Boksör Kırığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve eser_3131 tarafından 27 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 35 üye.
  1. eser_3131

eser_3131 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    27 Gün Önce Sert Bir yere Yumruk Atmamın Sonucu Sağ Elimdeki Serçe Parmağı Kırıldı - Yumruğu Sıktığımda Serçe Parmağındaki kemik Dışarı Çıkmıyordu Doktora Gittiğimde Boksör Kırığı Dedi Alçıya Aldı.20 Gün Geçti Bugün Alçı Çıktı Sıcak Suya Koy 1 haftaya Geçer Dedi

Yumruğumu Sıktığımda Serçe Parmağımdaki Kemik hala Dışarı Çıkmıyor Üstelik Acıyor Elimi Düz Tuttuğumda Hala Şişlik Var Sanki Kemik İçeri Girmiş Gibi

Bunu Nasıl Düzeltirim Bilgisi Olan Varsa Yardım Ederseniz Sevinirim

2. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    ona acami boksör kırığı derler , kırıklarda kalıcı değişiklik olabilir yada yanlış kaynamış olabilir bi filmini çektir yanlış kaynadıysa yandın bi problem olmayada bilir

3. stapedius

stapedius Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    mugla
    bundan 4 yıl once attıgim sert bir yumruk sonucu sol elim serçe parmağı bir anda sisti buz koydum bandaja aldim aradan 10 gun geçmisti serçe parmağim uyusmus gibi hareketsizdi hastaneye gittim çekilen rontgende el kemiklerimin 3 yerden krık olduğunu gordum sasirdim çunku ağri acı yoktu doktor boksor kırıği oldunu soyledi bana iki seçenek sundu birincisi alcıya alınacaktı bu kolay yontemdi fakat elimde sekel kalacaktı ikincisi ise ameliyattı birincisine gore iyilesme daha iyi olacaktı ben ikincisini seçtim 30 dakikalık lokal anestezili bir ameliyatla iki tane platin takıldi baston seklinde iki tel parçası tahmini 5 er santimetre yarisi elimin içinde yarısı disında 10-15 gun sonra aldılar tekrar yumruk atacak seviyeye gelmesi ise 1 yılı buldu

4. stapedius

stapedius Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    mugla
    yanlıs kaynama durumu bendede olmustu kırıp duzeltiliyor

5. Perseus

Perseus Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    ağrı-acı-inleme-sızlama-bağırma-küfretme

kırıp düzeltiliyor çok sakin söyledin. :D
    Çok mu kolay oluyor bidaha kırması kolayı var mı ki ??

6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    geçtiğimiz hafta benimde başıma geldi.ilk düzeltme girişiminde kemik tekrar attı ve bağıra çağıra ikinci denemede kemikler oturtuldu.banada boksör kırığı dediler fakat kemik parçalanmış olduğundan 6 hafta alçı çıkmayacak denildi.15 gün sonra ikinci kontrole çağırdılar.son kontrolde kırıkta oynama veya kaynamama gibi bir sorun olursa kancaya alacaklarını söylediler.6 haftanın sonunda eski ağır kilolara giremeyeceğimi.tam olarak 11 ay sonunda kemiklerimin eskisi gibi sağlam olacağı söylenildi.sondaki 2 parmak şu anda alçı içinde ve bükülü konumda tutuluyor.alçı çıktıktan sonrada bir süre bu parmakları kullanmakta zorlanacağım söylendi.bu yaşıma kadar geçirdiğim ilk kırık vakası.

7. kutlukan

kutlukan Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    73
    Geçmiş olsun guardbody...

guardbody bunu beğendi.
  8. ukonetsret

ukonetsret Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    o iyileşmez az da olsa hep acıyacaktır

9. stapedius

stapedius Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    mugla

lokal anestezi yapıldıgı için hiç bir sey hissetmiyorsun sadece anestezinin etkisi gectiginde arı sokması gibi hafif bir acı oluyor elinde 1 , 2 saate kadar oda geciyor 1 ay falan da atel kullanıyorsun

10. stapedius

stapedius Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    mugla
    alçı cıktıktan sonra o iki parmagınızı bukemeyeceksin. Barı kavrarken tam olarak kavrayamayacaklar. sıcak suyun içinde yavas yavas eklemlerinizi esnetirsiniz gecmiş olsun

guardbody bunu beğendi.
  11. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    guardbody, verilen süreler normal insanlar için geçerli. iyi bir fizik tedavi uygulamasıyla hem süre kısalabilir, hem de ağırlık çalışırken oluşacak ağrı azaltılabilir. tabi fizik tedavi için standart bir yere gitmeni değil, bu işte uzmanlaşmış mümkünse el fizyoterapisi üstüne uzmanlaşmış bir merkezi öneririm. tekrar geçmiş olsun.

guardbody bunu beğendi.
  12. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    aslında ben alçı çıktıktan sonra tedaviye gitmeyi düşünmüyorum.daha öncede bel fıtığı başlangıcı deyip fizik tedaviye sevk etmişlerdi ve ben kapıdan kaçmıştım.bazı hareketler ile vucudu yormadan birkaç ay çalıştım ve senelerdir belimle ilgili rahatsızlık yok.bu konudada kendime güveniyorum.aslında tedavi sürecini hızlandırmak için deca tarzı bazı ilaçları tedavi dozlarında kullanacaktım ama kutlukan vazgeçirdi.önümüzdeki salı kontrolüm var.
    işin kötü yanı iyileşecek olsa bile bendeki bu kımıldanma ile zor iyileşir.ya kucağıma çocuk alıyorum yada alçının içinde parmakları durmadan oynatıyorum.
    dün crysis2 oynayayım dedim ama mouse kontrolünü sağlayamayınca parmakları zorladım ve yine sancı bastı.

13. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    kolum alçıdan çıktığından bugüne 4 hafta geçti.ilk gün ölçü aldım ve forearms 35cm çıktı(3 cm küçülmüş),kol ise 45cm(2cm kaybım olmuş).1 hafta mola verdim ve 3 haftadır fazla yüklenmeden idmana başladım.son 1 hafta sadece sistemi değiştirerek hafif kilo ile kaslara yoğun bir yükleme yaptım.bugün 3 haftalık idman bitti ve kol eski ölçüsüne geri döndü.forearms ise şimdilik 37(1cm kayıp).her bırakıp başlamamda olduğu gibi sanırım bundada ölçülerim eskisini geçecek.ağrılarım ise malesef azalmadı.parmak eklemlerimde ve kırığın olduğu yerde ağır kilo bastığımda veya en ufak bir yere çarptığımda ağrı şiddetleniyor.

14. MERAKLI

MERAKLI Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    KIRIKKALE
    Pardon filminde diyorya adam işkence sistemleri güzel bayılıyorsun anında ayıltıyorlar aynı onun gibi demişsin sende sğuk kanlılığın güzel :)

guardbody durumuna gerçekten üzüldüm geçmiş olsun nezle olup 10 gün antrenman a çıkamadıgımda bile psikolojim çok bozuluyor sense bu işi sevenlerden biri olarak büyük bir engelle uğraşıyorsun umarım en kısa zamanda eski haline dönersin.

Son düzenleme: 7 Şubat 2010
  15. vgsever

vgsever Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    aynı kırık 2sene önce bende de oldu aşırı sinir sonucu attıgım yumrukla sağ el serçe parmağım ilk boğunu 90 derecelik açıyla kırık duruma geldi.ben normal bir şşik felan zannettim ve 2 hafta o vaziyette dolaştım ancak geçmeyince hastahaneye giitim ve röntgen sonucu kırık oldugu ortaya çıktı.şu an da eğik bir şekilde kaynamış durumda.

16. hacker

hacker Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Benimde yumruk snucu serçe parmağım ve yüzük parmağım eklem yerlerinden kırılmıştı.alçıya aldındı.şimdi eskisinden hiçbir farkı yok.bunun sebebini yaşıma veriyorum.çünkü o zaman 14 yaşındaydım ve kaynama çok iyi oldu.ama gelişim sürecin bitmişse kırılan yerin eskisi gibi olmasını asla bekleme.ayrıca kırık olan serçe parmağın soğuk havalarda hep sızlayacak.bir dergide okuduğum yazıda şöyle diyordu;bir kırığın eski haline en yakın duruma gelmesi için,üzerinden bir yaz ve bir kış mevsiminin geçmesi gerekir.

17. ulasmen

ulasmen Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    veteriner fakültesi öğrencisi
    daha 2 gün önce sinbirlenip duvara attım yumruk ve biraz zaman sonrasında babama dönüp elim kırıldı dedim babamda kırık değildir şişmiştir dedi ama ben ökırık olduğunu anladım kırıulacağını hç tahmin etmezdim ki sık sık duvara yumruk atan bi insanımdır ama kırılmış metakartların 5.si doktora gittim ve doktor röntgene bakıp yumrukmu attın dedi bak dedi kemik 90 derece dönmüş ameli,yat yapıcam dedi ama ilginç sizde lokal anestezi uygulanmış ne güzel bende genel anestezi yüzünden hala heryerim ağrıyor özellikle göğüs kafesim platin takıldı 1 ay sonrada cıkartılacak

18. trakon

trakon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yer:
    ankara
    konu eskilerde kalmış ama .. bende attığım bir yumruk yüzünden sağ el 4. metakarp ı kırdım lokal olarak uyuşturulup plaka takıldı ağrı hiç olmadı bir arkadaşın yazdığı gibi arı sokması gibi yada biraz ezilmiş gibi ağrı oldu önemsizdi,daha önce teknikleri okuyup çalışmaya yoğunlaşırken şimdi kısmet ameliyat sonrasını okumayaymış:) ama iyileşip devam edebileceğimi öğrenmek rahatlattı.yorum yazan herkese teşekkürler ve tekrar geçmiş olsun.ayrıca çareyi forumda okumakta ironikti..

Son düzenleme: 3 Mart 2012
  19. ahmetsahin1221

ahmetsahin1221 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yaklasık 45 gun once bı kavgada kafaya atmıs oldugum yumrugun su an ıtıbarıyle sancısını cekıyorum hayatım si.....di yuzuk ve serce parmagım tarak kemıklerı toplam 8 parcaya ayrılmıs plak takıldı tendonlara yaptıgı baskı yuzunden 2 gun once cııkarıldı ( sakıncalı oldugunu bugun ogrendım ama doktor cıkardı oyle kalabılırmıs tam kaynaya kadar) cıkarılırken tekradan kırılan kemıklerın sımdı bırı anya ya bırı konyaya bakıyor degısen bır durum yok sancıdan uyuyamıyorum yanı cok kotu gunler gecryrm sanırım yenı bır amelyat gecrcem ama hıc umıdım kalmadı sankı artık elımı kullanamıcam gıbı su an bıle kıvranarak yazyrm yazıyı sol elımle..bu tur vakalarda siz siz olun doktor arastırıp oyle amelyat olun gıdın ozele yatın..benım su an fızıktedavı goruyo olmam gerekırken elım alçıda sancıyla 45 gun daha gecırmem gerekıcek en ıyı ıhtımalle.. SİZ SİZ OLUN DOKTORU IYI SECIN HELEKI PARCALI KIRIKLARDA COK ONEM VE TITIZLIK ARZ EDEN BIR DURUM SOZ KONUSU...
    yazıyı sol elle yazyrm ımla hataları olmssa ksura bakmayın eger bısey sormak yada tavsıyede bulunacak olan varsa 05389758286

20. cem 34

cem 34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben 16 yaşındayım yaklaşık bir sene önce boksör kırığı vardı bende ama şu an çok iyiyim amatör boks yapıyordum kırıktan sonra bıraktım tekrar boksa geri dönebilirmiyim

Sayfayı Paylaş