Boks vs Mma sokakta?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve darius98 tarafından 5 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. darius98

darius98 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar dövüşü önermiyorum dövüş kötü bişeydir. Peki sokakta oldu da kendimizi korumamız gerektiğinde. Boks mu daha iyi olur Mma Mi? ( kesinlikle kavga dövüş vs önerisi değildir. Kendimizi savunma amaçlı)

2. Cmz

Cmz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sokakta olursa önünü ne keserlerse en iyisi wushu kendini savunma sanati eger dediklerinden birini yapacaksan hic spor yapmamis biriysen mma cok agir gelir boks yap ama onceden 1 yil felan yaptiysan mma git

3. darius98

darius98 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Bir yıldır kick boks yapıyorum ve halen devam etmekteyim bu spora üniversiteye gidince boks yada mma seçmek istiyorum İstanbulda üniversite okursam mma diğer şehirlerde okursam boks düşünüyorum. Ve başladığım sporu üniversitede 4-5 yıl yapıcam.

4. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Kardesim boks da bilsen mma de bilsen kendini korursun.
    Ama bence eger imkanin varsa bir grappling sporu da ogren. Bu judo-bjj yada sambo olabilir. Benim onerim combat sambo

5. Valine

Valine Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Combat sambo gercekten cok iyi fakat turkiyede bunun egitimini veren ne kadar yer var :) Eger ankarada varsa kesinlikle giderim..

6. berkanbuskut

berkanbuskut Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Antalya
    Tavsiyem sokakda mecbur kalmadikca kavga etmemeli cunku karaktersiz memlekette cok ! Ya 5 kisi saldirirlar yada bicak tarzi seyler cikarir korkaklar ! En olmadi dayak yedikten sonra otuz kisiyle seni ararlar :) Ama bazen insan kendine engel olamaz yada gerekli olur kavga etmek Boks iyidir ama mma daha iyidir Bence askeri dovus komanda stil ogrenmek belkide mmaden bile zordur bunun egitimine katlanmak her turlu aciya dayanmani soguk kanli olmani ogretirler Ama spor olarak yapacam dersen bence mma stil olarak boks agirlikli olmalidir Benim dusunceler bunlardir ;)

7. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Hocam alttaki linkte iletisim icin numara var ordan bir ulasin ankara da var mi bilmiyorum ben ancak 10 numara spor oldugunu soyleyebilirim ben...

8. Valine

Valine Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Hocam c.s nin cok guzel bir sistem oldugunu biliyorum bende :) Link demissiniz de link nerede ? Ozelden de atabilirsiniz

9. darius98

darius98 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Ya arkadaşlar ne biliyim, bokstaki o yumrukların vahşi hızına hiç bir sporun ulaşamayacağını düşünüyorum.

Nuwaze bunu beğendi.
  10. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
  11. Yunussecgen

Yunussecgen Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Sokakta dövüş sanatı yoktur :) ama kullanabileceğin en iyi dal MMA'dir ama temelini juijutsu ile birleştirme.
    Sokakta kullanıcaksan judo veya karateyi birleştirmen daha yarar sağlayacaktır.

12. alperenbabacaan

alperenbabacaan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ankarada tan spor kulubu mma de dahil karma dövüş sanatı guzel bi tesis ben gittim baktım Öveçler tarafinda bi bakın derim

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. hanser35

hanser35 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Neden dövüş sporları , savunma-saldırı sporları, savaş sanatları kategorize edilip bu bundan daha iyi bu bundan daha üstün gibi bir polemiğe giriliyor anlamıyorum. Hiçbir dövüş veya savaş sanatı birbirinden üstün DEĞİLDİR.Bu senin ne yapabildiğinle alakalı bir durum. Benim Wing Chun çalıştığım spor salonunda Aikido çalışan bir grup vardı. Antrenmanlarını her izlediğimde : '' Mümkünatı yok bunu sokakta uygulayamaz . O bıçağı oradan alacak da oradan geçirecek de imkansız.'' diye düşünürdüm kendi kendime (ki hala öyle düşünüyorum.O insanların yaptığı çalışma bana göre kendini kandırmaktan başka bir şey değil. He amaçları sosyal aktivite olsun vakit geçirmek olsun diyorlarsa o noktada çok zevkli bir çalışma yapıyorlardı.)Ama internette Aikido ile ilgili izlediğim bazı videolarda ''WOOOOWWW'' dediğim çok oldu ve Aikidonun bizim salonda çalışanların çalıştığı gibi bir şey olmadığını öğrendim.Bahsettiğim şey bu işte.Sokakta ne kadar iyi teknik bildiğin değil mücadeleye ne kadar hazır olduğunla ilgilidir her şey.Size tavsiyem şu spor bundan daha iyi onların yaptığı stil benimkinden daha üstün gibi bir yanılgıya düşmeyin. Yaptığınız sporu en iyi şekilde yapmaya çalışın.

Yunussecgen ve berkanbuskut bunu beğendi.
  14. VitorBelfort

VitorBelfort Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    çok anlamsız bir soru olmuş hemen şöyle açıklıyım nedenini : boks vs mma diye birşey yoktur çünkü mma bir spor dalı değil mixed martial arts yani karma dövüş sanatlarıdır bütün dalları içinde barındırır bjj, judo, kickboks, boks vs. yani kendini savunmaya yönelik bir hareket karşındaki tehdit i etkisiz hale getirmekse bunun en uygun yolu judo dur yani anlatmak istediğim soruya netlik kazandırırsak doğru soru ''sokakta kendimizi korumamız gerektiğinde hangi dövüş sanatı daha uygun olur?'' olucak

15. tlhckir

tlhckir Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    krav maga nefsi müdafaa için öneririm

16. Musclemad41

Musclemad41 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ingilizce öğretmeni
    Aliveness yok kravmagada sparring yok .krav maga wingtsun bunlarda tam temaslı yani full contact sparring olmadığı için sokakta uygulanabilirliği düşüktür .Sokakta en etkili ayakta boks muay Thai yerde grappling olarak bjj dir . Çünkü bjj ,boks,muay Thai gibi dövüş sanatlarında bir hareket vardır sen onu direnen rakip karşısında uygulayabilip uygulayamadığını serbest olarak test edebilirsin .Suna emin ol ki dediğim gibi aliveness yani canlılık olmayan hiç bir dövüş sanatı işe yaramaz .

17. Darksafir2

Darksafir2 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bahçelievler
    Dostum kickboks falan fasa fiso demek istemem ancak bu işin tillahı bokstur. Boks yumruktan ibaret değildir çünkü içinde koordinasyon, güç, denge, teknik, hız, çeviklik daha bir çok şeyler ve motorik özellikleri maximum seviyede kullanmak zorundasın. Birde sokak için konusuyoruz madem grappling sporuda bilmen iyi olabilir çünkü dövüş bir yerden sonra yerde geçebiliyor veya bir şey oluyor yere düşüyorsun vs. Kavga en son çare en son çare tekrar diyorum en son çare olarak olabilir. Sokakta kural yok ring yok bu yüzden ne biliyorsan ölmemek için kullanacaksın sokakta hayatta kalmak ve dövüşmek demek mücadele demek yani korkak birisi yumruk atmayı bilse de atamaz. Ayakta boks yerde judo öneririm, çünkü judoda eklem yerlerine çok hareket var ayaktayken de olsun yumruk yerken de tutup kırabilirsin yoksa bjj de mükemmeldir ancak böyle spor branşlarının öğrenilmesi çok uzun süreceğinden zordur. Bide sparring olayını üstte beyefendi açıklamış zaten bu doğrudur bir zaman sonra yumruğa karşı direncinde oluyor, taktikte olusturabiliyorsun bunları sparring ile yapabiliyorsun her şey uygulamadan geçiyor ve uygulayarak kas hafızası olarak kalıyor. Örnek olarak yumruk gelirken eskiv veya fent atıp direk bir yumruk çıkarıp bayıltabilirsin çünkü sparringde bunlar vardır ve koordinasyonun gelişir.

Musclemad41 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş