Boksta stilller hakkında ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve PapillonV tarafından 12 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar biraz uzun bir yazı olabilir uzun zamandır aklımdaydı tecrübeli arkadaşlar cevap versin lütfen. Şimdi konumuz stiller olduğu için önce dövüş tarzından başlayalım bu bilgilerin çoğunu Hajime No Ippo animesinden öğrendim araştırdım var olan şeyler hayal ürünü değil.

Soru 1 - Neden herkes aynı gardı öğreniyor örnek verirsek Muhammed Ali OutBoxer olarak dövüşüyor yani uzak mesafeden kontra atarak yumruk yemeyerek dövüşme stili ikinci şekil ise InFigher bu da Mike Tyson gibi yumruk yiyerek içeri girmeye odaklı dövüş stili ama biz kursa girince sol el biraz önde yumruk atarken omzunla çeneni kapat gibi herkese aynı şey öğretiliyor biz neden kendi stilimiz ile dövüşmüyoruz ?

Soru 2 - Neden sadece birkaç yumruk kullanıyoruz bahsettiğim animede eski amerikan boksunda ki dövüşçülerle özdeşleşmiş teknikler var Kırbaç Direk , Dempsey Roll , Gazelle Punch , Dönen Kırlangıç , Jolt Counter , Smash gibi salonlarda öğretilen boksta olmayan biçimsiz yumruklar var mesela Smash aparkat gibi alttan vuruluyor ama avuç içi aparkattaki gibi yukarı değil aşağı bakıyor bir nevi aparkat + kroşe gibi acayip etkili bir yumruk sağlam boksör de olsan o yumruk çenene oturursa boynun bile kırılır öyle böyle değil. Böyle muhteşem şeyler varken neden sadece direk kroşe aparkat overhand gibi yumruklar kullanıyoruz ?

bir de ek soru bu konuyla biraz alakasız , eskiv ve fentleri nasıl geliştiririm ? Birde ilk adım hızımı yani boyum biraz kısa bu yüzden rakibin içine girmem gerek ama girene kadar yumruklar suratımda patlıyor beceremiyorum son olarak yumruk gelince kapanıyorum gard fln değil bildiğin dövüşmeyi bırakıyorum resmen hani acı eşiğim de yüksektir canım çok yanmıyor ama refleks olarak gözlerimi kapatıyor çekiliyorum hemen bunu nasıl yenerim. Çok sordum kusura bakmayın şimdiden teşekkürler :)

2. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    boks da stil değil teknik vardır.senin bahsettiğin isimler adını tarihe yazdırmış boksörler.sen ise amatörsün.her adama aynı teknik öğretilir ama kişi ilerledikçe ve elit olunca kendi stilini vs yaratır.boks da anime izleyerek öğrenilmez.
    boks da 3 çesit yumruk var öyle kırbaç vs bunlar animelerde olur cizgi filmle hayatı kıyaslama.
    gölge boksu yap.
    dostum kaç yıldır bu iştesin bilemem ama ben yılllarca bu işleri yaptım.
    konuşmandan boksda yenisin gibime geldi.

Darksafir2 bunu beğendi.
  3. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    zaten yeniyim o yüzden tecrübeliler cevap versin dedim de sende çok araştırmadan sadece boks yapmışsın sanki bekle bir video atayım izle çizgifilmde mi gerçekte mi varmış bak bi istersen

buyur link tamamını izle

4. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Ek sorudaki mesele tecrübe ile alakalı. Sparring ve maç yaptıkça alışılır.

5. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    iyi o zaman normalse problem yok :)

6. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    dostum bana video olarak çizgi film atıyorsun.bak. bu iş de olay şudur sen iyi kapanırsan ve iyi kaçarsan iyi yumruk atarsan iş olur.mike tayson iyi kapanan biri adam hop içeri sokulur koyar.zaten bu adamın maçları 20 sn sürermiş.eski boks maçları kısa sürerdi.ali ise ağır siklet olmasına rahmen hareketli idi.sen eğer kırbaç yumruk atarsan rakibin sana kröşeyi çaktımı kendini yerde bulursun.ayrı boks öyle bir kaç ayda öğrenilmez.

Darksafir2 bunu beğendi.
  7. ohnofor

ohnofor Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Aduket at knk

8. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10