Boyum çok yavaş uzuyor

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve Muham3d18 tarafından 2 Mayıs 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Aslında henüz 16 yaşında sayılırım ve boyum 179 cm.Yazda yaklaşık 176'ydım.Ve de 5-6 aydır ağırlık çalışıyorum ama omurgama yük binmesin diye squat tarzı hareketlerden kaçınıyorum. Ama özellikle son 2-3 aydır eklemlerimden çok çıtırtı kütürtü sesler geliyor eklem sıvılarım tükenmiş olma ihtimali var mı ve de tükenmiş ise boy uzamamı etkiler mi?Bi de eklem plaklarımın ağırlık kaldırdığım için erken kapanmış olma ihtimali var mı? Böyle düşünmemin sebebi yaklaşık 8 aydır boyumun sadece 2-3 cm civarında uzamış olmasından.
    Not:Skolayozum var(hafif derece)
    Not:kaldırdığım ağırlıklar aman aman yüksek ağırlıklar değil.
    Lütfen yardımcı olursanız çok memnun olurum.
    Ve de leg press tarzı egzersizler diz kapağına çok yük bindirdiği için mi eklem plaklarım kapandı?

2. Fight To Conquer

Fight To Conquer Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    Ankara
    Merhaba öncelikle yaşına göre boyun cok iyi :) bu ağırlık çalışmalarının boy uzamasını etkiler efsanesi bu kadar basit değil ki kendinde belirtmissin ağırlıkların yüksek değil diye
    boy uzaması bir süreçtir ve bu süreci bilim adamları bile kestiremez o yüzden sabırlı ol. Skolyozum olduğunu söyledin bir fizyoterapist manuel terapi git ama uzmanıına araştırarak, eklem plakların ha dedin mi kapanmaz bu arada antrenamn progrmamın nedir kim yazdı ?

ahmet377 bunu beğendi.
  3. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Şu an malum korona evde ağırlık setim var itiş-çekiş programı uyguluyordum taki Ramazan gelene kadar ama spor salonundayken ilk başladığımda split klasik bir porgram ardından Gym Kong adlı kanalın full body programı fakat program beni gereğinden fazla yorduğu ve de ağırlık arttıramadığım için tekrar splite geçtim fakat fark ettim ki benim için en uygun program itiş-çekiş spor salonları açılınca böyle bir programla devam etmeyi düşünüyorum ama yaptığım programların hepsinde benc press vardı yani dirseklere yük biniyor olabilir mi diye düşündüm ve de leg press hareketini de eksik etmem ama onu yaparken de dizime yük bindiğini hissediyordum o yüzden diz ve dirseklerime yük bindiği için ve de bileklerime yük bidiği için eklem plaklarım kapanmış olabilir mi diye düşündüm

4. Fight To Conquer

Fight To Conquer Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    Ankara
    eklem plakları kapanmasını nerde duydun nerede okudun bilmiyorum ama kesinlikle eklem plak ı kapanması değil, olsa olsa daha önce çalışmadığın için eklemlerinin ve kemik kas yapını gücsüzlüğünden dolayıdır. yada antrenman yaptığın sıralar yeterli beslenmıyorssundur. antrenmanlara devam et, su tüketimini ve beslenmeni iyi yap

5. Muham3d18

Muham3d18 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Beslenmem ciddi anlamda iyi gerekli karbonhidrat ve protein tüketimine dikkat ediyorum fakat su tüketimim iyi değil
    Eklem ve kemik yapımın daha önce çalışmadığım için güçsüzlüğünden kaynaklandığını söyledin fakat o kemğin alışma süresi ilk bir kaç hafta değil mi çünkü yaklaşık 6 aydır spor yapıyorum ve de eklemlerimin şınav yaparken dahi sürtündüğünü hissedebiliyorum
    Ama umarım dediğin gibi eklem plaklarım kapanmamıştır ve de bir sorum olacak eklem sıvısının tükenmiş olması boy uzamasını etkiler mi veya engeller mi?

6. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    16 yaşlarında boy uzaması baya azalıyor zaten. 2004 veya 2003 doğumluysan 3 4 cm daha bundan sonra uzayabilir

7. Chuck94

Chuck94 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Bence röntgen çekilmeden plakların kapanıp kapanmadığını bilemeyiz. Tahmin de edemeyiz. Benim de yaş 16 en azından 2-3 cm daha uzamak istiyorum.

Sayfayı Paylaş