Bu Check-up yeterlimi sizce?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Rodney McKay tarafından 19 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Bu Check-Up hakkinda ne dusunuyorsunuz?

Kalp ve bobrek icinde baktiricam ama bu kadar testten sonra gerek var midir yine?
    Kaynak: http://www.bayindirhastanesi.com.tr/bolum7.asp#testler

Son düzenleme: 19 Eylül 2008
  2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    basliginizi editledim,lutfen kurallara uygun baslik acin!!!

Rodney McKay bunu beğendi.
  3. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    böbrek için ultrasound ve kan tetkiki sağlıklı bireylerde yeterli. böbreklerinde ek sorun varsa nefrologla konsulte edilip ek tetkik istenebilir. yine yaşını ve kalp sorunun olmadığını bilmiyorum ama ekg genç yaşta sorunsuz insanlar için yeterlidir. iyice emin olmak olmak için eko ve eforlu ekg çektirmeni önerebilirim.
    kalanda oldukça doyurucu bir check up. vücudun hakkında iyi bilgi verecektir.

Rodney McKay bunu beğendi.
  4. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    gecen sene cok kucuk bi bobrek tasi oldugunu ogrendim, sabah kalktigimda korkunc bi aci ile kalkip hastaneye kaldirilmistim,

doktor bobrek tasi agrisinin normal yoldan dogumdan sonra dunyadaki en cok aci veren 2.rahatsizlik oldugunu soylemisti,

o olaydan sonra dusurup dusurmedigimi bilemiyorum, birkac agri kesici igne ve ilac kullanmistim agriyi dindirmesi icin, ama tasi dusurup dusurmedigimi bilemedigim icin ayrica check-up a gidip baktirmak istedim
    hem bir daha ayni olayi yasamamak hemde bir tanidigimizin bobrek tasi oyle buyumuski bobrekle birlikte almak zorunda kalmislar tasi, Allah korusun boyle bir olay yasamamak icin bi kontrol ettirmek istemistim.
    Sizce bu check-up onada bakar mi? Yani tas olup olmadigina veya buyuklugune falan? Gerek var midir gitmeme?
    Gercekten bu konularda pek bilgim olmadigi icin soruyorum, yoksa sormazdim arkadaslar.

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ee böbrek taşım var demişsiniz. büyüklüğü hakkında size bilgi verilmemiş. 8mm altında ise kendiliğinden düşer. düşmüş ise de görüntüleme testlerinde boşluğu bellidir. en büyük tanı yöntemi idrar testi ve fiziksel olarak temastır. ilk önce 2 parmakla böbreğinize vurulur acıyormu. 2 cisi idrar testinizde calsium ve üre miktarınız fazlaysa potansiyel tehdit oluşturmakta . 2 saflada kan tahlilleriniz istenerek kimyasal değişmeler incelenmeli süphe varsa görüntüleme teknikleri kullanılmalıdır. özellikle sizin gibi böbrek hastalığı kanıtlanmış olan hastalar beslenmesine dikkat etmeli bol su içmeli. özellikel doktorunuz taşın ne taşı olduğu hakkında sizi bilgilendirmemiş.

idara testlerinizi 6 aydan 6 aya yaptırın özelde bile 5 kuruş felan birşey. fakat böbrek hastası olduğunuzu belirtin ve calsiyum ve üre olarak mutlaka belirtin. eğer fazlası var ise bolsu için ve calsium oranınızı azaltınız böbrekler kandaki plazma düzeyinde fazla kalsium özellikle 9 g aştığında böbrekler yoluyla atılıma giderler.

şimdilik sadce çay kahve tuz çikolata çekirdeği büyük meyveler yememeyiniz. kuruyemiş alımızı azaltınız.

ve doktorunuza bu taşın nasıl oluştuğunu ve içeriğini sorunuz ne taşı diye.ona göre nötr leme besinlerine başlayacaksınız.

fakat illa ben bunları değil görüntüleme ile emin olmak istiyorum diyorsanız sana tavsiyem direckt batın grafisi, tomografi dir. ikiside gösterir fakat ucuz ve tam tanı için renksiz tomografi derim başka birşey demem. bütün karın içi organlarının sağlığı hakkında bilgi verir ve böbreğinde taş olup olmadığını gösterir.

Son düzenleme: 20 Eylül 2008

Sayfayı Paylaş