Boksör'ler neden sert yumruk atar?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve seal555 tarafından 19 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. seal555

seal555 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Beyler evet başlıktada belirttigim gibi boksörler neden sert yumruk atabiliyor? Sonuçta çalıştıgı torba sert degil ve bandaj+eldiven olunca yumruklarını bile tam sıkamıyolar ve eldivenle istedikleri kadar vursun elleri acımıyor sonuçta eldiven bi nevi koruma yapıyor. ama gel gör ki boksörler sert yumruk atabiliyor bir vuruşta normal insanı komaya bile sokabiliyorlar. merak ediyorum nasıl oluyor? Eldivenle yapılan vuruşlardan sonra çıplak elle nasıl balyoz çarpmış gibi yumruk atabiliyorlar?

2. Merdonaldo

Merdonaldo Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    Tabi sert yumruk atcak o kadar çalışıyor nereye ve nasıl vuracağını bilir normal insan dayanamz

3. seal555

seal555 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    hayır kardeşim ben teknikle alakalı bir şey söylemedim. balyoz gibi bir yumruktan bahsediyorum. boksörler var 350-400 kg lık bir basınç uyguluyor yani nereye vuracagini bilmesine gerek yok nereye vurursa vursun zarar verir zaten. bunu soruyorum ben
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Mayıs 2017 ---
    lütfen bilgili arkadaşlar konuya cevap yazsın çok merak ettigim konu çünkü

4. Merdonaldo

Merdonaldo Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    28
    Biraz biliyorum önkol kasları yani yumruğun tümsek ucu zarar verir
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Mayıs 2017 ---
    Eldeki tümsekler sert olunca hasar verir buda doğru çalışmakla

Son düzenleme: 19 Mayıs 2017
  5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Kardeşim ben boksör değilim ama uzun yıllardır kick boks yapıyorum bazen müsabakalara hazırlanırken boksör arkadaşlarla beraber aynı salonda çalışıyorduk.
    Bazı torbaları çok ağır.Hani yerinden oynayamacak kadar ağır torbalara vuruyorlar. Biz de öyle yapıyoruz gerçi.Bütün torbalar hafif değil.

Darbenin sertliğine gelince. .O, merkezi sinir sistemi ile alakalı.Sürekli vurunca, merkezi sinir sistemin gelişiyor. Eldiven giymen, attığın yumruğun İvme ve momentumunu özünde etkilemez.Sadece, rakip için çıplak elle vurulmasına göre daha yumuşak gelir darbe.
    Eldivenin içine basınç ölçer koysan, çıplak elle vuruş gücünü ölçersin.

Sayfayı Paylaş