Bodybuildingden Crossfite gecis.

Konusu 'CrossFit ve Dayanıklılık Sporları' forumundadır ve Zizxy tarafından 2 Ocak 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Herkese merhaba arkadaslar.
    Ocagin 12sinde salonda uyeligim bitiyor ve crossfite baslamayi karar verdim. Cocuklugumdan beridir atlamayi ziplamayi cok seven bir yapim ve enerjik ruh halim var. Spor salonuna yazilmakta ki 1. amacim sigaradan uzak durmak 2. amacim biraz daha fit olmakti bunu basardim vucudumu topladim. Fitnessta amacim hep spor yapmak oldu asiri kas istemedim. Crossfit sporunu fark ettim. Crossfite baslama amacim ceviklik, hiz, guc ve dayaniklilik.
    Fitnesstan crossfite gecis yapan arkadaslarin yorumlarini bekliyorum. Beni neler bekliyor bu sporda merak ediyorum :)
    Bodye basladigimda kilom 77.3 idi suan 82. ilk basladigimda 30kg bench press ile basladim 55 kgye kadar ciktim.(8tekrar 3 set rahat cikarabiliyorum)
    60kg Row yapabiliyorum. vs.vs crossfit icin kendimi gercekten hazir hissediyorum. Kafami kurcalayan bir baska nokta sakatlik.
    Cok cilgin hareketler var crossfitte. Sakatliktan korktugum icin istanbulun en tecrubeli hocalari ile spor yapmak icin Crossfit34 e gidicem. Arastirmalar sonucu istanbul anadolu yakasinin en iyi salonu crossfit 34 olarak gozlemledim. Hakkimda hayirlisi olsun..

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Crossfitin belli hareketlerinden ziyade, belli bir mantığı var.
    Ama umarım sağlık sorunun yoktur, kısa süreli yüksek tempo ile çalışman gerekecek.

3. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    3.5 4 Sene once KIL DONMESI amaliyati oldum. bunu yazilirken belirticem. zarari olacagini dusunmuyorum. Yuzerken, salonda squat yaparken her hangibir agri hissetmedim bu zamana kadar futbol oynarkende.

4. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Ben crossfit yapmadım ama olimpik haltet egzersizleri yapıyorum.Oldukça keyif alıyorum.Crosfitte de sıklıkla kullanılır olimpik halter egzersizleri.Crosfitt için göze çarpan en büyük sorun bence çok tekrar yapmak.Mesela Front Squat ve OH Press i birleştiriyorlar 15-20 tekrar yapılıyor.İster istemez form bozuluyor ve büyük campound egzersizlerde sakatlık riskini arttırıyor.Ne kadar bilinçli yapıldığına bağlı.Vadi gibi yarıklı karın kasların olacaktır :D

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  5. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    katılıyorum , olimpik kaldırışlar büyük bir bilgi birikimi ve teknik beceri ister. bunları öğrenmek yıllar alıyor ve çoğu elit crossfit sporcusu snatch ve clean and jerk'ü halterciler gibi yapamıyorlar , buna ek olarak tekli kaldırışa dayanan egzersizler olduğu için yüksek tekrarda pek iyi gitmiyor. sakatlık oranlarının çok yüksek olduğu bir aktivite olması şaşırtıcı değil , bence yapılabilecek en iyi kombinasyon halter + jimnastik :)

6. PatatesAdam

PatatesAdam Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Crossfitin mantiğı ve konsepti güzel ama zamanla fark ettim ki bu sporla uğraşanlarin büyük bir kismi en az birkaç kez sakatlanmış bunlar küçük yada büyük peki bu neden .Nedeni zaman boxtaki insanlar zamana karşi belirli bir sürede hareketlerini bitirmeye çalışıyor diğer sete yada tekrar sayisina yetisebilmek icin insanlarin formu bozuyor buda sakatliga sebelp oluyor hareketleri yaparken formunuza dikkat etmeyi sakin unutmayin.

7. Güç ve Fitness

Güç ve Fitness Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    43
    CrossFit yapısı gereği hakkında en çok veri olan sporlardan biri ve CrossFit'teki sakatlanma oranlarının diğer benzer sporlara göre daha yüksek olmadığı defalarca kanıtlanmıştır. Olimpik halter hareketlerini çok tekrar yapmak form bozukluğu yaratır, bu sık eleştirilen bir konu olmuştur ama siz müsabakaya katılmıyorsunuz, olimpik halter hareketlerinde her hareket arasında reset ederseniz kimse sizi suçlamaz. Her sporda kendinizi ne kadar zorladığınızı siz belirlersiniz, maks squatınız 150 kg. ise bir power rack ya da spotter lar olmadan 170 kg. denerseniz sakatlanma riskiniz çok yüksek olur. CrossFit'te farklı değildir, kendinizi tanırsanız sorun yaşamazsınız.

Zizxy bunu beğendi.
  8. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Crosfite olimpik kaldirislardan ötürü bende ilgi duyuyoru. Reg park gibi eski bodybuilderler egzersizlerinde siklikla clean and press, power clean snatch gibi hareketleri koyuyorlardı

Sayfayı Paylaş