Boy uzunluğu meselesi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Gkhan_D tarafından 25 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Sizce ideal boy uzunluğu kaç cm dir ?

1. 1.50-1.70

oy sayısı 2
    1,6%
  2. 1.70-1.80

oy sayısı 33
    25,8%
  3. 1.80-2

oy sayısı 84
    65,6%
  4. 2+

oy sayısı 5
    3,9%
  5. Hiçbiri.

oy sayısı 4
    3,1%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    uzun boylu kızları bende çok severim geçen sene maria sharapovayı görmüştüm boyu 1.88 gerçekten çok güzel görünüyordu[​IMG]

Ocensers bunu beğendi.
  2. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    Beyler sanırım bayan da yok bu konuda. :)
    bir kadın ilk once yuzune bakar sonra vucuduna bakar boy pos falan. ama ilk 10 dakikalık konusmada zekasına bakar. 10 dakikakda bir ısık yoksa yuz birden cirkinlesir spor salonunda verilen onca emek bosna gider.
    Soyle diyelim
    zeka/ kariyer= beslenme
    yuz/ yakısıklık = spor
    Boy pos= supplement
    :):):):)

Son bir bilgi. Zekası ve kariyeri olan kadın zengin diye bir adama gitmez :)
    Not.

3. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    valla bu konuyu kafama taktıkça uzuyorum 182 oldum :D

4. FitFighter

FitFighter Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Peki bakımlı,vücut yapmış,zeki ama yakışıklı olmayan bir erkek mi yoksa manken gibi bir yüzü olan ama zayıf ve çok konuşan biri mi? :D

5. arda122

arda122 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    yüzü güzel olan daha avantajlıdır uzun boylu olmasa bile avantajlıdır kızların çoğu ilk önce yüze bakar sonra boy sonra vücut

rockybalboa7 bunu beğendi.
  6. kaanmert

kaanmert Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    28
    186-187 ideal ..
    182 boyum , boy uzamam gereken çağda boy atamadım enteresandır.. rahat 185 üstünü geçerim diye düşünüyordum olmadı hatta benden 6-7 cm kısa olan yakın arkadaşım 195 civarı şu an :(

7. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye
    merhaba
    manken gibi yuzu olan ne konusuyor? :) neden kısa vadede dunuyorsun?
    bir kadın bos bir adamla vucudu yuzu ne olursa olsun yapamaz.
    ama zeka tipin oune gecer bunu demek istedim.
    ve bı konudan cıktım. anlayan anlasın:)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:40 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:38 ----------

merhaba kızlar zekaya bakmaz diyorsun:) tip olsun tamam bu kaday yuzeysel varlıklar kızlar diyorsun:)

8. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    kızlar zekaya bakar bakmasınada bilindiği gibi bir insanın zeki olup olmadığı muhabbete başlandığında anlaşılacağından ilk olarak yakışıklılık önemlidir kızlar için uzun vadede yakışıklılık yerini evet zekaya ve paraya bırakır

arda122 bunu beğendi.
  9. garbage

garbage Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rusya Turkiye

Selam
    Hepsinden makul miktarda olmalı tabi. Erkekler de sisman cirkin salak bir kız istemeyeceği gibi kadınlarında da begenileri var:)

10. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    190 cm - 2 metre arası idealdir erkekte..Eskiden 175 cm bile uzun sayılırdı..Ama nesil geçtikçe boy standartları da artıyor..Bu aslında normal bir durum değil ve hormonal dengesizliğin sonucu..Yapılan araştırmalar boy uzadıkça kanser riskinin de arttığını ve cücelerde kanserin hiç görünmediğini gösteriyor..Kanser,insülin ve growth hormon arasında yakın bir ilişki var..Çünkü boyunuzu uzatan büyüme hormonu, aynı zamanda kanseri de büyütüyor..Tabii herkeste değil..Eğer bu hormon kronik olarak yüksekse..

Bu arada büyüme hormonunun polipetid yapıda olduğunu ve 25 çeşit alt türünün olduğunu bilmek gerek..Kanser açısından en tehlikelisi İnsülin Like Growth Factor-1 yani kısa adı ile IGF-1'dir..Bu hormon insülin hormonu ile beraber yükselir kanda..İnsülin'den sentezlenir çünkü..İnsülin ise unlu ve şekerli gıdalar yenildiğinde yükselen kan şekerine cevap olarak yükselir..Yani un ve şeker içeren besinleri ne kadar çok tüketirseniz boyunuz o kadar uzar ergenlikte..Ergenlik bitince kilonuz da bu besinleri tüketme miktarınıza göre artar..Benzer şekilde kanser riskiniz de artar tabii..Kanser ile obezite arasındaki bağlantı da budur..''Şeker kanser yapar'' denmesinin sebebi de budur..Un ve şeker, kanser riskini bariz şekilde arttırır..

Özetle uzun boy, sağlık açısından hayra alamet değildir..Ergenlikteki hormonal dengesizliğin bir sonucudur biryerde..Ancak estetik olarak soracak olursanız 190 cm üstü idealdir..Çünkü günümüzde standart boy 175 cm olmuş durumda..Estetik açıdan bakıyorsanız bu böyledir yani..

Son düzenleme: 19 Eylül 2013
  11. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bilgiler için teşekkürlerde ancak ülkemiz için 1.75 boy uzun bile sayılır şimdilik ilerde ne olur bilinmez ben istanbulda yaşıyorum boyum 1.75 inan benden uzun çok az kişi var zaten artık manken olmak için bile 1.80 boy yeterli olarak görülüyor

12. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    Ya ben düzcede yaşıyorum boyum 182 sokakta yanımdan geçen ( erkek ) 10 kişiden 4-5 i uzun oluyo acaba benim bakış açımdamı problem var :D

13. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0

Boyunu doğru ölçtüğünden eminmisin ? Askere alımda arkadaşımın boyunu ölçmüşler ve 185 cm sandığı boyu 178 cm çıkmış..

Saçları 3 numaraya yada sıfıra vurup, ayakkabları çıkartıp, kendini kasmadığın anda biometrik aletle ölçüm yapıldığında çoğu insanın boyu sandığından kısa çıkıyor..Onu da belirteyim..

Askere alımlarda yapılan boy ölçümlerine göre 2001 yılı Türkiye ortalaması erkeklerde 165 cm olarak belirlenmiş..

Boy uzunluğu sağlık açısından iyi birşey değil sadece görsel açıdan iyi duruyor..Onu da belirteyim..Boy uzadıkça kemiklerin dayanıklılığı azalıyor..Ayrıca kanser riskinde artış görülüyor..Bilimsel araştırmalarda sabitlenmiş bir gerçektir bu..

Hocam dünya standartlarına bakarak konuşmak gerekir..Erkekte maalesef günümüzde 190 cm ve üstüdür ideal boy..Yani bir erkeğe ''uzun boylu'' demek için bu tabiri kullanırız..İsveç'de falan 190 cm orta boydur..Türkiye'de de 175 cm orta boy olmuştur..

Bu iyi birşey mi ? Sağlık açısından kesinlikle değil..Boy uzadıkça kemiklerin dayanıklılığı azalıyor, kemikler inceliyor ve kırılganlığı artıyor..İskelet kası için de aynı şey geçerli.

Ama işte görsel olarak uzun boy daha çok beğeniliyor..Tabii çok uzun boy değil en fazla 2,00 metreye kadar olanı makbul..

Son düzenleme: 20 Eylül 2013
  14. Cocoa35

Cocoa35 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    lise bitti ;)
    Yer:
    izmir
    Ben 1.85 biliyordum boyumu askerlik muayenesine gittim bugun 1.81 çıktı çıplak ayakla değişik bi makina var ona cıktım kafaya bi kez değiyor boy kilo direk çıkıyo 19 yaşına yeni girdim daha boyum uzar belki bakalım çoğu kişinin uzun bildiği boyu askerlik muayenesinde daha kısa çıkıyor :(

15. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Bugün normal bir spor ayakkabı bile boyu 4-5 cm fazla gösterebiliyor..O yüzden insanların söyledikleri boyların herzaman 5-10 cm aşağısı doğru olandır..Çünkü bizim millet abartmayı çok seviyor..

Bugün Türk erkeklerinin boy ortalaması 165 cm'dir..Ancak her yeni kuşak, bir önceki kuşağa göre daha uzun boylu oluyor..Çünkü her yeni kuşak, bir öncekine göre daha fazla un ve şeker tüketiyor..Daha fazla hormonal dengesi bozuluyor..

Mesela Norveç'de yapılan bir araştırma sonucu:

25 bin trafik kazası vakası inceleniyor kriminalde..Bunun sonucunda boyu uzun olanların trafik kazalarında, kısa boylulara göre çok daha fazla öldükleri sonucuna varıyorlar..Yani 190 cm boyundaki biri, 180 cm boyundaki birine göre yüzde 65 oranında daha fazla ölme riskine sahip herhangi bir kazada yada benzer bir travmada..

Bunun nedeni ise boy uzadıkça kemiklerin kalınlığının azalması..Kemik kalınlığı ve dayanıklılığı azaldıkça da, iç kanama riski artıyor darbe ve travmalarda..Mesela kafatasını düşünün..Kemiği dayanıksız ve ince olan çok kolay beyin kanaması geçiriyor darbe anında..Ama kemiği dayanıklı ve sağlam olan korunuyor beyin kanamasından..Yani beyin kanaması geçirme riski azalıyor..

Ayrıca daha uzun boy, tıpkı fazla kilo gibi daha çok yoruyor kalbi..O yüzden çok uzun boylulardan iyi sporcu çıkmaz basketbol dışında..Basketbol da fazla efor gerektirmiyor zaten..

Benzer şekilde uzun boylularda kansere yakalanma riski de kısa boylulara oranla çok daha fazla..Boydaki her 10 cm'lik artış, kanser riskinde yüzde 33'lük artışa denk geliyor..Nedeni ise boy uzaması ile growth hormon ve İGF-1 arasında korelasyonun olması..Aynı şekilde kanser ile de benzer bir ilişki var..Çünkü kanser tümörünün de büyümesi growth hormon, insülin ve İGF-1 hormonları sayesinde oluyor..Bu yüzden uzun boylular daha fazla risk altında kanser açısından..Benzer şekilde fazla kilo ve özellikle obezite de bariz bir risk yaratıyor kanser açısında..Boyu uzun olan boylamasına büyüyor, kilosu fazla olan da enlemesine büyüyor..Aradaki fark bu..Ama işte aynı büyüme mekanizması, kanser tümörünü de büyütüyor..

Özetle boy uzunluğu hormonal dengesizliğin neden olduğu sağlıksız bir durum aslında..

Ancak görsel ve estetik olarak insanlara daha cazip geliyor..Üstün bir özellikmiş, güçlü yada sağlıklı olmanın göstergesiymiş gibi algılanıyor..Olay bu..

16. Dying Breed

Dying Breed Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Nefes alıp vermek.
    Yer:
    İSTANBUL
    bir 180 üstü candır yha.iyidir.190 üstü dengesiz oluyor.zaten 180cm boyundaysan ülke ortalamasını geçmiş oluyosun türkiyede sıkıntı yok.Marcello uzun boyluluğun riskini söylemiş ama 180-190 boyu ben ortalama buluyorum sıkıntı olcağını zannetmem.Öte yandan amerikada basketçilerin aldığı takviyelere ne demeli?Ben birşey demiyecem girmiyecem oralara...Kısaca hormonal dengesizlik olsun şehir hayatı olsun çevre stres hepsi etken...Yediğimiz besin çokta önemli değil.Ben hergün sütün yoğurdun dibini vuruyorum.kalsiyum d-vitamini takviyesi alıyorum.birnevi usanmadan sıkılmadan eve geldiğimde yorgun lanet bir halde bile olsam yinde hoplayım zıplayorum ama boyum 174....Neyse çok salladık yha..sallayın..Nefes alıyoruz görüyoruz oda yeter ALLAH'A ŞÜKÜR.

17. neverbackdown.

neverbackdown. Üye

Beğenileri:
    672
    Ödül Puanları:
    123
    ben anlamadım şimdi şeker ve un boy uzamasınımı sağlıyor?

birde marcello doğru söylüyorsun ama o zaman neden kick boxcular uzun boylu olması avantaj sanılıyor. dövüş sporlarında kısa boy daha iyi o zaman

18. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Antalya
    Yani efor gerektirse biz uzunlar orada da bir şey yapamayacağız :) (bu arada basketbol efor gerektirmiyormuş sayenizde yeni bir şey öğrendim,bilinenin aksine kısa ve ani dönüşler sürekli bir şekilde tekrarlandığı için en iyi kondisyon ve eforu gerektiren sporlardan başında gelir hatta yanılmıyorsam 2010 finalinde Dirk Nowitzki aşırı efordan dolayı ateşini yükseltmişti ama yinede finali kazanıp şampiyon olmuşlardı) Şimdi başarılı uzunlara hafif bir göz atalım: (sadece aklıma gelenler)
    Bodybuilding:Arnold,Lou Ferrigno ayrıca 1.96lık biri daha vardı 130 kilo adını şu an hatırlaıyorum,bodybuilding dışında ''çoğu'' fitness model 180 ve üstü boyda.Voleybolcular da bilindiği gibi uzun boylu ayrıca koşu içinde Usain Bolt(195 pek kısa sayılmaz sanırım),Tenis:Nadal,Federer,Djokovic bayan tenisçiler keza aynı şekilde ortalama üstü boylar,futbolda yine başarılı bazı takımlar,Almanya milli takımı olsun ligi olsun iyi bir boy ortalaması gerektiriyor,İtalya'da öyle hatta çoğu lig(tabiki de kısa ve orta boylu çok iyi futbolcularla beraber bu halkayı tamamlıyorlar)Yüzme:sanırım örnek yazmaya gerek bile yok,uzun boyun ne denli önemli olduğunu herkes biliyor.Hentbol da mevkiiye göre uzun boy gerekiyor.Amerikan futbolu ve Rugby içinde örnek sıralayabilirim,Nfl'e bakabilirsiniz.

Aklıma şimdilik ''sadece'' bunlar geldi.Bazen genetik denen kötü bir şey vardır ki peşimizi bırakmaz ister kabul edin ister etmeyin uzun boy ''çoğu yerde''avantajdır sırf kısa boylu olup da bunu böyle değilmiş gibi gösterenler var bakın şunu demiyorum:''Kısa boylulardan iyi sporcu olmaz'' elbette olur hem de en iyisinden de (en sevdiğim sporcular genelde kısa boyludurlar fakat dikkat edin en sevdiğim diyorum en başarılı demiyorum;yani başarı hem uzunlar hem kısalar içinde geçerli olan bir şeydir)Bu yüzden boyumuz ne olursa olsun değerini bilelim ve avantajları hakkında bilinçli olalım şunun gibi kısa bir sprinter her zaman uzun bir sprintere göre daha çabuk hızlanması(istisnalar dışında)yani kısa alanda daha çabuk hızlanır ama dha hızlıdır demiyorum neyse umarım dediklerimde bir kötü niyet olmadığını anlatabilmişimdir.

İyi forumlar

19. MARCELLO

MARCELLO Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    İstisnalar kaideyi bozmaz..Burada bilimsel gerçeklerden bahsediyorum..Birkaç uzunboylu sporcu, sonucu değiştirmez..Elbette genetik yapı da çok etki ediyor ancak her yeni kuşağın bir öncekine göre daha uzun boylu olmasını kimse genetikle izah edemez..

Ayrıca boy uzadıkça kanser riskinin arttığı da bilimsel bir tespit..Kemik dayanıklılığı da azalıyor..

Uzun boylu olmanın estetik olarak daha cazip olduğunu da kabul ediyorum zaten..Ama sağlık açısından pek de öyle değil..Gittikçe bozulan hormonal dengenin bir sonucu..Zaten her geçen yüzyıl da insan boyu uzuyor..Geçen yüzyıla göre erkek boy ortalaması 11 cm artmış..Aynı oranda sistemik hastalıklar da artmış..

Burada bozulan hormonal bir dengeden bahsediyorum..Artan büyüme hormonu konsantrasyonundan..Büyüme hormonu artışı ergenlikte boy uzaması olarak kendini belli ediyor..Anne ve babanın ortalamasından daha uzun bir boy..Bu hayra alamet sanılıyor..Ama aynı büyüme hormonları, kanseri de büyütüyor ergenlikten sonra..Büyüme plakları Estradiol hormonu etkisiyle kapandıktan sonra..17-18 yaşından sonra..

Yani burada bir risk artışından bahsediyorum..Yoksa her uzunboylu hastalanacak diye bir kaide yok..

20. arda122

arda122 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    büyüme plakları erkekte 22 yaşına kadar kapanmaz uzama devam eder.

Sayfayı Paylaş