boyun tutulması

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve olgonu.10 tarafından 22 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. olgonu.10

olgonu.10 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Umarım siz bu yazıyı okurken ben iyileşme yolunda gidiyorumdur ve sizin tavsiyelerinize gereksinim duymam (kimse yannış anlamasın)

2 gün önce military press girerken son sette 3. tekrar da enseme (boynuma) ağrı saplandı hemen ağırlıgı bıraktım.

Boynumu aşağı yukarı esnetmeye başladım, belki geç kaldım ama kramp falan olayını varsa diye boyun esnetme hareketleri yaptım.

Military pressi bıraktım başka bi omuz hareketine geçtim, ama ordaki ağrı hemen kendini gösterdi, omuzu tamamen bırakayım dedim, sırta geçtim, lan bi baktım ben boynumu hareket ettiremiorum, bildiğin 2 dk da boynum tutuldu, , spor salonundan ayrıldım,sıcak havlu,kas gevşetici krem tedavisiyle geçirdim günün devamını.

ama nitekim gece yatarken bu scıcaklarda klimasız yatılmayacağı için klimayı açık unutup yattım, şimdi daha kötüyüm.

devlet hastanesine gittim, acile orda form dolduran personel kadın şikayetiniz ne dedi, boyun tutulması dedim, kadın tip tip baktı, (çevremde trafik kazazedeleri, astım krizi geçirenler var ben güneş gözlüğü gözümde serseri gibi gelmişim) boyun tutulması için mi geldin dedi, yok dedim seni görmek için.

doktor geldi bana baktı boynuma bakmadı bile,sıcak havlu tedavisi yapsın dedi gitti. kas gevşetici yazdı.

bu hikaye biraz uzadı ama anlatayım dedim. sizce şimdi ne yapmam lazım antremanlara ara mı vermem lazım, sizden yorum gelene kadar gitmeyeceğim antremana, denenmiş başarılı bi tedavi yöntemi olan varsa önersin çok mennun olurum

2. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Gecmis olsun

Tesaduf inanilmaz. Ben de pazartesi military press yaparken 3.sette boynumu sakatladim ayni sekilde boynum tutuldu saga sola oynatamadim, omuzun son 2 hareketini zorlaya zorlaya yaptım eve geldim sıcak dus krem surdum gecmedi ertesi gun sabah araba kullanamadım cunki saga sola donme sıfırdı neredeyse. Sonucta aynaya bakmak gerekiyor araba surerken, bayan soforler gibi sadece makyaj kontrolu icin aynaları kullanmıyoruz ne de olsa.

Daha once bir ilac onermisti doktor tilcotil diye bu tip durumlar icin, bu arada ilac tavsiyesi dogru degil tabii ki mutlaka bir doktorun vermesi gerekir, kisiden kisiye degisebilir, mideyi zorlayan bir ilac, ama onu kullandım ve aksam bir arkadas masaj yapti bugun tamamen gecti.
    Aksam gidip basacam yine salonda bir terslik olmazsa. Bakalım kotulesirse yine yazarım buraya o zaman sen de gitme cunki cok benzer bir sorun var, demek ki daha dinlenmek gerek deriz.

Gecmis olsun.

3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ozamana kadar antrenmanları durdurmalısınız ve ağrının asıl nedenini bulana kadar beklemelisiniz. devlet hastanelerinde budurm böyle karşılarınır fakat boyun fıtığına kadar gider bu durum özel hastanalerde 2-4 mil. arası ameliyatları münkün...

özel hastaneye giderseniz manyetik rezonans ile şikayetinizin durumu incelenir. duruma göre en iyi ağrı kesici ve kas gevşetici ve bir elyaf boyundurluk ile evinize mutlu şekilde gidebilirsiniz yada yukarıdaki durumlada karşılaşa bilirsiniz.

ama ben derimki 1 hafta bekleyin. tabi ağrı kesici ve kas gevşeticileri almayı ihmal etmeyin.

4. cagrihalacoglu

cagrihalacoglu Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci, müzisyen
    Yer:
    Feneryolu
    Ben de bugün tamamen kendi salaklığımdan aynı durmu yaşadım..(Yaklaşık 1 saat önce)
    Dumbell omuz press'te son seti de bitirdikten sonra (son set maksimum ağırlık) dumbell'ları önce dize ardından yere güvenli şekilde bırakacağıma, HAMİDO gibi öne eğilip direk yere bıraktım..ve haliyle boynum anında tutuldu..
    Hemen antrenmanı bıraktım, giyindim eve geldim sıcak su ile önce biraz kompress yaptıktan sonra, bengay tarzı bir merhemi boynuma sürdürttüm (çünkü boynumu kıpırdatamıyorum)..
    Şu an beklemedeyim, sanırım biraz sonra ağrı kesici ve kas gevşetici de alacağım..Umarım çabuk düzelirim...

Ayrıca ne rezil birşeymiş bu boyun tutulması, hareketsiz dursam bile 20 saniyede bir inanılmaz derece sıkıştırıyor sinirleri..Neye uğradığımı şaşırıyorum...

5. muscledude

muscledude Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    konstrüktör resssam
    Yer:
    izmir
    military press değil ama barbell behind neck press hareketinde oluyor genelde bu şikayet.ve boyun fıtığı başlangıcı olabilir.sigortalıysan bi nöroloğa muayene ol.gerekirse bi boyun MR çektir.
    beyin cerrahı ya da nörolog görsün MR sonuçlarını .eğer fıtıksa belirtileri şunlar olabilir;sağ veya sol kolda kuvvet kaybı , parmak uçlarında uyuşma ve hissiszlik,ağrı olan tarafta adele küçülmesi. ihmal etme . geçmiş olsun

6. dagger

dagger Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    boyun tutulmasının nekadar berbat bırsey oldugunu iyi bilirim saglam metalci oldugum yıllarda konserlerde hadbang yapıcaz dıye kendımı ve boynumu az helak etmedım..hala bazen tutulur..

bu berbattı ama
    biraz once ip atlarken henuz 1700 u gecmıstım kı bır acı ve kramp sırtımda sag kurek kemıgı yakınları hoplattı resmen...
    ama bende hata delı gıbı terlemısım ruzgar esıyor arkam donuk ruzgara kasıyomda kasıyom sapur supur terlerken bır kramp işlem tamam hemen ruzgarsız bır yere gecıp strechıng yaptım ama sımdı sag 90 a donerken ve dık dururken ve omzumu hareket ettırırken hoplatmaya devam edıyor... ılac ve kremler ile aram hıc ıyı degıldır acaba ne surmelıyım..yada ne yapmak lazım

Son düzenleme: 20 Eylül 2009
  7. purulence

purulence Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    System Tech.
    Yer:
    Ankara
    arkadaşlar siz gene iyi omuz hareketlerinden çekiyosunuzda ben ne zaman triceps için push up yapsam makinede,ertesi 2-3 gün boynumu oynatamaz oldum.sanırım hareketi yaparkn boyun kısmımı fazla kasıyorum yada kafamın hizası düzgün olmuyor.

8. turquality

turquality Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    beyler konu çok önce açılmış ama bende yaşadığım için yazıyım dedim ağırlık kaldırınca benimde boynumunda ense kökünde ani feci bi ağrı oluyodu ve uzun süre geçmiyordu arada ve dinlendikten sonra bende doktora gittim doktor klasik bi muayene yaptı ve bişeyin yok deyip gönderdi bende spora devam ettim ancak ilk başta hissettigim kadar olmasa da yine omurgamda bi zorlanma hissediyorum diş hekimliğinde okuyorum ve konuyu biraz araştırıyım dedim, sitelere filan baktım böyle bi rahatsızlık tanımlanmamış spordayken. ben de şey diye düşünüyorum öncelik iskelet yapımız oldukça güçlü değil ve biz fazla zorluyoruz kasın yaptığı işi hareketi dogru yapabilmek icin omurgamıza yaptırıyoruz ve bi yerden sonra aşırı stress sonucu ani keskin ağrı oluşuyor ve de pskilojik etkende var bence bu durumu yaşayan arkadaşlar daha hafif aletlerle çalışarak kas yapısını güçlendirmeli. (veya bu rahatsızlık yüzünden başına bişey gelen varsa yada çözümü nedenini bilen varsa yazabilir mi)

actual1985 bunu beğendi.
  9. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Turquality , birçok konuda haklisin omurgaya cok yük bindirdiiğimiz bir gerçek ancak omurgayi güçlü tutarak bu yükü hafifletmek de bizim elimizde Senin sıkıntına gelince muhtemelen Üst trapez kaslarinda ödem var ve güçsüzler . Bol bol hafif kiloyla 15-20 tekrarlarla Dumbbell shrug hareketini yapmani tavsiye ederim yararini göreceğine eminim. Sırt günü - Omuz günü antrenmanların bittiğinde 3x20 den yaparsan gercekten faydali olacağina inanıyorum.

10. mbilalari

mbilalari Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar üstünden uzunca bir zaman geçmiş bir konuya cevap yazıyorum. Şuan salondaki steroitli hocaların bile "Sen bu kadar nasıl geliştin?" dediği bir sporcu evinde yatağından ayrılmak istemiyor. Öncelikle ben de size başımdan geçeni anlatayım. Omuz bacak antrenmanı yapacağım gün salona girdim ve güzelce ısındım o güne kadar ağırlık altındayken ne ağrı hissettim ne de acı, bacak antrenmanımı bitirip omuz antrenmanıma geçtim. Son omuz haraketim olam dumbell lateral pres de 10 kg ı kaldırırken omzumu yukarı kaldırdım ve boynumdan adeta bir kemiğim kesilircesine ses geldi, kırttt.. Boynumdaki baskı ve acı o kadar yükseldi ki elimdeki havluyu boynuma sarıp ayakta durabildim. Üzücü olanı ise bu haraketten önce omuz pressde 50 kg ı gık demeden kaldırmam oldu. Bu talihsiz sakatlanma başıma gelene kadar ben de antrenmanlarımı aceleci ve cahil bir özgüvenle yaptığımı fark ettim. Şuan MR sonucumu beklemekle birlikte spora devam edememe ihtimaliyle karşı karşıyayım. Arkadaşlar bu tür boyun ağrılarının bu tür yanmaların ve baskıların hepsinin altında omurgadaki yetersizlik, kasların omurgaya yüklenmesi daha da kötüsü olan omurların sıkışması, disk kaymaları, boyun fıtığı yatar. Sağlığınızı asla bir başkasının eline bırakmayın, sigortanız varsa fizik tedavi ve ortopedi durumunuz ilerlemişse beyin sinir cerrahlarına gidin mümkünse özele gidin. Devlette sizi hastaneden içeri sedyeyle girmedikten sonra ciddiye alacaklarını düşünmüyorum. Bu boyun ağrılarınız spor salonlarında azaltılabilir ve yaşam koçlarınca fizik tedavi uzmanlarınca neredeyse kesilecek kadar az olabilir. Eğer ağrınız fazlaysa spor yapmayın. Ağır kaldırmak erkeklik değildir, ağır kaldırmak şov yapmak ve bunu da yarım yamalak yapıp sakat kalmaktansa kaldırmayın size adam gözüyle bakmasınlar önemli değil. Unutmayın spor devamlı oldukça güzeldir. Boyun ağrınızın altında ( Rabbim kimseye göstermesin ) sıkışan omurların koparacağı bir omurilik ve felç olarak geçen bir hayat olmasın istiyorsanız kendinize değer verin, hepsinden önce de bu beden bizim değildir, Rabbimizden aldığımıza gözümüz gibi bakalım.

( Sevapları da kaptım :) )

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

actual1985 bunu beğendi.
  11. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Geçmiş olsun mbilalari. Umarım ciddi bir mesele değildir.

mbilalari bunu beğendi.
  12. savasbaris

savasbaris Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Eskisehir, Turkey
    Gecmis olsun.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    deathlifter sakatlığında nasıl bir değişme oldu
    benimde 1 -2 haftadır boyun sakat hatta tricepse bir sızı var
    eğer tricepsteki sızı boyun kaynaklıysa durum sakat :)
    ancak boyun tutulması ve tricpes sızısı git gide azaldığı için iyileşeceğimi ümit ediyorum
    bende militray preste sakatlamıştım boynu

Sayfayı Paylaş