Boyun fıtığı engel mi!

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve skullcem tarafından 14 Mart 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. skullcem

skullcem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yaş 38 ve boyun fıtığı var ve spora başlamayı ve vücudumu şekillendirmeyi düşünüyordum ancak tek yol kardiyo ya çıkıyor. Size sorum omuz bölgesini geliştirecek boyun fıtığının ağrılarımı arttırmayacak bir hareket grubu var mı? Hangi hareketlerden kesinlikle kaçınmalıyım ?

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bunu gidip fizyoterapiste sorsan çok daha faydalı olur, özellikle spor konusunda deneyimli olursa daha iyi yönlendirir. Burada bizim vereceğimiz kulaktan dolma yada tecrübeye dayalı bilgiler sana zarar verebilir.

skullcem bunu beğendi.
  3. DEVİL06angel

DEVİL06angel Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşım 2 ay önce boyun fıtığı teşhisi konmuş biri olarak şunu söyleyebilirim. Ben sporu bırakmadım. Ancak; boyun fıtığı için verilen kültür fizik haraketlerini ,15-20 dakikalık ısınmadan sonra 10-15 dakika boyunca yaptım. çok ağırlık altına girmedim. aldığım ağırlığın boynuma etkisini hissettiğim anda hemen bıraktım. Bu biraz da deneme yanılma oluyor aslında. Neden dersen; ağırlık ya da cardio yaparken vucüdunun vereceği tepkileri senden başkası ölçümleyemez. Şu haraket boynuna vurur - vurmaz demek sadece ukalalık olur. Haraketlerden sadece enseye çekiş (omuz ve sırt) haraketlerini kesinlikle yapma derim. Bir diğeri ; ağırlık çalışmadan zayıf olan bölgeni güçlendiremezsin!! Tabi ki bu her antremanda şiddeti artr demek değil. 1 kg ile ön omuz ya da yana açış yaparak başla. Bence bu sporda ki en büyük hata çok ağırlık kaldırırsam çabuk gelişirim mantığıdır. Sakın bu hataya düşme. 20 Kg omuz dumbell press yapan adamla 5 kg. omuz dumbell press yapan adam arasında ki fark şudur. Hangisi haraketi omzuna yediriyor. yani haraketi doğru yapıyor. o adam 20 Kg ile indirir kaldırır, sen 5 kg ile omuz yanmasından ağlarsın. Bu tüm haraketler için geçerli. Sana tavsiyem forumdan ya da internetden boyun güçlendirme haraketlerini iyice bir araştırman. Ben özellikle shrug haraketinin çok faydasını gördüm. 2,5 kg ile başladığım shrug haraketini şua nda uzun bar 25 kg ie yapıyorum. Son olarak; hangi haraketi yaparsan yap; hep karşıya bakarak sabit bir şekilde çalış.Yani örnek vermek gerekir ise; biceps çalışırken yan aynadan biceps kasını görmeye çalışma :) başın dik, sabit bir şekilde çalışmaya odaklan.

Sağlıklı ve Güzel bir vucüdun olmalı dileyiğle.

Sayfayı Paylaş