Bu gücün nedeni nedir uzun ama mutlaka okuyun..........

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve okaaan tarafından 8 Aralık 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    şimdi kafede veya ders arasında dışarda oturuyorsun, laf döndü dolaştı buraya geldi. güç ve kuvvet yarışması için en kısa yol budur. o ortamda çıkıpta yok arkadaş bu böyle değil diyemezsin. salona gelinde kapışalım diyemezsin. esas komik olan o olur. zaten konuyu açan arkadaşta böyle bir durumu anlatmak için yazmış. yoksa o 120 bench yapan oğlan salonda hangi hareket olsun sıska oğlanı parçalar.

wolf13 ve okaaan bunu beğendi.
  2. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Hem üstelik sen o cılız oğlanı yensende salonda ortada gerile gerile söylenecek birşey yoK.sanki hayatında ilk kez gittin salonda 120 bastın.O adamda senin kadar emek versin bakalım kaç basacak?o zaman belli olur salondaki farkta.Sen çalış çalış gel orada kapışalım de.Sadece ego tatmini için.

3. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Son düzenleme: 10 Aralık 2009
  4. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    koyu olan yerler için konuştum ben
    konuyu saptırmayın mümkünse
    1.sayfadaki güreşçi benide rahatça yener benden güçlü olduğu manasınamı geliyor şimdi?

Son düzenleme: 10 Aralık 2009
  5. İnteqral

İnteqral Yeni Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Okaaan YANLIŞ söylemiş ama o da onu öyle söylemek istememiştir.sadece değiştirilmek istenen şu;"her konuda avantajlı" yerini sil.Avantajlıdır ı koy.Bilekte yenen genel olarak avantajlıdır.Mantıken güçlü adam karşıya daha fazla zarar verir bu kadar basit.bunu anlamak neden zor anlamıyorum.Bilekte yenen daha şiddetli bir yumruk atar.E o zaman kim yener?Burada teknik bilen uzak doğu sporu bilenlerden bahsetmiyoruz.acı güçten bahsediyoruz.Bileği ince olan yenilen genelde yenilir.bu iş genetik.sen istediğin kadar bench çalış senin max ın onun mini olabilir.

okaaan bunu beğendi.
  6. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    okan

Arkadaşım bak yazmışsın ki benim bileğim zayıf kardeşim benim örnekte verdiğim kişinin bileği incecik hala anlayamadın sen olayı neden erkeklerin kadınları bilek güreşinde %99 yendiğinin cevabını versene ozaman konu bu değildi ama saptırdın maalesef adam demir gibi diyorum bende merak ediyorum fikir olarak birşeyler öne sürsen daha sağlıklı olmazmı sence sürekli mualefetsin anlayamıyorum seni?

7. trasker

trasker Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    iki misli bir fark var iki kol arasında :D iğrenç yahu özürlü gibi o ne öyle midem kalktı

8. salih61

salih61 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Bence de güç kesinlikle genetikle alakalı fakat kemik kalınlığı asla temel bir ölçüt değil.Çünkü ben ortaokulda bilek güreşinde 1 numaraydım tak diye indiriyordum benden sonra okuldaki en iyi adamın bileği benimkinden nerden baksan 3-4 santim inceydi kemik kalınlığıyla dayanıklılığı birebir ölçüt değil bence.Bizim sınıfta bi çocuk var uzun süre body yapmış fiziğide fit sayılır fakat sınıfta onu rahat indirecek en az 3 kişi var.Bir bakıyorsun bilek güreşinde iri iri adamlar fos çıkıyor çat diye yatırıyorsun zayıfları hafife alıyorsun onlar zorluyorlar.Ayrıca beni ortaokulda normal güreşte en çok zorlayan kişiyle en son berabere kalmıştım ben 90 kg civarındaydım o ise 75 falan boyuda benden 6-7 santim kısaydı(sonradan duyduğuma göre önceden spor geçmişi varmış herneyse) yani bu işlerin kg basmakla kaslı olmakla pek bir alakası yok.Bakıyorsun göbeği bir adım önde giden adamlara kaslı adamlar yeniliyor.Bu işlerin vücudun gördüğü işlerle alakası da var.Kırsal kesimden tarla çayır işleriyle uğraşan bir adam getir belkide en baba bodycileri bir tokatta indirir(O çayır işlerinin ne kadar iyi kuvvet ve kondüsyon kazandırdığı ortada) O yüzden insanların ne kadar güçlü olduğunu bir bakışta anlamamız pekde mümkün değil.

okaaan bunu beğendi.
  9. salih61

salih61 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Kesinlikle genetik bir bozukluk olmalı iki kolunun kemiği arasında bile fark var.İki elinin büyüklüğü farklı kas farkından bahsetmiyorum bile şahsen kendisine üzüldüm...

10. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Adamın sadece bir kolu kaslı değil, o kolun kemik yapısı da değişmiş sanki. Elleri growth kullanmış gibi. Tenek reis gibi olmuş biseps ince ama bilekleri kalın. :D

11. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Konu saptı bilek güreşine girdi bu vesileyle yeni satışa sunulan bir kitap var onun müjdesini vereyim...içinde patlayıcı kuvvet vb teknik..antrenman programları..vb daha birsürü şey var.......

Bilek güreşi-arm wrestling-erol uğur--fiyatıda yerine göre 12-13 tl arası değişiyor..

12. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    adam serum lastiğiyle dirsekten bağlayıp elden growth vurdurmuş herhalde başka yerlere gitmemiş ilaç :)

13. alifurkan1

alifurkan1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    hormonsuz olarak yetiştirilen besinlerle beslenirsek zaten ek besine gerek kalmaz.ancak hayvanlara verilen yapay yemler,yapay hormonlar,koruyucu maddeler.hem besini besin olmaktan çıkarıyor(tadı,kokusu vs.) hemde içindeki yararlı bileşikleride yok ediyor.(cla,kreatin,çinko,demir,likopen,kalsiyum vs.)dolayısıyla eski toprağın ya da tamamen(hormonsuz besinlerle) doğal beslenenlerin nasıl bu kadar güçlü olduğunu anlayabiliriz.ayrıca bb damarlanma ve aerobik performansı %8-14 civarı artırıyor.oysa aerobik faaliyetler (koşu,bisiklet,hafif ağırlıkla çok tekrar) damarlanma ve aerobik performansı %28-40 oaranında artırıyor.bu da pro bb cilerin programlarında neden bu kadar çok koşu olduğunu kanıtlıyor.
    ayrıca büyük şehirlerdeki hava,gürültü,su kirliliği insanı hem psikoljik hem de biyolojik olarak zıyflatıp güçsüz düşürüyor.

14. bar_kodd

bar_kodd Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    alanya
    bilek güreşi sadece güçle alakalı değil olayın içinde teknikte vardır.. Eger teknik kısmını iyi biliyorsanız karşınızdaki adam çok güçlüde olsa onu kolayca yenebilirsiniz...

15. JOKER08

JOKER08 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    ben 18 yaş altı vücut geliştirme yarışmacısıyım bench press 160 kg ustu basıyorum barbell curl 55-60 kg ustu rahat calısıyorum ve bilek olcum cogu ınsanın kolu kadar 23 cm vucut gelıstırmeden once yanı bundan 3 sene once 13 yasımdayken bılekklerım 24 cmdı on kollarım 41 cm kı bu muazzam bır rakam vucut gelıstırmeye baslayınca bıraktım bilek guresını ama bunların bana gucte cok katkısı oldu demekkı cok alakası var ..
    bıde her ınsanın genetıgıne gore bır buyume sınırı vardır buda kemık yapısından anlasılabılır bu yuzden bıleklere vucudun en temel yerı dıyebılırım..

16. alifurkan1

alifurkan1 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    ÜÇ BOYUTLU KAS GELİŞİMİ
    Üç boyutlu antrenman çalışmasıyla kaslarınızı her yöne doğru çalıştıracaksınız.
    Çok uzun yıllardır düzenli olarak spor yapıyor olabilirsiniz. Birçok erkek bench press’te kaldırdığınız kiloların yanından bile geçemeyebilir ya da barfikste çok iyi olabilirsiniz. Fakat bu özelliklerinizin hiçbiri bir bayrak gibi direkte sallanabilmenize yetmeyecektir. Ancak bunu New York’ta taşıma şirketinde çalışan bir adam yapabiliyor. İki eliyle bir direğe tutunuyor ve yere tamamen paralel bir hal alıp ayakları birleşik bir şekilde bekleyebiliyor. Esas şaşırtıcı nokta ise bu adamın daha evvel spor salonunun kapısından bile girmemiş olması.

Bu ‘bayrak adam’ın sırrı ise işi gereği birçok ağırlığı birçok farklı şekilde taşıyor olması. Merdivenden aşağı, yokuş yukarı, ağırlık sırtındayken ya da omzundayken… Bu da kaslarının mükemmel bir denge ile gelişmesini sağlamış. Sonuç olarak, kaslarında hiçbir zayıf noktası kalmamış.
    “E ne yapayım şimdi, ben de iş mi değiştireyim?” dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin, gerek yok. Bu yazının devamını okuyarak antrenman sisteminizi değiştirmeniz yeterli olacak. Bu yeni anlayışla, kaslarınızı daha evvel hiç alışık olmadığı şekilde çalıştırarak hızla büyütebileceksiniz.
    Böyle kuvvetli olduğu kadar da dengeli bir vücuda sahip olmanız için bilmeniz gereken bazı prensipler var. Bu yazıda bunları öğreneceksiniz. Ondan sonrası tamamen sizin çalışmanıza ve azminize bağlı. Elçiye zeval olmaz.
    Bahsedeceğim çalışma planının adı ‘3 boyutlu antrenman’, çünkü bu çalışmayla kaslarınızı her yöne doğru çalıştıracaksınız. Bu çalışma prensiplerini programınıza adapte ettikten sonra direklerde bayrak gibi sallanıp arkadaşlarınıza hava atmayı hayal ediyorsanız, biraz fazla gaza gelmişsiniz demektir. Ancak kaslarınızı daha evvel hiç olmadığı şekilde geliştirebileceğinizi söylemek yanlış olmaz.
    Dengeli Vücudun Sırrı
    Üç boyutlu bir dünyada yaşıyoruz. Ancak eğer bir taşıma şirketinde çalışmıyorsanız, antrenman programlarımız tek boyutlu. Kaslarımızı sadece tek bir yöne doğru çalıştırabiliyoruz (mesela ileri-geri).
    Örneğin, mekik hareketini ele alalım. Bu egzersizle merkez bölgenizi çalıştırıyorsunuz. Ancak bu merkez bölgenizin, öne doğru eğildiğinizde ya da yanlara doğru uzandığınızda aynı kuvvette olmasına yardımcı olmaz. Hal böyle olunca da, bu dengesizlik sizin kaslarınızın gelişme potansiyelini sınırlar.
    Nasıl mı? Bir egzersizi düzenli olarak uzun süre yaptığınız zaman çalışan bölgedeki kas lifleri büyür ve kuvvetlenir. Bu fizyolojik olarak bu hareketi daha kolay yapmanız için gelişen bir süreçtir. Mantıklı değil mi? Fakat problem şurada. Bu egzersizle çalıştırdığınız kaslarınız, merkez bölgesinin kalan bölgelerine göre daha kuvvetli oluyor. Bu oluşan kas dengesizliği de sizin sakatlanma riskinizi artırıyor.
    Siz de bugüne kadar uyguladığınız çalışma sistemiyle kaslarınızın potansiyelini istemeden sınırlamış olabilirsiniz. Ancak zararın neresinden dönerseniz, kardır demişler. Aşağıdaki prensipleri uygulayarak yapacağınız da aslında tam olarak bu.

1. Prensip
    Her Yöne Doğru Çalışma
    Hemen telaşlanmayın. Kaslarınızı her yöne doğru çalıştırmanız demek her kas grubunuz için onlarca egzersiz yapacağınız anlamına gelmez. Yapmanız gereken, merkez bölgenizin, omuzlarınızın ve belinizin hangi pozisyonda olursanız olun, güçlü olmasını sağlamak. Örneğin taşıma şirketinde çalışan adamı düşünün. Direkte bayrak gibi sallanarak yerçekimine karşı koyabiliyor. Bu ne kadar imkânsız gibi görünse de, ayakta durduğumuz her dakika bunun için antrenman yapıyoruz.
    Aslında strateji çok basit. Yaptığınız klasik egzersizleri ağırlıkların pozisyonunu vücudunuza göre değiştirerek yapacaksınız. Mesela, lunge ve squat egzersizlerini kafanızın üstünde dumbbell taşıyarak gerçekleştirecek ya da bench press ve shoulder press egzersizlerinde her tekrarda bir dumbbell kaldıracaksınız. Bu vücudunuzun ağırlık merkezini değiştirerek, hem merkez bölgenizi hem de omuz ve sırt kaslarınızı sizi dengede tutmak için daha çok çalışmaya zorlayacak. Sonuç olarak siz de kaslarınızı birçok yöne doğru birden çalıştırma şansı yakalayacaksınız.
    2. Prensip
    Üst Sırtınızı Çalıştırın

Size bir soru: En çok ağırlıkla çalıştığınız egzersiz hangisidir?

• Shrug
    • Barbell Curl
    • Dumbbell Front Raise
    Siz de büyük ihtimalle bu soruya sırasıyla A, B ve C olarak yanıt vereceksiniz. Bu egzersizlerin her biri değişik kas gruplarını hedef alıyor. Ancak ne kadar ağırlıkla çalıştığınız esasında yükün bindiği yere göre değişir. Mesela shrug egzersizinde ağırlık vücudunuzun hemen yanındadır, curl hareketinde ise önkolunuzun üzerinde.
    Bu aslında çok basit bir fizik kuralına dayanıyor. Ağırlık vücudunuzdan ne kadar uzaktaysa, o ağırlığı kaldırmak için kaslarınızın harcaması gereken güç de o kadar çok olur. (Sağlama yapmak isteyenlere: 10 kilogramlık bir ağırlık plakasını önce göğsünüzün hemen önünde tutun. Ardından kollarınızı öne doğru açarak tutun ve karşılaştırın.) Üst sırt kasları omuz bölgenizdeki eklemleri ve omuriliğinizi korumakla görevlidir. Eğer ağırlık bu kaslarınız için fazla ağırsa, bu eklemlerinizi riske atıyorsunuz demektir.
    Şimdi bu anlayışı antrenman programınıza nasıl monte edeceğinize gelelim. Barbell curl hareketi yaptığınızı düşünün. Fakat ne yaparsanız yapın, belli bir ağırlığın üstüne çıkamıyorsunuz. Bu durumda birçok erkek biceps kasının yeteri kadar kuvvetli olmadığını düşünür. Sonuçta barbell curl bir biceps egzersizidir.
    Ancak işin aslı öyle değil. Esas problem üst sırt kaslarının güçsüzlüğünde... Bu kaslarınızı güçlendirecek egzersizler yaparsanız, curl egzersizinde kaldırdığınız ağırlıklar da kendiliğinden artacaktır. Üst sırt kaslarının güçlü olması, üst vücudunuzu çalıştırdığınız her egzersizde performansınızı artırır. Kas gelişiminin en önemli sırlarından biri budur.
    Üst sırt kaslarını kuvvetlendirmek bütün üst vücut çalışmalarındaki performansınızı artırır.

3. Prensip
    Kaslarınızı Kandırmaktan Vazgeçin

Spor salonlarında en sık yapılan hatalardan biridir. Egzersizlerde kaldırılan ağırlıklar arttıkça hareketin yapıldığı aralık (range of motion) azalır.
    Squat bu problem için ideal bir örnektir. Daha güçlü olduğunu hissetmek isteyen erkek, daha kasları hazır olmasa da, kaldırdığı ağırlığı artırmak ister. Hal böyle olunca da, üst bacakları daha yere paralel gelmeden hareketi bitirir ve başlangıç pozisyonuna döner. Kısacası, squat egzersizinin hakkını veremez. Ağırlığı artırmış olsa bile aslında hareketi doğru yapmayarak kaslarını daha az çalıştırmış olur.
    Bu durumun yarattığı başka bir kötü sonuç daha var. Bu hatayı yapan erkek kaslarının potansiyelini kullanamamış olur. Yaptığı egzersizi tam yapamamanın getirdiği bir eksikliktir bu.
    Bu yüzden, siz siz olun hareket aralığının (harekete başladığın yerle bitirdiğin yer arasındaki mesafe) azaldığını gördüğünüz yerde, çalıştığınız ağırlığı artırmaktan vazgeçin. Belki sizden sonra aynı egzersizi yapan kişi, halterin iki yanına da ağırlıklar ekleyebilir. Bunun gazına gelip hareketi yanlış yapmanıza gerek yok. Antrenmanın hakkını vererek vücudunuzun zayıf noktalarını geliştirin, ilerde o ağırlıkları çok daha rahat bir şekilde kaldıracağınızı görecekseniz.
    Ağırlık yeleğinin faydaları
    Ağırlık yelekleri her egzersizin zorluk seviyesini arttırabilir. Bu yelek üzerinizdeyken yapacağınız şınav, barfiks ve lunge hareketleriyle çok daha kısa sürede çok daha fazla kazanım elde edebilirsiniz. Dahası, ağırlık yelekleriyle yapacağınız koşularda hem daha çok kalori yakar hem de kaslarınızı güçlendirirseniz. Bir süre sonra ağırlık yeleğini çıkartıp koştuğunuzda, kendinizi uçuyor gibi hissederseniz şaşırmayın.
    Kardiyo ve vücut ağırlığıyla yapılan çalışmaları ağırlık yeleğiyle yapın.

Sayfayı Paylaş