Boyumu uzatmam mümkün mü?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve jericho16 tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    boy uzaması evet genetiktir ama babası 1.70 olupta 1.90 olabilenlerde var bu daha çok sen annenin karnındayken genetiğine eğer kodlandıysa ve büyüme çağında düzgün beslendiysen uzarsın annen baban çok kısa olabilir ama geçmişte belkide deden çok uzundu ve sende ona çekmiş olabilirsin sülalede bunun gibi örneklerde var sadece anne baba boyuyla olmuyor babası 1.65 olanlar ama 1.80 olanlarda var dediğim gibi genetiğine eğer kodlandıysa uzun boylu olmak hertürlü olursun. buna misal şöyle örnek veriyorum bir pitbull köpeği ile kangal köpeği düşünün pitbull kangal gibi büyük olabilir mi olamaz genetiğinde en azla 70cm uzunluğunda olmak var diyelim ama iyi beslenmiş bir pitbull türlerine göre farklı daha sağlıklı ve kuvvetli olabilir aynı şekilde kangal köpeği en az 1.5 metre olur diyelim ama iyi beslenmediyse kendini belli eder yani uzayacağın kadar uzarsın ama 4-5 cm fazla veya az uzamak insanın kendisine beslenmesine kalmış

2. burjuvaes

burjuvaes Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    spor yöneticisi
    Yer:
    istanbul
    arkadaşım kimsenin ümidini kırdgıımız yok geri dön msjlarımı oku dedimki halada arkadasındayımmm boy uzaması genetıktır (bu bılımseldır bunu kulaktan dolma değil doktorların bilim adamlarının testlerinden bılıyoruz) ancak dedim sporla bu şansı artırablırler.. genetikte birşey var çekinik karakter ve baskın diye hangisinin ön plana çıkılacağı bilinmez dimi amcasından gelme çkeinik karakterle uzun boylu olmuş ki bu konular ilk okul fen derslerınde verılıyor hiçmi görmedin de bana tutmuş örnekler verıyorsun.. sen neye kzııyorsun farkındamısın yapılan araştırmaya kızıyorsun doktor bıle %70 75 genetik diyorsa sen sağdan soldan gördüğün istisnaaaa ile konuşuyorsun?
    düşünce gücüyle kas geliştirmeye inanıyor ama boydakı genetik etkisine inanmıyor söylesene bana anne ve babaya benziyor olmamız genetikken amca dayı halaya benzeyenıde kabul edıyoruz boyları benzeyenı niye kabul etmıyoruz okadar imkansızmı ? da bu kadar konuştun

mericboss99 bunu beğendi.
  3. Narkoz1990

Narkoz1990 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    -dostum boy uzaması genetikle ilgilidir evet. kimse ilgisi yok diye saçmalamasın lütfen. bak şimdi anne boyu+ baba boyu + 13cm bunları topla ikiye böl bu senin tahmini max boyundur. bak tahmini diyorum pediatristler sen doğduktan sonra böyle hesaplarlar ailesel boy kısalıkları araştırmalarında filan.
    -ama senin boyun bu buldukları değerden yükseğe de çıkabilir altında da kalabilir.
    _______Şimdi bu altına yada üstüne çıkması neye bağlıdıra gelince?
    bak dostum eğer sen küçüklükten beri iyi beslenirsen sağlıklı yaşayıp spor filan yaparsan boyunun daha uzun olmasını sağlayabilirsin.
    beslenme ve spor önemli bir faktör.
    _______bunun yanında growth hormon diye bi hormon var bizim bildiğimiz büyüme hormonu. bu hormon senin büyümende en etkili hormonlardan biridir hatta bir numarasıdır. büyüme hormonu eğer sende sultan gibi hipofiz bezinde bir sıkıntı filan yoksa senin genetiğinin izin verdiği şekilde ve miktarda salgılanır. bunun yanında uykuda stres durumlarında açlıkta filan growth hormon salgısı artar vs vs vs...
    _______bunların yanında bir de büyüme plakları var. büyüme plakları kemiklerin boyuna büyümesini sağlar. çünkü büyüme plaklarında kemiklerin bölünüp çoğalabilen hücreleri yer alır. büyüme plakları max 23(bundan tam emin değilim ama bu civarda) yaşına kadar açık kalır ondan sonra kapanır. sende büyük ihtimal kapanmamıştır. sen düzenli beslenmene ve sporuna devam edersen kimse sana boyunu uzatamazsın diyemez ama bu yaştan sonra 3-5 cm filan uzatabilirsin ama 10-15 cm uzatabileceğini sanmıyorum.
    umarım birşeyler anlatabilmişimdir....

mericboss99 ve burjuvaes bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş