Bunları Biliyor musunuz (1) ?

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve cherokee tarafından 10 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    BUNLARİ BİLİYOR MUSUNUZ ?
    1.) Kaplumbağalar saatte 10 km. hız yapabilirler.
    2.) Her hapşurduğumuzda kalbimiz 0,8 saniyeligine durur.
    3.) Bir çift sineğin sadece nisan-mayıs aylarında bıraktıkları yumurtaların tamamından sinek çıksa idi, dünyayı 14 metre kalınlığında bir sinek tabakası kaplardi.
    4.) Dünyanın en soğuk yeri güney kutbu olup sıcaklık -80 ve -90 civarındadır
    5.) Kargalar ortalama 120 yıl yaşarlar
    6.) Bir insan 1'den 1 milyara kadar sayabilir ama bu sayim islemi 12 sene surer!
    7.) Yetişkin biri günde ortalama 25.000 kez nefes alır.
    8.) Bir bardak kolada yaklaşık 32 küp şeker bulunur.
    9.) Okyanusun en derin yerine inmek aya gitmekten daha zordur...
    10.) Ortalama alinirsa her yil esekler tarafindan öldürülen insan sayisi uçak kazalarinda ölen insan sayisindan daha fazla.
    11.) Kırkayaklıların aslında hiçbir türünde kırk adet ayak bulunmaz..
    12.) Hipopotamlar insandan daha hızlı koşarlar.
    13.) Dünyadaki hayvanların yüzde sekseni altı ayaklıdır.
    14.) Tarih boyunca yeryüzünde bulunan altınin 200 katindan fazlası okyanus tabanlarinin derinliklerinde bulunmaktadır.
    15.) Ileri dogru bir adim atildiginda, insan vucudundaki 54 kas calisir.
    16.) Botanikcilerin siniflandirmasina gore cekirdegini icinde tasiyan bitkiler meyvedir. Bu yuzden salatalik ve domates aslinda sebze degil meyvedir..
    17. ) Turkiyede organ nakli yapilmazsa 30 bin kişinin ölümcül tehlike altina girecegini biliyor musunuz?
    18.) 1980'de Las Vegas Hastanesi'nde çalışanlar hastaların ne zaman öleceği konusunda iddiaya girdikleri için cezalandırıldılar.

19.) Yedinci kattan düşen bir kedinin yaşama şansı, yirminci kattan düşen bir kediden daha az. Çünkü bir kedinin ne oldugunu anlaması ve gerekeni yapması için, sekiz kat düşmesi gerekiyor.

20.) Dünyanin en yasli ağacı ( Bristlecone çamı ) 4844 yasindadir.
    21.) Bir aylık bebek 96 desibellik cığlık atabilir..Yapilan hesaplamalar 30 yıl boyunca gunde 8 saat 96 desibel gurultuye maruz kalan insalarin % 40 inda ciddi saglik sorunlari oluşacağını gösteriyor..
    22.) Ten rengi,bedenimizde hayati bir madde olan folik asitin yikilmasini onlemek icin koyulasti..Folik asit bedenimizde saglam kalarak, sinir hücrelerinin gelismesinde rol oynar..
    23.) Vücudumuzda D3 Vitaminini üretmek icin Günesin Ultraviyole isigina ihtiyac vardir..Iranda kemik erimesi ve kemik gelisim bozukluklari sikayetleri ile hastaneye basvuran hastalarin cogunun siyah carsaf giyip,vücutlarini gunesin yararlarindan uzak tutan kadinlar oldugu belirlenmistir..D3 un yetersiz uretilmesi Raşitizm denen hastaliga da neden olur..
    24.) Amerikan Uzay Dairesi ( NASA ) uzaya gonderdigi bakterilerin ,uzay sogugunda gunlerce canli kalabildigini acikladi..Aslinda bu sonuç surpriz degil zira bugun yerin kilometrelerce derinligindeki kizgin kaynaçlarda ya da guney kutbundaki buz tabakalarinda ( -60-70 derece ) yasayabilen bakteriler mevcut..
    25.) Antibiyotik kullanırken mutlaka hekiminizin verdiği dozu bitirmelisiniz. Kesinlikle bir kaç doz aldıktan sonra antibiyotiği iyileşseniz bile kesmeyiniz. Çünkü uygun dozda kullanmadığınızda vücudunuzda bu antibiyotiğe karşı bir direnç oluşabilir. Başka bir sefer hastalandığınızda bu antibiyotik işe yaramayabilir.

* Bu bilgiler cesitli bilimsel web siteleri ve dergilerinden ayrica WorldMedLine uyelerine gönderilen maillerden derlenmistir..

2. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Diğerlerini bilmem de bu ancak yokuş aşağı yuvarlanırken olabilir derim.

3. javsin

javsin Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İZMİR
  4. ilkerrr

ilkerrr Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    bunlara itirazım olacak :)

Karga konusunda çok değişik söylentiler var 200 yıl yaşar diyenler var lakin dünyanın en yaşlı evcil kargası olduğu iddia edilen Tata, 59 yaşında öldü. :) ha tabi vurulan ezilenler ortalamaya dahilse ortalama düşer elbette :). Bu karga olayı bi muallak bence
    ------------
    Şimdi basit bir hesap yapalım 12*365*18(12 yıldaki uyanık kaldığımız saat sayısı) = 78840 ====> 1 milyar / 78840 = 12683 (1 saatte sayılan sayı sayının 12683 olması gerekir) 1 saatte 12683 sayarsak bu hesap doğru. Peki 1 saatte 12683 saat saymak için dakikada 211 e kadar saymak lazım. Şimdi buna itirazım 1 den 211 e kadar 1 dakikada sayılabilir ama 962.451.000 den 962.451.211 (dokuzyüzatmışikimilyondörtyüzellibirbinikiyüzonbir (bakın sadece bir sayı okuması ne akdar sürüyor)) e kadar 1 dakikada sayabilen insan evladı yoktur :)
    ------------
    Bir bardak kola yaklaşık 110 kaloridir, ~20 gr şeker ihtiva eder bu da = yaklaşık 6 küp şeker yapar.

5. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde

Bu bilgiler cesitli bilimsel web siteleri ve dergilerinden ayrica WorldMedLine uyelerine gönderilen maillerden derlenmistir..
    benim bilimsel araştırmalar yapıp bulduğum değer ve kriterler değil. sadece paylaşım için gönderilmiştir. ama senin yaptığın hesabı tuttum :lol:

6. lubu

lubu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    cherokee,öncelikle eline sağlık güzel çok güzel bir yazı olmuş;ama "eşekler tarafından öldürülen insan sayısı uçak kazalarında ölen insan sayısından fazla"cümlesini anlayamadım.Eşekler nasıl insan öldürürki?

7. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    national Geografic Channel'ı izleyebiliyor musun? eğer izleyebiliyorsan aralarda küçük bilgi amaçlı fragmanlar var. adamın biri katırın çektiği arabayla karpuz taşıyor. o sırada geçmekte olan eski bir kamyonun egzosu patlıyor ve çıkan sesle ürken katır arabaya çifte atıyor. arabanın arkasından gelmekte olan yaşlı kadına karpuzlar çarpıyor.....
    sonra şöyle bir yazı çıkıyor ekranda " dünyada her yıl katırlar ve eşeklerin sebebiyet verdiği kazalarda ölen kişi sayısı uçak kazalarında ölen kişi sayısından fazla..." diyor. valla biz adamların yalancısız :)
    mesela başka bir fragmanda adam market sepetiyle araba yıkama yerine girip çıkıyor. burada verilen bilgi de ise" otomobillerden sonra dünyada en çok kullanılan 4 tekerli araç market arabasıdır.." deniyor. ama valla ben saymadım :lol:

8. lubu

lubu Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    cherokee anladım saol.Bu arada herşey kader kadının ölğmüne bakın ya=)

9. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    Devam

bence güzel bir çalışma olmuş

10. reddevil87

reddevil87 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bu değerli bilgileri bize ulaştırdıgın için sana sonsuz teşekkürler...

11. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    Rica ederim. Çok onure edici bir cümle.
    Aslında elimde topladığım kaynaklardan oluşturacağım bir 2. bölümde var. ancak bir türlü oturup toparlayamadım.

12. ibrahimmmm

ibrahimmmm Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Öyle bile biraz zor olur. Ben bile en fazla saatte 10 km hızla yürüyebiliyorum. Etrafımdaki insanların içinde de benim kadar hızlı yürüyebilen yoktur. Hepsi de 50 metre gidince kesiliyo.:badgrin:

13. Serious_Sam

Serious_Sam Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    bende yürüyücüyüm yani hızlı ve uzun süreli yürüyüşler yaparım 8-10km hızla bir saat yürüyebiliyorum kaval kemiğimin üzerindeki kasa dokunanlar kemik zannediyor ama yürümekten oluşmuş taş gibi kas aslında torkum çok yüksek oturduğumuz bölge inanılmaz yokuşlarla dolu milletin yokuş aşağı inemediği süratle ben yokuş yukarı çıkıyorum :D 8-10 km olmasa bile hızlı tempoyla yaptığım günlük yürüyüş rekoru şişliden beşiktaş, beşiktaş sahilden sarıyer, sarıyer börekçisinde kısa bir börek molası, yavaş adımlarla biraz sarıyer gezisi sonrasında otobüsle zincirlikuyu ve ordan tekrardan şişli. biz bir arkadaşımla bazen yürüyüş yapıyoruz istinyeden sarıyere yürüyoruz hızlı tempo yağ yakma amaçlı sende birgün yürürsen bizimle tek psikopat yürüyücünün sen olmadığınıda anlarsın. ;) :)

14. sehzadecelik

sehzadecelik Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Heryer
    bende devam ettiriyorum arkadaşlar

Bunları Biliyormusunuz - 1

• Kendi dirseğini yalamanın imkansız olduğunu
    • Ördeğin vakvaklamasının yankı yaratmadığını ve bunu kimsenin açıklayamadığını
    • Dünyadaki fotokopi makinelerinde meydana gelen arızaların %23 ünün, makinenin üstüne oturup kendi popolarının fotokopisini çekmek isteyen insanlar sayesinde meydana geldiğini
    • Yaşamın boyunca uyku sırasında yaklaşık 70 böcek ve 10 örümcek yiyeceğini (Mmmmh!!:)
    • İdrarın zifiri karanlıkta parladığını
    • Eğer çok şiddetli hapşırırsan, kaburgalarından birini kırabileceğini
    • Hapşırmayı engellemeye calışırsan, başındaki veya boynundaki damarlardan birinin yırtılabileceğini ve ölebileceğini
    • Hapşırdığın sırada gözlerini açık tutmaya çalışırsan, yerlerinden fırlayabileceklerini
    • Domuzların vücut yapılarından dolayı hiçbir zaman başlarını yukarı kaldırıp gökyüzüne bakamadıklarını
    • Dünya nüfusunun %50 sinin hiç telefonla konuşmadığını
    • Farelerin ve atların kusamadıklarını
    • 1 saat süreyle kulaklıkla birşey dinlemenin kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırdığını
    • Çakmağın kibritten önce bulunduğunu
    • Parmak izleri gibi dil izlerinin de her insan için benzersiz olduğunu
    • Bu yazıyı okuyan insanların %75 inden fazlasının, dirseklerini yalamaya çalışacaklarını
    Biliyormuydunuz?

Dünya'ya en yakın yıldız

Dünya'ya en yakın yıldız güneş'tir.

Günışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını Benjamin Franklin başlatmıştır.

Bir okyanusun en derin yerinde, demir bir topun dibe çökmesi bir saatten uzun sürer.

Bugüne kadar ölçülmüş en büyük buz dağı, 200 mil uzunluğunda ve 60 mil genişliğindedir ve Belçika'dan daha büyük bir yüzölçümüne sahiptir.

Bugüne kadar kaydedilmiş en büyük dalga, 1971 yılında Japonya'nın ishigaki Adası'nda 85 metre yüksekliğine ulaşmıştır.

Acık bir gecede, çıplak gözle iki bin ayrı yıldızı görmek mümkündür.

Sahra çölündeki Tidikelt kasabasına on yıl boyunca hiç yağmur yağmamıştır.

Başkan John F. Kennedy, yirmi dakikada dört gazete okuyabilirdi.

Mumyaların ayak parmakları tek tek sarılarak mumyalanmıştır.

Dünyadaki ilk telefon rehberinde sadece elli isim yer almıştı.1878 yılının şubat ayında Connecticut New Haven'da yayımlanmıştı.

Yataktan düşerek ölme olasılığı iki milyonda birdir.

Ünlü çizgi film kahramanı Temel Reis, 1919 yılında Elzie Crisler Segar tarafından yaratıldı.

İlk çamaşır makinesi 1907 yılında Hurley Machine Co. tarafından pazarlandı.

15. ibrahimmmm

ibrahimmmm Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    38
    Tek ben değilim zaten biliyorum Serious.:D Ama Kastamonuda pek yok öyleleri. Günde 30 km falan yürüdüğümü biliyorum ben.thums:Bende çok hızlı yokuş çıkabiliyorum. Kafayı öne eğdim mi yokuşta kimse tutamaz beni.hyper_

Son düzenleme: 9 Ağustos 2007

Sayfayı Paylaş