkili olacaktır.


  25. Kısmi Tekrarlar Sistemi
  (Partial Reps Training Principle)


  Bazı egzersizlerin etkisini arttırabilmek için, başlangıç, orta veya bitiş durumunda birkaç ilave yarım tekrar yapma esasına dayanmaktadır.
  Bu şekilde çalışma, hem bağ dokularda hem de kaslarda maksimum şekilde kuvvet artışı meydana getirebilmektedir.
  Örnek olarak bacak için leg press hareketini verelim: Leg press'de en son noktaya geldiniz ve hareketi yeterli tekrar sayısıyla yaptınız. Bu noktada hareketi bırakmayarak, yarım hatta % oranında yine egzersize devam ederek kaslarınızda maksimum kanlanma ve verim artışı sağlayabilirsiniz.

  Sistemlere daha birçok ilave yapmak mümkündür.
  Fakat bugün en fazla uygulanan ve sağladığı verim açısından en çok kabul gören ve ana hatlarıyla açıklamalarını yaptığımız bu sistemlerin bilinmesinde fayda vardır.
  Her sporcunun veya spora yeni başlayan birinin, bu sistemleri kendi çalışma programlarında zaman zaman uygulaması ve bir başkasına faydalı olmuş bir sistemi de olduğu gibi değil, bir süre denedikten sonra programına alması daha uygun olacaktır.
  Çünkü sistemler farklı olduğu kadar, çalışanların da vücut yapıları, kabiliyetleri, beslenme alışkanlıkları, genetik özellikleri ve amaçlan farklıdır. Bu nedenle çok iyi bir hazırlık devresinden sonra, hangi sistemin daha faydalı olacağım tespit etmek ve daha sonra uygulamak gereklidir.
   
  Gke, spudd webb, cnr ve diğer 44 kişi bunu beğendi.
 2. Desperado
  Offline

  Desperado Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Bu sistem hakkında daha fazla bilgi istiyoruz coleman 8)
   
 3. onkirk
  Offline

  onkirk Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2005
  Mesajlar:
  156
  Beğenileri:
  18
  Ödül Puanları:
  0
  ?

  valla daha önce de söyledim bu sporu yapmak için çok okumak gerekiyo..saolun dostlar işimiz kolaylasıyo sayenizde..
   
 4. toothbrush
  Offline

  toothbrush Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2005
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Coleman kardeş...ben 34 yaşındayım...bot 178...kilo 75...5 aydır b.b. yapıyorum.haftada 3 gün antreman var.KARNIM VE GÖĞSÜM BİRAZ ZAYIF...Bu yüzden her antreman gününde karın ve gögus yapıyorum...acaba yanlışmı? Omuz . kol bacak ve sırtı her birini haftada yanlız bir gun yapıyorum...ne dersin hatalımıyım? Bir önerin varmı? Saygılar
   
 5. toothbrush
  Offline

  toothbrush Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2005
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Programım kabaca şöyle:
  Pazartesi çarşamba cuma:5 dak. bisiklet .5 dak twist...3x25 roman chair...3x15 hyper extension..3 set 30.35.40 kg makinede butterfly...8 li 3 set 35 kg bench press...8 li 3 set 20 kg incline benchpress...bench te 3 set 10 kg ile iç gogus
  Pazartesi yukardakilere ilave biceps...triceps...alt kol...bacak
  Çarşamba yukardakilere ilaveten omuz
  Cuma yukardakilere ilaveten sırt
  sence bu program eksik veya hatalımı? bilgi verirmisin? saygılar
   
 6. nightlight
  Offline

  nightlight Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2005
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Hem pazartesi,hem çarşamba hemde cuma göğüs çalışman bence iyi değil kötü,çünkü o kas grubun dinlenip kendini toplamaya yenilemeye vakit bulamadan sen bi daha yükleniosun,böyle büyümez küçülürsün.Sen haftada 3 gün bb yapıosunimkan varsa 4 güne çıkar pazartesi çarşamba cuma pazar,yada pazartesi,salı,perşembe,cuma gibi her hafta bir kas grubunu çift dön,yada bende göğüs zayıf diyorrsan göğüsü çift döne ama arada 2-3 gün olsun,sen 1 gün koyuosun araya öle olmaz.Bunları hocanla da konuş mutlaka,çünkü beni salla,bu sitedeki profesyonel derecede bu sporu yapan her kim olursa olsun sana teorik bilgiyi veriri ama seni görmüyor,yani, belki senin göğsün sana göre zayıf geliyor veya senin vücudun anatomin kendi uyguladığın programa daha iyi yanıt verior bunu biz bilemeyiz seni gören takip eden biri bilir.Sen bunu hocanla konuş bence,birde karnı şöyle çalış,imkan olursa hergün yap ama bir gün alt karın bir gün üst karın çalış işte üst karınla beraber yanları çalışırsın,alt karınla arla karını,yakmak için hergün aynı kasa yüklenmek bi derece doğru da kaslarıda yersin ben bir arkadaşımdan biliyorum zayıflıcam die yüklendi hergün deli gibi mekik,şimdi karın dümdüz içeri çökük,kollar falan çok güzel ama adama kopmle bak garip duruo.Nese sen hocana danış ama herkes mutlaka aynı kas çalışacaksan aradan en az 48 saat geçsin der ki bu normal biri baz alınarak söylenir,anatomi herkeste farklıdır.
   
 7. zülküf turan
  Offline

  zülküf turan Özel Üye

  Katılım:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  122
  Beğenileri:
  126
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  vücut geliştirme kitap yazarı.
  Yer:
  mersin
  ANTRENMAN PROĞRAMLARI İLE İLGİLİ.

  Coloeman KARDEŞİM
  VÜCUT GELİŞTİRMENİN TEMEL ÇALIŞMA PROĞRAMLARINI VERMİŞSİN ÇOK GÜZEL ZATEN DİĞER SPOR BIRANŞLARINDAN BİZİ AYIRAN EN ÖNEMLİ "temel öğemiz" veFONKSİYONLARIMIZDIR.
  SAYIN HOCAM VE FORUMU TAKİP EDEN ARKADAŞLARIM BU KONUDA 2005 yılında şengayda yapılan dünya şampiyonası ile birlikte birde dünyanın en iyi antrenörleri için (Weider Antrenman poroğramları) ve Şampiyonlar gibi antrenman yapmak tezi üzerine bir bildiri yayınlandı "aynı zamanda kurs da verildi"
  Yukarda vermiş olduğun temel sistemleri ayırdılar şöyleki (yeni başlayanlar için Orta sevyedekiler için
  ve ,İleri seviye için)
  Örneğin yeni başlayanlar için.
  İsolation "Ayırma izole etme"
  Öncelikli sistem. "Adelede öncelikli sistem"
  Set sistemi
  Bu gibi antrenman sistemlerini ayırarak vücut geliştirme lituarına yeni bir kaynak ve yaklaşımda bulundular ve şunuda eklediler. Tıp ilme kendini 10 yılda yeniler.mühendislik kendini 8 yılda yeniler. futbol kendini 4 yılda yeniler. basketbol kendini 2 yılda yeniler bigisayar teknolojisi kendini her yıl yenilemek zorunda dır ama ama vücut geliştirme kendini her saat yeniler ve yenilemek zorunda dır.

  bunula birlikte bir vücut geliştirici nasıl şampiyon olur tezi ile birlikte bilgi verildi.kursa katılan arkadaşlarımdan bu bilgileri alarak bende bizim anlaya bileçeğimiz şekilde düzenleyip "Kol kasları" kitabım içersinde bu bilgileri yerleştirdim ...

  saygılarımla

  Setleriniz çok tekrarlarınız orantılı ağırlığınız bildiğiniz gibi olsun.


  Zülküf TURAN
   
  kimliksiz ve sahin_2781 bunu beğendi.
 8. hotyne
  Offline

  hotyne Üye

  Katılım:
  21 Nisan 2006
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bench press i bir gün aralıkla yapmak daha mantıklı örn:pzrts,çarş, cuma,bir gün arayla dinlenmesi lazıımm çünkü
   
 9. cem 77
  Offline

  cem 77 Üye

  Katılım:
  20 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  AHCI
  Yer:
  MUNCHEN
  emegine saglik dostum
   
 10. kocaday
  Offline

  kocaday Üye

  Katılım:
  13 Mart 2006
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Makina Muhendisi
  Yer:
  istanbul-atakoy-zonguldak
  Paylaşım için çok teşekkür ederim. ,uper
   
 11. sasa
  Offline

  sasa Üye

  Katılım:
  13 Eylül 2006
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  verdiğn bilgiler için teşekkürler bir şey soracaktım cevap verirsen sevinirim çalışırken ve dinlendiğim günlerde ağrı olmuyor.ne yapmalıyım
   
 12. murat polat
  Offline

  murat polat Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  tekstil
  Yer:
  izmir
  lütfen konuyu herkesin anlayabileceği şekilde sonlandırın emğiniz için sonsuz saygılarımla
   
 13. mudkicker
  Offline

  mudkicker Üye

  Katılım:
  8 Ocak 2006
  Mesajlar:
  478
  Beğenileri:
  57
  Ödül Puanları:
  38
  Baysaling 'in kitabından mı alıntı bu? Bilmişlik yapmak istemiyorum yalnız bu cümleleri hatırlıyor gibiyim biyerlerden.
   
 14. gs4life
  Offline

  gs4life Üye

  Katılım:
  5 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Haftanin 4 gunu gyme gidiyorum genelde her body part icin 3 set ve 12 tekrar calisiorum eskiden cok yukleme ve uzun sure ile caliyordum ama fazla gelisme gormedim..her setin arasinda karin hareketleri yapmaya calisorum ve en son 40 dk cardio inanin cok cabuk farkina variyorsunuz ozellikle cardio sayesinde. Bu ara bir arkadasimdan aldigim programi sizlerle paylasmak isterim adi speedy result 1.5 ay denedim baya iyii. Butun setelrinizi 3*15 yapiorsunuz ama 15 i sayarken 1 den 5 yapabildiginiz kadar hizli 5 den 10 cok yavas 10 dan 15 normal calisirsun deniyen herkez memnun sizle paylasmak istedim...
   
 15. pitbullteam
  Offline

  pitbullteam Üye

  Katılım:
  2 Kasım 2007
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Bilgisayar ve Motosiklet
  Yer:
  İstanbul
  Piramit sistemi

  Coleman merhaba ben sitede ve bu sporda yeniyim ilk ay başlangıç programı yaprım daha sonrada bu piramit sistemini yaptım hem güç artışı oldu hemde hacim ama salonda hocalar sen bunu yanlış yapıyorsun hemde doğru yapsan bile bir işe yaramaz dediler. Ama bugün senin açıklamana baktım ben doğru yapıyormuşum şu an tek endişem dedikleri gibi bir faydası olmazmı onlardan biri diyorki sen intensity yap biri de hst yap ama hst çok karışık bu hst senin bildiğin kadarıyla nedir bu arada benim başlayalı 3 ay oldu ilk ay amino 9000 kullandım 2. ay ON protein Hardline AOL gnc glutamin 3. aya geçincede aol bitti creatin ekledim. Şu an 4. aya başlıyorum Protein tozu creatinim var Animal pak aldım artı animal stack alıcam ama onları bekletip estandron da alabirim 1 ay 1.88 boy ve şu an 90 kiloyum bayağı kilo verdim tekrar bu kiloya yağsız çıktım başladığımdan beri kollar 37-38 gibiydi şimdi 42 geliyor. Akıllıca bir program lazım bana sağlam hacim kazanmak için kafayı yiyecem çünkü gün sorunum yok istediğim zaman gidebiliyorum onuda ekleyeyim şimdiden teşekkürlerimi sunarım yardımcı olacak herkese buraya da bukadar yazdığım için hata yapıyorsam özür dilerim nereye yazacağımı bilemedim.
  Not: En nihayetinde paylaşım ve yardım amacı olan bir site olarak düşündüm ve rahatça yazdım...
   
  TEKSASLI bunu beğendi.
 16. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.051
  Beğenileri:
  15.000
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  hacim almak için klasik olarak uygulanan piramitlerin dışına çıkmak lazım..her nekadar tekrarı azaltıp kiloyu artırdıysanızda ölçü almakta zorlanabilirsiniz..

  bunun için sadece definisyon dönemlerinde yapıldığı düşünülen süper ve dev setler yapılabilir..süper ve dev setler ilk başlarda size çok ağır ve yıldırıcı gelebilir ama çok faydası olacaktır..
  normal çalışmalarınıza 2 haftada bir hafta süper ve dev setleri ekleyebilirsiniz..

  süper ve dev setler yapıldığı dönemlerde mutlaka ama mutlaka doğru beslenmeli ve doğru çalışmalısınız..tabiki kas kütlenize göre kg başına 3-4 grama kadar proteine çıkmalı ve kesinlikle hareketlerden çalmamalısınız..bu dönemde protein alımınız mutlaka kendi zirvenizde olmalı..

  mesela bir itme ve bir çekmeyi süperleyebilirsiniz..
  barbell curl ile close grip bench press 3 set 10-12 tekrarlı olarak süperlenebilir..
  yada preacher curl scull crushers ile süperlenebilir..
  yine cable curl ile push down süperlenebilir..

  bunun yanında dev setlerde çözüm olacaktır..dev set için tricepsten örnek verelim..
  push down - close grip bench press - french press - en sonda cable tri.extensions 10ar tekrar olmak üzere yapılabilir..

  inanın bu sistemler kaslarını hiç olmadığınız kadar farklı hissettirecek..
   
  sahin_2781 ve salvadore_xp bunu beğendi.
 17. kubi_speed
  Offline

  kubi_speed Üye

  Katılım:
  31 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  aynı kası haftada kaç kez çalıştırmalıyım

  benim şu an kullandığım programda herbir kas detaylı yani örneğin göğüs 5-6 ayrı hareketle çalışıyor ama haftada birkez çalışıyor bu yöntem doğrumudur değilse doğrusu nasıl olmalıdır bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler...thums:
   
 18. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  13.051
  Beğenileri:
  15.000
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  süpersette dikkat çekilmesi gereken noktalar var;

  antagonist çift kas süpersetleri
  genelde kolda etkin bir sistemdir.Biceps ve triceps hareketleri kendi aralarında dinlenmeksizin yapılır


  aynı kas grubu süpersetleri

  adındanda anlaşılacağı gibi aynı kas grubu içinde iki hareket yapılır ve aralarda ya çok az dinlenilir yada hiç dinlenilmez..Ölçü almak için antagonist sisteme göre daha etkindirler.Fakat dayanıklılık içinde antagonist sistem etkilidir.
  Tam verim için dönemlemeli olarak iki sistemde yapılabilir.

  http://www.bodybuilding.com/fun/fivestararms.htm
   
  sahin_2781 ve akekilli bunu beğendi.
 19. proterias
  Offline

  proterias Üye

  Katılım:
  6 Aralık 2006
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  arkadaşlar hangi sistemi yaparsanız yapın sıkı disiplin altında yapmıyorsanız verim beklemeyin
   
 20. TEKSASLI
  Offline

  TEKSASLI Üye

  Katılım:
  9 Aralık 2007
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  saool güzel bir program olmuş gercekten okudum çok süper bir yazı
  emegine saglıkduh
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş