Boks Koordinasyon + yumruk ve konsantrasyon

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve swcos tarafından 30 Nisan 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Merhabalar. Boks'da sparring yaparken adama vuramıyorum vurmak istesem bile vuramıyorum bi farklı oluyor kombinede yapamıyorum.
    Adamların hiç bir açığını değerlendiremiyorum ve her yönden vuruş yapamıyorum sürekli elim kolum bağlanıyor koordinasyon gidiyor ne yapabilirim?

Örneğin solu attım sağı atamıyorum yada sol sağ attım(çok nadir) dibime girince aparkatı kroşeyi vuramıyorum yapmam gereken hiç bir şeyi yapamıyorum tam anlatamadım ama anlayın işe aranızda yaşayan vardır

Bundan ayrı olarak sert bir yumruk yediğimde örneğin burnuma duvar çarpmış gibi oluyor tüm konsantrasyonum dağılıyor adamla dövüşmemeye başlıyorum. Her şeyi salıveriyorum sparring bitene kadar tek bir yumruk atma girişiminde bile bulunmuyorum o yumruğu yiyince bunun için ne yapabilirim?

Son düzenleme: 30 Nisan 2017
  2. Falke

Falke Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    28
    Yapman gereken tek şey; bolca antrenman. Başka çözümü yok. Çünkü hoca sana sadece rakibin açığını bul der. Gerisi sana kalmış. Nasıl desem, sende de bir şeyler olmalı yani. Genetiğin bir az da olsa boks tabanlı olmalı, ona yatkın olmalı. Dediğim gibi, yapacağın tek şey sıkı antrenman. Bu arada kaç aydır yapıyorsun? Muhtemelen kavga esnasında da titreme oluyor sende.

3. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Genetik derken nasıl bir genetik yatkinlik yani yatkınlığı nasıl anlayacağım.
    2 yilligim. Önceden olmayan şeylerdi bunlar hatta raund uzadıkça konsantrasyonum dahada artardı.
    Titreme felan olmuyor. Açık derken açıkları görüyorum degerlendiremiyorum

Mesela bir boks maçı izliyorum adam her pozisyonda vurabiliyor rakibe ben onu yapamıyorum işte anlatmak istediğim o

4. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    OKB ye doğru yol alıyorsun.Bu bir kanser gibi tüm vücuduna yayılır.Önceden önlemini al.Benden söylemesi.

5. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Herkes bana aynı şeyi diyor ruh hastası miyim ben acaba

6. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Yok hayır.Böyle abartılı korkular başlar sonra başka şeylere yayılır.Geçmişte bir süre OKB idim. Yüzlerce OKB li ile tanıştım hastalık sürecinde.
    Site bile kurmuştuk. Çoğu OKBlide böyle başlar ağır ağır.
    Bugün boks maçında bu korkuyu yaşarsın sonra kendine güvenini kaybedersin ileride üniversitede hocaya soru sormaya bile çekinirsin, sonra bir bakarsın beklemediğin yerlerde bile takıntı yapmışsın.

Ben doktor değilim, buradan teşhis yapamam tabi. Benim ki, dikkatli ol uyarısı. Kolay kolay geçmiyor bu meret.

Korku, insani bir özelliktir. Çok doğaldır.Ama sen abartılı korkuya doğru gidiyorsun.Bu seni hayat boyu peşinden sürükler.

Hepimiz defalarca kez dayak yedik. Yine yiyebiliriz. Önemli olan hırslı olman, araştırmacı olman ve sıkı antreman yapman.
    Korkularına yenilme.

7. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Korku bir yere kadar bazende aşırı cesaret durumu oluyor ama yumruğu yiyip konsantrasyonun dağılması , kendimi salmak ve atak yapamamak ayrı.

Kordinasyondan kastın yukarda söylediğim gibi. Her pozisyondan vuruş yapamıyorum

8. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bahsettiğin ama yapamadığın kombineleri sinir sistemine ezberletmen lazım.
    Yani, bıkana kadar antreman. Öyle ki, nefes almak kadar rahat yapabilmelisin kombineleri.

Seriliği ve patlayıcı kuvveti de ayarlamalısın. Bu da antreman işi. Ben başarılı sporcuları gözlemlerdim. Onlardan hareket çalar, birçok kombine oluştururdum. İyi bir gözlemci olman fayda sağlayacaktır.
    Ama tüm bunları antremanda halledip, müsabakada yapamıyorsan ortada gerçekten psikolojik bir durum var demektir.

9. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Müsabakayı geç antremanadada yapamıyorum evde çok güzel yaparım Antreman kombine sparring mesela salon boş olunca dahada rahat yapabiliyorum bazen Antreman

Birde bu konsantrasyon işini nasıl çözeceğim yumruğu yiyince salıyorum kendimi dikkatim bozuluyor

10. swcos

swcos Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    28
    Birde genetik olayını anlamadım

Sayfayı Paylaş