Boks,Muay Thai,Kick Boks???

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve XasTurk tarafından 12 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    yaw boks mu yener kick boxmu muay thai mi boks mu okadar saçmaki yazdıklarınız.Sokakda neyin gardindan bahsediyon sokakdaki adam sana yumruk atabilcekmide gard alıyon.Kick box boksörü döver diyen arkadas ben 6 ay kick box yapdım esnemeden başka bişi yok sonra boxa başladım asıl dövüş sporu bu dedim.Neyse fazla uzatmıcam Kick boxa sakın gitme
    Muay thai iyidir boks iyidir mma süperdir gidebiliyosan mma tavsiyem ikinci olarak boksu öneririm.

XasTurk bunu beğendi.
  2. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    Bu arada arkadaş demiş boksa gidip muay thaiye başlarsan bi artın olmaz demiş.Ben muay thaiye başlamayı düşünüyorum vede 2 yıllık boks geçmişim var sence bu bana bi artı kazandırmaz mı diye soruyorum derecelerim var ?Ayrıca bilmeyenler için belirteyim muay thainın asıl adı TAYLAND BOKSUDUR!

XasTurk bunu beğendi.
  3. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum dikkat ettiysen hiçbir sporu kötülemedim. Benim yazdıklarımı lütfen kendi gerçeklik anlayışın ile çarpıtarak yorumda bulunma. İlk cümlemde artısı olmaz demişim ancak o cümleye istinaden de artısı neden olmaz, hangi koşullarda artısı olur onu yazmışım. Sizin arkadaşa önerdikleriniz ile benim önerim bambaşka ve düzgün bir öneri. Senin derecen var Muay Thai' ye başlarsan çoğu muay thai ciden daha sağlam olursun ama senin önerin " ilk boksa başla sonra muay thai ye git " idi. Sadece boks yap desen eyvallah dicem. Boks yapıyorsan derecelerin varsa tekniklerin oturma sürecini oturduktan sonra uygulama, maç antrenmanı vs. bu tarz süreçleri biliyor olman gerekiyor. E bunları biliyor isen adamı o kadar boksa başlatıp sonra Muay Thai' ye göndermenin bir anlamı yok. Duruş ve gard alış stilleri bam başka 2 spordan bahsediyoruz o kadar kolay birşey değil dostum. İmkanı varsa MMA imkanı yoksa benim önerim Muay Thai senin önerin Boks. sen 6 ay esneme görmüşsün bence hocanı sorgulamalısın. Gerçek Muay Thai' yi gerçek şekilde öğretecek adam azdır. Çoğu yer Muay Thai yazıyor ama tekmeyi Kick Boks yapanların attığı şekilde gösteriyorlar ne anladım ben bu işten? Yorumlarda aşırı savunmacı olmayın arkadaşlar mantıklı şekilde okuyup mantıklı ve objektif cevaplar verin lütfen.

barfiksPro bunu beğendi.
  4. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    ilk boksa başla dememin nedeni o kısmı okursan boksa arkadaşın daha hevesli bakması boksa heveslenip muay thaiye giderse hiç zefk almaz 1-2 aya bırakır.Yani demek istediğim bi muay thai boksla kendini kıstlamasın başka sporlarada baksın tekniğine yeteneğine hangisi uygunsa onu seçsin bilmem anlatabildim mi?

5. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    noyanaktas tamda benim demek istediğim şeyi söylemişsiniz :). ayrıca boksörr nickli üye seninle hala güzel bir şekilde ukala ukala konuşmayan bir üyeyle aynı şekilde kukala bir şekilde konuşmaya devam ediyorsun. senin konudaki yorumlarını tekrar okudum bu konuda kesinlikle bilgisiz ve haksızsın, buna rağmen ukalalığa devam ediyorsun.boks ve muay thai bambaşka sporlardır duruşları guardları birbirinden farklıdır boksda geliştirdiğin yumruğunu muay thaide atamazsın işin içine bacak, dirsek, diz, tekme girer olacak olan tek şey zaman kaybıdır. ''önce 4-5 ay boksa git yumrukların güçlensin sonra muay thai başla ordakilere üstünlük sağlarsın '' yorumundan bilgisizlik akıyor kusura bakma. ayrıca mma gidecek olan birinin mma'den önce strike veya grappling dalında bir sporda uzmanlaşmış olması lazım ki o dalın üstüne birşeyler katıp mma'e başlasın direk başlayıp karma bir şekilde devam etmek sporcuya hiçbirşey kazandırmaz. şayet konuyu açan arkadaşta sporcu olmak için değilde sokakta kendini korumak için tavsiye istiyor bu yüzden gelip konuyu okuyacak olan üyelere spora başlayacak olan kişilere bilgi olsun bu yorum.

6. boksörr

boksörr Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Balıkesir
    nereye yazmışım 4 5 ay boksa git diye bunu bana gösterirmisin.Konu başka yerlere kayıyor.Bu konudaki amaç arkadaşa yardım etmek kararsız kalmış bu mesajı yazana kadar hangi spora gitmesini soyleseydin arkadasa yardımcı olmuş olurdun.

7. takitogonzales

takitogonzales Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sokakta kendini koruma amaçlı öneri arayanlara MMA öneren arkadaşları kınıyorum. MMA ile sokak dövüşünün hiç bir alakası yoktu, sokakta kavga ettiğiniz adamı takedown ile yere yatırıp atıyorum armbar'a almaya çalışın, dövdüğünüz adamın arkadaşları tarafından kafanıza 10 tane tekme yersiniz. Sokakta önemli olan hızlıvurkaçtır.

8. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    ben edeceğim yardımı ettim zaten ama senin gibi bilgisiz üyeler burda spor kariyeri için birşey yapmak, tavsiye almak isteyen üyelere saçma sapan tavsiyeler veriyor, mesela ''mma' e başla çok feci olursun'' veya ''önce şuna git 6-7 ay sonra şuna başla yumrukların-tekmelerin güçlenir'' gibi bilgisiz yorumlar yapıyor buda insanları yanlış yönlendiriyor sokakta zaten istersen mma'e git istersen en işe yaramaz spora git hertürlü sokaktaki normal insandan bir üstünlüğün olur illaki. ama spor kariyeri yapmak, kendisine en uygun sporu bulmak için yardım isteyen üyelere mma'e başla veya önce şuna git sonra şuna gidersin daha iyi olur gibi yorumlar yapıp insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen bilmiyorsanız susun yorumda bulunmayın böylelikte insanları yanlış yönlendirmemiş, kafalarını karıştırmamış olursunuz.emin ol bilmediğin konu hakkında kendi kafanda tasarladığın düşünceyi savunarak kimseye yardımcı olmuyorsun aksine insanların kafalarını karıştırıyorsun.

9. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    arkadaşlar lütfen kavga etmeyin hepinizin cevabına saygı duyuyuorum ama tartışmaya gerçekten gerek yok

10. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Dostum o konuda haklısın. Ki hepsini geçtim dövüş sporlarını dışarıda uygulamak için öğrenmek apayrı bir kınama sebebidir ki soran arkadaşımız kendini korumayı öğrenmek için istiyor ve buda çok normal ve doğal bir istek. Gel gelelim armbar ve takedown, kimura vs. gibi hareketlere. MMA sokakta Muay Thai ile kıyaslayabiliriz birtek ( her uzuv kullanıldığı için yanlış anlama olmasın " birtek " kelimesinden dolayı ) MMA' de Muay Thai tabanlı geneli ayakta geçen ancak işin içine BJJ girince yerde devam edip sonucu hemen hemen her zaman yerde belirlenen bir spor. ( Ayakta yapılan nakavtlar hariç ) Günümüzde sokakta çok sayıda adamla aynı anda kavgaya tutuşup her birine tek tek takedown, armbar vs. gibi yüksek hareket kapasitesi olan hareketler yapıp her birini 1 saniyede yapıp dayak yemeden çıkacak bir insan evladı olduğuna inanmıyorum zaten. Anca şu olabilir birine saldırır armbar' ı gerçekleştirir birde üstüne kırar; sonrarında korkudan kaçarlar ve ona vurmayı düşünmezler bile. Anca böyle birşey olursa yapabilir yani. Diz, dirsek, yumruk, tekme gibi hareketler ile kavgasını gerçekleştirir. Dediğin hareketlere yeltenmez MMA bilen bir insan.
    Herkese yeniden söylüyorum kişiye özel değil; Lütfen yorum yaparken yorum yapmış olmak için veyahut bilginizi göstermek için veyahut savunmada bulunmak için yorum yapmayın. Mantık çerçevesinde, olabilecek herşeyi hesaba katarak, savunmacı olmadan, objectif ve " dolu " bir şekilde yorum yapın. Burada amacımız bilgilendirme, yardım isteyene yardımcı olmak.

Son düzenleme: 16 Aralık 2013
  11. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    mma deki teknikleler kalıcımıdır mesela 2 yıl mma yapmış olsam ve bıraksam o teknikleri unutma gibi bir ihtimal olabilirmi?

12. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    2 yıl yaptıktan sonra kolay kolay unutulacağına inanmıyorum. Ha kas hafızası denen birşey var. Bıraktıktan bir süre sonra kasların o hareketleri anında uygulayamayabilir beyninde anında oluşturamayabilirsin " bu nasıldı la " diyebilirsin ama tabi bu dediğim bıraktıktan çook çok zaman sonrası için geçerli. Öyle zamanda da 1.5 saatlik kısa bir sparring den sonra herşeyi yenıden hatırlarsın. Kısacası unutmazsın o teknikleri. Ancak ilk başlarda dediğim gibi. İstanbulda isen MMA tavsiye ederim. Diğer şehirlerde direk MMA üzerine eğitim görmedim. Gördüklerimde İstanbul' dakiler kadar etkili değil ( tabi bence ).

XasTurk bunu beğendi.
  13. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    istanbulda yaşıyorum benim şöyle bir amacım var hangi dövüş sporuna gidersem gideyim yarın birgün bıraktığım zaman eve insan şeklinde kum torbası almayı düşünüyorum ve öğrendiğmi teknikleri evde kendim uygulamayı düşünüyorum aynı şekilde body salonumdan çıkıncada evde kendi ağırlıklarımla kası korumak için çalışacağım

14. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    İnsan şeklinde kum torbaları 2 türlü her ikiside 1000 lira civarlarında. Ayakta turan insan şeklinde torbalar var ve mma cilerin yerde teknikler için kullandıkları var. yerde kullandıklarının nerede satıldığını bilmiyorum açıkcası. Ayakta duran insan şeklindeki torba da Bütüm muay thai tekniklerini daha dogrusu ayakta yapılan ve kitlemeye yönelik olmayan bütün teknikleri kullanabilirsin ama kitlemeye yönelik teknikleri kullanamazsın onun için diğeri gerekir. Ha ama sadece takedown kullancam ardından yere yatırıp üzerinde teknik uygulicam kitlemeleri kullanmadan çalışcam dersen standart 35 yada 70 kiloluk torbalar işini görür. Yerde diklemesine yerleştirirsin takedown a girip yere atarsın ve üzerinde yumruk dirsek ve diz kullanırsın ama onun için cidden işi biliyor olman lazım aksi taktirde dışarıdan bakıldığında da kendin hissettiğinde de sadece öylesine rastgele vuruyormuş gibi olursun.

15. XasTurk

XasTurk Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    ayakta duranımı tavsiye edersin yoksa mmacilerin yerde kullandıkları için olanımı?

16. noyanaktas

noyanaktas Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Tavsiyemi soruyorsan ayakta duranı tavsiye ederim. Çünkü sokakta dediğim gibi çok kişilerde mma hareketlerini uygulayamazsın ama tek kişi ise uygularsın. Ayakta duran adam şeklindeki torbayı alırsan en azından önemli bölgelere çok daha dikkat edebilirsin vururken veyahut vurmak için . (Karaciğer, böbrek, diyafram, kalbin alt kısmı, çene, elmacık kemiği, kaş)

XasTurk bunu beğendi.
  17. zboy

zboy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yer:
    istanbul
    dostum bu konuda yanlışın var ama tamam boksörlerin bacakları darbe olmadan dayanıklı ve güçlü olabilir ama bir muay thaicının, kickbokscunun tekmesini yemek boksörü etkisiz kılar, bu yüzden yazdığın yorumda lütfen kickboksu küçümseme dostum, senin gittiğin salon iyi olmayabilir hoca iyi kickboks eğitimi vermeyebilir
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Aralık 2013 ---
    bu 3 sporu soruyorsan sana muay thai derim, ben muay thai sporuyla uğraşıyorum ve sokakta kavga etmek gibi arayışlarım arıtk hiç yok, bu spora aşık olarak, hobi veya hobiden de üstte bişeymişcesine hayat tarzı olacak şekilde uğraşıyorum antrenmanlarıma düzenli katılıyorum ve ekstradan antrenman dışında da bişeyler yapıyorum, koşular, gölge boksları v.b., tabi ki hocamın söyledikleri dışına çıkmadan.
    zaten bir dövüş sporuyla uğraşırsan düzenli olarak sokakta kavga aramazsın, anca birisi seni rahatsız eder, gurur meselesi olur, kız meselesi olur, burda saydığın 3 sporu yapsan da senle uğraşan bikaç serseriyi alt edebilirsin, önemli olan hangi spor olduğu değil, yaptığın sporu nasıl yaptığın, tüm dövüş sanatları etkilidir genel olarak bakarsak, senin yapman gereken, biraz araştırıp hangisinin sana daha yakın olduğunu görmendir, belki de sen striker dövüşemessin ama çok iyi bir güreşci ve judocu olabilirsin bunu bilemeyiz herkesin biraz daha meyilli olduğu birşeyler vardır
    --- Mesaj birleştirildi, 25 Aralık 2013 ---
    sadece boksla uğraşan bir adam kesinlikle kickbokscu veya muay thaicının tekmelerinden etkilenir özellikle lowkickler boksörü alt etmekte birebirdir.
    hafif kickboks diye bi saçmalık olamaz bu arada

Son düzenleme: 25 Aralık 2013

Sayfayı Paylaş